Αποστολέας Θέμα: Προσπάθεια για πρωτο μπαγλαμα  (Αναγνώστηκε 1283 φορές)

Gianniss123

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 15
Προσπάθεια για πρωτο μπαγλαμα
« στις: Απρίλιος 21, 2019, 07:20:27 μμ »
Καλησπέρα, εν οψει των εορτων αποφασισα να ασχοληθω νε τη κατασκευή ενος μπαγλαμα ,ως πρωτη προσπάθεια κατασκευής. Στο εργαστήριο του παππού βρηκα ενα μαδερι που μου φανηκε κατάλληλο, το εκοψα στις διαστάσεις που θελω. Σχεδιασα το μπαγλαμα και αρχισα να σκαβω. Έχω μονο εργαλεια χειρος και ενα τρυπανι που του εβαλα μια μικρη φρεζα για να με βοηθήσει να βγαλω το πολυ υλικο. Η κλιμακα ειναι 38 μεγιστο βαθος σκεφτομαι γυρω στο 6.5 με 7. Μηκος σκαφους 15 και μεγιστο πλατος 9.5. Καταρχας εάν εχει καποιος καμια ιδεα τι ξυλο μπορει να ειναι αυτο, να σημειωσω οτι με ζοριζει αρκετα στο σκαψιμο και στο κοψιμο αλλα δεν σκιζεται. Οποιαδηποτε βοηθεια/παρατηρηση ευπροσδεκτη.

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Προσπάθεια για πρωτο μπαγλαμα
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 22, 2019, 08:26:12 πμ »
Σάν ὀξυά μοῦ φαίνεται ἀπ' τό χρῶμα . Τρίψε ἕνα μικρό μέρος τοῦ ξύλου δίπλα ἀπ' τό μάνικο μέ διαδοχικά γυαλόχαρτα ἀπό 60ἀρι ἕως 180άρι καί φωτογράφησέ το ἀπό κοντά .

Gianniss123

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 15
Απ: Προσπάθεια για πρωτο μπαγλαμα
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 26, 2019, 11:10:06 μμ »
Καλησπέρα, μετα απο μια βδομαδα περίπου ενασχόλησης εχω προχωρήσει αρκετα. Σημερα ολοκληρώθηκε το καπακι με το καμαρι του και ο καβαλαρης. Αύριο θα γινει η κολληση στο σκαφος. Παραθετω καποιες φωτογραφιες με ενδιαμεσα σταδια κατασκευης του σκαφους. Σημειωνω ότι τα μονα εργαλεια που ειχα και χρησιμοποιησα ηταν πριονι χειρος και σκαρπελο. Καθως και ένα τρυπανι που βοηθησε σε καποια σημεια. Κοινως μου φυγε το χερι απο το σκαψιμο. Οποτε μην ειστε αυστηροι, ξερω οτι ειναι αρκετα χοντροκομμενο το αποτελεσμα.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Προσπάθεια για πρωτο μπαγλαμα
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 28, 2019, 06:26:36 μμ »
Κοινως μου φυγε το χερι απο το σκαψιμο
ελα δικος μου εισαι... :)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Gianniss123

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 15
Απ: Προσπάθεια για πρωτο μπαγλαμα
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 30, 2019, 11:30:44 μμ »
Τελος η κατασκευή,αποψε στεγνώνει το βερνικι αυριο περναω χορδες. Πολλα λαθη ακατάλληλα ξυλα αλλα για πρώτη κατασκευή ειμαι αρκετά ευχαριστημένος. Οριστε και μερικες φωτογραφίες απο διαφορα σταδια.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Προσπάθεια για πρωτο μπαγλαμα
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 01, 2019, 06:52:44 πμ »
μπραβο γιαννη!

μια παρατηρηση μονο απο εμενα (που ομως ειμαι ασχετος με μπαγλαμα....)-(εκτος τα ξυλα που στο 2ο θα βαλεις καλυτερα-αλλα καλα εκανες στο 1ο για να μαθεις, και να μην χαραμιζες αυτα που θα εβαζες)
τον καβαλαρη με ενα κομματι, γιατι απο κει περναει ο ηχος των χορδων, και πρεπει να ειναι οσο το δυνατον πιο "συμπαγες".

ειδα και ταινια στο πλαϊ της ταστιερας, για να μην το βαψεις; συνηθως η ταινια ειναι πανω στη ταστιερα, και το πλαϊνο της λουστραρεται.
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Gianniss123

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 15
Απ: Προσπάθεια για πρωτο μπαγλαμα
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 01, 2019, 07:56:08 πμ »
Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις, οτι μικροδιορθωσεις χρειάζεται θα τις κάνω

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Προσπάθεια για πρωτο μπαγλαμα
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 01, 2019, 08:52:26 πμ »
Ωρε τι καβαλαρης ειν αυτος?Τραπεζι πραγματικο.Περα απο την πλακα μπραβο για την πρωτη σου κατασκευη ............................ {music002}
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Προσπάθεια για πρωτο μπαγλαμα
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 01, 2019, 09:32:05 πμ »
Καλός ήρθες Γιάννη, άντε βούρ στον δεύτερο τώρα...

Gianniss123

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 15
Απ: Προσπάθεια για πρωτο μπαγλαμα
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 01, 2019, 10:54:52 πμ »
Τελειωμενος , του περασα βέβαια κατι παλιες χορδες αφου σημερα κλειστα τα μαγαζια και δε μπορω να περιμενω μεχρι αύριο να δω πως παιζει... Η αληθεια ειναι οτι ο ηχος του ειναι πολυ μετριος αλλα αναμενομενο, σε συνδυασμό μαλιστα με τις σαπιες τις χορδες... Αποτι φαίνεται θα γινει διακοσμητικο για να μου θυμιζει την αφετηρια μου  ;D

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Προσπάθεια για πρωτο μπαγλαμα
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 01, 2019, 02:38:53 μμ »
Έχεις κρύψει τις χορδές μέσα στο κόκκαλο και στον καβαλάρη και ίσως γι'αυτό να μην έχεις καλό ήχο.. η χορδές δεν πρέπει να είναι τόσο μέσα, (μόνο η μισή διατομή τις χορδης πρέπει να μπεις στο αυλάκι)

Gianniss123

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 15
Απ: Προσπάθεια για πρωτο μπαγλαμα
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 01, 2019, 04:20:25 μμ »
Ωω ευχαριστώ πολυ για τη διορθωση

Tags: