Αποστολέας Θέμα: Από madinter  (Αναγνώστηκε 392 φορές)

Γρηγόρης Μαυρακης

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Από madinter
« στις: Νοέμβριος 19, 2018, 12:01:53 μμ »
Εδώ τα πράγματα είναι πιο εύκολα.. σίγουρα δεν έχουμε τελωνεία και κρυφούς φόρους.. όποιος ενδιαφέρεται το δηλώνει!!

Γρηγόρης Μαυρακης

• Sr. Member
Απ: Από madinter
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 20, 2018, 06:55:47 μμ »
Όσοι ενδιαφέρονται ας στείλουν μήνυμα προσωπικό σε μένα..

billis hrakleio

• Jr. Member
  • **
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 3
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 20, 2018, 09:13:11 μμ »
Ενδιαφερομαι φιλε

Γρηγόρης Μαυρακης

• Sr. Member
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 20, 2018, 09:53:00 μμ »
τι θα ηθελες μπιλαρε??

Γρηγόρης Μαυρακης

• Sr. Member
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 22, 2018, 06:49:50 μμ »
Black Friday και στο madinter...

jtheo

• Newbie
  • *
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 22, 2018, 07:00:40 μμ »

Τα καπάκια που λέει η 10άδα 65€ 3rd  και οι ταστιέρες 3rd έβενος 30€ οι 10 θα λένε τίποτα;

Γρηγόρης Μαυρακης

• Sr. Member
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 04:47:23 μμ »
Ήρθαν τα πράγματα από madinter!η συνεργασία με το μέλος jtheo ήταν άψογη.. Ότι είπαμε αυτό κι έγινε.. σίγουρα θα ξανασυνεργαστουμε στο μέλλον.. Όσο αφορά το madinter άψογο ως προς την ποιότητα του..Ένα μόνο παράπονο..Ενώ είχαμε παραγγείλει ένα κοπτακι hosco για ταστα μας έστειλε δυο..Δεν πειράζει το κράτησα Εγώ το ένα Γτ Δεν είχα.. Και μια φωτο για  τον παλισανδρο που πήρα Εγώ τουλάχιστον.. καπάκια πήρε ο jtheo.

Γρηγόρης Μαυρακης

• Sr. Member
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 04:50:17 μμ »
Μια σημείωση ακόμα.. Όπως ξεχείλιζε η ποιότητα ξεχείλιζε και η υγρασία.. αποθήκευση και βλέπουμε στο απώτερο μέλλον..

billis hrakleio

• Jr. Member
  • **
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 3
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 12:32:09 μμ »
Τα καπάκια τι λέγανε??

jtheo

• Newbie
  • *
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 07:15:29 μμ »
Άψογα όλα. Η συσκευασία που κάνουν πολύ καλή. Το κάθε κομμάτι ήταν στη δική του ζελατίνα και μεταξύ τους με φυσαλίδες. Τα ξύλα τώρα, η ταστιέρα δώρο (pao ferro exotic) σου έδινε αμέσως την αίσθηση του φρεσκοκομμένου με πολλή υγρασία (γύρω στο 17%) αλλά είναι ωραία και στα σόκορα είχαν κερί. Τα καπάκια που πήρα ωραία ήταν, κέδρος 1st και sitka 2nd, είχαν γύρω στο 6% υγρασία και με καλό sustain στο χτύπημα. Φαντάζομαι όταν θα έρθει η σειρά τους σε μερικά χρόνια θα είναι ακόμα καλύτερα. Τον κέδρο όταν τον είδε ο γρηγόρης με έψηνε να τον κρατήσει  αλλά δε τα κατάφερε! ;D
ila_rendered

Γρηγόρης Μαυρακης

• Sr. Member
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 07:31:45 μμ »
Νομίζεις φίλε μου.. Θα έρθει η ώρα του..χαχαχαχα!καλές κατασκευές να έχουμε και του χρόνου στο black Friday να ξαναψωνισουμε!!

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 04, 2018, 08:06:52 πμ »
με τι μετράς την υγρασία ? πήρα ένα φτηνό εργαλείο κάποτε αλλά δεν το εμπιστεύομαι γιατί πήγα στον Σοφιανό να το τσεκάρω (που έχει ένα καλό) και είχαν μεγάλη απόκλιση

jtheo

• Newbie
  • *
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 04, 2018, 09:35:40 πμ »
Το δοκίμασα με ένα δικό μου στην αρχή (το γνωστό του lidl που προορίζεται για καυσόξυλα) και μετά με ενός φίλου που ήταν καλύτερο από το δικό μου. Το δικό μου στα καπάκια νομίζω δε μέτραγε καθόλου ενώ στην ταστιέρα μου το έβγαζε 14-15. Προφανώς όλα χάνουν και για πιο αξιόπιστη μέτρηση φαντάζομαι πρέπει να ανέβεις πολύ σε κόστος για επαγγελματικό μετρητή.

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 04, 2018, 09:47:51 πμ »
Προφανώς όλα χάνουν και για πιο αξιόπιστη μέτρηση φαντάζομαι πρέπει να ανέβεις πολύ σε κόστος για επαγγελματικό μετρητή.

έτσι είναι, για αυτό ρωτάω. Αυτό του Σοφιανού είναι μεγάλο σαν καφετιέρα, 220v (όχι με μπαταρία δηλαδή) και οι ακίδες είναι τέτοιου μεγέθους που πρέπει να χωθούν στο σόκορο με σφυρί. Αλλά καμία σχέση στην απόδοση, αυτό μετρούσε σταθερά το ίδιο ενώ το δικό μου "πότε άσπρα πότε μαύρα πότε κόκκινα" που λέει και το τραγούδι. Για την ιστορία πάντως, μου έβγαλε ένα κομμάτι παλίσανδρο στοκαρισμένο 28 χρόνια και μέτρησε υγρασία 12%. Το 6% που αναφέρεις μου φάνηκε πολύ λίγο.
Παρένθεση: είχα πάει πέρισυ ν΄αγοράσω καυσόξυλα από κάποιον που μου έβγαλε σε μια φάση ένα υγρασιόμετρο - ίδιο με το δικό μου - και μου "μέτρησε" υγρασία 0% για να μου αποδείξει ότι είναι στεγνά. Μεταβολή κα δρόμο.

jtheo

• Newbie
  • *
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 04, 2018, 12:57:01 μμ »
Ε λογικά στον αντίστοιχο μετρητή θα έδειχνε παραπάνω το καπάκι. Αλλά σίγουρα δεν ήταν τόσο φρέσκο όσο το pao ferro. Φαντάζομαι όμως πως παίζει ρόλο και το τι ξύλο είναι και πόσο πυκνό στο χρόνο ξήρανσης που χρειάζεται. Έτσι υποθέτω αλλά μπορεί και να μην ισχύει. Με το ρυθμό που τις πάω τις κατασκευές βέβαια θα είναι κομπλέ όταν θα μπει!