Αποστολέας Θέμα: HMG fresh για την έκθεση!  (Αναγνώστηκε 1665 φορές)

HMG

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Χειροποίητα όνειρα που μας κρατάνε ζωντανούς!
    • Handmadeguitars Music Position 69
  • Αγαπημένο ξύλο: Wenge
  • Αριθμός κατασκευών: 25
HMG fresh για την έκθεση!
« στις: Μάιος 25, 2019, 02:00:13 μμ »
Πάντα είμαστε μέσα για την έκθεση και θα φέρουμε κι εφέτος κάτι νέο όπως η φρέσκια ηλεκτρακουστική μας!



sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: HMG fresh για την έκθεση!
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 25, 2019, 03:02:47 μμ »
Ομορφη κιθαρα. Για πες καμια λεπτομερεια για την κατασκευη.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

HMG

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Χειροποίητα όνειρα που μας κρατάνε ζωντανούς!
    • Handmadeguitars Music Position 69
  • Αγαπημένο ξύλο: Wenge
  • Αριθμός κατασκευών: 25
Απ: HMG fresh για την έκθεση!
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 25, 2019, 04:55:20 μμ »
Λεπτή, φαρδιά, super-ελαφριά, superbright και η 1η "επίσημη" προσπάθειά μας για βαφή σε δικό μας όργανο. Λεπτομέρειες στην έκθεση!

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.466
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: HMG fresh για την έκθεση!
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 25, 2019, 05:21:49 μμ »
Ωραία δουλειά,μπραβο!
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: HMG fresh για την έκθεση!
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 25, 2019, 10:42:17 μμ »
Πολύ όμορφη και ιδιαίτερη!Μπράβο πραγματικά!

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: HMG fresh για την έκθεση!
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 26, 2019, 04:49:40 μμ »
Ωραια δουλεια.μπραβο.Να ρωτησω ομως..ποια εκθεση;

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: HMG fresh για την έκθεση!
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 27, 2019, 05:58:12 μμ »
νταξ .................................................απεγνωσμενες προσπαθειες να οργανωσουμε εκθεση.Εννοειται δεν λεω για την τρομερη δουλεια των παιδιων.Που ησασταν ομως ρε Αγγελε ολο το χειμωνα? Δεν παρουσιαζουμε οργανο ομως  λιγο πριν φτασει η πιθανη ημερομηνια για εκθεση,,,,,,,,,,,,
Με πολυ αγαπη σας το λεω .....και ξερετε ποσο σας γουσταρω ολους σας {music002}
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: HMG fresh για την έκθεση!
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 29, 2019, 08:24:03 μμ »
Κάτσε ρε φίλε κι αν φτιάξουμε κανα όργανο στα γρήγορα και δεν το παρουσιάσουμε δλδ δεν το πάμε έκθεση?

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: HMG fresh για την έκθεση!
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 30, 2019, 02:23:24 πμ »
Νασο μου εχει ηδη ξεκαθαριστει αυτο απο τους ορους συμμετοχης στις προυγουμενες εκθεσεις.
Εδω για παραδειγμα στο μηνυμα ν12  3) προσπαθει ο Σακκαλης να το εξηγησει.


http://www.luthier.gr/index.php?topic=3534.0


Τον λογο τον εχουμε συζητησει πολλες φορες και θεωρω πως ειναι στη σωστη κατευθυνση.


Για αυτο και ο Στελιος βαζει μια καταλυτικη ημερομηνια για υποβολη συμμετοχων.


Σε διαβαζα για μηνες οταν πρωτομπηκα στο φορουμ, να παρουσιαζεις βημα βημα την κατασκευη της 335.  Και αργοτερα αλλες κατασκευες με πιο συνοπτικες παρουσιασεις.  Να ξερεις οτι αυτη η παρουσιαση οπως και το "καινουργιο μπουζουκι" του Ζαρκαδα, η "ΟΜ" του ΚΑΠΑ, ολες οι παρουσιασεις του Μανου αλλα και καποιες ακομα, ηταν και ειναι σχολειο για αλλους που θελησαν αργοτερα να ασχοληθουν!


Καταλαβαινει κανεις παρακολουθοντας την πορεια σου, πως εχεις προσφερει στο φορουμ.


Εεε φανταζομαι πως αν τελευταια στιγμη φερεις ενα οργανο, δεν θα σου πει κανενας οχι.


Η ολη διαδικασια αλλαξε και γινεται με αυτον τον τροπο για αλλους λογους, που εχουμε συζητησει αρκετες φορες.


Ασε που στην ενοτητα που ανοιγει καθε χρονο ο Στελιος για να παρουσιαστουν τα οργανα που θα λαβουν μερος στην εκθεση, δεν λεει πουθενα πως πρεπει να ειναι ολοκληρωμενα.  Μπορουν να παρουσιαστουν σε αρχικο σταδιο και μεσα εκει να γινει η παρουσιαση τους μεχρι την εκθεση.


Τωρα αν μετα την ληξη της προθεσμιας ξεκινησει καποιος οργανο και προλαβει στις δεκα μερες που θα μενουν μεχρι την εκθεση να το ολοκληρωσει... ε θα πιστω και εγω ο απιστος πως γινονται θαυματα!


Να το βαλουμε και στην αφισα, να ερθει λαοθαλασσα για προσκηνημα, και εγω στην πορτα να τους πουλαω κομποσκινια! ;D


Αλλα... ξεχασα. Στην εκθεση απαγορευεται η πωληση.......

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: HMG fresh για την έκθεση!
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 04, 2019, 07:49:31 μμ »
Απέχω από τις συζητήσεις του φόρουμ κάποιο καιρό και επίσης δεν έχω κάνει καμμία κατασκευή τα τελευταία δύο χρόνια, είμαι πλήρης κιθαρών, έχω δλδ τα όργανα που θέλω να παίξω οπότε μου εξέλιπεν το κίνητρο
Έτσι λοιπόν έχω χάσει πολλά επεισόδια από δω μέσα όπως και τη σχετική συζήτηση για τις παρουσιάσεις των οργάνων της έκθεσης
Διαβάζοντας το σχετικό ποστ κατάλαβα και τον λόγο της ύπαρξης του σχετικού περιορισμού δλδ πρέπει να υπάρχει η σχετική παρουσίαση για να υπάρχει ένα όργανο στην έκθεση
Βέβαια δεν συμφωνώ εξ ολοκλήρου με  αυτό γιατί χάνεται το στοιχείο της έκπληξης και πάνω κάτω θα ξέρουμε τι να περιμένουμε και από ποιόν
Δεν έχω σκοπό να αθετήσω  αυτόν τον κανόνα και φυσικά δεν πρέπει να γίνει καμμία εξαίρεση σε κανένα μέλος
Θα προτιμούσα την έκθεση παραδοσιακά την άνοιξη αλλά η μεταφορά της το Φθινόπωρο θα δώσει παραπάνω χρόνο για κάποια νέα κιθάρα...
 

HMG

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Χειροποίητα όνειρα που μας κρατάνε ζωντανούς!
    • Handmadeguitars Music Position 69
  • Αγαπημένο ξύλο: Wenge
  • Αριθμός κατασκευών: 25
Απ: HMG fresh για την έκθεση!
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 29, 2019, 10:18:48 πμ »
Κι ένα ιδιαίτερο μπάσο που τελειώνουμε οσονούπω!




https://www.youtube.com/watch?v=YOSyHxTUWzw&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2yexOjWkzPQbWxCsn3Uhy8ZlqpNzqpwZgImY-923hzZ2YYgn8kptcajKE

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: HMG fresh για την έκθεση!
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 29, 2019, 11:44:36 πμ »
Καλημέρα.


Ωραίο το μπάσο.
Δηλώνω άσχετος, αλλά το τελευαταίο καιρό τραβιέμαι και με ηλεκτρικές και θέλω να το ρωτήσω (συγνώμη αν πω πατάτα).
Οι μαγνήτες στο neck είναι δύο και καλύπτουν διαφορετικές χορδές (έχουν και ένα κοινό τμήμα). Αυτό γιατί γίνεται; Δουλευουν και παράλληλα ή ξεχωριστά. Αν θες πες δυο πραγματάκια μπας και ξεστραβωθούμε.
Ευχαριστώ.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

HMG

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Χειροποίητα όνειρα που μας κρατάνε ζωντανούς!
    • Handmadeguitars Music Position 69
  • Αγαπημένο ξύλο: Wenge
  • Αριθμός κατασκευών: 25
Απ: HMG fresh για την έκθεση!
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 29, 2019, 02:23:20 μμ »
Λοιπόν, ο μαγνήτης είναι ουσιαστικά ένας single coil και τα δύο μέρη είναι παράλληλα συνδεσμολογημένα. Αυτό το έκανε ο Leo Fender στο 1ο Precision και δίνει την δυνατότητα να πάρει περισσότερες κλίσεις αλλά και να επιλέξεις ενισχυμένες μεσαίες -στον κοινό τους χώρο.   

Tags: