Αποστολέας Θέμα: Ξεκόλλημα μανικιού  (Αναγνώστηκε 1093 φορές)

mikerory

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
  • Αριθμός κατασκευών: 7
  • Περιοχή: Εξάρχεια
Ξεκόλλημα μανικιού
« στις: Ιούνιος 17, 2020, 11:04:45 πμ »
Καλημέρα μαστόρια!
Πριν 5-6 χρόνια είχα κάνει μια ηλεκτρική με κολλητό μανίκι (νομίζω η 2η κιθάρα που επιχείρησα), την οποία έβαψα, λούστραρα κλπ κλπ (όχι κ πολύ πετυχημένα) αλλά μετά διαπίστωσα ότι τα έκανα μαντάρα και το μπράτσο μπήκε ψηλά σε σχέση με το σώμα. Έκανα λάθη στους υπολογισμούς της γωνίας σώμα-μπράτσο. Από τότε το πρότζεκτ έχει μείνει στην άκρη λόγω ξενέρας και σκέφτομαι να το ξαναπιάσω.

Η κόλληση έχει γίνει με titebond, η ταστιέρα είναι εβένινη και δε με πειράζει καθόλου να φύγει κι αυτή και να μπει μια σωστή με κανονικά κοψίματα και κανονικά βαλμένα τάστα.

Πώς ξεκολλάω ρε παιδιά? Στις φώτο η κιθάρα πριν τα χρώματα, επιφυλάσσομαι και για "έγχρωμη" από το σπίτι. Έχω δει κάτι βιντεο με ένεση ατμού κ κάτι άλλα περίεργα...

Ξαναλέω, η ταστιέρα δε με πειράζει να την πάρω στο χέρι ακόμα και σε κομμάτια, το μπράτσο θα ήθελα να σωθεί στο ακέραιο.

Επίσης αν κάποιος που έχει ξανακάνει κάτι τέτοιο και έχει την απαραίτητη τόλμη είναι στην Αθήνα, ευχαρίστως του φορτώνομαι για μια εγχείρηση ;D

 

 
Μέτρα μία και κόψε δέκα

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.553
Απ: Ξεκόλλημα μανικιού
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 17, 2020, 11:52:37 πμ »
Η titebond είναι διαχειρίσιμη. Ότι εγχειρίσεις τέτοιες έχω κάνει έχω χρησιμοποιήσει τις λεπτές σπάτουλες στοκαρίσματος. Τις θερμαίνω στο γκαζάκι 2 μαζί και τις χρηισμοποιώ εναλλάξ. μία δουλεύω μία ζεσταίνεται. Όπως είναι λεπτή την βάζω στην ένωση και η κόλλα λιώνει. Ταυτόχρονα πρέπει να θερμαίνεις το μάνικο μόνοστην κόλληση με θερμοπίστολο ή σίδερο. Με υπομονή και επιμονή πιστεύω πως θα βγεί.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.467
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ξεκόλλημα μανικιού
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 17, 2020, 11:56:24 πμ »
Φίλε mikerory ξανακαλημέρα ,
Ἐκτός ἀπ' τήν ψαρόκολλα , πού εἶναι καθαρά θερμόκολλα καί λειώνει μέ τήν θερμότητα , καί οἱ λευκές κόλλες πάλι μέ ἐφαρμογή θερμότητος , ὄχι ἀκριβῶς ξεκολλοῦν , ἀλλά μαλακώνουν καί μέ τήν βοήθεια ἐργαλείου μπορεῖς ν' ἀποχωρήσης ( ἴσως μέ σχετική δυσκολία ) τά κομμάτια πού εἶναι κολλημένα . Γιά παράδειγμα , μιά ταστιέρα κολλημένη σέ μπράτσο μέ λευκή κόλλα , ἄν ζεστάνης στή φωτιά ἕνα μαχαίρι ( καλύτερα ἀπ' αὐτά πού ἔχουν 2 χερούλια καί κόβουν πιέζοντας τό κεφαλοτύρι μέ 2 χέρια ) καί τό τοποθετήσης στήν ἀρχή τῆς ἐνώσεως τῶν 2 ξύλων σμπρώχνοντάς το πρός τά μέσα , αὐτό , μαλακώνοντας τήν κόλλα , θά εἰσχωρήση γιά ἕνα μικρό μῆκος ἀποχωρίζοντας τά κολλημένα ξῦλα . Ἐπαναλαμβάνεις τήν ἴδια διαδικασία μέχρι νά ξεκολλήση ὅλη ἡ ταστιέρα ἀπ' τό μπράτσο .
Τήν ταστιέρα μπορεῖς νά τή σώσης ἄν ἀξίζει ἄν πᾶς ἀργά ἀργά καί μέ ὑπομονή . Μόνο πού ὅταν ξεκολλήση , θά ἔχη μιά καμπύλη - κοιλιά ἀπ' τή μεριά τῶν τάστων .
Γιά τό μπράτσο ἀπ' τό σῶμα , δέν κατάλαβα πῶς εἶναι κολλημένο , δέν τό δείχνει ἡ φωτογραφία . Γι' αὐτό καλύτερα θά σοῦ ποῦν οἱ " ἠλεκρικοί " .

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.126
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ξεκόλλημα μανικιού
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 17, 2020, 02:14:46 μμ »
εχω βγαλει αρκετουτσικες (5-6)...
εγω βαζω σεσουαρ συνεχομενο, και μικρο στοκαδορο, οχι ατσαλινα γιατι λυγαει,
με καλα αποτελεσματα σε ολες.
ειναι να γινει η αρχη, μετα το παω σφεντονα...

στη τελευταία που ηθελα να κρατησω κ τη ταστιερα εκανα ενα κολπο, που θα εφαρμοζω εις το εξης.
εβρεξα μια μπλουζα, την εστυψα, κ τυλιξα γυρω γυρω τη  ταστιερα, ολο το βραδυ εμεινε ετσι.
την αλλη μερα μου φανηκε πολυ ευκολο... 
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Ξεκόλλημα μανικιού
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 23, 2020, 01:01:29 μμ »
Συγνωμη για την "αεροπειρατεια" στο νημα , αλλα μπηκα σημερα για παρομοιο λογο. Και αντι να ανοιξω νεο θεμα ειπα να γραψω εδω. Θελω να ξεκολλησω την ταστιερα απο την δευτερη κιθαρα που εκανα. Δεν με ενδιαφερει να σωθει η ταστιερα . Ειναι αυτη που δημιουργει το προβλημα τελικα. Θελω να βαλω μια αλλη βγαζοντας την παλια , αλλα χωρις να βλαψω το μανικι. Γινεται;

Οσο για το προβλημα που δημιουργει η ταστιερα ειναι μια στρεψη που παρατηρησα και την ειχα δει απο την αρχη πριν την κολλησω . Τοτε ομως την ειχα παει για πλανισμα σε τριβειο και θεωρησα οτι θα ηταν ενταξει στην αρχη. Μετα που την κολλησα και προσπαθουσα να φτιαξω zero fret εβλεπα παλι προβλημα απο την πλευρα του  μπασου και το καταλαβα οταν πηγα να φερω στα ισα τα ταστα. Τοτε ειχα βγαλει τα ταστα και ετριψα την ταστιερα. Σημερα που την εβγαλα απο την θηκη μετα απο κανενα 2μηνο παλι ειδα θεμα. και μαλιστα ειδα ενα μικρο ξεκολλημα μικροτερο και απο τριχα που φανηκε στο βερνικι σε ενα σημειο απο την πλευρα των μπασων μετα το 12 ταστο. Οποτε με ξενερωνει αυτη η ταστιερα και μονο που την βλεπω.

Τι εργαλεια θα χρειαστω; Να παω να αγορασω το πιστολι θερμου αερα που εχει το lidl; Σπατουλες;

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.286
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ξεκόλλημα μανικιού
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 23, 2020, 01:12:28 μμ »
Τι εργαλεια θα χρειαστω; Να παω να αγορασω το πιστολι θερμου αερα που εχει το lidl; Σπατουλες;

ναι και - ναι, όσο πιο λεπτές μπορείς να βρεις.
Υποθέτω Titebond?
Με "υπομονή και σάλιο"... (δε συνεχίζω) ζεσταίνεις τις σπάτουλες (μία από κάθε πλευρά ξεκινώντας από πάνω, αφού βγάλεις το κόκκαλο) με το πιστόλι και βοηθάς που και που με λίγο νερό (με πινέλο στο σημείο που ζεσταίνεις) όσο πάς προς τα κάτω. Προσοχή μη "μπεις" στο μπράτσο, προσπάθησε να έχεις μια μικρή κλίση στις λάμες προς τα πάνω.
Στα μπουζούκια μου παίρνει περίπου 40-45 λεπτά, σε κιθάρα δεν έχω δοκιμάσει.
Έχω δοκιμάσει το ζέσταμα με ηλεκτρικό σίδερο (χωρίς να βγάλεις τα τάστα, στην ουσία αυτά ζεσταίνεις) που διάβασα σε φόρουμ, δεν είδα όμως σοβαρή διαφορά, ίσως δεν το άφησα αρκετή ώρα.
Ο Ζαρκάδας κάπου είχε γράψει ότι αν δεν σε ενδιαφέρει η ταστιέρα, μπορείς να την "φας" (αφού βγάλεις τα τάστα εννοείται) με το ρούτερ ίσα να αφήσεις μια φλούδα έβενο, η οποία ξεκολλάει πλέον εύκολα με το σίδερο. Ούτε αυτό όμως το έχω δοκιμάσει, αν θες ψάξ' το.
Επίσης αυτό που λέει ο Στέλιος (στο μούσκιο) μάλλον έχει νόημα, ούτως ή άλλως δεν χάνεις τίποτα να το κάνεις.

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Ξεκόλλημα μανικιού
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 23, 2020, 01:37:39 μμ »
Ωραια. Ηθελα να ρωτησω και απο που να ξεκινησω να ξεκολλαω αλλα ησουν κατατοπιστικοτατος. Και η κολλα ειναι Titebond .

Καλη ιδεα να φαω την ταστιερα . Μην σου πω οτι και με μια πλανη θα γινει η δουλεια.


steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.126
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ξεκόλλημα μανικιού
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 23, 2020, 05:15:00 μμ »
πριν το κανεις δες και αυτη τη λυση
 

αυτο με το "ξεκολλημα" μου φανηκε παραξενο, μηπως εχει συσταλει η ταστιερα και τραβηξε το βερνικι (εσπασε) και εκανα τριχια. τσεκαρισε το καπακι δεξια - αριστερα της ταστιερας, ειναι οκ;

εσυ εισαι και ρουτεροτζιγκακιας... με τα σπατουλακια και τα θερμοπιστολα θα μπλεκεις; στη θεση σου αν την πεταγα, θα την ετρωγα με το ρουτερ...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Ξεκόλλημα μανικιού
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 23, 2020, 11:02:11 μμ »
Στελιο εχω υπερυψωμενη ταστιερα αν θυμασαι. Το καπακι ειναι οκ. Ξεκολλησε μεταξυ μπρατσου και ταστιερας μετα το 12 ταστο. Δηλαδη στο υπερυψωμενο σημειο και μονο απο την μπασα πλευρα και μιλαμε για ραγισμα στο λουστρο . δεν μπαινει νυχι μεσα αλλα το νιωθεις να σκαλωνει. Πολυ περιεργη ταστιερα και μου κανει εντυπωση ο εβενος να εχεις τετοιες τασεις για στρεψη.

Λυπαμαι να πεταξω τον εβενο. Σε κανενα τακουνι ή διακοσμηση θα φανει χρησιμος, αλλιως θα ειχε γινει ηδη σκονη .

Δεν καταλαβα τι δειχνει η φωτογραφια και πως θα με βοηθησει. Αντι για κοκκαλο να βαλω τετοια "pin" να κρατανε τις χορδες;

Tags: