Αποστολέας Θέμα: Έτοιμα βερνίκια,,, ( του τεμπέλη)  (Αναγνώστηκε 274 φορές)

Γιωργος π

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Έτοιμα βερνίκια,,, ( του τεμπέλη)
« στις: Ιούλιος 09, 2018, 11:26:41 μμ »
Καλησπέρα ... Μιας κ δεν τα πάω καλά με τα βερνίκια είπα να πάρω έτοιμα να δοκιμασω ..... Κάποιος είχα διαβάσει πρόσφατα ότι χρεισημοποιισε αυτό το σπρέι σε όργανο (μπουζούκι) (δεν θυμάμαι ποιος ήταν) κ είπα ας το πάρω κ εγώ να το δοκιμάσω.
Σε ένα ρεταλι δοκιμής χωρίς να κλείσω τους πόρους ή να βάλω σιλερ είδα καλά αποτελέσματα,.

Ερώτηση.....
Χρειάζεται να βάλω σιλερ νιτρου;;;; Ή ψεκάζω κατευθείαν στο καθαρό ξύλο;;;;     

Αν κάποιος τα έχει δοκιμάσει ας μου πει αν μπορεί τις εντυπώσεις του, ευχαριστώ..😁😁😁😁
ila_rendered
ila_rendered
ila_rendered

geo

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Έτοιμα βερνίκια,,, ( του τεμπέλη)
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 10, 2018, 08:44:43 πμ »
Γιωργο το ετοιμο σιλακ απου το πηρες και ποσο?

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 10, 2018, 03:07:49 μμ »
Κυριοι............................αυτα τα πραγματα λιγο θελουνε για να γινουνε σαχλα.Αυτο με το βιολι το δοκιμασα καποτε λογω του οτι βιαζομουνα να ετοιμασω κατι ............................δεν στεγνωσε ποτε.Και δε μιλαω για οργανο.Σε οργανο ουτε που το συζηταω
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιωργος π

• Sr. Member
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 10, 2018, 04:43:34 μμ »
Geo........ Τα πράγματα τα αγόρασα από ένα κατάστημα στα Χανιά με όνομα (χρώματα εργαλεία μέσο ιντερνέτ η γομαλακα έκανε 12,5€  https://www.xromata-ergalia.gr/product/γομαλάκα-ξανθιά-έτοιμη-σε-υγρή-μορφή-500ml-bo/

Κώστα τέτοια λέγε μου να μου φτιάξεις την μέρα......  Ειδικά το σπρέι το πήρα για πιο σιγουριά γιατί όπως έχω ξαναπεί κομφλερ κ πιστόλι έχω μόνο στο χωριό κ πρέπει να κάτσω κάνα δυο μέρες για να τα κάνω (οπότε δεν πολύ βολεύει λόγο δουλειάς.....    Πριν μερικές μέρες κάποιος το χρησιμοποιισε εδώ στο φόρουμ με πολύ καλά αποτελέσματα από ότι είδα αλλά δεν θυμάμαι ποιος ήταν.......   Το σπρέι το πήρα για μπράτσο σκάφος και την γομαλακα για το καπάκι.

Patsis

• Jr. Member
  • **
  • Αγαπημένο ξύλο: ΠΑΛΙΣΑΝΔΡΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 2
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 10, 2018, 11:20:46 μμ »
Γιώργο εγώ με το λούστρο με το βιολί προσπάθησα να λουστράρω μια κιθάρα και δεν έμεινα ευχαριστημένος ...καταρχήν σε ένα σημείο στην πλάτη δεν στέγνωνε και άλλαζε το χρώμα του ξύλου(σαν πετρέλαιο σε βρεγμένο δρόμο )...άσε που αναγκάστηκα και πήρα 4 σπρέι ...τελικά την έξυσα με γυαλόχαρτο και μετά γομαλάκα....

Γιωργος π

• Sr. Member
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 10, 2018, 11:30:58 μμ »
Τυχαίο;;;;;;; Κ εγώ 4πηρα για να έχω..,....... οχ 2 αρνητικές απόψεις...... Στην τρίτη θα τα βάλω στο ράφι.... Δυσκολη η ώρα όταν έρχονται τα λούστρα ρε παιδί μου,

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 11, 2018, 07:08:46 πμ »

...................    Δυσκολη η ώρα όταν έρχονται τα λούστρα ρε παιδί μου,

Γιώργο η ταπεινή μου γνώμη είναι ...  (αρχικά ίσως και τελικά) ... να εμπιστευθείς τη γομαλάκα.

( πρώτη φορά τη δούλεψα στο τελευταίο οργανάκι , είναι εύκολη , συγχωρεί , επιδέχεται διορθώσεις , δουλεύεται αργά ... )

Δεν είναι τυχαίο ότι πολλοί οργανοποιοί , σχεδόν , ορκίζονται στο όνομά της.

Ο φίλος μας ο ΚαΠα , γνωρίζω ότι την προτιμά σταθερά . Και φτιάχνει υπέροχα όργανα !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...