Αποστολέας Θέμα: Κυλινδρικός ξεχονδρηστῆρας γυαλόχαρτο - τώρα στά 62 μου !!!  (Αναγνώστηκε 3434 φορές)

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Κυλινδρικός ξεχονδρηστῆρας γυαλόχαρτο - τώρα στά 62 μου !!!
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 09:28:07 μμ »
Αν θαυμαζω μια καποιον που φτιαχνει ενα καλο οργανο... θαυμαζω δεκα εναν που φτιαχνει τα εργαλεια του....

Πολυ δυσκολα μου φαινονται ολα αυτα.
Συγχαρητήρια ειναι το λιγότερο που μπορώ να πω

Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Κυλινδρικός ξεχονδρηστῆρας γυαλόχαρτο - τώρα στά 62 μου !!!
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 09:32:11 μμ »
Λάμπρο πιθανότατα οι πολλές στροφές να ζεσταίνουν πολύ το ξύλο που τρίβεις και να το ''καίνε'' ....και ίσως το αποτέλεσμα να μην είναι καλό σε όλα τα είδη ξύλου. Υποψία είναι αυτό που σου λέω και όχι διαπίστωση από χρήση. Ας μας πουν την άποψή τους και οι ήδη χρήστες παρόμοιου μηχανήματος.

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Κυλινδρικός ξεχονδρηστῆρας γυαλόχαρτο - τώρα στά 62 μου !!!
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 09:47:25 μμ »
Το ντραμ σαντερ που χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια, το δουλεύω στις 1400 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Γιάννη δεν υπάρχει θέμα υπερθέρμανσης του ξύλου. Μπορεί να υπάρχει όμως του κυλίνδρου!


Αυτές τις μέρες φτιάχνω ένα μικρότερο σε διαστασεις μόνο για δουγιες και κολαντζες, να μπορώ να το μεταφέρω οπουδήποτε.  Διαβάζοντας μια κατασκευή νομίζω του φίλου Γιώργος Χ. δοκίμασα αυτό που πρότεινε για 700 στροφές.  Με μια πρώτη δοκιμή νομίζω πως είναι πολύ λίγες.   Δεν το έχω τελειώσει ακόμα, άμα λασκαρω  καμία μέρα από τη δουλειά θα το ολοκληρώσω και θα το δοκιμάσω, αλλά και αυτό με 1400 στροφές.

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Κυλινδρικός ξεχονδρηστῆρας γυαλόχαρτο - τώρα στά 62 μου !!!
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 09:53:03 μμ »
Να είσαι καλά φίλε για την απάντηση. Περιμένω νέα μόλις το τελειώσεις να δω τι θα κάνω κι εγώ.  :039:


George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Κυλινδρικός ξεχονδρηστῆρας γυαλόχαρτο - τώρα στά 62 μου !!!
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 11:11:39 μμ »
Φιλε λαμπρο οσο για της στροφες  εγω στο δικο μου εχω βαλει μοτερ με 2800 και με τροχαλιες το κατεβασα στης 1400χωρις να εχω κανενα προβλημα.αλλοι λενε οτι πρεπει  να εχει 700 δεν ξερω δεν το εχω δοκιμασει.!!

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Κυλινδρικός ξεχονδρηστῆρας γυαλόχαρτο - τώρα στά 62 μου !!!
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 11:49:32 μμ »
Μήπως ὑπάρχει κάποιο ἀρνητικό σημεῖο γιά τίς τόσες στροφές πού δέν ξέρω ;

Με περισσότερες στροφές έχεις αυξημένη φυγόκεντρη δύναμη με ότι συνεπάγεται αυτό.
Επίσης με την αυξηση των στροφών στο τύμπανο λόγο της σχέσης των 2 τροχαλιών, έχεις πτώση στην ιπποδύναμη που μεταφέρεται στο τύμπανο.
Η σχέση στροφών-ιπποδύναμη είναι αντιστρόφως ανάλογη.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2020, 12:22:52 πμ από oscar »

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Κυλινδρικός ξεχονδρηστῆρας γυαλόχαρτο - τώρα στά 62 μου !!!
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 04, 2020, 09:53:23 πμ »
Φίλοι Γιῶργο ( georgalasg ) , Γιάννη , john 2004 , Στέλιο , George45 , oscar , σᾶς εὐχαριστῶ γιά τίς ἀπαντήσεις καί τίς συμβουλές σας !!!
Φίλε Γιάννη , πράγματι τό ξῦλο " καίγεται " καί μαυρίζει ὅταν τό τρίβουμε σέ πολλές στροφές , ἀλλ' αὐτό γίνεται μόνο ὅταν τρίβεται συνεχῶς σέ ἕνα σημεῖο του , ἤ ὅταν τό κόβουμε σέ δισκοπρίονο πού δέν κόβει καλά καί τό προχωροῦμε πολύ ἀργά .
Στήν περίπτωση τοῦ συγκεκριμένου τριβείου , μέ τήν ( μικρή βέβαια ) ταχύτητα πού σμπρώχνω τό καπάκι ἤ τή δούγα ( πού εἶναι ἀρκετή ταχύτητα γιά τήν περίπτωση ) , ὄχι μόνο δέν " κάηκαν " τά ξῦλα , ἀλλά βγῆκαν θαυμάσια τριμμένα . Ἀκόμη καί οἱ δοῦγες πού ἔκοψα σέ δισκοπρίονο πού δέν ἔκοβε καλά καί εἶχαν ἀρκετά " καεῖ " , καθάρισαν τέλεια .
Φίλε oscar , πού σέ λένε καί Μανώλη , αὐτό μέ τήν πτώση τῆς ἱπποδυνάμεως τό γνώριζα , ἀλλά ἐπειδή δέν εἶχα καταλάβει ὅπως προεῖπα τό λάθος μου σχετικά μέ τήν διάμετρο τῶν τροχαλιῶν , ἔκανα τίς δοκιμές μου μέ τή συγκεκριμένη διάταξη . Παρατήρησα ὅμως ὅτι , ὅταν σήκωνα τό κινητό τραπέζι ἀρκετά γιά ν' ἀφαιρεθῆ ἀπ' τό πάχος τοῦ καπακιοῦ 1 χιλ. , τότε ὁ κύλινδρος " κόλλωνε " , καί ἀναγκαστικά κατέβαζα λίγο τό τραπέζι . Ἐ φυσικά , μέ ἱπποδύναμη 1/2 Χ 0,75 HP ( = 0,375 ) , τί ἄλλο θά γινότανε ;
Ἴσως αὐτό νά εἶναι καί καλό ( ὅσα δέν φτάνει ἡ ἀλεποῦ.....) γιά νά τρίβεται τό ξῦλο λίγο - λίγο , ὥστε νά μήν ξεπεραστῆ τό ὅριο τοῦ πάχους πού θέλουμε .
Οὐδέν κακόν ἀμιγές καλοῦ !!!.....

Καλή μέρα νά ἔχετε!!!

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.159
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Κυλινδρικός ξεχονδρηστῆρας γυαλόχαρτο - τώρα στά 62 μου !!!
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 04, 2020, 10:49:09 πμ »
Φίλε Λάμπρο μια διευκρίνιση: Καλά και χρήσιμα αυτά για τη συχνότητα περιστροφής αλλά πρέπει να βάλουμε στη συζήτηση και τη διάμετρο του τυμπάνου.
Διότι το τελικό αποτέλεσμα μας το δίνει η γραμμική ταχύτητα του γυαλόχαρτου που βρίσκεται στην περιφέρειά του.

Για παράδειγμα, το δικό μου μηχάνημα με 500 watt, με 1400 στροφές/λεπτό και με τύμπανο διαμέτρου 5 εκατοστών μας δίνει γραμμική ταχύτητα γυαλόχαρτου: 1400Χ3,14Χ5=21980cm/min (220 μέτρα/λεπτό). Η ταχύτητα αυτή βρίσκω ότι είναι μια χαρά για τις δικές μου ανάγκες.
Το ίδιο μηχάνημα, αν είχε τύμπανο διαμέτρου 8 εκατοστών θα έδινε γραμμική ταχύτητα γυαλόχαρτου: 1400Χ3,14Χ8=35168cm/min (352 μέτρα το λεπτό).

Και για να ολοκληρώσουμε το συλλογισμό, τα 500 watt μοτέρ για το μικρό τύμπανο των 5 εκατοστών θα έπρεπε ν' αυξηθούν κατά 60% αν βάζαμε τύμπανο 8 εκατοστών και θέλαμε να έχουμε την ίδια αποτελεσματικότητα.

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Κυλινδρικός ξεχονδρηστῆρας γυαλόχαρτο - τώρα στά 62 μου !!!
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 04, 2020, 12:13:59 μμ »
Φίλε Στέργιε καλημέρα ,
Αὐτό μέ τήν γραμμική ταχύτητα τοῦ γυαλοχάρτου δέν τό ἤξερα καί φυσικά δέν τό εἶχα ὑπολογίσει ( καθότι καί στή φυσική κουμπούρας . Ἅμα ἔμπαινε ὁ Τσιπίλης - τόν θυμᾶσαι ; - φόβος καί τρόμος ) .
Ἀλλά τό κατάλαβα ὅμως . Δηλαδή αὐτό σημαίνει : πόσα μέτρα διανύει ἕνα σημεῖο τῆς ἐπιφανείας τοῦ περιστρεφομένου μέ τή βοήθεια τοῦ μοτἐρ κυλίνδρου κάθε 1 λεπτό τῆς ὥρας .
Ἀλλά ποιά ἡ σχέση Watt καί HP ; Μήπως τά 500 Watt = 0,5 HP ;
Καί γιατί λές ὅτι " τα 500 watt μοτέρ γιά τό μικρό τύμπανο τῶν 5 ἑκατοστῶν θά ἔπρεπε ν' αὐξηθοῦν κατά 60% ἄν βάζαμε τύμπανο 8 ἑκατοστῶν καί θέλαμε νά ἔχουμε τήν ἴδια ἀποτελεσματικότητα " καί δέν λές ὅτι θά πρέπει ν' αὐξήσουμε τίς στροφές κατά 60% , ἀφοῦ μέ τίς στροφές πολλαπλασιάζεις το 2πR ( 3,14 Χ 5 ) ;
Μήπως αὐξάνοντας τήν ἱπποδύναμη , αὐξάνονται καί οϊ στροφές ;
Αὔριο θά δῶ πόσες ἀκριβῶς στροφές ἔχει τό μοτέρ μου , θά μετρήσω τίς διαμέτρους τῶν τροχαλιῶν καί τοῦ κυλίνδρου , ὥστε νά ὑπολογίσουμε ἀκριβῶς τήν γραμμική ταχύτητα τοῦ τελευταίου .

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.159
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Κυλινδρικός ξεχονδρηστῆρας γυαλόχαρτο - τώρα στά 62 μου !!!
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 04, 2020, 04:16:47 μμ »
Λάμπρο μου τον θυμάμαι πολύ καλά τον Τσιπίλη το φυσικό, αλλά με αρκετή συμπάθεια πλέον τώρα που ο χρόνος έχει πάρει τις αποστάσεις του. Θυμήσου τι θηριοτροφείο ήμασταν στα τέλη της δεκαετίας του ’60…

Για το μηχάνημα τώρα, μάλλον έτσι όπως τα είπα το ανακάτεψα αδικαιολόγητα το θέμα και απολογούμαι!

Η ισχύς του μοτέρ σου είναι 0,5 HP ή (375 watt) όπως αναφέρεις. Αίσθησή μου είναι ότι είναι κάπως μικρή για το μέγεθος του μηχανήματος, οπότε ενδεχομένως απαιτείται κάποιος συμβιβασμός που θα πρέπει να τον προσδιορίσουμε (ΑΝ τελικά είναι απαραίτητος).

Αλλά ας ξεκινήσουμε με την υπάρχουσα κατάσταση και να ανιχνεύσουμε το πιο “κοπιαστικό” σενάριο για το μηχάνημα:
Δοκίμασε να βάλεις το φαρδύτερο κομμάτι που εκτιμάς ότι θα χρειαστεί ποτέ να δουλέψεις. Και βέβαια μη περιμένεις να φας ένα ολόκληρο χιλιοστό με ένα πέρασμα! Το μηχάνημα δε λειτουργεί όπως η πλάνη. Ειδικά στα φαρδύτερα κομμάτια, εγώ τουλάχιστον ξεκινάω πρώτα με ένα «χάιδεμα» του κομματιού. Η τριμμένη επιφάνεια μετά το πρώτο-δεύτερο πέρασμα αρχίζει και διακρίνεται. Σημαντικό είναι να προωθείται το κομμάτι με όσο γίνεται σταθερή ταχύτητα για να τρώγεται ομοιόμορφα. Αν για οποιοδήποτε λόγο σταματήσει για λίγο σε ένα σημείο τότε σου κάνει μια ωραιότατη και ανεπιθύμητη κοιλάδα!

Μετά ανεβάζουμε σταδιακά την τάβλα. Το πάσο του άξονά σου των 8 χιλιοστών που ρυθμίζει το ύψος, έχει βήμα 1 χιλιοστό δηλαδή μια ολόκληρη στροφή του ανεβάζει την τάβλα κατά 1 χιλιοστό. Όταν λοιπόν λέμε ότι ανεβάζουμε σταδιακά, θα πρότεινα ένα τέταρτο στροφής κάθε φορά (που μας κάνει 0,25 χιλιοστά). Το ξαναπερνάς λοιπόν το κομμάτι μια και δυο ίσως και τρείς φορές πριν ανεβάσεις την τάβλα κι άλλο τέταρτο στροφής. Κάποια στιγμή, δουλεύοντας το κομμάτι και ανεβάζοντας την τάβλα όλο και περισσότερο, θα διαπιστώσεις ότι το γυαλόχαρτο πλέον τρώει (πατάει δηλαδή) σε ολόκληρη την επιφάνεια του κομματιού. Τώρα λοιπόν είναι που το μηχάνημα τραβάει το περισσότερο ζόρι.

Το ερώτημα σ’ αυτή τη φάση είναι: Ανταπεξέρχεται το μοτέρ ή ζορίζεται και κωλώνει?
Ελπίζω και εύχομαι να μη χρειαστεί καμιά αλλαγή. Αν όμως ζορίζεται και πάει να σου σταματήσει, τότε η λιγότερο μπελαλίδικη λύση που βλέπω εγώ είναι να αλλάξουν οι τροχαλίες με όποιο τρόπο μπορείς ώστε να μειωθούν οι στροφές (και η γραμμική ταχύτητα της επιφάνειας του γυαλόχαρτου) ώστε ν’ αυξηθεί η ροπή, η δύναμη δηλαδή με την οποία τρίβει. Έτσι το τύμπανο θα τρίβει πιο αργά μεν αλλά πιο δυνατά.
Παίζει και το σενάριο για καινούργιο τύμπανο με μικρότερη διάμετρο ή και αλλαγή του μοτέρ με μεγαλύτερο, αν βέβαια πράγματι το μηχάνημα ζορίζεται και διστάζει.

Συμπάθα με για το σεντόνι
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2020, 04:31:27 μμ από Stergios_craftopia »

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Κυλινδρικός ξεχονδρηστῆρας γυαλόχαρτο - τώρα στά 62 μου !!!
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 05, 2020, 03:16:07 μμ »
Φίλε Στέργιε καλημέρα ,
Εὐχαριστῶ γιά ὅσα λεπτομερῶς μοῦ γράφεις ὅσον ἀφορᾶ τήν διαδικασία τοῦ τριψίματος , καί αὐτά θά μοῦ εἶναι ἀπαραίτητος ὁδηγός .
Ἥθελα ὅμως νά ὑπολογίσω ἀκριβῶς τήν γραμμική ταχύτητα τοῦ κυλίνδρου τοῦ " μηχανήματος " , γι' αὐτό φωτογράφησα τό ταμπελάκι τοῦ μοτέρ , καί μέτρησα ἀκριβῶς τίς διαμέτρους :
1. τῶν 2 τροχαλιῶν , πού εἶναι : τῆς μεγάλης ( πού φορεῖ ὁ ἄξονας τοῦ μοτέρ ) 15,8 ἑκ. ἤ 0,158 μ. , καί τῆς μικρῆς πού φορεῖ ὁ ἄξονας ( στόν ὁποῖο εἶναι περασμένος καί ὁ κύλινδρος ) 12 ἑκ. ἤ 0,12 μ.
2. τοῦ κυλίνδρου πού εἶναι 10,2 ἑκ. ἤ 0,102 μ.

 


 


Ἀπό τήν πινακίδα διακρίνεται ( μέ δυσκολία λόγω παλαιότητος ) ὅτι τό μοτέρ γυρίζει μέ 1725 στροφές /λεπτό .

Στό δικό σου μηχάνημα Στέργιε , ὁ ἄξονας τοῦ μοτέρ δίνει ἀπ' εὐθείας κίνηση στόν ἄξονα τοῦ κυλίνδρου , γι' αὐτό ἔκανες ἀπ' εὐθείας τόν ὑπολογισμό τῆς γραμμικῆς ταχύτητας . Ἐγώ , ἔπειδή ἔχω καί τροχαλίες , πρέπει νά ὑπολογίσω πρῶτα τή σχέση τους , δηλαδή μέ πόσες στροφές γυρίζει ἡ ἐπάνω ( μικρή ) τροχαλία , τοῦ κυλίνδρου .
Αὐτό γίνεται : περίμετρος μεγάλης τροχαλίας Χ 1725 / περιμέτρου μικρῆς τροχαλίας , δηλαδή :
2πR1 Χ 1725 / 2πR2 , ὅπου
R1 = ἀκτίνα μεγάλης τροχαλίας ( 15,8 ἑκ. / 2 = 7,9 ἑκ. = 0,079 μ. ) καί
R2=ἀκτίνα μικρῆς τροχαλίας ( 12 ἑκ. / 2 = 6 ἑκ.=0,06 μ. )
Δηλαδή 2 Χ 3,14 Χ 0,079 Χ 1725 / 2 Χ 3,14 Χ 0,06 = 2.271,25 στροφές /λεπτό .

Ἡ γραμμική ταχύτητα τοῦ κυλίνδρου εἶναι : περίμετρος κύλίνδρου Χ 2271,25
δηλαδή 2 Χ 3,14 Χ 0,051 μ. = 0,3202 δηλαδή 32 ἑκ.
Ἄρα 0,3202 Χ 2271,25 = 727,25 σροφές / λεπτό παίρνει ὁ κύλινδρος τοῦ τριβείου μου .
Πολλές ; Πάντως ἐμένα μέ ἱκανοποιεῖ ὅπως προεῖπα .

Ὅσον ἀφορᾶ τήν ἰσχύ , δέν φαίνεται καλά στήν πινακίδα . Ἴσως εἶναι 1/4 , ἴσως 3/4 τοῦ ἵππου .

xray

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Αγαπημένο ξύλο: μελιο
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Κυλινδρικός ξεχονδρηστῆρας γυαλόχαρτο - τώρα στά 62 μου !!!
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 05, 2020, 06:47:40 μμ »
κυριε  Λάμπρο καλησπέρα.Αυτό το μοτερ είναι για 60 περιόδους και εμείς στην Ελλάδα έχουμε 50.Αυτό σημαίνει μείον 20% λίγότερες στροφές  και ισχύ http://www.50hz60hz.com/60hz-motor-running-on-50hz-power-supply.html

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.159
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Κυλινδρικός ξεχονδρηστῆρας γυαλόχαρτο - τώρα στά 62 μου !!!
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 05, 2020, 11:34:21 μμ »
Λάμπρο μου ας δεχτούμε ότι το μοτέρ χάνει 20% στροφές όπως ευγενικά προτείνει ο καινούργιος φίλος μας xray (καλώς ήλθες xray και ευχαριστούμε!)
Δηλαδή το μοτερ γυρίζει όχι με 1725 αλλά με 1380 στροφές/λεπτό.

Προσπαθώντας να κόψω δρόμο (πάντα ήμουνα τεμπέλης) επιχειρώ μια συντόμευση στις πράξεις και το συλλογισμό και κρατάω ότι η αναλογία των διαμέτρων των τροχαλιών είναι 15,8/12=1,316.

Αυτή η αναλογία είναι που καθορίζει και τους ρυθμούς περιστροφής. (Παράκληση προς τους επιμελείς του φόρουμ να το ελέγξουν μην είναι πατάτα αυτό που λέω εδώ…)

Δηλαδή ο άξονας του τυμπάνου γυρίζει με
1380Χ1,316=1816 στροφές/λεπτό

Το τύμπανό σου τώρα, με διάμετρο 10,2 εκατοστά έχει περίμετρο 10,2Χ3,14=31,62 εκατοστά.
Αυτή η περίμετρος, κατά τη διάρκεια ενός λεπτού, κυλάει και ξετυλίγεται 1816 φορές όπως βρήκαμε πιο πάνω και διανύει 1816Χ31,62=57422 εκατοστά ή 574,22 μέτρα.

Η γραμμική ταχύτητα του γυαλόχαρτου λοιπόν βρίσκουμε ότι είναι 574 μέτρα/λεπτό.

Συγκρίνοντας αυτή την ταχύτητα με του δικού μου μηχανήματος (που είναι 220 μέτρα το λεπτό) έχω την αίσθηση ότι είναι μεγάλη. Το ρίσκο, αν τελικά υπάρχει, μπορεί να είναι ότι το μηχάνημα ίσως να κωλώσει και να διστάσει αν κατεργαστεί φαρδιές διαστάσεις. Θα μπορούσαμε βέβαια να ανατρέξουμε στα μοντέλα που κυκλοφορούν στην αγορά και να συγκρίνουμε τα δεδομένα τους για να βγάλουμε ασφαλέστερα συμπεράσματα αλλά ο σίγουρος τρόπος πιστεύω ότι είναι η δοκιμή του όπως είπαμε πιο πάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 06, 2020, 12:35:44 πμ από Stergios_craftopia »

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Κυλινδρικός ξεχονδρηστῆρας γυαλόχαρτο - τώρα στά 62 μου !!!
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 06, 2020, 03:26:00 μμ »
Φίλε Στέργιε καί καινούργιε φίλε xray καλημέρα καί καλῶς ἦρθες ,
Αὐτό μέ τήν ἀπώλεια τῶν 20% , ὁμολογῶ πώς δέν τό ἤξερα , ὅπως καί γενικῶς τά μηχανικά .
Στέργιε , πράγματι αὐτό το 1,316 εἶναι ἡ σχέση τῶν περιμέτρων τῶν 2 τροχαλιῶν , ὅταν δηλαδή ἡ μεγάλη τροχαλία κάνει μιά πλήρη περιστροφή , ἡ μικρή κάνει 1,316 περιστροφές ( μία καί 1/3 περίπου ) .
Ἁπλῶς ἔχεις ἕνα μικρούτσικο λαθάκι στόν πολλαπλασιασμό 10,2 Χ 3,14 πού κάνει 32,028 καί ὄχι 31,62 ἑκ. ( ρέ σύ , ἔτσι ξύγκικα τά ὑπολογίζετε ἐκεῖ στίς Βρυξέλλες καί τό χρέος μας δέν ἔχει τελειωμό ; ) . Ἄρα 1816 Χ 32,028 = 58.162 ἑκ. ἤ 581,62 μέτρα /λεπτό : ἡ γραμμική ταχύτητα τοῦ γυαλόχαρτου .

Πάντως , σάν συμπέρασμα ὅλων αὐτῶν ἔχω νά πῶ πώς , ἄν τό μοτέρ εἶναι μόνο 1/4 HP (τό πιθανώτερο ) , δηλαδή πολύ ἀδύνατο σέ σχέση μ' αὐτά πού ἔχουν ἄλλα μέλη , καί μ' αὐτή τήν ἱπποδύναμη πού ἐλαχιστοποιήθηκε περισσότερο μέ τήν διάταξη τῶν τροχαλιῶν , τό ἀποτέλεσμα εἶναι πολύ ἱκανοποιητικό . Ἴσως σ' αὐτό νά ἔπαιξε ρόλο καί ὁ μεγάλος καί σχετικά βαρύς κύλινδρος , πού λειτούργησε σάν βολάν .

Σᾶς εὐχαριστῶ ὅλους γιά τήν βοήθεια , τίς συμβουλές καί τήν ὑπομονή σας . Ὁποιαδήποτε ἐπιπλέον σχόλια , παρατηρήσεις , διορθώσεις , θά χαρῶ πολύ νά τ' ἀκούσω .
 

Tags: