Αποστολέας Θέμα: Πως κολαω τις κοντρες μεταξυ τους για το μανικο 8χορδου  (Αναγνώστηκε 916 φορές)

Παππούς Γιωργος

• Newbie
  • *
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΑΙΔΙΑ. ΑΡΧΙΖΩ ΜΙΑ ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΟΧΤΑΧΟΡΔΟ και ξεκηναω απο το μανικι καθως δεν εχω ακομα και ολα τα απαραιτητα εργαλεια. . ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΑΓΟΡΑΣΑ ΞΥΛΑ(ΒΕΓΓΕ, ΦΛΑΜΟΥΡΙ, ΚΕΛΕΜΠΕΚΙ) ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙ ΦΙΛΟΥ ΞΥΛΟΥΡΓΟΥ ΤΑ ΕΚΟΨΑ ΣΕ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ (3mm x 2,5mm x 55cm καθως και 1.5cm x 2,5mm x 55cm (η δευτερη διασταση για ακριανα) και λεω να ξεκηνησω απο το κολλημα. λεω να βαλω κατα σειρα ΦΛΑΜ(1.5cm) βεγγε (3mm) Φ (3mm) B(3mm) F(3mm)B(3mm) F(1.5cm) δηλαδη να βγει 4.5cm . οποιαδηποτε βοηθεια καθωσ και διωρθωση αποδεχτη με ολη μου την αγαπη. Ευχαρηστω πολυ!!!

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
Απ: Πως κολαω τις κοντρες μεταξυ τους για το μανικο 8χορδου
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 15, 2020, 08:04:28 μμ »
Αν δεν κάνω λάθος το βεγκε ειναι 3 φύλλα x 3 χιλιοστά ήτοι 9 χιλιοστά. Λίγο μου φαίνεται για τετραχορδο. Δεν θα έπεφτα κάτω από 1,5 εκατοστό για κόντρα με τίποτα. Δεν φτιάχνω τετραχορδα (μόνο τριχορδα) και δεν εχω σχετική εμπειρία. Πάντως τόσο λιγη κοντρα ούτε σε τριχορδο θα έβαζα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

ΡΕΜΠΕΤΗΣ

• Hero Member
Απ: Πως κολαω τις κοντρες μεταξυ τους για το μανικο 8χορδου
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 15, 2020, 08:58:22 μμ »
Επίσης τα φλαμούρια που έχεις ανάμεσα στα βέγγε μην τα βάλεις. Βάλε καλύτερα κελεμπέκι.
Δηλαδή : φλαμουρι-βεγγε-κελεμπ-βεγγε-κελεμπ-βεγγε-φλαμουρι.

Tags: