Αποστολέας Θέμα: Μπαγλαμάς σκαφτός μονοκόμματος οξιά σκαλιστός - Ο λεοντοπόδαρος  (Αναγνώστηκε 4371 φορές)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Το όργανο τελείωσε. Περαστήκαν χορδές κανονικά. Θέλουν λίγο κατέβασμα και τα δύο κόκκαλα αλλά προς το παρόν το αφήνω λίγο για να δω συμπεριφορά.
Ο ήχος χωρίς να είναι άσχημος δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερο, εκτός αν με τον καιρό βελτιωθεί. Στα συν του: είναι βροντόφωνος .  Η κλίμακα είναι 38-αρα και βοηθά στο σόλο. Το όργανο γενικά είναι βαρύ με ανισοκατανομή (βαρύ καράολο) και πιστεύω πως με παίξιμο για ώρα θα κουράζει. Έχω τραβήξει ένα πρώτο βίντεο πολύ πρόχειρα αλλά δεν το έχω ανεβάσει ακόμα σε youtube.


Ανεβάζω τελικές φωτογραφίες (παρόλο που θέλει ένα μερεμετάκι μια ζημιά στο βερνίκι):
Ηθικό δίδαγμα - Καλοί οι πειραματισμοί και ενδιαφέρον να κρατήσεις τα παλιά σκαλίσματα αλλά... 
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Και μερικές ακόμα.
Να αναφέρω επίσης πως ανοίχτηκαν επιπλέον τρύπες στους πύρους για να μπορέσουν να περαστούν οι χορδές αλλά αλλά το μπάχαλο (αν και διαχειρίσιμο) παραμένει.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Και ένα μικρό βιντεάκι με ήχο από τον κακιτέχνη μπουζουξή:


https://www.youtube.com/watch?v=AC-rcyQZxhw&feature=youtu.be


Μη βαράτε ότι μπορώ παίζω.
Δεν είναι άσχημος ο ήχος τελικά αλλά όχι και κάτι ιδιαίτερο.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
γελα λιγακι ρε Μητσοοοοοοοο.Ρε συ αυτο σκοτωνει....πλακα μας κανεις ετσι?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Νικηφορος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλιό σαν το κρασί
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Κι εμενα πολυ μου αρεσε ο ηχος!! οπως και το ολο concept...
Μπραβο Δημητρη!!!
And did they get you to trade,
hot ashes for trees, hot air for a cool breeze
cold comfort for change
did you exchange
a walk on part in a war, for a lead role in a cage

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Άρε Κώστα. Να παιζα καλύτερα να χαμογελούσα. Νταξει, βροντοφωνο είναι. Εχει δυνατή φωνή και ο ήχος από το κινητό δεν αποδίδει σωστά την πραγματικότητα και νομίζω το κάνει να φαίνεται καλύτερο.
Νικηφορε από την αρχή σου άρεσε η ιδέα θυμάμαι. Εχω ένα ακόμη τελευταίο ποδαρι περίσσευμα. Εγώ δεν θα κάνω αλλο τέτοιο. Άμα ψήνεσαι για σκαλιστό μπαγλαμά στο χαρίζω.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Νικηφορος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλιό σαν το κρασί
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Σ'ευχαριστω Δημητρη  θα τα ξαναπουμε στην εκθεση ελπιζω.
Αν και κατι τετοιες ιδεες γινονται μια φορα μονο. Μετα χανουν...
And did they get you to trade,
hot ashes for trees, hot air for a cool breeze
cold comfort for change
did you exchange
a walk on part in a war, for a lead role in a cage

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Μιά φορά , ὅτι καί νά ποῦμε , ὅποιος κι ἄν εἶναι ὁ ἦχος του , εἶναι μιά καινοτομία , κάτι πο΄θυ δέν συνηθίζεται . Γιατί ἄν τό δεῖ ὁ ἄλλος στήν ἔκθεση , θά πῆ ἔκπληκτος : Ρέ σύ γιά κοίτα , καί ὄργανα ἀπό πόδια τραπεζιῶν κάνουν αὐτοί ;!!!!

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Μιά φορά , ὅτι καί νά ποῦμε , ὅποιος κι ἄν εἶναι ὁ ἦχος του , εἶναι μιά καινοτομία , κάτι πο΄θυ δέν συνηθίζεται . Γιατί ἄν τό δεῖ ὁ ἄλλος στήν ἔκθεση , θά πῆ ἔκπληκτος : Ρέ σύ γιά κοίτα , καί ὄργανα ἀπό πόδια τραπεζιῶν κάνουν αὐτοί ;!!!!
Λάμπρο και όχι μόνο!
Στα σχέδια μου έχω και έναν τζουρά πλακέ με πάτο από πλάτη καρέκλας σκαλιστής από την ίδια τραπεζαρία.
Μαζί με τα πολλά μου σχέδια είναι και αυτό. Χρόνο να δω που θα βρω.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
αν ειναι να φερω και τον ...Αναρχικο στην εκθεση.Εννοω τον τζουρομπαγλαμα απο γκαζακι {celebrate008} {celebrate008} {celebrate008} {celebrate008}
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιώργος Γεωργίου

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Δημητρη και το οργανο και το παιξιμο ειναι σουπερ. Ελπιζω να το φερεις στην εκθεση θα μεινουν ολοι εκπληκτοι οταν το δουν.

Tags: