Αποστολέας Θέμα: Παραμετροποίηση Bonsai για ξεχωριστό μάνικο  (Αναγνώστηκε 177 φορές)

Gt

• Newbie
  • *
Παραμετροποίηση Bonsai για ξεχωριστό μάνικο
« στις: Ιούλιος 09, 2018, 12:54:05 πμ »
Καλησπέρα σας,

Μετά από πολύ ψάξημο και χωρίς να έχω καταλήξει στο ότι θέλω ή μάλλον στο τι είναι καλύτερο 100% ήρθε η ώρα να αρχίσω και εγώ τον πρώτο μου μπαγλαμά.

Μιας και δεν υπάρχουν πολλά σχέδια στο internet για ξεχωριστό σκάφος - μανίκι και η ιδέα του bonsai τόσο σαν μέγεθος όσο και σαν εικόνα μου αρέσει πολύ σκέφτομαι να πειράξω λίγο το υπάρχον σχέδιο για να φτιάξω ξεχωριστό σώμα - μπράτσο.

ila_rendered

Επειδή μια εικόνα ισοδυναμεί με πολλές λέξεις, θα ήθελα να μου πείτε μια γνώμη για το παραπάνω.

Για να μην κολήσω ξεχωριστό εσωτερικό τάκο και μικρίνω το μέγεθος του ηχείου σκέφτομαι να συνεχίσω το όργανο προς την μεριά του μανικιού σαν ορθογώνιο (δηλαδή η μουτζούρα να περιλαμβάνεται στο σκάφος).

Πως σας φαίνεται αυτή η ιδέα; Είναι εφικτή καθώς και τι διαστάσεις μόρσου προτείνεται;

Σας ευχαριστώ πολύ!

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
Απ: Παραμετροποίηση Bonsai για ξεχωριστό μάνικο
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 09, 2018, 06:48:57 πμ »
Καλημέρα κι από μένα !

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για το ίδιο θέμα, όπως επίσης αντίστοιχα

και για την περίπτωση σκαφτού σκάφους τζουρά και την

κατά το δυνατόν , πιο ασφαλή προτεινόμενη σύνδεσή του με το μανίκι .

Η μπάλα σε σένα Μάνο !    :)   
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 09, 2018, 11:41:33 πμ »
Γενικά μπορεί κανείς να κάνει ό,τι θέλει, αν εξασφαλίζει καλλή κόλληση και το αποτέλεσμα είναι αισθητικά αποδεκτό.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση, αν δεν σε ενοχλεί η γραμμή της ένωσης στο μπράτσο, μπορείς φυσικά να "ανεβάσεις" την ένωση προς τα πάνω.
Υπάρχουν διάφοροι τρόποι ένωσης, έψαχνα μια φωτογραφία (εδώ στο φόρουμ) αλλά δεν την βρήκα.
Έκανα όμως ένα σκιτσάκι, έδειχνε περίπου αυτό το είδος ένωσης (απομακρύνεται από τον τάκο και μεταφέρεται πλέον στο μανίκι)

το οποίο έχω δει σε σάζια / ταμπουράδες πολύ καλύτερο αισθητικά, κάπως έτσι

ila_rendered

Αν θέλεις να ψάξεις τέτοιυ είδους ενώσεις, ψάξε σε λαούτα (Ευρωπαϊκά, Αναγεννησιακά κτλ. και Ανατολίτικα όργανα, το μόρσο που κάνουμε συνήθως είναι νομίζω επιρροή από μαντολίνα, και μάλιστα μόρσο "Γερμανικού τύπου" σε μαντολίνα).

Όλα γίνονται, αρκεί ό,τι κάνεις να σ' αρέσει και ταυτόχρονα βέβαια να κάνει τη δουλειά του. Η τελευταία ένωση (για τον Ιωσήφ) είναι πολύ όμορφη γιατί κατά την διαμόρφωση του πίσω μέρους του μπράτσου οι γραμμές της ένωσης στα σκέλη του V είναι δυο καμπύλες που ενώνονται στη βάση τους. Πολύ όμορφο, αλλά μου φαίνεται και αρκετά δύσκολο, δεν χωράνε λάθη, όλα φαίνονται, ούτε καπλαμαδάκια ούτε τίποτα. Εννοείται πως είναι πιο εύκολο να κάνεις το V σε τετράγωνες διατομές, πριν διαμορφωθούν καμπύλες και με προσοχή να βγαίνει η κορυφή του V ακριβώς στον διαμήκη άξονα, αλλιώς την πάτησες.

Τέτοιες ενώσεις V έχουν στον καράολα και πολλές παλιές κιθάρες (parlor και "ρομαντικές") και είναι καταπληκτικές. Αλλά εκεί θέλει ακόμα περισσότερη μαστοριά γιατί ο καράολας είναι υπό κλίση.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2018, 12:03:57 μμ από Μάνος Τουρπάλης »

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 09, 2018, 11:58:23 πμ »
Μιας και ανακάτεψα και τον καράολα, είδα (Gt = Gran Turismo ?  ;) ) ότι στο chat ρωτάς για άλλο ξύλο (φλαμούρι) στον καράολα. Προφανώς γίνεται, αλλά μήπως να έπαιρνες ένα μακρύτερο κομμάτι και να τέλειωνες με όλα αυτά ? το λέω γιατί το φλαμούρι είναι πολύ άσπρο σε σύγκριση με την καρυδιά και θα δείχνει λίγο περίεργα, κι αν σκεφτείς και την ένωση στο μανίκι, ε πολλά μαζεύονται.
Δεν βγαίνει ο καράολας από τα κομμάτια που έχεις ? δεν θυμάμαι μεγέθη.

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 09, 2018, 01:02:47 μμ »
Ευχαριστώ πολύ Μάνο ! 

Ηδη εκτύπωσα την απάντησή με τα σκίτσα σου να την έχω δίπλα μου στον πάγκο για άμεση αναφορά .

Gt

• Newbie
  • *
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 09, 2018, 01:43:36 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την εκτενής και άμεση απάντηση! Όντως Grand Turismo επί εποχές 2000~ σε PS1  {music009} {music009} !!!!!!!χαχαχαχα

Λογικά θα κινηθώ με την πρώτη προσσέγιση και ας μην είναι ότι πιο όμορφο.

Για να καταλάβω καλά στην ουσία αυτό που κάνουμε στην πρώτη εικόνα είναι να "δίνουμε" ένα μέρος του μάνικου στο σκάφος, έτσι δεν είναι?

Τι διαστάσεις να δώσο στους μόρσους της ένωσης;

ila_rendered

Επίσης το καπάκι είναι η μπλέ γραμμή ή η κόκκινη;

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 09, 2018, 09:17:54 μμ »

....................   ..........................   ..........................   ............................   .........................

Τέτοιες ενώσεις V έχουν στον καράολα και πολλές παλιές κιθάρες (parlor και "ρομαντικές") και είναι καταπληκτικές. Αλλά εκεί θέλει ακόμα περισσότερη μαστοριά γιατί ο καράολας είναι υπό κλίση.

Ιδιωτική συλλογή , μάλλον πρόκειται για αυθεντικό όργανο , Antonio Stradivarius 1681 !!!

Κάγκελο ο Ιωσήφ  ...  (  Το αλίευμα είναι από εδώ  http://www.lutesandguitars.co.uk/htm/cat11.htm  )