Αποστολέας Θέμα: Floyd Rose Bridge Tremolo, Locking Nut system, Locking Tuners  (Αναγνώστηκε 2117 φορές)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Floyd Rose Bridge Tremolo, Locking Nut system, Locking Tuners
« στις: Μάιος 31, 2019, 11:24:34 πμ »
Καλημέρα,
Μιας και μπήκαμε για τα καλά στις ηλεκτρικές σχεδιάζω την 3η ηλεκτρική κιθάρα που θα ξεκινήσει μετά το καλοκαίρι αν είμαστε καλά. Ο μικρός που παίζει ηλεκτρική δοκίμασε μια Ibanez και ξετρελάθηκε, επομένως η  επόμενη θα είναι προς αυτήν την κατεθυνση.
Κάτι σαν αυτήν: https://www.ibanez.com/usa/products/detail/rg8570z_00_03.html
Έλα όμως που αυτή έχει Floyd Rose Bridge και locking nut. Στο εν τω μεταξύ μου παραπονιέται πως οι δικές του οι κιθάρες ξεκουρδίζουν και ο δάσκαλος του λεέι να βάλει κλειδιά που κλειδώνουν ή locking nut.
Τώρα πελαγοδρομώ. Πήγα και μπλέχτηκα ο μπουζουξής με τα ηλεκτρικά και έχασα τα αυγά και τα πασχάλια. Ποιός μπορεί να βοηθήσει;
Παμε με την σειρά.
Floyd Rose Bridge.
Έχει με μικρορύθμιση που λένε και στο χωριό μου. Από το ψάξιμο που έκανα κατάλαβα πως χωρίς fine adjustment δεν έχει νόημα. Τι λέτε;
Locking Nut system
Μία από τα ίδια. Καταλαβαίνω πως άμα είναι να βάλεις σύστημα κλειδ’ωματος και θέλει άλεν  για να κουρδίσεις πάει. Μάλλον πάει για βρούβες αυτή η επιλογή, άσε που αντίνα έχει ένα ωραίο κόκαλλο βάζεις 3 παλιόβιδες. Οπότε πάμε στην άλλη λύση.
Locking Tuners
Μου φαίνεται και πιο πρακτικό και πιο όμορφο. Εχουμε σχετική εμπειρία; Τι λέτε αξίζει να δοκιμαστεί; Εγώ με τα λίγα που καταλαβαίνω κατευθύνομαι προς τα εκεί.

Γενικά.
Έβλεπα ένα βιντεάκι με το Rorry Gallagher και έπαιζε και κούρντιζε ο παίχτης. Και λέω άμα δεν χρειάζεται locking system  ο Rorry Gallagher χρειάζεται πραγματικά ο γιός μου; Μήπως όλα αυτά είναι υπερβολή που δείχνουν κάποιοι παίχτες gadgetάκηδες; Σε κάποιο άρθρο στο internet διάβασα ότι τέτοιου είδους συστήματα είναι απαραίτητα στο metal παίξιμο. Κοιτάω γύρω γύρω βιντεάκια και νομίζω πως μάλλον αυτά τα συστήματα είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Τι ισχύει; Εντω μεταξύ οι τιμές είναι στον θεό.

Ανέβαζω και κάποια λινκ με εξαρτήματα που βρήκα.
https://www.thomann.de/gb/schaller_original_tremolo_lockmeister_c.htm
https://www.iknmusic.com/fleor-7-string-electric-guitar-string-lock-locking-nut-48mm-chrome-for-tremolo-bridge-double-locking-system.html
https://www.thomann.de/gb/fender_schaller_locking_tuner_ch.htm
Βρήκα και στον δικό μας dimiz parts τα παρακάτω σε λογικές (;) τιμές. Τα έχει δοκιμάσει κανείς; Έχουμε άποψη;
http://dimizparts.gr/%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%97%CE%93%CE%9F%CE%A1%CE%99%CE%91-%CE%9A%CE%99%CE%98%CE%91%CE%A1%CE%91-%CE%91%CE%9A%CE%9F%CE%A5%CE%A3%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%97/%CE%9F%CE%A1%CE%93%CE%91%CE%9D%CE%9F%CE%A0%CE%9F%CE%99%CE%99%CE%91-%CE%9A%CE%9B%CE%95%CE%99%CE%94%CE%99%CE%91-%CE%9A%CE%99%CE%98%CE%91%CE%A1%CE%91-%CE%91%CE%9A%CE%9F%CE%A5%CE%A3%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%97/%CE%9A%CE%99%CE%98%CE%91%CE%A1%CE%91-%CE%91%CE%9A%CE%9F%CE%A5%CE%A3%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%97-%CE%9A%CE%9B%CE%95%CE%99%CE%94%CE%99%CE%91-GUITAR-TUNING-MACHINE-GOTOH/%CE%BA%CE%B9%CE%B8%CE%AC%CF%81%CE%B1-%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%AC-gotoh-tuning-machine-sg381-mg-t-04-chrome-10118

http://dimizparts.gr/%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%97%CE%93%CE%9F%CE%A1%CE%99%CE%91-%CE%9A%CE%99%CE%98%CE%91%CE%A1%CE%91-%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%A1%CE%99%CE%9A%CE%97/%CE%9F%CE%A1%CE%93%CE%91%CE%9D%CE%9F%CE%A0%CE%9F%CE%99%CE%99%CE%91-%CE%93%CE%95%CE%A6%CE%A5%CE%A1%CE%91-%CE%A7%CE%9F%CE%A1%CE%94%CE%99%CE%95%CE%A1%CE%91-%CE%9A%CE%99%CE%98%CE%91%CE%A1%CE%91-%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%A1%CE%99%CE%9A%CE%97/%CE%BA%CE%B9%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%B1-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%84%CF%81%CE%AD%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CE%BF-floyd-rose-lt-03-locking-nut-28114
Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Floyd Rose Bridge Tremolo, Locking Nut system, Locking Tuners
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 31, 2019, 12:30:29 μμ »
Θα παίζει συνέχεια με το τρέμολο ; Σοβαρά κλειδιά δεν παθαίνουν κάτι από τα τα απλά bending . Το τρέμολο και κάτι bomb diving σαν τον dimebag ξεκουρδιζουν τις χορδές. Είναι στο στυλ που θες να παίζεις η ανάγκη για Floyd rose . Εγώ πχ δεν χρειάζομαι ούτε το απλό τρέμολο ...
Ένα σοβαρό σύστημα θέλει 300-400€ μόνο για κλειδιά και Floyd .

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Floyd Rose Bridge Tremolo, Locking Nut system, Locking Tuners
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 31, 2019, 01:33:36 μμ »
Θα παίζει συνέχεια με το τρέμολο ; Σοβαρά κλειδιά δεν παθαίνουν κάτι από τα τα απλά bending . Το τρέμολο και κάτι bomb diving σαν τον dimebag ξεκουρδιζουν τις χορδές. Είναι στο στυλ που θες να παίζεις η ανάγκη για Floyd rose . Εγώ πχ δεν χρειάζομαι ούτε το απλό τρέμολο ...
Ένα σοβαρό σύστημα θέλει 300-400€ μόνο για κλειδιά και Floyd .
Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Ο παίχτης είναι ο πιτσιρικάς μου. Εγώ είμαι των μπουζουκιών αλλά ακούω πιο πολύ ροκ στο σπίτι. Σε αυτήν την φάση δεν νομίζω πως το τρέμολο είναι συνεχές. Είναι μικρός και ψάχνεται ακόμα, δεν έχει συγκεκριμένο στυλ αλλά και γούστα. Προς το παρόν πιο πιο πολύ για κλασσικό ροκ και heavy metal τον κόβω (επηρεασμένος από τα δικά μου γούστα).
bomb diving dimebag είναι 炸弹潜水 για εμένα.Ενα καλό σετ κλειδιών με κλείδωμα μπορεί να είναι μια λύση; Εχεις καθόλου άποψη για αυτά που ανέβασα;
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Floyd Rose Bridge Tremolo, Locking Nut system, Locking Tuners
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 31, 2019, 03:18:10 μμ »
Τι κιθάρα έχει και ξεκουρδιζεται εύκολα;
Από αυτά που έβαλες για κλειδιά gotoh . Τώρα αν θες Floyd rose  , η Schaller η πρώτη που έβαλες , είναι αρκετά καλή . Του dimizparts δεν την ξέρω .
Πιο πολύ μπελα θα βρεις με το Floyd. Στο αλλαγμα χορδών, στο κούρδισμα , στο σεταρισμα .
Αλλά αν το θέλει ο μικρός , αξίζει να παιδευτεις.

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Floyd Rose Bridge Tremolo, Locking Nut system, Locking Tuners
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 31, 2019, 03:37:40 μμ »
Τι μου θυμίσατε.. λοιπόν.. Το floyd rose πάει παρέα με το locking ..πάει αυτό.. αν ΔΕΝ. είναι το αυθεντικό μιας καλής μάρκας 400 ευρώ δλδ το σύστημα θα ξεκουρδιζεται για πλάκα.. και άμα κάνεις το λάθος να αλλάξεις όλες μαζί τις χορδές θα πέσει το floyd  και άντε ξαναφτιαχτο..είχα κιθάρα με floyd και την εδώσα για γέφυρα.. esp..Το ροκ Δεν έχει τόσο ανάγκη από floyd rose..ένα τρεμολο μια χαρά είναι.. Τώρα αν το thrush έχει ευλογημένη θέση στο σπίτι σου το floyd είναι ότι πρέπει.. σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση φθηνό  floyd από Κίνα..με το πρώτο βύθισμα στις κραυγες του Aselmo παει το κουρδισμα..η γνώμη ενός χαροκαμμενου πιτσιρικά που 10 λεπτά έπαιζε και μισή ώρα κουρδιζε βρίζοντας..

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Floyd Rose Bridge Tremolo, Locking Nut system, Locking Tuners
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 31, 2019, 03:39:33 μμ »
Και εννοείται μπράτσο laminate 5 κομματιών και τέτοια..

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Floyd Rose Bridge Tremolo, Locking Nut system, Locking Tuners
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 31, 2019, 03:40:40 μμ »
Το ταυρακι ξεκουρδιζεται εύκολα?

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Floyd Rose Bridge Tremolo, Locking Nut system, Locking Tuners
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 31, 2019, 04:24:25 μμ »
Ευχαριστώ Γρήγορη.
Το ταυράκι μια χαρά τα πάει και παρόλο που τα κλειδιά είναι κινεζικα δεν νομίζω ότι ξεκουρδιζεται παραπανω. Έλα όμως που του μικρού του καλόέκατσε η Ibanez.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Floyd Rose Bridge Tremolo, Locking Nut system, Locking Tuners
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 01, 2019, 12:41:11 πμ »
Δημήτρη εγώ τα διάβασα όλα αυτά που γράψατε και δεν καταλάβαινα Χριστό μιλάμε.... :( :( :(
Δες κι εδώ γι αυτά που ψάχνεις αν δεν τα ξέρεις ήδη....ίσως έχει κάτι που να σ ενδιαφέρει.
https://www.emma-music.com/indexus.cfm
https://shop.rall-online.net/epages/61511639.sf/secf9a5ea9bb4/?ObjectPath=Categories
το δεύτερο έχει απλά φτηνότερα μεταφορικά αλλά γενικά δεν έχω ιδέα για τις τιμές σ αυτά που ψάχνεις. Καλή τύχη και επιτυχία σου εύχομαι...
Κι αφού είναι για τον μικρό ...προχώρα φουλ....!!!!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.145
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Floyd Rose Bridge Tremolo, Locking Nut system, Locking Tuners
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 01, 2019, 06:49:57 πμ »
εμα που πας και μπλεκεις με δαυτα..............

αντι να αφησεις μουστακι, μπουζοκοκαταστασεις ενα πραμμα, πρεπει να αφησεις μαλουρα και να ξεσκονισεις δερματινο.... αυτο με τα καρφακια....  ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Floyd Rose Bridge Tremolo, Locking Nut system, Locking Tuners
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 01, 2019, 01:06:56 μμ »
Αν θα παίζει έτσι και κρατά κούρδισμα τότε έχεις πετύχει τον στόχο σου .
https://youtu.be/ucB3RwE8pII

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Floyd Rose Bridge Tremolo, Locking Nut system, Locking Tuners
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 01, 2019, 01:15:37 μμ »
Άμα παίζει έτσι ο μικρός χαλάλι του.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Floyd Rose Bridge Tremolo, Locking Nut system, Locking Tuners
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 01, 2019, 03:39:33 μμ »
Δεν πρόλαβε να μεγαλουργήσει ο συγχωρεμένος.. Με έκανε ο ένας Δημήτρης να αναβίωσω τις τρύπες ένα βράδυ.. Τώρα ο άλλος Δημήτρης θα με κάνει να ξεθαψω το cemetery gate...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Floyd Rose Bridge Tremolo, Locking Nut system, Locking Tuners
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 02, 2019, 11:18:29 πμ »
Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες και την ενθάρυνση. Όπως με βλέπω το σκέφτομαι (χωρίς ακόμα να το έχω αποφασίσει) για floyd rose και κλειδιά που κλειδώνουν. Το ψάχνω λίγο ακόμα. Ούτως ή αλλως είμαι στο σχεδιασμό ακόμα. Τα ξύλα τα έχω και αφού καταλήξω θα παραγγείλω τα εξαρτήματα. Κατασκευή από τον Οκτώβρη και μετά.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Floyd Rose Bridge Tremolo, Locking Nut system, Locking Tuners
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 03, 2019, 01:33:20 πμ »
Ωπα ωπα μιστερ σακκαλις..
Εαν βαλεις το φλοιντ το ροζ (η εστω το κοκκινο  ;D ) να βαλεις λοκιν νατ και οχι κλειδια που κλειδωνουν.
Ο λογος ειναι καθαρα η "αρχη του ξεκουρδησματος"
Δηλαδη.Τα κλειδια αυτα,σου προσφερουν ελαχιστη χορδη τιλιγμενη γυρο τους,αρα απο το μπαλακη της χορδης μεχρι την αλλη ακρη της ειναι οσο το δυνατον πιο κοντη,αρα ξεχιλωνει πολυ πιο λιγο απο μθα που θα ειχε πχ 5 στροφες στο κλειδι αρα κραταει το κουρδισμα πιο πολυ,παντα με ενα σωστα κομενο νατ.
Εδω ερχετε αυτος ο ροζ ο φλοιντ (οχι ο πανθυρας,ουτε ο φροιντ) και σου λεει "ψιτ,μαγκα,κλειδωνεις το νατ (οποτε η χορδη γινετε ακωμα πιο κοντη) και κουρδιζεις πισω απο την γεφυρα που εχει κατι στρογκιλα βιδακια.
Δηλαδη το νατ το σκαλθζεις μονο οταν αλλαξεις χορδη η τερματισει το βιδακι,και θες να το μεζεψεις τερμα και τοτε θα πρεπει να τεντωσεις απο το κλειδι,και φτου κι απο την αρχη.
Δεν ξερω κατα ποσο κατανοητος (η ανοητος) εγινα  ;D

Tags: