Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις αρχάριου για κατασκευή πρώτου τρίχορδου  (Αναγνώστηκε 549 φορές)

Λάμπρος Α.

• Newbie
  • *
  • Περιοχή: Αθήνα
Καλημέρα παιδιά.Είμαι άσχετος με την κατασκευή οργάνου αλλά μου έχει μπει το διαόλι να ξεκίναγα δειλά δειλά κάποια κατασκευή τρίχορδου.
Έχω σκεφτεί κάποια στιγμή να παρακολουθήσα και κάποια σεμινάρια περί κατασκευής οργάνων για να πάρω μια ιδέα όχι για να πω ότι έμαθα αλλά με τις υπάρχουσες συνθήκες δύσκολο για την ώρα.
Πέρα από τα εργαλεία που θα χρειαστεί κανείς έκανα μια απόπειρα και ρώτησα για καλούπι αλλά βρήκα έτοιμο 200+
Ενώ έτοιμο σκάφος γύρω στα 150.Οπότε τί θα λέγατε να ξεκίναγα με έτοιμο σκάφος?Από άλλα θέματα που διάβασα ο Βαμβακάς έχει έτοιμα και από μια αναζήτηση στο διαδίκτυο και ο Κωνσταντάκης.Σίγουρα άλλη η χάρη του να το έχεις φτιάξει όλο μόνος σου αλλά για αρχάριο δεν θα ήτανε καλύτερα και πιο ασφαλές να το έπαιρνε έτοιμο?Συν ότι θα γλύτωνα και εργαλεία για την κατασκευή του.

Λάμπρος Σταυρίδης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ερωτήσεις αρχάριου για κατασκευή πρώτου τρίχορδου
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 15, 2020, 02:37:57 μμ »
Καλημέρα συνονόματε καί χρόνια πολλά !!!
Σίγουρα ὅταν κάνεις κάτι μόνος σου ἀπ' τήν ἀρχή ( μέ πολλή βοήθεια ἀπό τήν ἰστοσελίδα αὐτήν , ἐννοεῖται) ἀποκτᾶς γνώση καί ἐμπειρία . Ὅταν τό ἀρχίζεις ἀπ' τή μέση , δηλαδή μέ ἕτοιμο σκάφος , ἀποκτᾶς τή μισή γνώση καί ἐμπειρία . Δεδομένου κιόλας ὅτι τό σκάφος εἶναι καί δυσκολούτσικο . Ἄν δέν ἔχεις ὅπως λές τά ἐργαλεῖα νά ξεκινήσης ἀπ' τήν ἀρχή , κάποτε θά τά πάρης , καί κάποια , ὅπως ἡ " κουκουνάρα " ( τό ἐργαλεῖο πού λυγίζουμε τίς δοῦγες ) , θά τά φτιάξης μόνος σου μέ πολύ φθηνά ὑλικά - ὑπάρχουν ὁδηγίες γιά ὅλα στήν ἰστοσελίδα !!! Γι' αὐτό μή φοβᾶσαι , ξεκίνα βάζοντας τίς βάσεις , ἄν βέβαια ἔχεις σκοπό νά συνεχίσης τίς κατασκευές ! Ὅλοι θά σέ βοηθήσουν !!!
Πάντως εἶναι πολλά τά λεφτά , καί γιά τό καλούπι καί γιά τό σκάφος , πού μπορεῖ νά μήν εἶναι τῆς ἀπολύτου ἀρεσκείας σου , ὅσον ἀφορᾶ καί τό σχῆμα καί τήν ξυλεία πού εἶναι καμωμένο . Ἄν ἔχεις ξῦλα γιά τό καλούπι ἤ νά βρῆς , ἔστω καί ἀπό παλλέτες , καί χῶρο καί ἐργαλεῖα γιά νά δουλεύης δέν θά χρειαστῆς νομίζω παραπάνω ἀπό 200 ευρώ γιά νά τελειώσης ὅλο τό ὄργανο . Θά κοπιάσης παραπάνω βέβαια , θά κάνης λάθη ἀπ' τἀ ὁποῖα ὅμως θά μάθης , ἀλλά θά κερδίσης ἐκτός τῶν ἄλλων , καί τήν ἱκανοποίηση ὅτι τό κατάφερες μόνος σου !
Καλή ἐπιτυχία σ' ὅτι ἀποφασίσεις , καλό Πάσχα καί χρόνια πολλά γιά τή γιορτή σου προκαταβολικῶς !!!

KOSTAS7

• Hero Member
Απ: Ερωτήσεις αρχάριου για κατασκευή πρώτου τρίχορδου
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 15, 2020, 02:58:45 μμ »
Καλημέρα παιδιά.Είμαι άσχετος με την κατασκευή οργάνου αλλά μου έχει μπει το διαόλι να ξεκίναγα δειλά δειλά κάποια κατασκευή τρίχορδου.
Έχω σκεφτεί κάποια στιγμή να παρακολουθήσα και κάποια σεμινάρια περί κατασκευής οργάνων για να πάρω μια ιδέα όχι για να πω ότι έμαθα αλλά με τις υπάρχουσες συνθήκες δύσκολο για την ώρα.
Πέρα από τα εργαλεία που θα χρειαστεί κανείς έκανα μια απόπειρα και ρώτησα για καλούπι αλλά βρήκα έτοιμο 200+
Ενώ έτοιμο σκάφος γύρω στα 150.Οπότε τί θα λέγατε να ξεκίναγα με έτοιμο σκάφος?Από άλλα θέματα που διάβασα ο Βαμβακάς έχει έτοιμα και από μια αναζήτηση στο διαδίκτυο και ο Κωνσταντάκης.Σίγουρα άλλη η χάρη του να το έχεις φτιάξει όλο μόνος σου αλλά για αρχάριο δεν θα ήτανε καλύτερα και πιο ασφαλές να το έπαιρνε έτοιμο?Συν ότι θα γλύτωνα και εργαλεία για την κατασκευή του.
Καλησπέρα Λάμπρο πρέπει να επιλέξεις τον δρόμο που δεν θα σε απογοητεύσει και θα μπορείς στο μέλλον να προχωρήσεις.
Να ξέρεις οτι τελικά είναι ακριβό αυτό που θα πληρώσεις πολλές φορές .
Αρα γνώμη μου επενδύεις χωρίς να βιάζεσαι σε ένα θεωρητικό ακριβό καλούπι που για μένα κατασκευαστικα είναι σχεδόν τέλειο και δεν θα σε παιδεψει
Προτείνω ανεπιφύλακτα τον Κωνσταντάκη εχω δύο καλούπια του .

Tags: