Αποστολέας Θέμα: Κυλινδρικός ξεχονδρηστῆρας γυαλόχαρτο - τώρα στά 62 μου !!!  (Αναγνώστηκε 3460 φορές)

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Κάλλιο ἀργά παρά ποτέ , λέει ἡ παροιμία......
.......ἔτσι κι ἐγώ , τώρα στά 62 μου , καί γιά νά μή νομίζετε ὅτι τεμπελιάζω ἀπό τήν ἔκθεση κι ἐδῶ ,  ἀποφάσισα νά κατασκευάσω , ὅπως πολλοί ἄλλωστε ἐδῶ αὐτό τό μηχάνημα , πού τό ὀνόμασα μέ τό ἑλληνικό ὄνομα ( τί βίτσιο πιά κι αὐτό πού ἔχω !!! ) : κυλινδρικό ξεχονδρηστῆρα γυαλόχαρτο.....
Ἐ ἀφοῦ ἀποφάσισα νά κατασκευάσω μπουζούκι , θά μοῦ εἶναι χρήσιμο .
.............................................................
Γιά ὑλικά χρησιμοποίησα ὅτι βρέθηκε στό ἐργαστήριο : ἕνα μοτέρ ἀπό παλιά 0,75 HP ( νομίζω ) 1400 περίπου στροφῶν μέ τροχαλία ἕτοιμη ἐπάνω , 2η τροχαλία μισῆς διαμέτρου ἀπ' αὐτήν τοῦ μοτέρ ἀπό ἄλλο μοτέρ , ἕναν ἕτοιμο πάγκο , παλιοκόντρα πλακέ γιά τίς ροδέλες τοῦ κυλίνδρου , σανίδια πού ξεχόνδρισα σέ πλάτος καί πάχος γιά βάση τοῦ μηχανήματος , ὁδηγίες κατασκευῆς πού κάποιος ( δέν θυμᾶμαι ποιός ἀλλά τόν εὐχαριστῶ ) εἶχε ἀνεβάσει στήν ἰστοσελίδα γιά μῆκος κυλίδρου 60 ἑκ. , ἀλλά τίς μετασκεύασα λίγο καί ἄρχισα......
Τά μόνα πού ἀγόρασα ἦταν 2 κουζινέτα : 20 ευρώ , 1 ἄξονας καλιμπρέ διαμέτρου διατομῆς 25 χιλ. καί μήκους 1,10 μ. : 11 ευρώ , velcro ( τό σκληρό ) γιά περιτύλιξη τοῦ κυλίνδρου ὥστε νά " γαντζώση " πάνω του τό γυλόχαρτο μέ τήν μαλλιαρή πίσω ἐπιφάνεια - χρίτς χράτς : 4 ευρώ , γυαλόχαρτο 4 ευρώ , 1 ντίζα ( ὁλόπασο ἄξονα πού λέει καί ὁ φίλος μου ὁ Στέργιος ) 8 χιλ. : 1 ευρώ .

Παρακάτω ἀνεβάζω καί μερικές φωτογραφίες ἀπ' τήν ὁλοκληρωμένη κατασκευή :

 


 


 


 


 


Ὁ κύλιδρος ( ἀφοῦ τρίφτηκε - τορνιρίστηκε μέ χοντρό 36ἀρι γυαλόχαρτο στερεωμένο σέ μελαμίνη ) εἶναι περιτυλιγμένος μέ τό velcro ( κολλημένο μέ βεζινόκολλα ) - γι' αὐτό δείχνει μαῦρος .

Συνεχίζεται.........

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Κυλινδρικός ξεχονδρηστῆρας γυαλόχαρτο - τώρα στά 62 μου !!!
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 10:35:59 πμ »
Φτού!!! ξέχασα νά συμμαζέψω γιά τή φωτογράφιση....μέ συγχωρεῖτε.....

Τό κυλινδρικό τύμπανο σκέπασα μέ κουτί ἀπό κόντρα πλακέ καί ἔξοδο γιά ἠλεκτρική σκούπα , πού ρουφάει τή σκόνη , ἀλλά στό πίσω μέρος τῆς χοντρῆς μελαμίνης πού πατάει καί βγαίνει ὅτι λεπταίνουμε , βγάζει λίγο πριονίδι . Τοὐλάχιστον δέν διαχέεται στήν ἀτμόσφαιρα.....

 


 


Ἐδῶ ἔχω τυλίξει τό γυαλόχαρτο ( 100άρι )

 


Γιά πλάκα πού ἀνεβοκατεβαίνει , χρησιμοποίησα μιά χοντρή μελαμίνη ἀπό παλιό γραφεῖο .
Γιά σύστημα ἀνεβοκατεβάσματος αὐτῆς , τό κλασσικό : ντίζα 8 χιλ καί παξιμάδια .

 


 


 


Αὐτά . Ἄν κάτι δέν σᾶς ἄρεσε , σᾶς παρακαλῶ νά μοῦ τό ὑποδείξετε γιά νά τό διορθώσω .
Εὐχαριστῶ ἐκ τῶν προτέρων .

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Κυλινδρικός ξεχονδρηστῆρας γυαλόχαρτο - τώρα στά 62 μου !!!
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 11:21:59 πμ »
Μια χαρά το πήγες Λάμπρο  :13:, και ασε την ηλικία, είναι απλά ένα νούμερο  ;D

Μία πρόταση από εμένα θα ήταν...
Α) να βάλεις ένα μεταλλικό λαμάκι στο κινητό τραπέζι, στο σημείο που έρχεται σε επαφή η ντίζα ρύθμισης, για να μην στο σκάψει με τον καιρό.
Β) να αλλάξεις το παξιμάδι συνδέσμου με καρφωτό παξιμάδι (T-Nut) με την φορά που δείχνω στην φωτογραφία, έτσι το ίδιο το παξιμάδι θα κοντράρει και δεν θα κινδυνεύει να γλιστρίσει από τα ζόρια που θα τρώει εκείνο το σημείο.

Καλά τριψίματα, και πρόσεχε τα χέρια, ιδιαίτερα όταν κατεργάζεσαι μικρά κομμάτια, επίσης έχε κατα νου ότι έχει αυτά τα χειροποίητα τριβία έχουν kickback


Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Κυλινδρικός ξεχονδρηστῆρας γυαλόχαρτο - τώρα στά 62 μου !!!
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 01:09:14 μμ »
Φίλε Μανώλη καλημέρα ,
Εὐχαριστῶ γιά τίς προτάσεις , ἀλλά δέν τίς κατάλαβα καλά .
Ἡ 1η ἀναφέρεται στό " Α " ;
Ἄν ναί , ἄν παρατηρήσης στήν κορυφή τῆς ντίζας πού ἀκουμπάει στό κινητό τραπέζι καί τό ἀνασηκώνει , ἔχω βιδώσει ἕνα μπουλόνι ( τυφλό παξιμάδι μέ θόλο ) τό ὁποῖο ὅταν στρέφεται , γυρίζει μέσα σ' ἕνα κανονικό παξιμάδι ( ἀντί γιά ρουλεμάν πού ἔβαλε ὁ φίλος ΚαΠα ) , πού ἔχω ἐμφυτεύσει στό σημεῖο ἐπαφῆς . Ἔτσι δέν θά φαγωθῆ μέ τόν καιρό τό νοβοπάν .
Ἡ 2η φυσικά ἀναφέρεται στό " Β " . Αὐτό δέν τό κατάλαβα καθόλου . Οὕτε τό ἐξάρτημα γνωρίζω , οὔτε τήν ἐφαρμογή του . Ποῦ θά ἐφαρμοσθῆ ; Μπορεῖς νά γίνης λίγο πιό σαφής ;
Εὐχαριστῶ .

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Κυλινδρικός ξεχονδρηστῆρας γυαλόχαρτο - τώρα στά 62 μου !!!
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 01:16:32 μμ »
Συγχαρητήρια Λάμπρο! Καλά τριψίματα

Το δοκίμασες το μηχάνημα? Το ολόπασσο στα 8 χιλιοστά που ανεβοκατεβάζει την τάβλα είναι αρκετό? Αν η τάβλα που ανεβοκατεβαίνει σου παρουσιάσει υποψίες κραδασμών και συντονισμου, στη θέση σου θα είχα το νου μου για κάτι πιό χοντρό, στα 10 ή στα 12 χιλιοστά. Ενδεχομένως και μια ενίσχυση της τάβλας από κάτω όπως φαίνεται ενδεικτικά στο (τασαπατσούλικο) σχήμα?

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Κυλινδρικός ξεχονδρηστῆρας γυαλόχαρτο - τώρα στά 62 μου !!!
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 02:12:48 μμ »
Φίλε Μανώλη καλημέρα ,
Εὐχαριστῶ γιά τίς προτάσεις , ἀλλά δέν τίς κατάλαβα καλά .
Ἡ 1η ἀναφέρεται στό " Α " ;
Ἄν ναί , ἄν παρατηρήσης στήν κορυφή τῆς ντίζας πού ἀκουμπάει στό κινητό τραπέζι καί τό ἀνασηκώνει , ἔχω βιδώσει ἕνα μπουλόνι ( τυφλό παξιμάδι μέ θόλο ) τό ὁποῖο ὅταν στρέφεται , γυρίζει μέσα σ' ἕνα κανονικό παξιμάδι ( ἀντί γιά ρουλεμάν πού ἔβαλε ὁ φίλος ΚαΠα ) , πού ἔχω ἐμφυτεύσει στό σημεῖο ἐπαφῆς . Ἔτσι δέν θά φαγωθῆ μέ τόν καιρό τό νοβοπάν .
Ἡ 2η φυσικά ἀναφέρεται στό " Β " . Αὐτό δέν τό κατάλαβα καθόλου . Οὕτε τό ἐξάρτημα γνωρίζω , οὔτε τήν ἐφαρμογή του . Ποῦ θά ἐφαρμοσθῆ ; Μπορεῖς νά γίνης λίγο πιό σαφής ;
Εὐχαριστῶ .

Για το Α, επειδή είδα ότι έχεις βάλει φυτευτό παξιμάδι στο κινητό τραπέζι, φοβάμαι μήπως λόγο μικρής επιφάνειας με τον καιρό αρχίσει να βυθίζεται.
Πιστεύω πως ένα λαμάκι (όπως πολύ σωστά σχεδίασε ο Στέργιος), θα έδεινε καλύτερη υποστήρηξη στο ξύλο του τραπεζιού.
Προς το παρόν θα μπορούσες και να το αγνοήσεις και να δεις πως θα συμπεριφερθεί στην πορεία.

Για το Β, ρίξε μια ματιὰ σε αυτό το βίντεο για να δεις πως τοποθετούνται.
https://www.youtube.com/watch?v=BcGLFquA5E0
Αυτός το εγκαθιστά με την βοήθεια μιας βίδας.
Δεν χρειάζεται απαραίτητα να κάνεις εσοχή, οπως έχει κάνει αυτός για να βυθιστεί το παξιμάδι, είναι ανευ ουσίας στην περίπτωσή σου.
Εγώ αν το ξύλο που θα μπει είναι μαλακό, απλός το εγκαθιστώ χτυπώντας το με σφυρί.
Θα το βρεις με την ονομασία, καρφωτό παξιμάδι, ή T-Nut για τους αγγλομαθείς  ;D

Στην φωτογραφία που βάζω, φαντάσου πως από την μεριά που είναι το κεφάλι της βίδας, είναι η πλευρά που έχεις το ξύλινο πιάσιμο για την ρυθμιση ύψους.
 

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Κυλινδρικός ξεχονδρηστῆρας γυαλόχαρτο - τώρα στά 62 μου !!!
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 03:38:27 μμ »
Μπραβο κυριε λαμπρο αξιολογο εργαλειο που βοηθαει  παρα πολυ.εγω θα σταθω μονο στης τροχαλιες.οταν η τροχαλια του μοτερ ειναι μια διατομη και η τροχαλια του τριβειου εχει την διπλασια τοτε οι στροφες μειωνοντε στο μισο.δηλ στην περιπτωση μας η τροχαλια του μοτερ εχει διπλασια  απο την τροχαλια του τριβειου.οι στροφες  του μοτερ ειναι 1400+700 δηλ αρκετες.πρεπει οι τροχαλιες για να μειωσουμε της στροφες του τριβειου στο μισο δηλ 700 να βαλουμε διπλασια τροχαλια στο τριβειο.
Καλη συνεχεια!!!!!!

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.470
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Κυλινδρικός ξεχονδρηστῆρας γυαλόχαρτο - τώρα στά 62 μου !!!
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 03:43:30 μμ »
Κονγκρατσουλεισόνς Λάμπρο!!
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κυλινδρικός ξεχονδρηστῆρας γυαλόχαρτο - τώρα στά 62 μου !!!
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 04:26:19 μμ »
γεια σου λαμπρουκο χρυσοχερη!
κρυβε χρονια!!!

οσο για τα εργαλεια και τα κουζινετα με τα τροχαλιετα, δεν καταλαβα τζισους, οριστε το ειπα και στα ελληνικα μη παρεξηγηθουμε...  ;D
για να μην με αδικησω ομως, κατι σαν να επιασα με την ηλεκτρικη σκουπα...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Κυλινδρικός ξεχονδρηστῆρας γυαλόχαρτο - τώρα στά 62 μου !!!
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 05:42:19 μμ »
Μπράβο Λάμπρο! Καλοδούλευτο!

(Ας μη μιλάμε για ηλικίες. Δεν με συμφέρει καθόλου. :-X  :'( . Υγεία να έχουμε και όρεξη για νέα πράγματα. :victory:)
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Κυλινδρικός ξεχονδρηστῆρας γυαλόχαρτο - τώρα στά 62 μου !!!
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 06:33:31 μμ »
Μπράβο Λάμπρο! Καλοδούλευτο!

(Ας μη μιλάμε για ηλικίες. Δεν με συμφέρει καθόλου. :-X  :'( . Υγεία να έχουμε και όρεξη για νέα πράγματα. :victory:)

ΜΠΡΑΒΟ Λάμπρο !!!

για τις ηλικίες , ταυτίζομαι απόλυτα με τον Παναγιώτη
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κυλινδρικός ξεχονδρηστῆρας γυαλόχαρτο - τώρα στά 62 μου !!!
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 08:33:04 μμ »
σωπατε μωρε που λετε ολο για τις ηλικιες....
παμε για υπνο τωρα, εχουμε σχολειο αυριο...  ;D

λαμπρο σε θαυμαζω!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Κυλινδρικός ξεχονδρηστῆρας γυαλόχαρτο - τώρα στά 62 μου !!!
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 08:51:37 μμ »
Μπράβο φίλε Λάμπρο. Είμαι σίγουρος οτι θα κάνει τη δουλειά που θες. Με κινητοποιείς με την κατασκευή σου...όλο στα σχέδια το έχω κι εγώ κι όλο το αναβάλλω. Καλή συνέχεια σου εύχομαι.  :039:

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Κυλινδρικός ξεχονδρηστῆρας γυαλόχαρτο - τώρα στά 62 μου !!!
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 09:20:44 μμ »
Φίλοι Μανώλη , Στέργιε , Νίκο , Στέλιο , Παναγιώτη , 'Ιωσήφ , σᾶς εὐχαριστῶ γιά τά καλά σας λόγια !!! Ὅσο γιά τήν ἡλικία , ἄσε πού γέλασα πολύ ( μόνος σάν τόν χαζό ) μέ τά σχόλιά σας , σᾶς διαβεβαιῶ πώς , παρ' ὅλα τά λίγα ἀρθριτικούλια στά χέρια , κατά τ' ἄλλα αἰσθάνομαι....τζόβενο !!!!

Φίλε Μανώλη , ἐν τάξει , τό κατάλαβα μέ τό καρφωτό παξιμάδι .
Φίλε Στέργιε , κι ἐγώ στήν μεγαλύτερης διατομῆς ντίζα προσανατολίζομαι , ἄσε πού αὐτή τῶν 8 χιλιοστῶν ἔχει στραβώσει λιγάκι καί θά τήν ἄλλαζα , οὔτως ἤ ἄλλως .
Φίλε Γιῶργο ( George 45 ) , ὅσον ἀφορᾶ τίς τροχαλίες , ἔχεις ἀπόλυτο δίκιο , ἔπρεπε νά μποῦν ἀντίθετα καί δέν τό πρόσεξα . Τώρα πού ἡ πάνω ( στόν ἄξονα ) εἶναι ( σχεδόν ) διπλάσιας διαμέτρου ἀπό τήν κάτω ( τοῦ μοτέρ ) , διπλασιάζονται ( σχεδόν ) καί οἱ στροφές . Δηλαδή ἀπό 1400 ( χονδρικά ) πού δίνει τό μοτέρ , ἔχουμε ( περίπου ) 2800 στόν κύλινδρο - τύμπανο .
Παρ' ὅλο πού ὅπως λένε ὅλοι πού τό κατασκεύασαν , οἱ στροφές πρέπει νά εἶναι γύρω στίς 700 , ὅταν τό δοκίμασα ( χωρίς ἀκόμα νά ξέρω τό λάθος πού εἶχα κάνει ) τρίβοντας ἕνα καπάκι καί μερικές δοῦγες , ἔμεινα πολύ ἱκανοποιημένος ἀπ'τή συμπεριφορά καί τή λειτουργία του . Μήπως ὑπάρχει κάποιο ἀρνητικό σημεῖο γιά τίς τόσες στροφές πού δέν ξέρω ; Σᾶς παρακαλῶ διαφωτίστε με .
...........................................................................
......ὅσο γιά σένα ρέ μπαγάσα Στέλιο , ἔχεις νά φᾶς κυνηγητό αὔριο στό διάλειμμα , πού θά πατήσης μαῦρο χιόνι..........ὁ δάσκαλος μή μᾶς πάρει χαμπάρι μόνο , καί μᾶς μαυρίσει τόν κῶλο.......
...καί δηλαδή , μέ τήν ἠλεκτρική σκούπα , τί ἔπιασες ;

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Κυλινδρικός ξεχονδρηστῆρας γυαλόχαρτο - τώρα στά 62 μου !!!
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 09:23:06 μμ »
Φίλε Γιάννη , σ' εὐχαριστῶ πολύ , καί σοῦ εὔχομαι καί....στά δικά σου !!!

Tags: