Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με αυλάκι τάστου  (Αναγνώστηκε 647 φορές)

Σωτήρης Ρούμπος

• Jr. Member
  • **
  • Αγαπημένο ξύλο: σγουρό κελεμπέκι
  • Αριθμός κατασκευών: 4,5
Πρόβλημα με αυλάκι τάστου
« στις: Ιούνιος 12, 2020, 04:59:01 μμ »
Καλησπέρα!
Μάλλον μόνο για προβλήματα θα γράφω  ;D ;D
Λοιπόν, μετά απά τοποθέτηση λάθος τάστων στην ταστιέρα, προέβην στην αντικατάστασή των! Τα πρώτα ήταν μεγαλύτερα του 0,5 χιλιοστού, όπου αυτό το πριόνι εχω, και αποδόθηκε από "έμπειρο" άνθρωπο στο ότι δεν τα χτυπάω καλά για να μπουν. Εν τέλει αγόρασα τα σωστά, με μικροτραύματα αφαιρέθηκαν τα χοντρά, και όλα καλά, με εξαίρεση το αυλάκι του πρώτου τάστου το οποίο το έχω κλείσει 2-3 φορές και το έχω ξανανοίξει αλλά το τάστο δεν στέκεται και το σημείο έχει γίνει λίγο σαθρό..
Αυτό που σκέφτηκα ε'ιναι να αφαιρέσω ένα παραληλλεπίπεδο που να περικλείει το αυλάκι και στην θέση του να μπει ένα όμοιο ώστε να ειναι πάλι γερό. Στις φωτογραφίες ενα πρόχειρο σχέδιο της μεθόδου που περιγράφω, πιστεύω κατανοητό
 Τι προτείνετε;;;

georgalasg

• Hero Member
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
Απ: Πρόβλημα με αυλάκι τάστου
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 12, 2020, 06:19:49 μμ »
Να εβαζες καπλαμα σφηνωτα με κολλα και να χαραζες ξανα; Ή κολλα ανακατεμμενη με σκονη ξυλου (απο γυαλοχαρτο εννοω)
Πιο σωστο μου φαινεται.
Να κλεισεις την τρυπα δηλαδη
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://woodboats.webnode.gr/

Σωτήρης Ρούμπος

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 12, 2020, 06:32:47 μμ »
Φίλε, ναι, έτσι την έκλεινα, με σκόνη εβένου και titebond. Θα δοκιμάσω και αυτό με τον καμπλαμά

Stergios_lutherie

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 11
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 12, 2020, 06:54:53 μμ »
Για να μην έχεις περισσότερα τριψίματα με κίνδυνο να αλλοιώσεις το σχήμα της ταστιέρας και με όλο το σεβασμό στις εναλλακτικές λύσεις, θα πρότεινα το εξής:
Κόλλα δύο συστατικών (εποξική) αλλά αργής πήξης ανακατεμένη με φούμο (μαύρο χρώμα σε σκόνη).
Το χρώμα σε σκόνη αντί για πριονίδι θα δώσει την ευκαιρία στην κόλλα να πάει παντού και να μην αφήσει κενά στο αυλάκι -που καλόν είναι να γεμίσει εντελώς.
Ένα "καλούπωμα" με χαρτοταινία θα σου επιτρέψει να δουλέψεις την κόλλα με ακρίβεια, με τη βοήθεια μιας βελόνας για να πάει παντού.
Η κόλλα (που θα πήξει αργά-αργά όπως είπαμε), μετά από λίγη ώρα θα κατακαθίσει λίγο και θα χρειαστεί συμπλήρωμα. Ίσως μάλιστα θα χρειαστεί συμπλήρωμα και 2η φορά...
Το καλούπωμα θα σου επιτρέψει να δουλέψεις καθαρά και με ακρίβεια, πιθανότατα χωρίς να χρειαστεί να ξανατρίψεις.
Αφαιρούμε τη χαρτοταινία σε τέσσερις-πέντε ώρες, (όταν δηλαδή η κόλλα θα έχει πήξει αρκετα για να μπορεί να κρατήσει το σχήμα της πλέον χωρίς να κυλάει αλλά είναι ακόμη μαλακιά) και καθαρίζουμε όπου χρειάζεται.
Χαράζουμε ξανά το αυλάκι όταν η κόλλα έχει πήξει εντελώς, τουλάχιστον μετά από 48 ώρες.

Αυτό που δεν ξέρω είναι το πόσο σωστά θα πριονιστεί η κόλλα αλλά δεν έχω λόγους να πιστεύω ότι θα έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα.

Στη φωτο το καλούπωμα

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 12, 2020, 07:49:04 μμ »
Η titebond δεν κάνει για την δουλειά που θέλεις. Κυανό ακρυλική μπορεί να δουλέψει αλλά καλύτερη λύση είναι αυτη που προτείνει ο Στέλιος. Την έχω δοκιμάσει και είναι μια χαρά. Εγώ ομως δεν έβαλα φούμο αλλά σκόνη από το ξύλο της ταστιέρας. Το έχω κάνει και σε εβενο και σε βεγκε χωρίς πρόβλημα. Πρόσεξε μιλάμε για σκόνη και όχι ροκανιδι. Η σκόνη που βγαίνει από τρίψιμο με γυαλοχαρτο. Κατι αντίστοιχο που είχα δοκιμάσει με λεπτό ροκανιδι που βγαίνει από τρίψιμο με λίμα εχει θέματα όπως αναφέρει και ο Στέργιος.
Η λύση με το μπάλωμα έχει αρκετά θέματα, δεν θα στην πρότεινα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 12, 2020, 11:50:30 μμ »
δεν μου έχει τύχει ποτέ να ΜΗΝ δουλέψει η κυανακρυλική, συμφωνώ ότι η titebond δεν είναι κατάλληλη και μάλλον η εποξική θα δουλέψει πιο καλά απ' όλες (τώρα που έγινε ακόμα πιο φαρδειά η χαρακιά).
Αν αποφασίσεις κάποτε (σε αυτό ή σε άλλο όργανο) να "ξυρίσεις" την ταστιέρα για νέα χαρακιά, νομίζω ότι θα έπρεπε να αλλάξεις όλο το κομμάτι μεταξύ τριών τάστων και να ξαναχαράξεις / βάλεις τρία τάστα. Τουλάχιστον αυτό έκανα εγώ σε παρόμοια περίπτωση (είχα βαλει τσαμπουκά σε λάθος διάστημα).

Σωτήρης Ρούμπος

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 13, 2020, 01:23:53 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, θα δοκιμάσω την εποξική!!!

(είχα βαλει τσαμπουκά σε λάθος διάστημα)
Κύριε Μάνο, κι αυτό έπαθα στο συγκεκριμένο όργανο  :13: :13:
Με titebond και σκόνη εβενου το έφερα μια χαρά

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: #72
  • Περιοχή: Ελληνικό
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 13, 2020, 08:56:20 πμ »
το εχω κανει σε πλατια χαρακια
κυανοακρυλικη και τριψιμο γιομοζει
θελει 2-3 φορες, θα πεταξεις μιση κολλα γυαλοχαρτο, και 2 γαντακια μιας χρησης τωρα που εχουμε ολοι πολλα ... ;D
η θα γινει το χερι σου μπλεμαρεναμαπα, που λεγε κ ο χαρικλυν.

η χαρακια μετα απο 10 λεπτα σπεσιαλε, με προσοχη γιατι δεν ειναι ξυλο
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 13, 2020, 11:12:27 πμ »
...
Αν αποφασίσεις κάποτε (σε αυτό ή σε άλλο όργανο) να "ξυρίσεις" την ταστιέρα για νέα χαρακιά, νομίζω ότι θα έπρεπε να αλλάξεις όλο το κομμάτι μεταξύ τριών τάστων και να ξαναχαράξεις / βάλεις τρία τάστα. Τουλάχιστον αυτό έκανα εγώ σε παρόμοια περίπτωση (είχα βαλει τσαμπουκά σε λάθος διάστημα).

το βρήκα, εδώ είναι με φωτογραφίες...  η ταστιέρα ήταν βένγκε και δεν μπορούσες να αφαιρέσεις κομμάτι μεταξύ τάστων (όπως οι κόκκινες γραμμές στην φωτογραφία σου), δεν θα ταίριαζαν τα νερά και θα φαινόταν από χιλιόμετρα... ο έβενος είναι ίσως πιο εύκολος, αν είναι ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ΄και δεν φαίνονται καθόλου τα νερά

http://www.luthier.gr/index.php?topic=3145.msg54988#msg54988

Σωτήρης Ρούμπος

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 13, 2020, 02:26:07 μμ »
Αααχ, πόνεσα λιγάκι με τις φωτογραφίες αλλά όλα καλά, εν τέλει!!

Tags: