Αποστολέας Θέμα: Forum's display themes  (Αναγνώστηκε 938 φορές)

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Forum's display themes
« στις: Ιανουάριος 29, 2020, 01:16:09 μμ »
Προς Admins - Moderators...

Όσο και αν έψαξα στις ρυθμίσεις προφίλ, δεν βρήκα κάπου να έχει δυνατότητα να αλλάξω το θέμα εμφάνησης (χρωματικούς συνδιασμούς).
Το ήδη υπάρχον(default) θέμα είναι ωραίο αλλά για βραδυνή πλοήγηση είναι αρκετά κουραστικό για τα μάτια (για εμένα τουλάχιστον).  :undecided2:
Πολύ θα ήθελα να υπήρχε η δυνατότητα να επιλέξω κάποιο άλλο.
Θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο?

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Forum's display themes
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 29, 2020, 10:29:10 μμ »
υπαρχει αλλα οχι μεμονωμενα, δηλ θα γινει-αν γινει,  κατι για ολους, ηδη εχει εισηγηθει κατι πιο σκοτεινο στον καπετανιο μας....
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Forum's display themes
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 29, 2020, 11:50:14 μμ »
Πληροφοριακά να πω πως το SMF πάνω στο οποίο ειναι βασισμένο το παρόν φορουμ, παρέχει την δυνατότητα εγκατάστασης πολλαπλών θεμάτων εμφανισης.
Έτσι ο κάθε χρήστης έχει την δυνατότητα να επιλέξει αυτό που τον βολευει.

Θα μπορούσε δηλαδή να κρατηθεί το παρόν θέμα ως προκαθορισμένο και να εγκατασταθούν εναλλακτικά.
Όχι τίποτε αλλο, μην αλλάξει ριζικά η εμφάνιση και τα βάλουν μαζί μου αυτοί που έχουν συνηθήσει το τρέχον ...   :021: ;D

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Forum's display themes
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 08:58:39 πμ »
Στο φόρουμ υπάρχει σημαντικό ποσοστό μελών που η ηλικία τους δεν δέχεται εύκολα αλλαγές ειδικά σε θέματα ψηφιακά και ηλεκτρονικά.. βλέπουμε τεστ για να κάνουν παράθεση.. Οπότε νομίζω με ρεγουλα οι αλλαγές μην τους δυσκολέψουμε χωρίς λόγο.. 

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Forum's display themes
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 12:31:20 μμ »
Μπράβο ρέ Γρηγόρη!!!
Εὐτυχῶς πού ὑπάρχει κι ἕνας ἄνθρωπος πού σκέπτεται κι ἐμᾶς τά γεροντάκια......

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Forum's display themes
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 12:55:33 μμ »
Κ. Λάμπρο με κάθε σεβασμό και χωρίς παρεξήγηση.. απλά βλέπω και τον πατέρα μου και τον πεθερό μου που έχουν μάθει σε ένα κι ήτο η σε ένα λάπτοπ και άλοιμονο αν τους πεις για καινούργιο.. του πατέρα μου του χάλασε το κινητό μετά από 4 Χρόνια και έψαξε και βρήκε πάλι το ίδιο..

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Forum's display themes
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 02:30:22 μμ »
πες του πεθερου σου χαλασε το καμαροξυλο, να σου παρει ενα ιδιο σετ ινδονησιακο παλλισανδρο ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Forum's display themes
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 02:49:15 μμ »
μανωλη αμα πας κατω κατω πατησεις σιμπλ μασιν, και του κανεις ενα ψαχουλεματακι, εχει καποια θεματα το χεις ψαξει;
εμεις ειπαμε μηπως γινει κανενα ντεφαλτ ετσι λιγο προς το μπλε να ειναι κ πιο ξεκουραστο

https://custom.simplemachines.org/themes/
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Forum's display themes
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 02:51:19 μμ »
Κ. Λάμπρο με κάθε σεβασμό και χωρίς παρεξήγηση.. απλά βλέπω και τον πατέρα μου και τον πεθερό μου που έχουν μάθει σε ένα κι ήτο η σε ένα λάπτοπ και άλοιμονο αν τους πεις για καινούργιο.. του πατέρα μου του χάλασε το κινητό μετά από 4 Χρόνια και έψαξε και βρήκε πάλι το ίδιο..

Ρέ σύ Γρηγόρη , δέν προσβλήθηκα γι' αὐτά πού ἔγραψες , ἴσα ἴσα , τό ἐννοοῦσα αὐτό πού ἔγραψα !!!
Οἱ νέοι ἄνθρωποι , δέν μποροῦν εὔκολα νά καταλάβουν τούς ἠλικιωμένους , ἀφοῦ δέν ἔφθασαν ἀκόμη στήν ἡλικία τους , καί εἶναι φυσικό . Ἀλλά τό νά τούς καταλαβαίνουν , εἶναι γι΄αύτούς παρήγορο .
Εἶναι μερικοί ἄνθρωποι , ἰδίως τῆς ἡλικίας τῶν ἀνθρώπων πού ἀναφέρεις , πού δέν τὄχουν μέ τήν τεχνολογία , τί νά κάνουμε ;
Ἀλλά τό " γεροντάκια " ἔτσι τό εἶπα , γιά νά γελάσουμε . Ἅν καί , μή νομίζεις , καί μεῖς οἱ πιό μεγάλοι , κοντά σέ σᾶς τούς πιό νέους , μέ τήν τόση ζωντάνια , δροσιά μαζί καί ζεστασιά , ὄρεξη , τολμηρές ἰδέες , ἀλλά συγχρόνως σεβασμό καί εὐγένεια , πῶς νά μήν αἰσθανθοῦμε νέοι καί σχεδόν ἔφηβοι ;
Σᾶς εὐχαριστοῦμε γιά ὅλα αὐτά πού μᾶς προσφέρετε !!! 

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Forum's display themes
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 04:40:04 μμ »
μανωλη αμα πας κατω κατω πατησεις σιμπλ μασιν, και του κανεις ενα ψαχουλεματακι, εχει καποια θεματα το χεις ψαξει;
εμεις ειπαμε μηπως γινει κανενα ντεφαλτ ετσι λιγο προς το μπλε να ειναι κ πιο ξεκουραστο

https://custom.simplemachines.org/themes/
Το έχω ψάξει.
Συγκεκριμενα εστησα  SMF σε προσωπικό web server για να δοκιμασω τις δυνατότητες του στο θέμα των πολλαπλών themes.
Η εγκατάσταση προσθετων θεμάτων είναι αρκετα εύκολη.


Κυριε Λαμπρο, η πρόταση απο εμενα είναι να προστεθούν εναλλακτικα θέματα εμφανισης. Η λειτουργικότητα του φόρουμ δεν αλλάζει απο κάτι τέτοιο, απλός δίνει την επιλογή στον χρήστη, εφ' όσον το επιθυμεί, να ορίσει μόνος του με ποιο απο τα διαθέσιμα θέματα θέλει να βλέπει το φόρουμ. Και αν πάλι δεν του αρέσει κανένα απο τα επιπρόσθετα μπορεί να επιλέξει το προκαθορισμένο.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Forum's display themes
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 04:12:04 μμ »
καλησπερα μανωλη. μετα απο δοκιμες αρκετων ημερων και αρκετων θεματων , ειδαμε οτι υπαρχουν αρκετες δυσλειτουργιες,(λογκο στη κορυφη-γραμματοσειρες-διαφορες αλλαγες στις ρυθμισεις κλπ) και γενικα θελει παρα πολυ ψαξιμο για να μην παμε για ενα καλο-και δημιουργηθουν δεκα στραβα.
οποτε αποφασισαμε (προς το παρον) να το αφησουμε ως εχει.
αυτο ομως που μπορει να γινει πιο ευκολα-ανετα ειναι (κατι που σιγουρα θα το ξερεις αφου εισαι εξπερ...το λεω για τους αλλους  ;D )
να τοποθετηθει στον μπροουσερ που χρησιμοποιεις ενας εξτεντερ (για παραδειγμα ο γιαννης εγκατεστησε τον νταρκριντερ στο γουγλε)

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Forum's display themes
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 05, 2020, 07:32:50 μμ »
Για κάποιο περίεργο λογο την απάντηση σου μου την εμφάνισε τώρα στα μη αναγνωσμενα.

Το darkreader το είχα πετύχει πριν πολύ καιρό σε μια άσχετη αναζήτηση, και απλός το προσπερασα  χωρίς να δώσω σημασία. Το αποτέλεσμα ηταν να το διαγραψω απο την μνημη.
Τώρα που μου το θυμησες, και σε ευχαριστώ για αυτό, θα το δοκιμασω άμεσα.

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Forum's display themes
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 05, 2020, 07:42:35 μμ »


......
να τοποθετηθει στον μπροουσερ που χρησιμοποιεις ενας εξτεντερ (για παραδειγμα ο γιαννης εγκατεστησε τον νταρκριντερ στο γουγλε)
......

Αυτή την συνήθεια να γραφείς αγγλικές λέξεις με ελληνικούς χαρακτήρες να ξέρεις πολύ την γουσταρω.
Το αισθάνομαι σαν εκδίκηση απέναντι στα γκρικλις. 

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Forum's display themes
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 06, 2020, 01:40:09 μμ »
εκδίκηση απέναντι στα γκρικλις.
ετσι!  {celebrate013}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Tags: