Αποστολέας Θέμα: Mπαγλαμάς 34cm  (Αναγνώστηκε 1835 φορές)

Σωτήρης Ρούμπος

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 113
  • Αγαπημένο ξύλο: σγουρό κελεμπέκι
  • Αριθμός κατασκευών: 4,5
Mπαγλαμάς 34cm
« στις: Ιούνιος 19, 2020, 12:08:26 πμ »
Γεια και χαρά στην παρέα!! Σχεδόν έτοιμος ο μπαγλαμάς, όλο προβλήματα εβγαζε και για όλα φταίω εγώ!!!  :dance:  {celebrate012}
Λοιπόν, οξιά μονοκόμματος, πολύ σκληρή και δυσκολη. Καπάκι έλατο, ταστιέρα έβενος. Χειροποίητη χορδιέρα από έβενο, βάψιμο με κάσια. Βερνίκι γομαλάκκα.
Στα προβλήματα τώρα, αρχικά κατέβασα πάρα πολύ την πατούρα του καπακιού και ήθελα να δώσω και μεγαλούτσικη κλίση με αποτέλεσμα να κατέβω καναν πόντο προς τα πίσω. Έβαλα μια τσόντα λοιπόν οξιά και ήταν σα να έχω ενα καπάκι πάχους ενος πόντου, απ το οποίο έπρεπε να μείνουν μονο τειχώματα και να ταιριάξουν και τα νερά με το υπόλοιπο σκάφος. Το ταίριασμαδεν ηταν δυνατό και με το βάψιμο καλύφθηκε, αν και ηταν προαποφασισμένο. Επειτα λέπτυνα πολύ το καράολο και εβαλα κι εκεί τσόντα από κάτω. Οι τρύπες των κλειδιών βγήκαν ασύμετρες και τις έκλεισα και τις ξανανοιξα, έβαλα κουμπότρυπες αλλά επειδή είχα κάνει 6άρες τρύπες για τα κλειδιά, δεν έμπαιναν σφηνωτά και έτσι τις έφερα ίσιες και τις κόλλησα άλλες με εποξική και άλλες με κυανακρυλική. Επίσης έκανα σε λάθος τάστα τους 2 από τους 3 τσαμπουκάδες (εδώ νιώθω την ανάγκη να απολλογηθώ  :021: αλλά δεν το σώζω) και τέλος τα τάστα που έβαλα αρχικά ήταν πολύ χοντρά αλλά εφτυχώς την έσωσα την ταστιέρα μου!!!

Το πρόβλημα τώρα είναι οτι μου έσπασαν 2 σετ όλες οι χορδες μισό τόνο πριν το ρε-λα-ρε... Το άφησα δυο μέρες στο ντο# αλλά μετά που πη΄γα να τις φέρω πάλι έσπασαν... ΤΙ μπορεί να φταίει γι αυτό;;; Όλες έσπασαν στο κλειδιά που ειναι grover.. Αυτή τη στιγμή είναι χωρίς χορδες το όργανο, αφενος γιατί εσπασαν όλες, αφεταίρου γιατί δεν μου άρεσαν οι καβαλάρηδες και αποφάσισα να τους αλλάξω!!! Όταν το μονταρω κι αυτό θα έχουμε ηχητικό!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2020, 02:07:29 πμ από Σωτήρης Ρούμπος »

Σωτήρης Ρούμπος

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 113
  • Αγαπημένο ξύλο: σγουρό κελεμπέκι
  • Αριθμός κατασκευών: 4,5
Απ: Mπαφγλαμάς 34cm
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 19, 2020, 12:12:05 πμ »
Έξτρα φωτογραφίες

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Mπαγλαμάς 34cm
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 19, 2020, 06:58:22 πμ »
Πάντως βγήκε πολύ όμορφο !

Δε γνωρίζω να σε βοηθήσω με τις χορδές που σπάνε , αλλά πιστεύω ότι με τη βοήθεια των ειδικών θα το καταφέρεις .

Μπράβο Σωτήρη !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Mπαγλαμάς 34cm
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 19, 2020, 08:07:29 πμ »
είναι εντυπωσιακό όντως, πολλά συγχαρητήρια!
αν θες βάλε και μια φωτογραφία από την χορδιέρα πίσω (πώς πιάνουν οι χορδές)...

για τα κλειδιά, να σου πω την δική μου εμπειρία, μήπως είναι αυτό: στα grover έχω δει πολλές φορές την τάση να κόβουν χορδές στο σετάρισμα - αν γίνονται πολλά κουρδίσματα / ξεκουρδίσματα κτλ. μέχρι να σετάρεις. Μετά δουλεύουν μια χαρά. Αν είναι το ίδιο θέμα (και σου κόβει τη χορδή ψηλά) λύνεται με φρεζάρισμα της τρύπας, ίσως και λίγο γυαλοχαρτάρισμα / λιμάρισμα να λειανθούν τα χείλη. Υπάρχει φρέζα, αλλά μάλλον είναι πιο "κοφτερή" στην περίμετρο από άλλα κλειδιά. Δοκίμασε μήπως είναι αυτό.

Οι "κουμπότρυπες" (αν λες έτσι τις τάπες, τα δαχτυλίδια γύρω από τον άξονα) έχουν πατούρα με μειούμενη διάμετρο και εγκοπές, σωστά? πρέπει να ανοίξεις "μισή" τρύπα Φ8 - Φ8,5 (ανάλογα αν είναι μαλακό ή σκληρό το ξύλο του καράολα) από την πάνω πλευρά μόνο, δηλαδή η τρύπα να είναι από πίσω Φ6 και από μπροστά Φ8 μέχρι το βάθος της πατούρας. Βάζεις την τάπα μέχρι την μέση του ύψους της πατούρας (μέχρι εκεί μπαίνει εύκολα λόγω μειούμενης διαμέτρου), περνάς τα κλειδιά και μετά την χτυπάς με ματσόλα για να φωλιάσει όλη η πατούρα μέσα στο ξύλο. Γι αυτήν τη δουλειά είναι καλό / εύκολο να βρεις ένα σωληνάκι με εσωτερική διάμετρο 6,5-7 χιλ. (εξωτερική δεν ενδιαφέρει), ώστε με περασμένους τους άξονες να μπορείς να χτυπήσεις με τη ματσόλα (περνάς τον σωλήνα στον άξονα ώστε χτυπώντας τον σωλήνα, το κάτω μέρος του να χτυπάει το δαχτυλίδι χωρίς να σε εμποδίζει ο άξονας).

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Mπαγλαμάς 34cm
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 19, 2020, 09:13:48 πμ »
Όμορφος ο μπαγλαμάς. Μπράβο που ξεπέρασες τις δυσκολίες.
Για το κόψιμο των χορδών συμφωνώ με τον Μάνο. Φρεζάρισμα στην τρύπα. Έχει διάφορα εξαρτήματα για ντρέμελ η δράπανο κωνικού σχήματος από σμυρίδι και μπορέις να δουλέψεις με αυτά.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Σωτήρης Ρούμπος

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 113
  • Αγαπημένο ξύλο: σγουρό κελεμπέκι
  • Αριθμός κατασκευών: 4,5
Απ: Mπαγλαμάς 34cm
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 19, 2020, 01:06:15 μμ »
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! Για τα κλειδιά μάλλον θα δοκιμάσω πρώτα λίγο τρίψιμο, μην κανω καμιά χοντρή με το ντρέμελ...
Όσο για την χορδιέρα, έχω κάνει τρύπες στον έβενο όπου πέρασα πολύ λεπτές βίδες με κρικάκια από χορδές ακουστικής κιθάρας. Δεν ειναι δική μου ιδέα, σε έναν οργανοποιό που φτιάχνει ταμπουροειδή είδα κάτι παρεμφερές, μου διαφεύγει το όνομα του..

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Mπαγλαμάς 34cm
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 19, 2020, 02:20:10 μμ »
σπεσιαλε!
μπραβο σωτηρη, ομορφος εγινε!
αυτα τα κρικακια τι ειναι....
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Mπαγλαμάς 34cm
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 19, 2020, 03:07:04 μμ »
αυτα τα κρικακια τι ειναι....



στο άκρο της χορδής προς την χορδιέρα ή καβαλάρη, σε συρμάτινες χορδές.. είναι κυλινδρικά με τρύπα στη μέση απ 'οπου αν κατάλαβα καλά περνά τη βίδα ο Σωτήρης, κι επειδή έχει αυτήν την διαμόρφωση με το κανάλι κεντρικά κρατάει τη χορδή... καλή ιδέα (και με πίστωση) !

Χρήστος SGF

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 89
  • Αγαπημένο ξύλο: ?
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Κρηνίδες Καβάλα
Απ: Mπαγλαμάς 34cm
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 19, 2020, 05:43:37 μμ »
με άρεσε η ιδέα της χορδιέρας και σκοπεύω να φτιάξω κάτι παρόμοιο, μπράβο για όλοι την κατασκευή  :13:

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Mπαγλαμάς 34cm
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 21, 2020, 08:34:04 πμ »
ευχαριστω μανο!
σωτηρη, θα το κλεψω και γω!  ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Mπαγλαμάς 34cm
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 21, 2020, 08:35:05 πμ »
κλεψω και γω!
.. να παμε φυλακα παρεα, να παιζει ο ενας στον αλλο μπαγλαμα...  {celebrate018}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Mπαγλαμάς 34cm
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 21, 2020, 11:03:44 πμ »
Γεια σου ρε Σωτο.Υπεροχο εγινε....
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................