Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Αύγουστος 2018  (Αναγνώστηκε 4955 φορές)

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Αύγουστος 2018
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 07, 2018, 07:33:04 μμ »
Καινουργειο πριονι και που να σε κρεμασο.μπι μεταλ με μεγαλες προσδοκιες  για κοψιματα!!!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2018, 06:12:35 μμ από steliosguitar »

Σταμάτης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Αγαπημένο ξύλο: Mahogany
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Αύγουστος 2018
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 08, 2018, 12:44:31 πμ »
Να μαι και γω με το καινούριο μου ρούτερ να κάνω εξάσκηση στις κοιλότητες για τους μαγνήτες της explorer!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2018, 06:12:47 μμ από steliosguitar »

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Αύγουστος 2018
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 20, 2018, 05:49:58 μμ »
Επιτέλους τέλος τα δύο αδελφακια..... (Όχι όμως δίδυμα).....

Μάζευα φωτό να κάνω μια ωραία παρουσίαση αλλά μου χάλασε το κινητό και χάθηκαν όλα..... Κρίμα.....   (Στο επόμενο θα τις αποθηκεύω όμως)..... 😂😂😂😂😂



 [ Invalid Attachment ]
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2018, 06:13:00 μμ από steliosguitar »

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Αύγουστος 2018
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 20, 2018, 06:08:02 μμ »
μπραβο γιωργο! μου αρεσε αυτο με τα κομπολογια πολυ!
στο επομενο, βαλε και μπακαπ σκληρο...  ;D

μεγιες μπιγκεσταμ! τωρα θα πεταει η ομαδα! :)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Αύγουστος 2018
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 20, 2018, 10:17:06 μμ »
Ευχαριστώ Στέλιο.... Να σε καλά... Και τρίχορδα αμα λάχει......  (Που Λένε και στο χωριό μου)...


Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Αύγουστος 2018
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 22, 2018, 09:50:23 μμ »
Γεια σας φιλοι.....
Σημερα ηταν μια καλη ημερα και θελω να την μοιραστω μαζι σας.
Για πρωτη φορα επισκευτηκα το εργαστήριο ξυλουργείο του φιλου Κωστα Πλιακωνη.
Για την φιλοξενεια του δεν θελω να πω πολλα.....οσοι τον γνωρίζετε,ξέρετε....!!!
Κι αφου κόψαμε - τρίψαμε δούγιες και κολαντζες.....(Τις εκανε ο μπαγασας στα 2,5 mm παχος), ηρθε η σειρα του παιξιματος .
Μιλαμε οι πενιες του.....μαχαιριες !!!!

Ευχαριστω πολυ φιλε μου Κωστα για ολα...οποτε με χρειαστεις να ξερεις ειμαι στην διαθεση σου !!!

Εδω ενα αποσπασμα:https://www.youtube.com/watch?v=DElMTvU8lYU&feature=youtu.be



Σταμάτης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Αγαπημένο ξύλο: Mahogany
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Αύγουστος 2018
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 23, 2018, 01:24:33 μμ »
14 Μέρες μετά, σχεδόν τελείωσε η άτιμη! Το χρώμα είναι ό,τι καλύτερο έχω κάνει στην ζωή μου

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Αύγουστος 2018
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 26, 2018, 11:58:22 πμ »
Γεια σας φιλοι.....
Σημερα ηταν μια καλη ημερα και θελω να την μοιραστω μαζι σας.
Για πρωτη φορα επισκευτηκα το εργαστήριο ξυλουργείο του φιλου Κωστα Πλιακωνη.
Για την φιλοξενεια του δεν θελω να πω πολλα.....οσοι τον γνωρίζετε,ξέρετε....!!!
Κι αφου κόψαμε - τρίψαμε δούγιες και κολαντζες.....(Τις εκανε ο μπαγασας στα 2,5 mm παχος), ηρθε η σειρα του παιξιματος .
Μιλαμε οι πενιες του.....μαχαιριες !!!!

Ευχαριστω πολυ φιλε μου Κωστα για ολα...οποτε με χρειαστεις να ξερεις ειμαι στην διαθεση σου !!!

Εδω ενα αποσπασμα:https://www.youtube.com/watch?v=DElMTvU8lYU&feature=youtu.be

τολμησες ρε Κωστα κι επαιξες μπροστα στον Κατσιγιαννη?Ε γι αυτο σε λεω γιγαντα
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Αύγουστος 2018
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 26, 2018, 06:10:39 μμ »
Να ρωτησω κατι τους ξυλουργους μας.?προσπαθω να κοψω με την κορδελα μου ξυλα για κολατζα και πλατες αλλα δεν τα καταφερνω.με καινουργια πριονοκορδελα και οδηγο για το υψος της κορδελας και για το πλαι. αλλα  οπως κοβω μου φευγει το ξυλο και δεν κοβεται παραληλα με τον οδηγο.τι κανω λαθως?η κορδελα εχει μοτερ 2.2kw.Μεγιστο υψος κοπης 23cm.

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Αύγουστος 2018
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 27, 2018, 01:28:16 μμ »
Φίλε geo καλημέρα ,
Ἀπ' ὅτι κατάλαβα , τέσσερις εἶναι οἱ λόγοι γιά τούς ὁποίους ἡ τομή δέν γίνεται παράλληλα μέ τόν ὁδηγό , δηλαδή δέν κόβεται τό ξύλο σου ἰσόπαχο :
1. Προσπαθεῖς νά τό κόψης πολύ γρήγορα .
2. Ἔχεις σηκώσει πολύ ψηλά αὐτό τό ἐξάρτημα ( δέν ξέρω πῶς λέγεται ) τό ὁποῖο ἀνεβοκατεβαίνει καί μᾶς ἐπιτρέπει νά κόβουμε χοντρά ἤ κοντά ξύλα , καί ἡ κορδέλα , ἰδίως ἄν εἶναι καί λίγο χαλαρή ( ὄχι σωστά σφιγμένη ) , δημιουργεῖ ταλάντωση δηλαδή παιγαινοέρχεται ( ἐλάχιστα βέβαια καί αὐτό φαίνεται μέ τό μάτι ) δεξιά ἀριστερά , μ' αὐτό τό ἀποτέλεσμα πού σοῦ παρουσιάζει . Αὐτό το ἐξάρτημα το σηκώνουμε ἴσα ἴσα νά περνάη ἀπό κάτω τό ξύλο πού θά κόψουμε . Στό δικό σου μηχάνημα δέν φαίνεται ( ἀπό τή φωτογραφία ) ἄν ὑπάρχει , ἀλλά μᾶλλον σίγουρα ὑπάρχει .
3. Αὐτό τό ἐξάρτημα γιά τό ὁποῖο σοῦ ἔγραφα προηγουμένως , ( τοὐλάχιστον στήν δική μου ) ἔχει δύο τάκους , ἀνάμεσα ἀπό τούς ὁποίους περνάει ἡ πριονοκορδέλα . Αὐτοί οἱ τάκοι ἀνοιγοκλείνουν καί σφίγγονται κοντά κοντά μεταξύ τους , ὥστε νά περνάη ἴσα ἴσα ἡ πριονοκορδέλα ἀπ' ἀνάμεσά τους γιά τόν ἴδιο ὅπως καί προηγουμένως λόγο ,ὥστε αὐτή νά μήν ἔχη καθόλου ταλάντωση .
4. Ἔχει φαγωθεῖ ὁ τάκος πού εἶναι πρόσωπο μέ τό τραπέζι . Ἄν συμβαίνει αὐτό , ἔχει μεγαλώσει πολύ τό ἄνοιγμα ἀπό τό ὁποῖο περνάει ἡ πριονοκορδέλα , μέ τό ἴδιο ἀποτέλεσμα , τήν ταλάντωσή της . Τότε ὁ τάκος θέλει ἀλλαγή .
Συμπέρασμα : Μιά πριονοκορδέλα κόβει σωστά ὅταν :1. εἶναι τροχισμένη καί 2. κινεῖται χωρίς νά ταλαντώνεται πού λόγω τοῦ μεγάλου της μήκους αὐτό εἶναι ἀναπόφευκτο , ἀλλά ἐμεῖς περιορίζουμε τήν ταλάντωση μέ τούς τάκους στήν περιοχή κοπῆς πού μᾶς ένδιαφέρει .
Αὐτά μπορῶ νά σκεφθῶ . Ἄς ποῦν ὅμως καί οἱ ἐπαγγελματίες μαραγκοί .

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Αύγουστος 2018
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 27, 2018, 04:40:51 μμ »
Ευχαριστω πολυ λαμπρο για την απαντηση σου .θα βγαλω ποιο καλη φωτο για δειξω αυτα που λες.τα εχει η κορδελα μα λον χρειαζεται ποιο πολυ σφιξιμο.και τωρα ποσο σφιγμενη πρεπει να ειναι η κορδελα?

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Αύγουστος 2018
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 28, 2018, 12:11:07 πμ »
Νεες φωτο!!!!

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Αύγουστος 2018
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 28, 2018, 12:08:59 μμ »
Φίλε geo καλημέρα ,
Ἀπό τίς νέες φωτογραφίες φαίνεται ὅτι τά τακάκια ἀπό τά ὁποῖα περνάει ἀνάμερά τους ἡ κορδέλα , ἔχουν κανονική ἀπόσταση .
Αὐτό τό ἐξάρτημα πού φιλοξενεῖ τά δύο τακάκια , πόσο ὕψος ἔχει ἀπό τό τραπέζι , δηλαδή ποιό εἶναι τό ( ὠφέλιμο ) μῆκος τῆς κορδέλας ὅταν κόβει ; Δέν κατεβαίνει παρακάτω ; Σάν ψηλά τό βλέπω .
Ὅσο πιό μικρή ἀπόσταση ἔχουν τά ἐπάνω τακάκια ἀπό τόν στρόγγυλο τάκο ( τοῦ τραπεζιοῦ ) τόσο λίγώτερο ἤ καί καθόλου δέν ταλαντώνεται ἡ κορδέλα δεξιά ἀριστερά , ἀλλ' ἀκολουθεῖ εὐθύγραμμη πορεία μέ ἀποτέλεσμα νά κόβη σωστά καί ἴσια .
Τό πόσο σφιχτή πρέπει ἡ κορδέλα νά εἶναι , δέν μπορῶ νά τό περιγράψω μέ λόγια . Πρέπει νά τήν σφίγκης μέ κανονική , ὄχι ὑπερβολική δύναμη , καί ὅταν τελειώνεις τό τέντωμα , νά προσπαθῆς νά κουνήσης ἕνα ἀριστερά ἐλεύθερό της τμῆμα ( κάτω ἀριστερά ἀπό τήν ἐπάνω ρόδα ) , καί νά μήν κουνιέται εὔκολα δεξιά ἀριστερά . Φυσικά , αὐτά ὅταν δέν δουλεύει , γιατί ἅμα δουλεύει καί πᾶς νά τήν πιάσης............
Ἄς ποῦν ὅμως καί οἱ ἐπαγγελματίες , οἱ δυό Κωστάδες δηλαδή .
Μιλᾶτε βρέ παιδιά!!! Ἐσεῖς καλύτερα τά ξέρετε καί μπορεῖτε νά μᾶς συμβουλέψετε καί μᾶς τούς ἐρασιτέχνες!!!

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Αύγουστος 2018
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 28, 2018, 02:28:09 μμ »
Λαμπρο ο οδηγος που λες οτι ειναι ψηλα δεν μενει σταθερος αναλογα με το υψος κοπης ρυθμιζεται.το μεγιστο υψος που ρωτας ειναι 23 ποντους.αν καταλαβα καλα για το τεντωμα της κορδελας οτι κοιταμε η προνοταινια απο την αριστερη μερια απο την πανω ροδα μεχρι και την κατω το ελευθερο τμημα της πριονοταινιας αν την κουναμε αριστερα η δεξια να μην ταλαντωνεται.

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Αύγουστος 2018
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 28, 2018, 06:11:31 μμ »
Το ελευθερο τμημα της πριονοταινιας ειναι 68ποντους και μετρησα την ταλαντωση στο κεντρο και ηταν 1.5cm απο καθε μερια δηλ συνολικα 3cm.τεντωσα την κορδελα και τωρα η ταλαντωση ειναι 0.5cm απο καθε μερια.πιστευω οτι τωρα δεν θα εχω προβλημευχαριστω λαμπρο!!!!!!!!!!!

Tags: