Αποστολέας Θέμα: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)  (Αναγνώστηκε 15800 φορές)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #135 στις: Αύγουστος 03, 2020, 09:03:35 πμ »
τέλειο Δημήτρη, είδα την ανάρτηση την Παρασκευή αλλά λόγω υπολογιστή αναγκαστικά περίμενα μέχρι σήμερα να το ακούσω... τέλειο το ξαναλέω, πραγματικά, πολλά συγχαρητήρια "και εις ανώτερα", άντε και με μπουζουκογιαγιά

Τι έφτιαξες ρε φίλε υπερωκειάνιο!

 {celebrate011}

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #136 στις: Αύγουστος 03, 2020, 02:07:46 μμ »
τέλειο Δημήτρη, είδα την ανάρτηση την Παρασκευή αλλά λόγω υπολογιστή αναγκαστικά περίμενα μέχρι σήμερα να το ακούσω... τέλειο το ξαναλέω, πραγματικά, πολλά συγχαρητήρια "και εις ανώτερα", άντε και με μπουζουκογιαγιά
Τι έφτιαξες ρε φίλε υπερωκειάνιο!
{celebrate011}

Μάνο ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.


Τώρα που το σκέφτομαι το σκαφος (αν εξαιρέσεις το σπαστό καπακι) θα μπορούσε να είναι και μαντολας, ε; Δεν έχω εμπειρία από διαστάσεις τέτοιου οργάνου και τη κλίμακα θα μπορούσε να έχει.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #137 στις: Αύγουστος 03, 2020, 03:03:00 μμ »
Φίλε Δημήτρη , τό σκάφος θά μποροῦσε νά εἶναι σάν τῆς μαντόλας , ἀλλά ἡ κλίμακα αὐτοῦ τοῦ ὀργάνου εἶναι πολύ μικρότερη ἀπό 72 ἑκ.
Σάν νά πῆρες δηλαδή , ἄς ὑποθέσουμε , μιά μαντόλα , καί νά ἀντικατέστησες τό μάνικό της μέ μεγαλύτερο , ὅπως συνηθίζουμε στά μαντολίνα .

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #138 στις: Αύγουστος 03, 2020, 03:42:44 μμ »
Δημήτρη μπράβο.. σοβαρά πολύ ωραίος ήχος.. μου αρέσει και σαν κατασκευή!

ΡΕΜΠΕΤΗΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 643
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #139 στις: Αύγουστος 03, 2020, 09:57:28 μμ »
Μπράβο Δημήτρη, πολύ ωραίο ακούγεται!

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.466
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #140 στις: Αύγουστος 04, 2020, 02:06:26 μμ »
Ααααααααα. πολύ ωραίο όργανο,ΜΠΡΑΒΟ ΔΗΜΗΤΡΗ,και ήχος παλιακός ντουζενάτος!!!
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Άγγελος Περδικούρης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Αγαπημένο ξύλο: οξιά
  • Αριθμός κατασκευών: μηδέν!
  • Περιοχή: Τρίλοφος Θεσσαλονίκης
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #141 στις: Αύγουστος 04, 2020, 03:11:16 μμ »
Μπράβο, πολύ όμορφο όργανο, ιδιαίτερο και επιβλητικό! Πάντα είχα στο νου μου κάτι παρόμοιο αλλά δεν είχε τύχει να τ' ακούσω καλά. Πιστεύω ότι και με συνοδεία θα ταιριάζει παρόλο τον "σαντουρένιο" του όγκο. Και σε άλλα ακόμα καλύτερα!

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.159
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #142 στις: Αύγουστος 04, 2020, 08:52:44 μμ »
Μπράβο, πολύ όμορφο όργανο, ιδιαίτερο και επιβλητικό!
Και η δοκιμή του μυσταγωγία!
Θερμά συγχαρητήρια Δημήτρη!

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #143 στις: Αύγουστος 05, 2020, 08:37:20 πμ »
Πραγματικά , φίλε Δημήτρη , εἶναι ἕνα ξεχωριστό ὄργανο !!! Ὁ παλαιϊκός του ἦχος , ταιριάζει πολύ σέ μουσική τῶν ἀρχῶν τοῦ 20οῦ αἰῶνα , ἄντε ὡς τό '40 . Ἰδιαίτερα σέ ταξίμια καί μακάμια , ἀργά καί βαριά , θά εἶναι ὅτι πρέπει !!!
Τό κούρντισμα Ντο - Σολ - Ντο , εἶναι πολύ ὡραῖο !!!
Καί σ' ἀνώτερα !!!

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #144 στις: Αύγουστος 07, 2020, 08:39:38 πμ »
Μπραβο ρε Μητσο. Πολυ καλο και ιδιαίτερο με το κουρτισμα αυτο
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

KOSTAS7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 988
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #145 στις: Αύγουστος 24, 2020, 11:59:35 πμ »
Είναι τώρα κανα δύο εβδομάδες που αρμάτωσα το όργανο. Μετακίνηση καμία. Πάει μια χαρά. Έχω βάλει και όλα τα άλλα όργανα στην άκρη και όταν γρατσουνάω κάτι πιάνω την μπουζουκομάνα.
Δοκίμασα να κουρδίσω και σε Ρε Λα Ρε. Πήγε χωρίς πρόβλημα. Ο ήχος δεν ήταν κακός αλλά γενικά πιο σκληρός. το δοκίμασα λίγο και ξανακούρδισα σε Ντο Σολ Ντο. Ο καβαλάρης παραμένει ψηλά (δεν έκατσε το καπάκι), αλλά δεν τον κατεβάζω ακόμα. Λεω να τον αφήσω έτσι μέχρι τον Σεπτέμβρη. Για να είμαι ειλικρινής δεν με ενοχλεί και ιδαίτερα.
Ήρθε η ώρα να γράψω λοιπόν το πρωτο δείγμα. Χτες στο βράδυ κάθισα στο μπαλκόνι μου και εκεί στα σκοτεινά έγραψα μερικά βίντεο. Τα 2 πιο αξιοπρεπή τα ανέβασα στο youtube.

https://youtu.be/0m5Z-kgUInM
https://youtu.be/gPddtMxCIac

Πάμε στα πρώτα επίσημα συμπεράσματα.
Ντο Σολ Ντο οπωσδήποτε (τουλάχιστον με τις κλασσικές χορδές του μπουζουκιού).
Ιδιαίτερο όργανο. Μου αρέσει αλλά θέλει μελέτη καθώς αλλάζει ουσιαστικά όλη η τεχνική παιξίματος.
Δοκίμασα να παίξω και καθαρά μπουζουκίστικα κομμάτια. Δεν νομίζω ότι του πάει. Παραδοσιακά και παλιά ρεμπέτικα θέλει
Σηκώνει πολύ μελέτη βέβαια, καθώς μπορείς να δοκιμάσεις ντουζένια. Πιστέυω πως είναι ταμάμ για ντουζένια αλλά δυστυχώς δεν το κατέχω (όχι ότι κατέχω το μπουζούκι βέβαια).
Σχωράτε με για το φτωχό παίξιμο μου. Τόσο μπορούσα, τόσο έπαιξα.
Η ηχογράφηση είναι πρόχειρη (μέχρι σκύλοι, τζιτζίκια και γέλια παιδιών ακούγονται κάπου). Σε ανοιχτό χώρο έγινε και με το κινητό. Δεν είναι ακριβής αλλά δίνει μια πρώτη εικόνα.
Το Σεπτέμβρη με το καλό που ξαναμπαινω στο εργαστήριο θα κάνω και το 2ο (και ελπίζω τελικό) σετάρισμα.


Άντε να ανεβάσουμε και κάτι. Πολύ ησυχία έπεσε στο φόρουμ.
 
Τα σπάς Μητσάρα μπράβο αγόρι μου !!!!!!!

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #146 στις: Νοέμβριος 23, 2020, 11:19:26 πμ »
Καθυστέρησα λιγάκι αλλά στην ουσία τελείωσα το σετάρισμα χθές οπότε είπα να κάνω τώρα και την τελική παρουσίαση του οργάνου.
Βέβαια μένει μία εκκρεμότητα να ρυθμίσω στο καράολο καθώς οι χορδές ακουμπάνε στο ξύλο και κάνουνε ζημιά αλλά τουλάχιστον ηχητικά το σετάρισμα ολοκληρώθηκε.
Βασικά ρύθμισα τους καβαλάρηδες γιατί είχα αφήσει δοκιμαστικά το action πολύ ψηλά μέχρι να σιγουρευτώ ότι το όργανο σταθεροποιήθηκε.
Το όργανο έμεινε τελείως αμετάβλητο οπότε είπα να προχωρήσω στο σετάρισμα.
Τελικά ο καβαλάρης βγήκε, χαμήλωσε, χαράχθηκαν εγκοπές και περάστηκε 2 χέρια γομαλάκα. Ρυθμίστκε και το πίσω κόκκαλο.
Το action (που λένε και στο χωριό μου) κατέβηκε στο 1,5 χιλιοστο στο 12ο τάστο και το όργανο έγινε μαλακό σε σχέση με αυτό το αρχικό οπου είχα αφήσει στην αρχή.
Μιας και κλείνει λοιπόν αυτή η ενότητα ας συνοψίσουμε λίγο τα χαρακτηριστικά του οργάνου.


Σκαφος μουριά με 19 ντούγιες
Διαστασεις: 42 εκ. μήκος,
30 εκ. μέγιστος πλάτος, βάθος: 17 εκ.)
(οι διαστάσεις είναι αυξημένες σε σχέση με το αρχικό σχέδιο που είχα αναρτήσει στην αρχή της παρουσίασης καθώς ήταν με τις διαστάσεις του καλουπιού που αυξήθηκε προφαμώς με τις ντούγιες)
Κολάτζα - αμαζάκουε (μουαρέ)
Μάνικο: καστανιά με κόντρες βέγκε και μουριά.
Καπάκι: έλατο ελληνικό - οπή στρογγυλή διαμέτρου 8 εκ.
Διακοσμητικά καπακιού και καράολου: αμαζάκουε (μουαρέ), κελεμπέκι, μαύρο φιλέτο και όστρακο
Ταστιέρα: Παλίσανδρος - τσαμπουκάδες όστρακο (άμπαλον)
Καράολο: Καστανιά ο κορμός με καπάκια αμαζάκουε σε σάντουιτς με μουριά και μαύρο καπλαμά για διακόσμηση
Χορδιέρα μαντολίνου (χρυσαφί εγχάρακτη)
Κλειδιά τετράχορδου (χρυσαφί)
Κλίμακα -72εκ.
Κούρδισμα (ΝΤΟ- ΝΤΟ-ντο, σολ-σολ, ντο-ντο) με 2 μπουργκάνες.
Το μάνικο είναι φαρδύ και υπολογίστηκε να μπορεί να πάρει και 8 χορδές (με κούρδισμα λαούτου ή λάφτας)
Οι χορδές είναι μπουζουκιού
Να και το πρώτο σετ φωτογραφιών γενικές:



Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #147 στις: Νοέμβριος 23, 2020, 11:22:19 πμ »

Και κάποιες φωτογραφίες κοντινές με τις λεπτομέρειες



Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #148 στις: Νοέμβριος 23, 2020, 11:33:25 πμ »
Και μερικές φωτογραφίες σε σύγκριση με το μπουζούκι στο δικό μου καλούπι για να δούμε τις βασικές διαφορές με την μπουζουκομάνα.
Το καλούπι του μπουζουκιού έχει μεγάλο σκάφος αλλά μακρόστενο. Παρόλο που είναι πολύ κοντινό στις διαστάσεις η μπουζουκομάνα έχει αρκετά μεγαλύτερο όγκο με τις πλευρές να είναι πιο κάθετες σε σχέση με το μπουζούκι. Ο ήχος πιο δυνατός, με μεγαλύτερη διάρκεια και λαουτίζει.
Έγραψα και δυο ακόμα ενδεικτικά βιντεακια κάπως καλύτερα από τα πρώτα τώρα που ήχος είναι πιο στρωμένος.
Μόνο που το παρατήρησα μετά η εικόνα αντικατροπτίζεται με συνέπεια να φαίνομαι αριστερόχερας.
https://youtu.be/NMbpAHr_0mg
https://youtu.be/n_NgpjyTHdw
Τελος κι αυτό πάμε για άλλα
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2020, 07:36:01 μμ από sakkalis »
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

ΡΕΜΠΕΤΗΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 643
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #149 στις: Νοέμβριος 23, 2020, 09:49:46 μμ »
Δημήτρη πολύ ωραίο.