Αποστολέας Θέμα: Ενίσχυση μπράτσου κλασικής κιθάρας  (Αναγνώστηκε 632 φορές)

songless_bird

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Ενίσχυση μπράτσου κλασικής κιθάρας
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 25, 2020, 02:01:32 μμ »
Ετσι πως το περιγραφεις φαινεται να κανει μια "κοιλια" η ταστιερα στο 12 οπου θα ειναι και η κορυφη της ταλαντωσης οταν η χορδη παιζεται ανοικτη. Αλλα αυτη η κορυφη μετατοπιζεται ολο και πιο κατω οσο παιζεις χαμηλοτερα στην ταστιερα αλλα ισως η κορυφη ειναι μικροτερη λογο μηκους χορδης και δεν επιρρεαζει.
Αλλοι οπως ο Raquena που σου ειχα δειξει , τρωει την ταστιερα απο τα μπασα στην πρωτη χορδη και φτανει μετα το 12 να τρωει την ταστιερα περισσοτερο και καλυπτει σιγουρα τις τρεις μπασες . Σαν ενα τριγωνο με κορυφη το πρωτο ταστο , βαση την ακρη της ταστιερας και την υποτείνουσα να "ανοιγει" μεσα στην ταστιερα προς την τρυπα.

Εγω προσωπικα εχω δυο κιθαρες εμποριου , μια χειροποιητη οργανοποιου και δυο δικες μου. Εκτος απο την μια δικια μου που αναγκαστηκα να κανω αυτο που εκανε ο Raquena και τωρα παω για αλλαγη ταστιερας , ολες οι αλλες ειναι τελειως flat κατα μηκος χωρις να εχω προβληματα.

Patsis

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: ΠΑΛΙΣΑΝΔΡΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 4
  • Περιοχή: ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 25, 2020, 02:21:21 μμ »
Αν δεν κάνω λάθος ο Raquena βάζει τον χάρακα του πάνω στην ταστιέρα μέχρι τον καβαλάρη και μετράει ώστε ο χάρακας να απέχει 2 χλτ απότο καπάκι ..προφανώς δημιουργεί γωνία με τις χορδές ώστε να τις χαμηλώσει και να μην έχει προβλήματα στο να βρίσκει η χορδή στο επόμενο τάστο όταν πατάει το δάχτυλο στο προηγούμενο...άραγε είναι ένας απόλυτα αξιόπιστος τρόπος;

Γρηγόρης Μαυρακης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 25, 2020, 02:26:07 μμ »
3,5 χιλ από το καπάκι Όχι 2..δίνει κλίση στην ταστιερα..Η επιφάνεια της παραμένει φλατ..

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 25, 2020, 02:37:58 μμ »
Σαν ενα τριγωνο με κορυφη το πρωτο ταστο , βαση την ακρη της ταστιερας και την υποτείνουσα να "ανοιγει" μεσα στην ταστιερα προς την τρυπα.

αυτό ?

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 25, 2020, 02:42:49 μμ »
... ο χάρακας να απέχει 2 χλτ από το καπάκι ..

3,5 χιλ από το καπάκι Όχι 2..

κανείς δεν αναφέρει τάστα, πριν ή μετά την τοποθέτησή των(*) είναι οι αποστάσεις που δίνετε ? (γιατί μπορεί και να συμφωνείτε, λέω εγώ τώρα)

... Παρεμπιπτόντως, 3,5 χιλιοστά δίνει ο O'Brien για τις ακουστικές ΜΕΤΑ την τοποθέτηση τάστων, μου φαίνεται κάτι ύποπτο συμβαίνει εδώ  :040:  :embarrassed2: , δεν μπορεί να ταυτίζονται

(*) μου βγήκε ο μαθητής (του ΄75) από μέσα, τον έχω καλά κλεισμένο αλλά δραπετεύει που και που

Γρηγόρης Μαυρακης

• Hero Member
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 25, 2020, 02:48:31 μμ »
Η ουσία είναι ότι η μπάσα μι με την πρίμα μι πρέπει στο 12 ταστο να έχουν 1 χιλ διαφορά.. Πιο ψηλά η μπάσα.. Αυτό είναι το νόημα.. Τώρα αν αυτή την διαφορά την δώσεις στην ταστιερα η την αφήσεις φλατ και την δώσεις στο nut  η την δώσεις στο κόκαλο της γέφυρας είναι τι βολεύει τον καθένα.. ένα αποδεκτό όριο είναι 3 χιλ απόσταση από το 12 ταστο μέχρι το κάτω μέρος της πρίμα χορδης και  4 χιλ στη μπάσα.. Και στο πρώτο ταστο να είναι από 0.7 μέχρι κάτω από χιλ..αυτά είναι αποδεκτές μετρήσεις για ένα όμορφο παίξιμο.. κάποιοι κάνουν αποκλίσεις μισό χιλ πάνω κάτω..
Η ταστιερα με βολεύει να είναι φλατ..αν έχω περάσει το μπράτσο στην ευθεία με ένα θολό 3 χιλ τότε αντιλαμβανόμαστε ότι ο θόλος στην περιοχή της γέφυρας είναι πιο ψηλός κατά 3 χιλ στη νοητή ευθεία με το μπράτσο.. αν εγώ βάλω μια ταστιερα 6 η 6,5 χιλ τότε όταν τοποθετήσουμε μια Ρίγα πάνω στην ταστιερα θα βρεθούμε με 3 η 3,5 χιλ ύψος στην περιοχή της γέφυρας.. εγ  είμαι οκ εκεί.. Έχω καταλάβει (Μπορεί λανθασμενα) ότι η κλίση στο μπράτσο με το υψος του θολόυ πρέπει να εχουν αθροισμα 3..δλδ..η 0 μοιρες το μπρατσο (φλατ) και 3 χιλ υψος θολου..
1 χιλ πιο ψηλά το μπράτσο στο σημείο του πρώτου ταστου και δύο χιλ ο θόλος.. 1,5 και 1,5..2 και1..ότι βολεύει τον καθένα.. με αυτό το τρόπο οι επεμβάσεις στη ταστιερα θα είναι μικρές.. θέλω να πιστεύω!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2020, 02:58:51 μμ από Γρηγόρης Μαυρακης »

Γρηγόρης Μαυρακης

• Hero Member
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 25, 2020, 02:49:34 μμ »
Το 3.5 πριν τα ταστα..Μετα τα ταστα 5..χαχαχα..

songless_bird

• Hero Member
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 25, 2020, 02:53:42 μμ »
Σαν ενα τριγωνο με κορυφη το πρωτο ταστο , βαση την ακρη της ταστιερας και την υποτείνουσα να "ανοιγει" μεσα στην ταστιερα προς την τρυπα.

αυτό ?

Ναι Μάνο . Αν και δεν ξέρω αν το κάνει τόσο πολύ μέχρι την τρύπα ή μόνο στα μπάσα . Και το.κανει σε κολλημένη ταστιέρα μετρώντας πάλι την απόσταση από το καπάκι με χάρακα . Μου φαίνεται πολύπλοκο . Δεν μπορώ να καταλάβω . Δεν θα μπορούσε αυτή η διαφορά να δωθεί στο κόκκαλο  και να μην μπλέξεις με τριψιματα και ανισόπεδη ταστιέρα;

Και ο Παλαιοδημόπουλος 3.5μμ πριν τα τάστα .

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

songless_bird

• Hero Member
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 25, 2020, 03:08:03 μμ »
Βρήκα screenshot με μαρκαρισμένη την περιοχή που τριβει.

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 25, 2020, 03:43:31 μμ »
μου φαίνεται κάτι ύποπτο συμβαίνει εδώ  :040:  :embarrassed2: , δεν μπορεί να ταυτίζονται

ωραία, το λύσαμε αυτό

Η ουσία είναι ότι η μπάσα μι με την πρίμα μι πρέπει στο 12 ταστο να έχουν 1 χιλ διαφορά.. Πιο ψηλά η μπάσα.. Αυτό είναι το νόημα..

συμφωνώ, αλλά αυτό νομίζω ότι είναι άλλο αντικείμενο: όπως και στο υπόλοιπο κείμενο αναλύεις ουσιαστικά τη γωνία της ένωσης και πως αυτή επιδρά στο ύψος του καβαλάρη / κόκκαλου κτλ.
Η αρχική όμως απορία μου αφορά στον τρόπο μείωσης του ύψους της ταστιέρας + αν χρειάζεται relief (και αν ναι, με ποιό τρόπο συνδυάζεται με την μείωση του ύψους). Μετά προέκυψε και ο τρόπος μείωσης που περιέγραψε ο songless.
Ο σκοπός της ερώτησης είναι να καταλάβω τι κάνετε εσείς οι κλασικοί ώστε αφενός να μην έχετε τασταρίσματα πουθενά - και αφετέρου ούτε και διαφορά στον τόνο στην οκτάβα (π.χ. 5ο / 17ο διάστημα), και για αυτό ψάχνω την ταστιέρα (ευθεία? κλίση? καμπύλη στη μέση?) και όχι τη γωνία ένωσης. Αν κάνω λάθος πείτε μου, αλλά προς το παρόν εγώ τα αντιλαμβάνομαι σαν διαφορετικά θέματα.

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 25, 2020, 03:48:54 μμ »
Μου φαίνεται πολύπλοκο . Δεν μπορώ να καταλάβω . Δεν θα μπορούσε αυτή η διαφορά να δωθεί στο κόκκαλο  και να μην μπλέξεις με τριψιματα και ανισόπεδη ταστιέρα;

είναι πολύπλοκο, αλλά νομίζω ότι (μπορεί και να) έχει δίκιο. Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν χτες (σαν τρόπο, όχι ότι είχα την ίδια ιδέα αλλά σκεφτόμουν πιθανές επεμβάσεις στην ταστιέρα), προσπαθώντας να αντιμετωπίσω τασταρίσματα που θεωρητικά δεν θα έπρεπε να υπάρχουν (με ρυθμισμένη βέργα και όλα τα ύψη καβαλαραίων και action nominal)

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 25, 2020, 04:11:17 μμ »
 :embarrassed2:

;D
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

songless_bird

• Hero Member
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 25, 2020, 04:14:32 μμ »
Μου φαίνεται πολύπλοκο . Δεν μπορώ να καταλάβω . Δεν θα μπορούσε αυτή η διαφορά να δωθεί στο κόκκαλο  και να μην μπλέξεις με τριψιματα και ανισόπεδη ταστιέρα;

είναι πολύπλοκο, αλλά νομίζω ότι (μπορεί και να) έχει δίκιο. Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν χτες (σαν τρόπο, όχι ότι είχα την ίδια ιδέα αλλά σκεφτόμουν πιθανές επεμβάσεις στην ταστιέρα), προσπαθώντας να αντιμετωπίσω τασταρίσματα που θεωρητικά δεν θα έπρεπε να υπάρχουν (με ρυθμισμένη βέργα και όλα τα ύψη καβαλαραίων και action nominal)
Εγώ νομίζω θα σου δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα . Πόσο θα φας την ταστιέρα ; 1 mm αυτό ξέρεις πως θα κάνει το  ταστο από άκρη σε άκρη αν η κορώνα του είναι 1.5mm; Πώς θα τα σουλουπωσεις αυτά τα τάστα ;

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #53
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 25, 2020, 04:53:26 μμ »
αυτο ειναι παιδια το θρεντ για τις κοντρες;  ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα...
εκτος ισως απο δυο!

steliosguitar