Αποστολέας Θέμα: ΣΟΛΕΡΑ-ΚΑΜΑΡΙΑ ΚΛΑΣΙΚΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ  (Αναγνώστηκε 896 φορές)

dimig

• Newbie
  • *
ΣΟΛΕΡΑ-ΚΑΜΑΡΙΑ ΚΛΑΣΙΚΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ
« στις: Μάιος 05, 2020, 12:59:52 πμ »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΣΚΑΨΙΜΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΣΟΛΕΡΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΛΙΣΗ ΣΤΟ ΚΑΠΑΚΙ(ποσο ειναι το βαθος που σκαβουμε?)  ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΚΑΜΑΡΙΑ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΣΚΑΨΑΜΕ(τα κολαμε ευθεια πανω στο καπακι η πρεπει να δωσουμε και σε αυτα καποια κλιση που να ταιριαζει με τη σολερα?

Γρηγόρης Μαυρακης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: ΣΟΛΕΡΑ-ΚΑΜΑΡΙΑ ΚΛΑΣΙΚΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 05, 2020, 02:10:27 πμ »
Υπάρχουν πολλά είδη σολερας.. αν θες πες μας περισσότερα για τις διαστάσεις που θες να πετύχεις.. τι κιθάρα θες να φτιάξεις..μη βιαστείς.. Αυτό θα σου μείνει για πάντα.. Όσο αφορά τις ακτίνες δεν χρειάζονται διαμόρφωση.. είναι τόσο λεπτές που με την πίεση θα διαμορφωθούν με την καμπύλη της σολερας..Γενικά αν με μικρή πίεση ακολουθεί την καμπύλη δεν χρειάζεται..

dimig

• Newbie
  • *
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 05, 2020, 03:38:20 μμ »
καλησπερα γρηγορη

θα χρησιμοποιησω την σολερα που ανεβασα την εχω φτιαξει αλλα μου μενει να κανω το σκαψιμο για να δωσω την κλιση,χωρις να ξερω αν πρεπει  να την κανω μεχρι την τρυπα οπως δειχνει η λιγο πανω απο την γεφυρα οπως εχω δει σε αλλες σολερες στο φορουμ.Eπισης δεν ξερω ποσο θα πρεπει να ειναι το βαθος(εδω λεει 2 χιλιοστα) και ποιο το τοξο της καμυλης.Εχω αποφασισει να φτιαξω ενα αντιγραφο του Torres

Νάσος

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 05, 2020, 05:47:09 μμ »
Δεν χρειάζεται να τη σκάψεις
Βρες χοντρό Χαρτόνι  οτιδήποτε άλλο , χάρμποτ , ψιλό κόντρα πλακέ και κόψε το σαν την περίμετρο της κιθάρας οπότε αυτόματα στο κέντρο γίνεται το βαθούλωμα που θέλεις
Και μπορείς να το ρυθμίσεις ανάλογα με το πάχος του χαρτονιού

Γρηγόρης Μαυρακης

• Hero Member
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 05, 2020, 11:39:25 μμ »
Αυτή η σολερα είναι λάθος όσο αφορά την κλίση στο μπράτσο.. 3 χιλ είναι πάρα πολύ.. Η θα δώσεις βάθος 3 χιλ και καθόλου στο μπράτσο.. Η θα δώσεις 2 βάθος και ένα χιλ κλίση στο μπράτσο.. Η 1,5 και 1,5..κατάλαβες πώς δουλεύει πιστεύω.. 1,5 με 1,5 έχω αν θέλεις..

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 06, 2020, 12:05:49 πμ »
Να κάνω και γω μια ερώτηση;
Πόσο απαραίτητο είναι να υπάρχει αυτή η κύρωση στην κιθάρα;
Τι δινει σε σχέση με μια τελείως επιπεδη επιφάνεια. Το προφανές που αφορά την αντοχή το καταλαβαίνω. Από την άλλη ομως δίνοντας αυτήν την καμπύλη δεν πιέζεις την πλάτη η το καπάκι να έρθει σε μια θέση που συσσωρευονται δυνάμεις;
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Γρηγόρης Μαυρακης

• Hero Member
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 06, 2020, 01:24:49 πμ »
Κάνοντας αυτή την κύρωση πέρα από τον λόγο της αντοχής υπάρχει ο λόγος της υγρασίας με συστολές διαδρομές και ηχητικά υπάρχει ο λόγος ότι κάνοντας με κυρτωση την κορυφή έχεις το περιθώριο να την λεπτυνεις κι άλλο και έτσι να πετύχεις ακ8μα καλύτερα ηχητικά αποτελέσματα..Άν την κάνεις επίπεδη τότε θα πρέπει να την κάνεις πιο παχιά την κορυφή η την πλάτη και έτσι δεν θα πάρεις μέγιστα αποτελέσματα.. ξύλα έχεις?

Γρηγόρης Μαυρακης

• Hero Member
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 06, 2020, 01:27:34 πμ »
Δημήτρη σόρρυ πάνω στην βιασύνη νόμιζα ότι την ερώτηση την έκανε το νέο μέλος..Εσύ προφανώς έχεις ξυλεία!!

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 06, 2020, 08:41:36 πμ »
Αυτή η σολερα είναι λάθος όσο αφορά την κλίση στο μπράτσο.. 3 χιλ είναι πάρα πολύ.. Η θα δώσεις βάθος 3 χιλ και καθόλου στο μπράτσο.. Η θα δώσεις 2 βάθος και ένα χιλ κλίση στο μπράτσο.. Η 1,5 και 1,5..κατάλαβες πώς δουλεύει πιστεύω.. 1,5 με 1,5 έχω αν θέλεις..

η σημείωση στο σχέδιο γράφει "neck section ramped down by 3mm over its length from end of plantilla" (plantilla = template)...
ερώτηση: αν εννοεί το πίσω μέρος (τάκο) του template η κλίση θα ήταν σωστή ?

αν θέλεις ανέβασε και το δικό σου σχέδιο (1,5+1,5), θα σου ήμουν ευγνώμων

Γρηγόρης Μαυρακης

• Hero Member
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 06, 2020, 10:02:04 πμ »
Να ξεκαθαρίσω ότι δεν είναι δικό μου συμπέρασμα ότι είναι λάθος.ο ίδιος ο Courtnall σε μελλ8ντικη του τοποθέτηση είπε ότι είναι λάθος τυπογραφικό.η κλίση του μπράτσου ξεκινά πάντα από την Ένωση μπράτσου σώματος. Δεν έχω κάποιο σχέδιο δικό μου.στην δική μου σολερα το βαθύτερο σημείο είναι στην γεφυρα με βάθος 1,5 χιλ και φτάνει στο σημείο 0 πριν το κεντρικό καμάρι που βρίσκεται κάτω από την τρύπα του ήχου.ειναι ένας light θόλος.. Και στο σημείο του 12 ταστου ξεκινά μια κλίση όπου στο πρώτο ταστο θα υπάρχει υψομετρική διαφορά 1,5 χιλ..Άν θέλετε μπορώ να την βγάλω φωτο για περισσότερες απορίες.

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: #72
  • Περιοχή: Ελληνικό
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 06, 2020, 10:17:23 πμ »
δημητρη περα απο το οτι οπως σωστα ειπε ο γρηγορης λεπταινεις το ξυλο και μπλα μπλα μπλα, γινεται και καλυτερη διασπορα (ανακλαση)  του ηχου
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 06, 2020, 10:34:03 πμ »
Στέλιο κυρτώνοντας την πλάτη πριμάρει πιο πολύ ο ήχος;
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

BOULIS13

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 06, 2020, 05:03:11 μμ »
το σχεδιάκι είναι απο το "making master guitars" (Curtnall) ... σελιδα 164    .... στην επόμενη σελιδα έχει την τομή της solera , όπου φαίνεται τι εννοεί ο ποιητής ..... "from end of plantilla " ... εννοεί το 12ο τάστο (ρίζα μανικιού) ..... :-[  τέλος

το "3 mm down" βρίσκεται σε απόσταση 320 μμ απο το 12th fret position.... :-[ πάλι τέλος

υγ .... αν με κάνετε να ξαναδιαβάσω αύτά τα τουβλο-βιβλία θα σας χ.... κ....παιδα .....  :-[ πάλι τέλος

κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

Γρηγόρης Μαυρακης

• Hero Member
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 06, 2020, 05:49:24 μμ »
Το οποίο 3 χιλ down είναι ΛΑΘΟΣ!!ΤΕΛΟΣ!!!

BOULIS13

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 06, 2020, 07:17:26 μμ »
δεν ειπα ότι είναι σωστό ..... χαλάρωσε......τώρα ξαναδιάβασα τι έγραψες πριν...... αλλά με 2μμ "κάτω" το σημείο βάσης της γέφυρας ......και 3μμ κάτω ή βάση του πάνω κόκκαλου ,,, τα υψόμετρα βάσης  θα έχουν 1μμ διαφορά..... καλό το ακούω.... :-[ :-[

αλλά πάλι τι ξέρω εγώ ..... απλά περαστικός είμαι.....  :character0029: :character0029:

βαριέμαι να δω τι λέέι ο cumpiano στο θέμα ..... άσχετο ....θυμάμαι ότι δέν "έσκαβε" τη σολερά αλλά σήκωνε το καπάκι περιμετρικά με ένα φύλλο φελλού..... :-[
κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

Tags: