Αποστολέας Θέμα: Σκευρωμα σε τζουρά;;;  (Αναγνώστηκε 1247 φορές)

Gianniss123

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 15
Σκευρωμα σε τζουρά;;;
« στις: Μάρτιος 04, 2019, 01:27:23 πμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα να με βοηθήσετε να καταλάβω αν ένας τζουράς που έχω είναι σκευρωμένος ή όχι. Η απόσταση τάστου χορδής στο 12ο  τάστο είναι 0,180-0,185 μετρημένο με feeler. Κοιτάζοντας προοπτικά διακρίνω μια ελαφρά κλίση εμπρός που με έκανε να ανησυχησω για σκεύρωμα... αυτη η κλίση είναι λογική όπως το relief της κιθάρας η θέλουμε να είναι τελείως ευθεία; Παραθέτω και καποιες  φώτο που δε ξέρω κατα πόσο μπορούν να βοηθήσουν. Σε περιπτωση που είναι πράγματι σκευρωμένο μπορώ να κανω κάτι; ευχαριστώ πολύ

Νικηφορος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλιό σαν το κρασί
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Σκευρωμα σε τζουρά;;;
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 04, 2019, 10:21:34 πμ »
Μια μικρη κλιση ειναι φυσιολογικη και υπαρχει στα περισσοτερα οργανα. Και η αποσταση που αναφερεις στο 12ο ταστο ειναι πολυ ικανοποιητικη.
Η κλιση που αναφερεις δεν υπηρχε πριν και υπαρχει τωρα ή απλα δεν ειχες κοιταξει;; Και η αποσταση των χορδων σου δινει την αισθηση να εχει γινει μεγαλυτερη, δηλαδη εχει αλλαξει η αισθηση του οργανου;
Το εχεις καιρο το οργανο;
And did they get you to trade,
hot ashes for trees, hot air for a cool breeze
cold comfort for change
did you exchange
a walk on part in a war, for a lead role in a cage

Gianniss123

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 15
Απ: Σκευρωμα σε τζουρά;;;
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 04, 2019, 12:26:26 μμ »
Οχι το όργανο είναι καινουριο (κατασκευη 7/2018) και την κλίση την πρόσεξα τελείως τυχαία. Διαφορά στο υψος χορδών δεν είδα γιατι το έχω στα χέρια μου πολυ λίγο καιρο. Δε μπορώ να πω ότι είναι δύσκολο στο παίξιμο, πιο πολύ αγχώθηκα λόγω της νεοτητάς του... Αν παραμείνει μεχρι έκει η κλίση είναι τέλεια

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Σκευρωμα σε τζουρά;;;
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 04, 2019, 12:55:51 μμ »
ωπ, νάμαστε κι εδώ. Καλως ήρθες καταρχάς.
Δεν έδωσα συνέχεια στην προηγούμενη συζήτηση γιατί υπέθεσα ότι ικανοποιήθηκες με το 1,8-1,85. Και όπως βλέπεις κι από την απάντηση του Νικηφόρου, είναι λογικό για τζουρά.
Όμως αναφέρεις μαζί στην ίδια πρόταση την "κλίση" και το "relief" σαν να είναι παρόμοια πράγματα, αλλά είναι εντελώς διαφορετικά. Η "κλίση" (οποιαδήποτε κλίση) υπάρχει μεταξύ δύο ευθειών / τμημάτων, ενώ το relief είναι μια (ελεγχόμενη) καμπύλη στην ταστιέρα.



Αν η ταστιέρα είναι ευθύγραμμη, υπάρχει κλίση μεταξύ αυτής και της χορδής. Αν η ταστιέρα (μπράτσο) έχει relief, η (νοητή) ευθεία των κορυφών των τάστων απομακρύνεται ακόμα περισσότερο από τη χορδή στα μεσαία τάστα και "επιστρέφει" παρακάτω προς την ένωση. Όλα αυτά μπορεί να συμβαίνουν είτε σε σκευρωμένο μανίκι είτε σε "ίσιο" (με σωστό relief).

Αν δεν σε ενοχλεί κάτι στο παίξιμο κι αν όπως λες δεν έχεις δει διαφορά, θα έλεγα να μην αγχώνεσαι.

Gianniss123

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 15
Απ: Σκευρωμα σε τζουρά;;;
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 04, 2019, 01:07:16 μμ »
Καλησπέρα, να σε ευχαριστησω και παλι για τη λεπτομερη απαντηση σου. Η αληθεια είναι οτι το θεμα με αγχωσε αρκετα επειδη ουτε μηνα δεν εχει κλεισει το οργανο στα χερια μου. Θα το αφησω ως έχει και θα το παρακολουθω ανα διαστηματα. Σας ευχαριστω πολυ

Tags: