Αποστολέας Θέμα: Επισκευή  (Αναγνώστηκε 1063 φορές)

mastoras007

• Full Member
  • Ολα γίνονται..
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυα
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Επισκευή
« στις: Απρίλιος 05, 2020, 05:56:43 πμ »
Καλησπέρα.
Λίγο με την καραντίνα έκατσα και διάβασα 5 πράματα και τώρα μετά από καιρό λέω να ασχοληθώ πάλι με το όργανο που είχα φτιάξει πριν 3-4 χρόνια.
Γενικά ειχα θέμα με το μπουζούκι γιατί είχα δώσει πολύ μεγάλη κλήση στο μανικο προς τα πίσο με αποτέλεσμα να βγει ο καβαλάρης πάρα πολύ ψηλός έτσι ετριψα πολύ την ταστιέρα αλλά πάλι ει αί ψιλά ο καβαλάρης.
Σε γενικές γραμμές ψιλό παίζει το όργανο αλλά μέχρι εκεί.
Θέλω να ρωτήσω το εξής..
Για το καπακι δεν με νοιάζει θα φτιάξω άλλο το μανίκι ομμος μπορώ να το αφαιρέσω και να κάνω αλλαγές ώστε να το φέρω στα ίσια?
Και να του βάλω μια καινούργια ταστιέρα.
Ρωτάω γιατί τα έχω κολλήσει όλα με ξυλοκολα titebon και όχι με ψαροκολα...
Γίνεται δουλειά?

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
Απ: Επισκευή
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 05, 2020, 12:32:26 μμ »
Όλα γίνονται. Σιγουρεψε όμως το λόγο που δεν παίζει το οργανο. Μήπως το καπάκι είναι πολύ χοντρό η τα καμάρια σου νταμάρια; Όταν ο καβαλάρης ειναι ψηλός το οργανο παίζει αλλά ασκεί μεγάλες δυνάμεις στο καπάκι και μπορεί να βουλιαξει. Ανέβασε και άλλα στοχεια, διαστάσεις με φωτογραφίες και ήχο πριν περάσεις από την κορδέλα το μανικο.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Γιάννης Καραβασίλης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 05, 2020, 02:58:58 μμ »
Ότι σου είπε ο Δημήτρης . Και η titebond αν ζεστάνεις ξεκολλάει , δεν υπάρχει πρόβλημα. 

mastoras007

• Full Member
  • Ολα γίνονται..
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 05, 2020, 07:45:17 μμ »
Μωρε παίζει το οργανο αλλά δεν παιζει καλά..
Το καπάκι οντος εκατσε και ξανα εφτιαξα καβαλάρη απλά η κληση ηταν τόσο μεγάλη που εφαγα πολύ την ταστιέρα με αποτέλεσμα απο το 12ο ταστο και μετα δεν εχει υψος για να μπουν τάστα!
Εχω φωτογραφίες οταν το εφτιαχνα θα βρω και θα ανεβάσω.
απλά για κάποιο λόγο αφου ξεκουρδιστο η ταστιέραα ειναι ολόισια μολις κουρδίσω κάνει τόξο στη μέση της περίπου και πιστευω προκαλείτε απο αυτην τη κληση..με αποτελεσμα να ειναι δυσκολο στο παίξιμο

mastoras007

• Full Member
  • Ολα γίνονται..
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 05, 2020, 07:56:16 μμ »
Δειτε κληση.
Αυτη η κλήση ειναι πρίν φάω το καπάκι στην 1η φωτο φαινετε η κληση της ταστιέρας και στην 2η η κληση της προέκτασης της ταστιέρας στο υψος του καβαλάρη.
Α και αυτα πρίν φάω το καπάκι περιπου 1 χιλιοστό περίπου οπότε μετά μεγάλωσε κιάλο!
προσθέστε σε αυτην τη κληση το υψος καβαλάρη εχω ξεφυγει τελειώς!

mastoras007

• Full Member
  • Ολα γίνονται..
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 05, 2020, 08:20:09 μμ »
οταν εκανα το οργανο γενικά δεν ειχα και πολλά εργαλεια και χόρο.
τωρα για άλλους λογους εχω εργαλεια, ρουτερ, ηλεκτρική πλάνη, σεγα και εχω σκοπό να πάρω κιάλλα οταν τελειωσει η καραντίνα λεω η να φτιάξω αυτό η να φτιάξω ενα 3χορδο απο την αρχή,
(με ετοιμο σκάφος και μανικο) ειμαι σε δίλημα αξίζει να πάρω υλικά ξανά (σκαφος μανικο ταστιέρα κτλ) και να φτιάξω ενα 2ο απο την αρχη η να επισκευάσω αυτο..η να τα κάνω και τα 2..

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: #72
  • Περιοχή: Ελληνικό
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 06, 2020, 07:23:05 πμ »
εγω λεω να φτιαξεις ενα αλλο,
ασ το αυτο στην ακρη, να το βλεπεις και να λες εγω το εφτιαξα, με τα καλα του, με τα λαθη του...
και βουρ στο επομενο, χωρις επιπλαιοτητες-βιασυνες, και θα δεις οτι θα γινει πιο ευκολο-πιο γρηγορα, και οτι θα το ευχαριστηθεις στο τελος καλυτερα .
δηλ ειναι και ψυχολογικο το ζητημα, και να φτιαξεις κατι στο υπαρχον ολο και κατι θα σε χαλαει, ολο και καπου θα πηγαινει το ματι που θα ηθελε να γινει αλλιως.
γνωμη μου.
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: #72
  • Περιοχή: Ελληνικό
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 06, 2020, 07:29:35 πμ »
ομως για περιμενε...
το ξαναδιαβασα κ αποτι καταλαβα το οργανο ΔΕΝ το εχεις τελειωσει, ετσι δεν ειναι;
αν οντως ετσι ειναι, μηπως το παλαιψεις με μια ταστιερα πολυ πιο παχια στο 1ο ταστο που να παιρνει καλυτερη κλιση (δηλ υπολογισε το υψος του καβαλαρη σου και κανε μετα τη ταστιερα πολυ παχια στο 1ο, και να σβηνει σταδιακα στο παχος που θελεις στο τελος της).

αλλα εγω δεν γνωριζω τιποτε απο μπουζουκια, οποτε μη με παρεις στα σοβαρα... ετσι για να ριξω μια ιδεα...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

mastoras007

• Full Member
  • Ολα γίνονται..
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 07, 2020, 12:45:04 πμ »
Όχι τελειωμένο είναι το όργανο η φωτογραφία είναι παλιά.
Ξεκίνησα μελέτη πάλι για να αρχίσω τον επόμενο.
Μπερδευομαι λίγο με το καπάκι.
Τα καμάρια οι διατάσεις τα πάχη τούς και το πώς πρέπει να κατσει σωστά, μέγεθος τρύπας κτλ κτλ
Έχω διαβάσει διάφορα και το θέμα λίγο αιωρείται εκτός αν έχω διαβάσει παλιά ποστ.
Αν έχετε κάτι να διαβάσω και να με βοηθήσει παρακαλω ποσταρτε το εδώ!

Tags: