Αποστολέας Θέμα: Μετατροπή μαντολίνου σε μισομπουζουκο  (Αναγνώστηκε 234 φορές)

Σωτήρης Ρούμπος

• Jr. Member
  • **
  • Αγαπημένο ξύλο: κελεμπέκι
  • Αριθμός κατασκευών: 0,5
Μετατροπή μαντολίνου σε μισομπουζουκο
« στις: Ιούλιος 13, 2020, 12:08:11 μμ »
Καλημέρα! Έχω πάρει το παρακάτω μαντολινακι για μετατροπή σε τριχορδο! Ετικέτα είχε αλλά κάποιος την είχε βάψει και δεν φαινόταν ο κατασκευαστής, ούτε είχε αυτή κάποιο ιδιαίτερο σχήμα ώστε να μας κατατοπίσει. Τα εμφανισιακα του χαρακτηριστικά, τα κλειδιά του ίσως, καθως και η γνώμη κάποιων εμπειροτέρων, μας έκαναν να θεωρούμε ότι δεν πρόκειται για κάποιο αιωνόβιο ναπολιτάνικο στολίδι, συνεπώς, μια ανεπιτυχής προσπάθεια, δεν θα έβλαπτε τον πολιτισμό.. Άρα ξεκίνησα!!
  Το μαντολίνο μάλλον είχε ξαναεπισκευαστεί, αφού η ταμπέλα ήταν βαμμένην, η ταστιερα πολύ λεπτή και τα κλειδιά εξείχαν πάνω απο μισο χιλιοστό και έκοβαν σε κάποια τάστα. Δύσκολο να ήταν αυτή η αρχική του κατάσταση.
Έβγαλα ταστιέρα, έβγαλα καπάκι και είμαι στην αφαίρεση χαρτώματος. Ο λόγος για την αφαίρεση αυτή είναι η επέκτασω του τάκου.
  Εκεί αντιμετωπίζω το πρώτο πρόβλημα. Η μία πλαινή ντούγα έχει ξεκολλήσει λίγο από τον τάκο και αυτό το ξεκόλημα δείχνει να έχει παρασύρει και άλλες ντούγες στην σειρά, έστω και για ένα μικρό μήκος. Επίσης, στο τόξο του τάκου που εφάπτεται με τις ντούγες έχουν στάξει κόλλες που με την ξύστρα αν αφαιρεθουν ξεκολλάνε οι ντούγες μεταξύ τους (φαίνεται στην 3η φωτογραφία).
   Η σκέψη μου είναι η εξης, αφού με την ξύστρα και δεν γίνεται πολύ καλή δουλειά και ξεκολλάνε οι ντούγες με τρόπο κάπως βίαιο, να χρησιμοποιήσω θερμότητα;; ΤΟ ξεκόλλημα των ντουγών είναι δεδομένο αλλά όκ, τό θέμα είναι ότι θα ξεκολλήσει και ο τάκος. άμα ξεκολλήσει, μάλλον θα αλλαχτεί. όμως δείχνει μονόδρομος αφού οι κόλλες δεν αφαιρούνται από το σημείο ώστε να πατήσει η προέκταση..
   Ύστερα, χρειάζεται να φτιαξω καλούπι για να γίνει αυτό;; τι λέτε;;

Λάμπρος Σταυρίδης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Μετατροπή μαντολίνου σε μισομπουζουκο
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 14, 2020, 11:59:30 πμ »
Φίλε Σωτήρη καλημέρα ,
Ἀπ' ὅτι κατάλαβα , καί ἐφ' ὅσον ἔχεις ἀποφασίσει ὅτι ὅτι θά ἐπεκτείνης τόν τάκο καί ὅτι τό ξεκόλλημα τῶν δουγῶν εἶναι δεδομένο , γνώμη μου εἶναι νά :
1. Ξεκολλήσης τόν τάκο μέ θερμότητα , φυσῶντας τόν ἀπ' τή μεριά τῶν δουγῶν μέ πιστόλι θερμοῦ ἀέρα προσεκτικά καί ἀπό μακρυά μήν κάψης - μαυρίσης τίς δοῦγες .
2. Κατασκευάσης καινούργιο τάκο μέ τήν ἴδια καμπυλότητα ( καί κόντρα τά νερά του , καλύτερα σάντουϊτς κόντρα πλακέ μέ φλαμούρι ) καί μακρύ ὅσο τόν θέλεις .
3. Κολλήσης μιά - μιά τίς ἀπολήξεις τῶν δουγῶν σ' αὐτόν .

Περίμενε ὅμως νά σοῦ ποῦν καί οἱ πιό ἔμπειροι .

Σωτήρης Ρούμπος

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 14, 2020, 07:08:40 μμ »
Καλησπέρα Λάμπρο,
Το ξεκόλλημα των ντουγών θα ειναι τοπικό στον τάκο μάλλον. Άρα όλες μαζί πρέπει να κολλήσουν στον νεο τάκο, πιστεύω δεν υπάρχει θέμα. Γενικά γίνεται αυτό, να μένει το σκάφος συναρμολογημένο και να αλλάει ο τάκος;;

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #53
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 15, 2020, 07:15:20 πμ »
σωτηρη την θελει την (πολυ) δουλεια του παντως...
καλη συνεχεια!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα...
εκτος ισως απο δυο!

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 15, 2020, 08:29:26 πμ »
... ΤΟ ξεκόλλημα των ντουγών είναι δεδομένο αλλά όκ, τό θέμα είναι ότι θα ξεκολλήσει και ο τάκος. άμα ξεκολλήσει, μάλλον θα αλλαχτεί. όμως δείχνει μονόδρομος αφού οι κόλλες δεν αφαιρούνται από το σημείο ώστε να πατήσει η προέκταση..
   Ύστερα, χρειάζεται να φτιαξω καλούπι για να γίνει αυτό;; τι λέτε;;

δεν έχω κάνει ποτέ αυτήν τη δουλειά (αλλαγή τάκου) αλλά μου φαίνεται δύσκολη. Αν το πάρουμε από την αρχή, ο λόγος που θέλουμε μεγαλύτερο τάκο είναι το μακρύτερο μόρσο, σωστά ? αν λοιπόν υποθέσουμε ότι οι ντούγες είναι κολλημένες καλά στον αρχικό τάκο αυτό που χρειάζεται είναι προέκταση στο μήκος του νέου μόρσου.

παρένθεση: επειδή γράφεις αυτό

Η μία πλαινή ντούγα έχει ξεκολλήσει λίγο από τον τάκο και αυτό το ξεκόλημα δείχνει να έχει παρασύρει και άλλες ντούγες στην σειρά, έστω και για ένα μικρό μήκος.

αν είναι κολλημένες με ψαρόκολλα - που μάλλον έτσι είναι - μπορούν να ξανακολλήσουν πολύ καλά με ζέσταμα και πίεση (τύλιξέ τις σφιχτά με σαμπρέλα αφού ζεστάνεις με πιστόλι θερμού αέρα ή σεσουάρ - δεν αναλαμβάνω όμως ευθύνη αν σου καεί το σεσουάρ, εγώ έχω κάψει ένα  ;D )
...........

για τις κόλλες στο "τόξο του τάκου"

Επίσης, στο τόξο του τάκου που εφάπτεται με τις ντούγες έχουν στάξει κόλλες που με την ξύστρα αν αφαιρεθουν ξεκολλάνε οι ντούγες μεταξύ τους (φαίνεται στην 3η φωτογραφία).
..... δείχνει μονόδρομος αφού οι κόλλες δεν αφαιρούνται από το σημείο ώστε να πατήσει η προέκταση.. 

εγώ θα δοκίμαζα να τις βγάλω μ΄ένα μικρό σκαρπέλο - ή κατσαβίδι ακονισμένο αν δεν έχεις τόσο μικρό σκαρπέλο.

Κοντολογίς θα δοκίμαζα να προεκτείνω τον τάκο πριν αποφασίσω να τον αλλάξω. Μου φαίνεται λιγότερη δουλειά από την αλλαγή. Ούτως ή άλλως η δύσκολη δουλειά είναι να δώσεις το "αρσενικό" σχήμα στον τάκο πάνω στο "θηλυκό" που σχηματίζουν οι κολλημένες ντούγες. Όσο μεγαλύτερο είναι το μήκος στο οποίο πρέπει να το κάνεις αυτό, τόσο πιο δύσκολο το εγχείρημα. Έχω την αίσθηση - είπα όμως ότι δεν το έχω κάνει ποτέ - ότι θα ήταν πιο εύκολο αλλά και ασφαλές να σκεφτείς ξανά την προέκταση.
Το νέο μόρσο ούτως ή άλλως θα μπει στο πάνω μέρος του τάκου, άντε να μην πατήσει και 100% καλά η προέκταση στις ντούγες, δεν νομίζω με τις τάσεις να υπάρχει πρόβλημα.
Αλήθεια σε τι κλίμακα σκοπεύεις να το κάνεις ?

Σωτήρης Ρούμπος

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 15, 2020, 05:59:49 μμ »
Λοιπόν, κάτι κουτσά στραβά κατάφερα με το καθάρισμα. Ζέσταινα την άκρη στο μυστρί, την ακουμπούσα στις κόλλες, έλιωναν και έπειτα ξύστρα. Άρα τάκος δεν θα βγει, μόνον θα προεκταθεί.
Σκοπεύω να το κάνω στα 62cm!

Γιωργος π

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 15, 2020, 08:26:10 μμ »
Καλό κουράγιο Σωτήρη,  μεγάλη δουλειά άνοιξες, άλλα θα κερδίσεις σε γνώσεις..