Αποστολέας Θέμα: true channel binding base  (Αναγνώστηκε 1703 φορές)

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
true channel binding base
« στις: Μάιος 05, 2019, 03:15:16 πμ »
Δεν ειχα πολυ χρονο τελικα για να ασχοληθω με μια καλη παρουσιαση. Η κατασκευη χρησιμοποιηθηκε στο θεμα της κιθαρας που φτιαχνω.

Εδω θα ανεβάσω ενα απλο αρχειο για sketchup που δειχνει την κατασκευη και Link για τι χρησιμοποιηθηκε.
Προσπαθησα να το κανω απλο και φτηνο...

Η ξυλεια που χρησιμοποιηθηκε ειναι κοντραπλακε
4 κομματια 10x50cm παχους 18mm για την κολωνα
2 κομματια 20x30cm παχους 18mm για την βαση
1 κομματι   7x12cm παχους 18mm για το σημειο που ενώνονται οι δυο πλαγιες γωνιες
2 κομματια 4x35cm παχους 10mm που βιδωθηκαν πανω στους οδηγους και μετα επανω τους οι γωνιες
1 κομματι  12x15cm παχους 10mm που θα πατησει το router .

Αν και εγω τα ειχα ρεταλια το κοστος τους απο leroy δεν πρεπει να βγαινουν πανω απο 13€

Οδηγοι https://www.leroymerlin.gr/gr/kigaleria/kigaleria-epiplon/axesouar-surtarion-doulapion/odigos-surtarion-tileskopikos-m500-980xp10mm-me-pahos-17mm-61461603/
Τρεις γωνιες https://www.leroymerlin.gr/gr/kigaleria/kigaleria-epiplon/axesouar-epiplon/gonia-gah-alberts-m60xp60mm-sundesis-61212102/ Δυο για την βαση της κολωνας και μια για την βαση του router.
Και δυο αντιθετες γωνιες https://www.leroymerlin.gr/gr/kigaleria/kigaleria-epiplon/axesouar-epiplon/lama-sundesis-gah-alberts-m170xp32mm-gia-61212116/ https://www.leroymerlin.gr/gr/kigaleria/kigaleria-epiplon/axesouar-epiplon/lama-sundesis-gah-alberts-m170xp32mm-gia-61212123/

Για να μην ειναι ελευθερη η κινηση πανω κατω εγω χρησιμοποιησα ενα ελατηριο που ειχα . Αλλος μπορει να βαλει με καποιο τροπο αντιβαρο για να ισορροπεί το Router και να μην πεφτει μεγαλο βαρος στο καπακι.

Το router που εχω ειναι αυτο https://www.skroutz.gr/s/9272114/Makita-M3700.html

Στην αρχικη κατασκευη ειχα βαλει απο κατω οδηγο ενα ρουλεμαν με πατεντα ενα λαμακι που το βιδωνα και το ξεβιδωνα για να το παω μπρος πισω και να το ρυθμισω. Μπελας με το κατσαβιδι. Οποτε η βελτιωση που προτεινω και φαινεται στο σχεδιο ειναι μια εγκοπη ωστε να περναει ο οδηγος τριμαρισματος και να πιανει πανω στην βαση του router . Ευκολο στην ρυθμιση με χειροβιδες.

Η θεση της τρυπας και γενικα καποιες διαστασεις μπορουν να αλλαχτουν με βαση το router που εχουμε. Και εγω τυπικα τα εβαλα στο σχεδιο.

Για να μειωσω την επιφανεια επαφης με το καπακι , εκοψα ενα κομματι απο επιφάνεια κοπης του ΙΚΕΑ και το διαμορφωσα και το κολλησα απο κατω ωστε να σκαρφαλωνει επανω του το καπακι ομαλα και να καθεται σε μια μικρη επιπεδη επιφανεια λιγο πριν ακουμπησει το κοπτικο.
https://www.ikea.gr/eidi-kouzinas/mahairia-kai-epifanies-kopis/xula-kopis/legitim-epifaneia-kopis-46018/90202268/

Αλλος μπορει να βαλει τεφλον ή ακομη και ξυλο.

Ολα τα κομματια της κατασκευης βιδωθηκαν ωστε να μπορουν να γινουν αλλαγες και το μονο που κολλησα ηταν το κομματι πλαστικο απο κατω για την επαφη.



songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: true channel binding base
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 05, 2019, 03:26:27 πμ »
Η κατασκευη απαιτει και μια βαση που θα καθεται το οργανο και θα ειναι επιπεδο. Για κιθαρες η κλασικη του stewmac , ευκολη στην αντιγραφη
https://www.stewmac.com/Luthier_Tools/Tools_by_Job/Tools_for_Binding/Parts_for_TrueChannel.html

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: true channel binding base
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 05, 2019, 03:31:45 πμ »
Σαν κατασκευη συνολικα με την βαση για το οργανο πρεπει να κοστιζει ~35€. Πολλα υλικα οπως ξυλα , ελατηρια, βιδες τα ειχα οποτε εμενα μου κοστισε 15€. Με ρεταλια που ολοι μπορουν να εχουν στο εργαστηριο τους μπορει να γινει και να βγει οικονομικα. Αυτος ηταν  ο σκοπος και οχι να ανακαλυψω τον τροχο.

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: true channel binding base
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 05, 2019, 07:15:00 πμ »
Songless βρίσκω την εργασία σου πολύ , πολύ καλή από κάθε άποψη και προσωπικά σ ευχαριστώ !    :)
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: true channel binding base
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 05, 2019, 09:52:43 πμ »
Μπραβο σονγκλες ωραια παρουσιαση πολυ χρησιμη κατασκευη.ευχαριστουμε!!!!!!!!

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: true channel binding base
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 05, 2019, 03:29:50 μμ »
Φίλε songless_bird μπράβο κι από μένα για την κατασκευή σου. Προφανώς το έκανες για να σε βοηθήσει στα φιλέτα σου. Θέλω να σε ρωτήσω πόσο αξιόπιστο είναι σε θέμα ακρίβειας στο χάραγμα στο καπάκι και στο σώμα και αν έχεις αντιμετωπίσει κλωτσήματα του ρούτερ (έχω το ίδιο και παρά το μικρό του μέγεθος είναι πολύ δυνατό), γιατί προφανώς είναι σταθερή η κατασκευή και με το χέρι χειρίζεσαι την κιθάρα αν έχω καταλάβει σωστά. Όποτε μπορείς δώσε πληροφορίες για τον χειρισμό του. Να είσαι καλά και περαστικά.

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: true channel binding base
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 05, 2019, 04:02:24 μμ »
Κλοτσημα δεν αντιμετώπισα . Πρόσεχα την φορά των νερών στο καπάκι στα πρώτα κοψίματα και μετά ένα πέρασμα όλο με την φορά στρέψης του κοπτικού το οποίο με το χέρι είναι επικίνδυνο γιατί μπορεί να "τρέξει" το κοπτικό πάνω στο ξύλο και να σου φύγει το ρούτερ. Εδώ όμως επειδή το ρούτερ είναι σταθερό σε βάση και κρατάς το όργανο με τα δύο χέρια που είναι και αυτο σε βάση , μειώνεις τέτοιο κίνδυνο. Αν δεν μου το έκαναν δώρο θα είχα αγοράσει άλλο ρούτερ με ρυθμιζόμενες στροφές.
Το κόψιμο πεντακάθαρο . Ούτε πιο μέσα ούτε πιο έξω . Ταλαιπωρήθηκα λίγο στην ρύθμιση του ρουλεμάν γιατί το έκανα πρόχειρα με βίδες και ήθελε πολλές δοκιμές . Θα κάνω την παραπάνω αλλαγή να παίρνει το εργοστασιακό ρουλεμάν και θα είναι πιο εύκολο με τις χειρόβιδες .
Σκέψου ότι τα φιλέτα τα έκανα εγώ από περισσεύματα από τα πλαϊνά οπότε δεν ήταν και τα καλύτερα ούτε κατά μήκος ούτε κατά πάχος .
Και η βάση που είχα την κιθάρα επάνω σε επίπεδη θέση προς το ρούτερ .

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: true channel binding base
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 05, 2019, 04:20:08 μμ »
 {celebrate001}

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: true channel binding base
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 05, 2019, 04:58:35 μμ »
Άλλη μια φορά άψογος.. Στη βάση του ρουτερ 10mm?για να φτάνει το κοπτικο να κόψει έτσι?προσθέτεις και το τέκνον και μεγαλώνει το βάθος.. κάπου λες ότι θα προτιμούσες το ρουτερ σου να είχε ρυθμιζόμενα στροφές.. Γτ?Όσο πιο αργά τόσο το καλύτερο?

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: true channel binding base
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 05, 2019, 05:38:25 μμ »
Άλλη μια φορά άψογος.. Στη βάση του ρουτερ 10mm?για να φτάνει το κοπτικο να κόψει έτσι?προσθέτεις και το τέκνον και μεγαλώνει το βάθος.. κάπου λες ότι θα προτιμούσες το ρουτερ σου να είχε ρυθμιζόμενα στροφές.. Γτ?Όσο πιο αργά τόσο το καλύτερο?
Ναι 10 και με το τεφλόν από κάτω φτάνω τα 6mm μέγιστο ύψος κοπής . Όσο θέλω δηλαδή οριακα. Αλλιώς θα πρέπει να βρω μεταλλική πλάκα που να μου κάνει για να μπορώ να κόψω πιο μεγάλο βάθος ή μακρύτερο κοπτικό..
Οι πολλές στροφές είναι για μικρά κοπτικά και επίσης καίνε και το ξύλο αν το κοπτικό με τον καιρό δεν κόβει σωστά . Για εμένα οι ιδανικες είναι 18-22 χιλιάδες. Οι 30.000 που έχει το ρούτερ μου μου φαίνονται πολλές .

Tags: