Αποστολέας Θέμα: Αποθήκευση οργάνου  (Αναγνώστηκε 2351 φορές)

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Αποθήκευση οργάνου
« στις: Αύγουστος 25, 2018, 05:54:35 μμ »
Καλησπέρα στους φίλους του φόρουμ.....
Δεν βρήκα κάτι παρόμοιο με αυτό που ψάχνω γι'αυτό άνοιξα καινούριο θέμα.
Αν χρειάζεται να μετακινηθεί το θέμα (πολύ ευχαρίστως)

 Αυτό που με προβληματίζει τώρα το καλοκαίρι που τα πριόνια και τα Σκαρπέλα είναι σε (άδεια) 😂😂😂, είναι το ότι  (ναι οκ) κάνουμε όργανα, αλλά ωραια, και αλλά όχι τόσο καλά,
Πρέπει όμως να τα έχουμε κάπου τα οποία να μην τα φθείρει ο χρόνος και να μην γίνονται πολυέξοδα, ( τι θέλω να πω)

Α) να μην τα φθείρει ο χρόνος.....
     Τα δικά μου πχ που έχω φτιάξει τα έχω στον τοίχο κρεμασμένα με αποτέλεσμα να σκονιζονται και να είναι εκτεθειμένα σε όλες τις κλιματικές αλλαγές. Σκέφτηκα να τα βάλω σε θήκες (όπως είναι κ το ποιο σωστό από ότι ξέρω ) αλλά είναι δύσκολο για λόγους χώρου και οικονομικούς...(είναι ακριβές)

Β) ειναι πολυέξοδα........
όταν τελειώνουμε ένα οργανακι το παίζουμε μερικές μερες και μετά επειδή μας αρέσει η κατασκευή το αφήνουμε και ξεκινάμε την καινούργια μας κατασκευή..... Με αποτέλεσμα το όργανο να κάθεται και να σκουριάζουν οι χορδές...... Και όταν μετά από λίγο καιρό θέλουμε να το ξανά ακούσουμε θα πρέπει να αλλάξουμε χορδές 5-6€ στην καλύτερη...... Σιν τον χρόνο που θα τις περάσουμε και τον χρόνο που θέλει για να στρωσουν οι χορδές για να έχεις ένα καλό άκουσμα.....
Άμα έχεις 1-2 όργανα κάτι γίνεται..... Την βρίσκεις την άκρη..... Εγώ έχω πχ 7 μέχρι τώρα και σκευτομουν ότι για να τα κάνω να είναι καινούρια θέλω 5χ6€=30€ για να τα αλλάξω χορδές......
 θα μου πείτε τώρα κανείς σαν την ελληνικη ταινία με τον Βέγγο κανεις.... (θα σε κάνω βασίλισσα) αλλά τι να κάνω, πλέων πρέπει να τα υπολογίζουμε όλα......
Από την αλλη θα μου πείτε δώσε τα όργανα για να μην τα έχεις.....
Σκευτομουν επίσης ότι ο αριθμός των οργάνων θα μεγαλώσει (χειμώνας έρχεται και θα κλείστουμε μέσα)

Και ρωτάω,............

Έχει κάποιος τον ίδιο προβληματισμό με εμένα;;;;

Τι να κάνω....... (Τι είναι καλύτερο;;;;).

Προτιμώ τα λεφτά αυτά να τα επενδύσω σε εργαλεία η σε ξύλα, και όχι σε χορδές οι οποίες κάθονται....


Κάθε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη παιδιά... Ευχαριστώ.....


Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Αποθήκευση οργάνου
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 25, 2018, 08:42:36 μμ »
Σε σακούλα ναύλον που βάζουν τα κουστούμια αφαιρείς τον αέρα και προστατεύονται από υγρασία και Σκουριές.. Ο φθηνός τρόπος ήταν αυτός.. Αλλιώς κανονικές θήκες οργάνου..

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Αποθήκευση οργάνου
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 26, 2018, 07:49:25 πμ »
παλαια ειχα φτιαξει εναν δεκαλογο  ;D για τις κιθαρες που φτιαχνω...

1. Όταν δεν παίζουμε, την τοποθετούμε πάντα στην θήκη της η οποία φροντίζουμε να είναι
      κουμπωμένη. Επίσης πριν την οποιαδήποτε μεταφορά της, ελέγχουμε το φερμουάρ ή τα κλιπ της
      θήκης να είναι κλειστά.

 2. Αποφεύγουμε τις απότομες αλλαγές θερμοκρασίας και επιπέδων υγρασίας.

 3. Δεν την αφήνουμε  ποτέ εκτεθειμένη στον ήλιο, ή κοντά σε πηγές θέρμανσης.
    (π.χ. καλοριφέρ, τζάκι κλπ).

 4. Δεν την αφήνουμε ποτέ κάτω από το κλιματιστικό κατά τους καλοκαιρινούς μήνες.

 5. Δεν την αφήνουμε μέσα σε σταθμευμένο αυτοκίνητο για πολλή ώρα, και καθόλου στο
     πορτμπαγκάζ. 

 6. Την καθαρίζουμε πάντα με 100% βαμβακερό στεγνό πανί, ή ελαφρά νοτισμένο.
     Ποτέ δεν χρησιμοποιούμε κανενός είδους καθαριστικό. (π.χ. τζαμιών, επίπλων κλπ).

 7. Δεν την ακουμπάμε έτσι ώστε να πέφτει το βάρος της στο μπράτσο.

 8. Όταν θέλουμε να την αποθηκεύσουμε για αρκετό καιρό (π.χ. πάνω από ένα μήνα) την βάζουμε
     μέσα στην θήκη της, πάντα σε σκιερό μέρος, και πάντα ξεκούρδιστη κατά 1-2 τόνους σε όλες τις
     χορδές.

 9. Για τους πολύ σχολαστικούς: η ιδανική υγρασία του χώρου όπου βρίσκεται πρέπει να είναι από
     40% έως 70%. Σε πιο χαμηλή απαιτείται υγραντήρας, ενώ σε πιο ψηλή, αφυγραντήρας.

10. Δεν την χτυπάμε αριστερά- δεξιά. Δεν είναι σιδερένια.


οσον αφορα τι χορδες, απο την στιγμη που εχουν αμεση επαφη με το οξυγονο, οξειδώνονται.
αν εισαι ψειρας, ουτε οι ναϋλον δεν κανουν (γιατι ουτως η αλλως πρεπει να κανεις μικρες τρυπουλες, ειναι λαθος το αεροστεγες, με αποτελεσμα αντι να οξειδωθουν σε 3 μηνες, αυτο να γινει μετα απο 1.5 χρονο...
εχω παρει δεκαδες κιθαρες στην κυριολεξια φθηνες (για μαθητες) οπου οι χορδες τους ειναι ετσι, δηλαδη με λιγα λογια το ναϋλον ειναι μονον για σκονη.
αντιθετα με μια βαλιτσα οι χορδες "ακουμπαν" πανω στην γουνα, και ετσι μπορει να περασει πολυ μεγαλητερος χρονος και να ειναι οκ.
το πιο καλο ομως κατα την γνωμη μου ειναι να τα αφησεις ετσι (ακολουθωντας τους κανονες) και οταν ελθει η ωρα και η στιγμη, να βαλεις χορδες στο οργανο που θα επιλεξεις.
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Αποθήκευση οργάνου
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 26, 2018, 08:36:10 πμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά,.   Στέλιο μου έδωσες μια ιδέα..... Ένα πανι βελούδινο σε σχήμα λωρίδας
Και δίπλωμα πάνω και κάτω από τις χορδές, τουλάχιστον να ακουμπάνε οι χορδές στο ύφασμα όπως είπες

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Αποθήκευση οργάνου
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 26, 2018, 11:23:20 πμ »
υπαρχει και ετοιμο (νταταριο) που πιανει ολες τις χορδες.

κατι αλλο σημαντικο για τις χορδες: ως γνωστον το καλοκαιρι, δεινοπαθουν με τους ιδρωτες κλπ, παντα θελουν σκουπισμα με πανι μετα απο 2-3 λεπτα παιξιμο (παρατεινεται η διαρκεια τους) και μετα απο παιξιμο μιας ωρας ενα περασμα με οινοπνευμα.
επισης μετα απο φαγητο καλο πλυσιμο τα χερια.
αρκετοι τις βγαζουν (παντα αυτες που εχουν περιελιξη μεταλλου) τις πλενουν σε λεκανακι με σαπουνι, τις απλωνουν να στεγνωσουν και τις ξαναβαζουν.
το εκανα παλαιοτερα οταν υπηρχε πολυ διαβασμα και καθολου λεφτα για χορδες, τωρα που δεν υπαρχει καθολου διαβασμα (στο θεμα των χρηματων-σταθερη αξια... ;D) δεν υπαρχει τετοια αναγκη για μπουγαδες.
το τελευταιο τρυκ ειναι βγαλσιμο και βαλσιμο οι ιδιες αναποδα, αφου εχεις αφησει λιγο περιθωριο παραπανω την 1η φορα. αναλογα με το παιξιμο, ενδεχεται να χανουν λιγο στο πιτς λογω του οτι η διατομη τους σε μερικα σημεια με την επαφη τους στα ταστα, ειναι πιο μικρη. 



τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Αποθήκευση οργάνου
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 27, 2018, 03:30:39 μμ »
Φίλοι Γιῶργο π καί Στἐλιο καλησπέρα ,
Αὐτό τό θέμα μέ τήν ἀποθήκευση τῶν ὀργάνων , μ' ἔχει ἀπασχολήσει καί μένα .
Διότι , καλά κατασκευάζεις ἕνα ὄργανο , αὐτό δέν θέλει συντήρηση , προστασία , ἀποθήκευση ;
Ἔχουμε δώσει ὅλο τό βάρος τῆς προσπαθείας μας στήν κατασκευή , καί δέν μεριμνοῦμε γιά τό μετά .
Θά μοῦ πεῖτε , γιά τίς κιθάρες καί τά μπουζούκια ὑπάρχουν ἕτοιμες βαλίτσες , ἀλλά πρέπει νά τίς ἀγοράσεις καί μπορεῖ νά μήν ταιριάζουν καί ἀκριβῶς στό σχῆμα τοῦ ὀργάνου , δέν εἶναι δά καί παραγγελία!!!
Ἡ γνώμη μου εἶναι , σέ κάθε ὄργανο πού κατασκευάζει κανείς , νά κατασκευάζει καί τή βαλίτσα του . Φασαρία θά μοῦ πεῖτε . Εἶναι ὅμως ἀναγκαῖο , προκειμένου νά προστατευθῆ οὐσιαστικά τό ὄργανο .
Ὑπάρχουν ὑλικά πολύ φθηνά πού μπορεῖ κανείς εὔκολα νά τά προμηθευτῆ γιά τήν κατασκευή τῆς βαλίτσας , ὅπως τό κόντρα πλακέ 4 χιλ. καί παλέτες ( ἀπό τόν δρόμο ) γιά σκελετό , πετροβάμβακας γιά μόνωση , ὕφασμα φθηνό γιά ἐσωτερική ἐπένδυση , μεντεσεδάκια καί κλεῖστρα γιά νά ἀνοιγοκλείνη καί ἕνα πλαστικό ὕφασμα γιά ἐξωτερική ἐπένδυση .
Στίς κιθάρες τά πράγματα εἶναι πολύ εὐκολώτερα ἀπ' ὅτι στά μπουζούκια .
...
Τώρα ὅμως πρέπει νά κλείσω καί θά συνεχίσω αὔριο .

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Αποθήκευση οργάνου
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 27, 2018, 08:38:13 μμ »
Το σκευτηκα αυτό που λες  λαμπρό αλλά στην αρχή με προβλημάτισε το μέρος του σκάφους πως θα κάνω στην θήκη.
Και δεύτερο...
Θα γεμίσει το σπίτι με θήκες....

Αλλά αν έχεις να προσθέσεις κάτι (καλοδεχουμενο)

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Αποθήκευση οργάνου
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 28, 2018, 11:41:40 πμ »
Φίλε Γιῶργο καλημέρα ,
Ἀρχίζω ἀπ' τό δεύτερο : Τί βαλίτσες μέ μπουζούκια μέσα , τί μπουζούκια σκέτα....
Τό πρῶτο τώρα :
Ἐπειδή θέλησα καί τήν ἄρχισα κιόλας μιά βαλίτσα γιά τόν ταμπουρᾶ ( σωστώτερα "θαμπούρα" ) μέ δοξάρι πού κατασκεύασα πρόσφατα ( ἴσως θυμᾶσαι τό ὄργανο αὐτό ἀπό τήν πρόσφατη ἔκθεση ) , ἀλλά δέν τήν πρόλαβα , τό πρῶτο πού κατασκεύασα ἦταν τό μέρος πού θά φιλοξενοῦσε τό ἠμισφαιρικό σκάφος . Φυσικά θά ἔπρεπε νά γίνη καί αὐτό ἠμισφαιρικό , λίγο μεγαλύτερο γιά νά χωρέση καί ἡ μόνωση . Τό ἔκανα χωρίς καλούπι , μέ τό μάτι , χρησιμοποιῶντας γιά "δοῦγες" φέτες ἀπό κόντρα πλακέ 4 χιλ. , μυτερές στήν μιά μεριά γιά νά κλείση τό "σκάφος" . Κάτι παρόμοιο γίνεται καί μέ τό μπουζούκι .
Δέν θά μπῶ σέ λεπτομέρειες κατασκευῆς , διότι δέν ἔχει νόημα . Ἄν ἀποφασίσης νά κατασκευάσης βαλίτσα , τότε μοῦ ζητᾶς καί σοῦ ἐκθέτω ὅλη τή διαδικασία , πού εἶναι εὐκολώτατη .
Ἕνας ἐπίσης εὔκολος τρόπος κατασκευῆς βαλίτσας εἶναι ἡ κατασκευή καλουπιοῦ ( ἀπ' ὁποιδήποτε ὑλικό : ξύλο , φελιζόλ , γύψο , ἀρκεῖ νά μοιάζει μέ τό ὄργανο πού θέλουμε ἡ βαλίτσα νά φιλοξενήση ) καί ἀκολούθως ἡ ἐφαρμογή σ' αὐτό πολυεστέρα . Ἡ βαλίτσα σ' αὐτή τήν περίπτωση θά εἶναι σκληρή καί μονοκόματη - ἀθάνατη . Δέν γνωρίζω τήν διδικασία , μόνο ἄκουσα ὅτι γίνεται .

Νικηφορος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλιό σαν το κρασί
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Αποθήκευση οργάνου
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 28, 2018, 12:02:26 μμ »
Φιλε Λαμπρο και Γιωργο...ενας φιλος πριν καποια χρονια, θυμαμαι, εφτιαχνε θηκη απο εφημεριδα...ναι καλα ακουσατε.
Φτιαχνεις ενα καλουπι απο φενιζολ, το ντυνεις σελοφαν , να μην κολλησει και στη συνεχεια στρωνεις φυλλα εφημεριδας μουσκεμενα σε αραιωμενη ξυλοκολλα. Ειναι πολυ πιο ανθεκτικο απο οσο φανταζεται κανεις.
Μετα ντυνεις απο εξω με δερματίνη και μεσα με τσοχα ή γουνα συνθετικη. Δεν το 'χω κανει, αλλα νομιζω θα το παλαιψω καποια στιγμη.
Βεβαια, νομιζω η καλυτερη αποθηκευση που μπορω να σκεφτω, ειναι να βρει κανεις μια ωραια γωνια στο σαλονι  και να σκαρωσει μια βιτρινα και να βαλει τα οργανα μεσα. Αλλα μαλλον το πηγα πολυ μακρια ;D ;D ;D
And did they get you to trade,
hot ashes for trees, hot air for a cool breeze
cold comfort for change
did you exchange
a walk on part in a war, for a lead role in a cage

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Αποθήκευση οργάνου
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 28, 2018, 12:17:07 μμ »
Φίλε Νικηφόρε , πολύ ὡραία ἰδέα!!!!!!!!
Ἀλλά θά χρειαστῆς πολλές ἐφημερίδες γιά νά δημιουργήσης ἕνα στρῶμα τουλάχιστον 4 χιλ. Ὁπότε , ἄν μουσκέψεις μαλακό χαρτόνι ἀπό κοῦτες , ἄς ποῦμε , γίνεται εὐκολώτερα ἡ δουλειά .

Patsis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 342
  • Αγαπημένο ξύλο: ΠΑΛΙΣΑΝΔΡΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 5
  • Περιοχή: ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ
Απ: Αποθήκευση οργάνου
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 09:27:10 μμ »
Παιδιά όποιος κατασκευάσει καμιά βαλίτσα οργάνου ας μας το παρουσιάσει να παρουμε ιδέες

Tags: