Αποστολέας Θέμα: Απλή διάταξη για κοπή ακριβείας στην κορδέλα (Luthier's simple resawing jig)  (Αναγνώστηκε 538 φορές)

john 2004

• Hero Member
Απ: Απλή διάταξη για κοπή ακριβείας στην κορδέλα (Luthier's simple resawing jig)
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 15, 2019, 12:40:25 μμ »
Είναι παρατηρημενο ότι γράφουμε σεντόνια χωρίς να έχουμε διαβάσει το θέμα.

Λάμπρος Σταυρίδης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Απλή διάταξη για κοπή ακριβείας στην κορδέλα (Luthier's simple resawing jig)
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 15, 2019, 01:58:34 μμ »
Είναι παρατηρημενο ότι γράφουμε σεντόνια χωρίς να έχουμε διαβάσει το θέμα.

Ἀγαπητέ φίλε Γιάννη καλημέρα ,
Νομίζω ὅτι ἡ σχεδόν εὔστοχη παρατήρησή σου , ἀφορᾶ ἐμένα .
Λέω " σχεδόν " γιατί πράγματι γράφω πολύ ἀναλυτικά , ἀλλά ἔχω διαβάσει πολύ προσεκτικά τό θέμα .
Ἡ ἀναλυτικότητα ὅμως αὐτή , ὀφείλεται στόν χαρακτῆρα μου καί πῶς νά τόν ἀλλάξω στά 61 ; Καί ἄν δέν γράψω ἔτσι , νομίζω ὅτι δέν ἀπαντῶ σωστά .
Παρ' ὅλ' αὐτά , ζητῶ συγνώμη ἄν σέ κούρασα μέ τήν πολυλογία μου . Καί ἄν ἐπίσης κάπου ἔκανα λάθος μέ τήν ἀπάντηση , σέ παρακαλῶ νά μέ διορθώσης . Ἐξ ἄλλου , πῶς θά κατασκευάσω κάτι χωρίς νά τό ἔχω καταλάβει σωστά ;

john 2004

• Hero Member
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 15, 2019, 02:29:55 μμ »
Έχει ήδη απαντήσει ο κύριος Στέργιος ότι είναι μια ειδική περίπτωση κορδέλας με ανάποδα τον οδηγό και την φορα της κορδέλας φυσικά.

Λάμπρος Σταυρίδης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 15, 2019, 03:17:00 μμ »
Έχει ήδη απαντήσει ο κύριος Στέργιος ότι είναι μια ειδική περίπτωση κορδέλας με ανάποδα τον οδηγό και την φορα της κορδέλας φυσικά.

Παιδιά , συγνώμη γιά τίς βλακεῖες πού ἔγραψα , ἀλλά μόλις τώρα παρατήρησα ὅτι ἦταν μιά " ἀνάποδη " κορδέλα .
Χίλια συγνώμη!!!