Αποστολέας Θέμα: Πλατος ροζετας  (Αναγνώστηκε 332 φορές)

Patsis

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: ΠΑΛΙΣΑΝΔΡΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Πλατος ροζετας
« στις: Μάιος 20, 2019, 07:05:46 μμ »
 καλησπερα στους απανταχου ερασιτεχνες οργανοποιους...σκεφτομαι στην νεα κιθαρα μου να φτιαηω δικη μου ροζετα.. ετσι πωςβλεπω ειναι γυρω στα 4.5 εκ πλαρος θα επιρρεαστει η ακουστικη του οργανου;

songless_bird

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μία κουτσή κιθάρα
Απ: Πλατος ροζετας
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 20, 2019, 09:22:15 μμ »
καλησπερα στους απανταχου ερασιτεχνες οργανοποιους...σκεφτομαι στην νεα κιθαρα μου να φτιαηω δικη μου ροζετα.. ετσι πωςβλεπω ειναι γυρω στα 4.5 εκ πλαρος θα επιρρεαστει η ακουστικη του οργανου;
Διάμετρος ; Ας πούμε ότι το μίνιμουμ που έχω δει σε τρύπα είναι τα 82μμ και έχεις ελάχιστο ξύλο μέχρι την εσωτερική διάμετρο δεν βλέπω πρόβλημα . Έχω δει κάτι του Τόρρες με τεράστιες ροζέτες. Αν και μου φαίνεται αρκετά πλατιά . Συνήθως του εμπορίου είναι στα 18-20μμ . Εσωτερική διάμετρο 9cm εξωτερική 13cm.

Γρηγόρης Μαυρακης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 21, 2019, 10:09:29 πμ »
4,5 πόντους???Αν δεν εννοείς κάποια τύπου τορρες μπορείς φίλε Σπύρο να εξηγήσεις τι είναι το 4,5..Η ακουστική δεν νομίζω να επηρεάζεται από τη ροζετα..Εκτός αν εννοείς διάμετρο τρύπας ήχου.. Αυτό επηρεάζει..

Λάμπρος Σταυρίδης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 21, 2019, 03:06:41 μμ »
Φίλε Patsis , ἐξήγησε μ' ἕνα σχῆμα τί ἐννοεῖς λέγοντας 4,5 ἑκ. πλάτος ;

Patsis

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: ΠΑΛΙΣΑΝΔΡΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 3
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 21, 2019, 08:34:26 μμ »
Δείτε το παρακάτω video https://www.youtube.com/watch?v=g43XbKNDJy8 μου αρέσει πολύ αυτό που κάνει και κάνω κάτι παρόμοιο..

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #43
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 22, 2019, 06:47:15 πμ »
δεν επηρεαζει την ακουστικη, ειναι στη λεγομενη "νεκρη περιοχη" (δες και το θεμα με το ταπ τιουνινγκ)

αλλα στα ματια μου θωρει πολυ μεγαλη, δυσαναλογη με το μεγεθος της κιθαρας. αν ειναι να μπει κατι τετοιο, πρεπει οπωσδηποτε να υποστηριχθει με τα καταλληλα-αντιστοιχα πλουμιστα φιλετα.
βαλε και ενα λινκ αν εχει καπου ολακερο το οργανο* φωτογραφες να την δουμε πως εχει κανει το τελικο αποτελεσμα.

βεβαια περι αισθητικης ο καθενας μας εχει την δικια του...κολοκυθοπιττα

*βεβαια αυτο ειναι γιουκαλιλικατιτετοιοδενξερωτι, ψαξε καμια κιθαρα 1900 να βρεις κατι αντιστοιχο...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα...
εκτος ισως απο δυο!

songless_bird

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μία κουτσή κιθάρα
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 24, 2019, 05:44:21 μμ »
Εμένα μου έρχονται στο μυαλό κάτι Τόρρες. Δεν τις λες και όμορφες . Σαν να μην υπάρχει συμμετρία. https://youtu.be/8kp-IA1-oAw