Αποστολέας Θέμα: Σκευρωμένο μαόνι  (Αναγνώστηκε 1778 φορές)

ikon

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 19
Σκευρωμένο μαόνι
« στις: Αύγουστος 29, 2020, 12:46:40 μμ »
Καλησπέρα σε όλους
Θα ήθελα τα φώτα σας σε ένα θέμα.

Είχα πάρει πριν κανένα χρόνο ένα κομμάτι μαόνι Ονδούρας (50x35 x4,5 πάχος) για σώμα ηλεκτρικής κιθάρας.
Μάλλον δεν το είχα κάνει storage με σωστό τρόπο με αποτέλεσμα να σκευρώσει λίγο (λίγα χιλιοστά)
Έγινε κάπως έτσι:


Το θέμα είναι ότι δεν θα χρειαστώ όλο το πάχος του ξύλου, μπορώ μέσα από αυτό να βγάλω το καθαρό που θέλω (μπλε):


Το θέμα είναι το εξής...
Να το βουτήξω σε νερό και μετά να το καλουπώσω με δύο πλάκες μάρμαρο και με σφυγκτήρες για να ισώσει πάλι (και μετά από μήνες να κάνω ό,τι είναι να κάνω) ή απλά να το "φάω" πάνω κάτω και να κρατήσω αυτό που χρειάζομαι?
Η ιδέα για το καλούπωμα μου ήρθε από την σκέψη (που δεν ξέρω αν ισχύει) ότι είναι ίσως καλύτερα να δουλέψω πάνω σε σωστό, συμμετρικό ξύλο.
Επίσης το ότι αυτό το ξύλο αρχικά σκεύρωσε μόνο του σημαίνει ότι έχει τάση γενικά να "αρπάζει"? Φοβάμαι μήπως πάρω το καθαρό που θέλω, φτιάξω την κιθάρα, και μου βγάλει πρόβλημα στο μέλλον.

Να φανταστείτε η κατασκευή θα είναι η εξής:

 - ένα μονοκόματο καπάκι μαόνι (curved top) με f-holes
 - στη μέση το προβληματικό μαόνι διαμπερώς κομμένο στις δύο πλευρές
 - ένα μονοκόματο κομμάτι μαόνι για πλάτη



Καταρχάς θεωρείτε ότι πρέπει να δουλέψω με αυτό το ξύλο (το σκευρωμένο) ή όχι? και αν ναι, με ποιον από τους δύο τρόπους που ανέφερα?

Ευχαριστώ πολύ!

Y.Γ. Επειδή μπορεί να έχω πει άσχετα και ανόητα πράγματα, να σημειώσω ότι δεν θα κάνω εγώ την κατασκευή, εγώ απλά πήρα τα ξύλα και θα τα πάω στον άνθρωπο που θα τη φτιάξει, θα το συζητήσω φυσικά και μαζί του, απλά ήθελα τη γνώμη σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2020, 01:08:46 μμ από ikon »

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Σκευρωμένο μαόνι
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 29, 2020, 01:15:09 μμ »
Το Μαονι Ονδούρα θέλει πέταμα μετά από τέτοιο σκευωρία δεν κάνει για τίποτα.. Θα έρθω να το πάρω για να μην ξεγελαστεις και το χρησιμοποιήσεις πουθενά και ακυρώσεις το όργανο.. για το καλό σου!!λοιπόν σοβαρευομαι και αυτό που θα σου πω είναι αυτό που θα έκανα εγώ χωρίς να γνωρίζω γιατί δεν έχω φτιάξει ποτέ τέτοια κιθάρα η έστω ηλεκτρική.. Αφού θα κολληθουν 3 κομμάτια σάντουιτς δεν θα έχεις κανένα σκευρωμα σε κανένα άξονα..Οπότε.. Εγώ θα το πλανιζα και θα συνέχιζα την κατασκευή..Επίσης στην θέση σου θα περίμενα 2-3 γνώμες ακόμα και ύστερα θα προχωρούσα.. Καλή συνέχεια στην κατασκευή σου!

ikon

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 19
Απ: Σκευρωμένο μαόνι
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 29, 2020, 01:34:16 μμ »
χαχα με τρόμαξες! ;D
Ευχαριστώ για το reply, κι εγώ αυτό πιστεύω απλά επειδή θα μου φύγουν πολλά χρήματα για όλο αυτό το πράγμα θέλω να το σιγουρέψω όσο μπορώ!
Επίσης σκεφτόμουν (δεν ξέρω αν συνηθίζεται) να περνούσα στο εσωτερικό της κιθάρας, σε ό,τι δηλαδή θα έχει επαφή με τον αέρα και το περιβάλλον, ένα ματ βερνίκι απλά για προστασία από υγρασίες κτλ, δική μου σκέψη, δεν ξέρω αν στέκει.

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Σκευρωμένο μαόνι
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 29, 2020, 01:42:57 μμ »
Πλανισε το στο πάχος που θες . Αν σκευρωσει και άλλο σημαίνει ότι έχει θέμα . Καμιά φορά τα ξύλα κρύβουν μέσα τους τάσεις που ελευθερώνονται όταν τα επεξεργαστούμε και μειώσουμε το πάχος τους . Αυτό φοβαμαι ότι δεν αλλάζει ακόμη και να το δουλέψουμε το ξύλο πριν αρχίσει να σκευρωνει και φτιάξουμε το όργανο . Εγώ νομιζα στην δεύτερη κιθάρα ότι είχε σκευρωσει το μπράτσο αλλά όλη τη ζημιά την έκανε η ταστιέρα που από 8μμ που ήταν αποθηκευμένη , κατέβηκε στα 4mm και άρχισε το πανηγύρι .

Πάντως και στις κλασικές κιθάρες περνάμε μέσα ένα χεράκι γομαλακα καλού κακού για την υγρασία .

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Σκευρωμένο μαόνι
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 29, 2020, 03:52:09 μμ »
Διίστανται οι απόψεις.. πολλοί δεν περνάνε για τους δικούς τους λόγους..

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Σκευρωμένο μαόνι
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 29, 2020, 04:06:33 μμ »
Διίστανται οι απόψεις.. πολλοί δεν περνάνε για τους δικούς τους λόγους..
Γρήγορη στην πρώτη δεν είχα περάσει και ένα ξηρό χειμώνα πήγα και βρήκα την πλάτη της κιθάρας να έχει πέσει προς τα μέσα ... Οπότε φύλαγε τα ρούχα σου που λένε .
Πολύ θα ήθελα να μην περνάω γιατί μου αρέσει η μυρωδιά που έχουν τα ξύλα (δεν ξεχνάω την μυρωδιά της πρώτης μου χειροποίητης που αγόρασα όταν άνοιξα την θήκη ) αλλά νομίζω ότι είναι αναγκαίο κακο.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk


Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Σκευρωμένο μαόνι
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 30, 2020, 09:06:20 μμ »
Αν σκεύρωσε σημαίνει ότι κρατάει ακόμα υγρασία
Βάλτο στην άκρη για κανα δυο χρόνια τουλάχιστον
Να προσέχεις οταν αγοράζεις να ειναι κομμένα με ακτινική κοπή

ikon

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 19
Απ: Σκευρωμένο μαόνι
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 30, 2020, 09:28:29 μμ »
Αν σκεύρωσε σημαίνει ότι κρατάει ακόμα υγρασία
Βάλτο στην άκρη για κανα δυο χρόνια τουλάχιστον
Να προσέχεις οταν αγοράζεις να ειναι κομμένα με ακτινική κοπή

Να μην το πειράξω καθόλου δηλαδη; Ούτε καν πλάνισμα σε μικρότερο πάχος;
Μετά τα 2 χρόνια να το πλανίσω σε μικρότερο μέγεθος  ή να το "ισιώσω";

Μήπως να το βρέξω, να το "καλουπώσω" να ισώσει, να το ελευθερώσω όταν στεγνώσει καλά, και μετά να το παρακολουθώ για κανα δυο χρόνια μέχρι να σιγουρευτώ ότι δεν ξαναστραβώνει έτσι ώστε να το χρησιμοποιήσω;
Είναι κρίμα να πάει στράφι πάντως, 150 ευρώ το πήρα χωρίς τα μεταφορικά...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Σκευρωμένο μαόνι
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 30, 2020, 10:47:13 μμ »
Δεν πάει στράφι χαλάρωσε πλάκα έκανα.. Ο κ.Νασος είναι ο ιδανικός για ηλεκτρικές και τέτοια που θες να φτιάξεις.. μην το πειράξεις κθλ..απλά άστο στην άκρη όπως σου λέει..

ikon

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 19
Απ: Σκευρωμένο μαόνι
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 31, 2020, 11:47:44 πμ »
Το κατάλαβα και αυτό θα κάνω, απλά σε δύο χρόνια λογικά θα το χρησιμοποιήσω για άλλη κιθάρα οπότε τότε θα χρειάζομαι όλο το πάχος του ξύλου και αυτό λογικά θα είναι ακόμα σκευρωμένο, οπότε θα έρθω πάλι στην ίδια θέση. Τι κάνω τότε; Πως θα το "ισιώσω" χωρίς να του προκαλέσω ζημιά;

Γι'αυτό κάνω τη σκέψη, αν υπάρχει κάποιος τρόπος να το "διορθώσω" τώρα, έτσι ώστε να το αφήσω μετά δύο χρόνια (που λογικά θα δείξει αν ξαναβγάλει πρόβλημα).
Γιατί αν πρέπει να το ισώσω μετά από δύο χρόνια, τότε θα πρέπει να περιμένω άλλα δύο χρόνια να δω ότι όντως δεν ξανασκευρώνει.

Ένας τρόπος που μου έχουν πει είναι ο εξής:

Να βουτήξω το μαόνι σε έναν κουβά νερό
Να πάρω 2 ολόισιες πλάκες (μάρμαρο ή κάτι άλλο)
να βάλω πιχάκια πάνω και κάτω από το μαόνι (για να παίρνει αέρα)
και να το κάνω "σάντουιτς" πιάνωντάς το με σφυγκτήρες.





και να το αφήσω έτσι για κάποιο καιρό.

Το έχετε ξανακούσει αυτό; Είναι σωστή τεχνική;

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Σκευρωμένο μαόνι
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 31, 2020, 01:33:11 μμ »
Το μαόνι θα το αφήσεις μέσα στο νερό;

ikon

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 19
Απ: Σκευρωμένο μαόνι
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 31, 2020, 02:28:09 μμ »
Το μαόνι θα το αφήσεις μέσα στο νερό;

Όχι, μου είπαν να το βάλω σε νερό (δεν διευκρίνισαν πόση ώρα) έτσι ώστε να γίνει λίγο εύκαμπτο,
μετά να το καλουπώσω όπως έδειξα και να το σφίξω με σφυγκτήρες σιγά σιγά για να ισιώσει.
Μετά να το αφήσω έτσι για κάποιο καιρό μέχρι να στεγνώσει καλά και να κρατήσει την ίσια φόρμα που του έδωσα.

Φυσικά κάτι μου λέει ότι αν βάλω μαρμάρινες πλάκες θα σπάσουν αλλά το βλέπουμε αυτό.

Tags: