Αποστολέας Θέμα: Μπαγλαμας ανακατασκευή  (Αναγνώστηκε 263 φορές)

Δημήτρης Αγγελακοπουλος

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
Μπαγλαμας ανακατασκευή
« στις: Ιανουάριος 03, 2020, 05:52:53 μμ »
Μετά από πολύ καιρό απουσίας και από το φόρουμ αλλά και από το εργαστήριο παρουσιάζω μια επισκευή που έκανα σε ένα μπαγλαμά φτηνό του εμπορίου. Ο μπαγλαμας έγινε τόξο στις πρώτες 15 μέρες μετά την αγορά του από τον αδερφό μου και εμεινε 3 χρονια κρεμασμενος σε μια γωνια. Τα ξήλωσα όλα και αποφάσισα να προχωρήσω σε 'πατέντες'. Φύτεψα λοιπόν μια κόντρα απο bubinga στο μανικο με δυο φιλετα απο ιροκο. Ιροκο και στην ταστιερα. Ένα μικρό περίσσευμα από ελατο στο καπάκι και εβενινο καβαλαρη. Το οργανακι έγινε σενιο και το ευχαριστήθηκα!

https://youtu.be/7c-vHoFgVl8

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 03, 2020, 07:51:33 μμ από Δημήτρης Αγγελακοπουλος »
Όπως τον έβρω τον καιρό, έτσι τον αρμενίζω

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
Απ: Μπαγλαμας ανακατασκευή
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 03, 2020, 07:55:02 μμ »
Ωραίος Δημήτρη !  Ετσι μπράβο , να σε βλέπουμε και να σε ακούμε !

Μηχανολόγε μου ! Καλή χρονιά , καλές πορείες  !  Να χαίρεσαι και να σε χαίρεται η οικογένεια  ! 
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #51
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 03, 2020, 08:28:19 μμ »
Μπραβο δημητρη ! σπεσιαλε το οργανο!
του δωσες 100 χρονια αντι των 15 ημερων....
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα...
εκτος ισως απο δυο!

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 03, 2020, 10:52:19 μμ »
Μπραβο Δημήτρη. Το ζωντάνεψες το τόξο. Αν θέλεις πες δυο λεπτομέρειες για το πως φυτεψες την κοντρα. Είναι κάτι που σκεφτομαι και γω σε κάποια παλιά αντιστοιχα όργανακια που έχω.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Δημήτρης Αγγελακοπουλος

• Sr. Member
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 04, 2020, 11:22:44 πμ »
Ευχαριστω παιδια να ειστε καλα.
Μπραβο Δημήτρη. Το ζωντάνεψες το τόξο. Αν θέλεις πες δυο λεπτομέρειες για το πως φυτεψες την κοντρα. Είναι κάτι που σκεφτομαι και γω σε κάποια παλιά αντιστοιχα όργανακια που έχω.

Το οργανακι ηταν μονοκομματο απο ξυλο αγνωστης προελευσης. Ξετρυπησα το μανικο κατα μηκος και απλα εφαρμοσα εσωτερικα σφιχτα την κοντρα με τα δυο φιλετακια. Επειδη κατα το σφιξιμο 'χαλασε' το μανικο εξωτερικα, το εφαγα λιγο και εφαρμοσα αλλα δυο φιλετακια ιροκο. Το εχω κουρδισμενο 2-3 μερες τωρα και δεν εχει κουνησει καθολου.

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 04, 2020, 01:55:00 μμ »
Το ξετρυπημα το έκανες να υποθέσω με ρουτερ αφού έφτιαξες κάποιον οδηγό;
Εχω αντίστοιχη περίπτωση με ένα μπουζούκι. Σκέφτομαι αφού ξεκολησω την ταστιερα να κολλήσω το μανικο απο την πλευρά της ταστιερας πάνω σε κόντρα πλακέ πιο φαρδύ τετραγωνισμένο για να λειτουργήσει σαν οδηγός και να κόψω στην κορδέλα (μαζί με το καραολο) το μανικο κατα μήκος μέχρι τον τακο στο πλάτος της κόντρας. Έτσι να εμφύτευσω την κόντρα. Μου φαίνεται πιο εύκολο σε σχέση με το ρουτερ εκτός αν έχεις οριζόντιο ρουτερ (που δεν εχω). Ο μόνος μόνος μου ενδοιασμος με την κορδέλα είναι το τσαπραζι που αφήνει και πρέπει να το σβήσω για να κολλήσει καλά η κόντρα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Δημήτρης Αγγελακοπουλος

• Sr. Member
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 04, 2020, 04:14:44 μμ »
Εχω αντίστοιχη περίπτωση με ένα μπουζούκι. Σκέφτομαι αφού ξεκολησω την ταστιερα να κολλήσω το μανικο απο την πλευρά της ταστιερας πάνω σε κόντρα πλακέ πιο φαρδύ τετραγωνισμένο για να λειτουργήσει σαν οδηγός και να κόψω στην κορδέλα (μαζί με το καραολο) το μανικο κατα μήκος μέχρι τον τακο στο πλάτος της κόντρας. Έτσι να εμφύτευσω την κόντρα. Μου φαίνεται πιο εύκολο σε σχέση με το ρουτερ εκτός αν έχεις οριζόντιο ρουτερ (που δεν εχω). Ο μόνος μόνος μου ενδοιασμος με την κορδέλα είναι το τσαπραζι που αφήνει και πρέπει να το σβήσω για να κολλήσει καλά η κόντρα.

Μητσαρα μου εγω τα εκανα ολα στο χερι... ουτε ρουτερ εχω,ουτε οδηγους εφτιαξα ουτε τιποτα. Τρυπησα με το τρυπανι, εβαλα σεγα, και μετα ρασπες και λιμες μεχρι να ερθει παραλληλογραμμο. Οπου εχανε ελαχιστα, με το σφιξιμο ηρθε και κολλησε...

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 04, 2020, 05:46:55 μμ »

Μητσαρα μου εγω τα εκανα ολα στο χερι... ουτε ρουτερ εχω,ουτε οδηγους εφτιαξα ουτε τιποτα. Τρυπησα με το τρυπανι, εβαλα σεγα, και μετα ρασπες και λιμες μεχρι να ερθει παραλληλογραμμο. Οπου εχανε ελαχιστα, με το σφιξιμο ηρθε και κολλησε...

Σωστος!
Ότι δεν λύνεται κοβεται.
Εμενα πήγαινε το μυαλό σε πιο πολύπλοκες λύσεις αλλά οι πιο απλές είναι ίσως και καλύτερες.
Δημήτρης Σ.

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #51
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 06:32:56 πμ »
δημητρη σκεψου και παραλληλεςπολλες τρυπες στην ιδια ευθεια με το τρυπανι, και μετα ρασπα (οπως κανουν πολλοι στο κεφαλι της κιθαρας, για τα κλειδια)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα...
εκτος ισως απο δυο!