Αποστολέας Θέμα: Παραδοσιακά κρουστά για την έκθεση 2018  (Αναγνώστηκε 2927 φορές)

hijodedios

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 6
Παραδοσιακά κρουστά για την έκθεση 2018
« στις: Μάιος 05, 2018, 12:53:00 πμ »
Αν και είμαι μέλος καιρό τώρα, δεν έχω παρουσιάσει κάποια κατασκευή. Η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησα να ασχολούμαι ερασιτεχνικά με την οργανοποιία για να καλύπτω τις δικές μου ανάγκες ως  ερασιτέχνης παραδοσιακός κρουστός. Η απαίτηση στις ημέρες μας από τον παραδοσιακό κρουστό είναι να γνωρίζει το σύνολο των οργάνων που αφορούν την ελληνική μουσική παράδοση. Ντέφι ηπειρώτικο, νταχαρές μακεδονίτικος, νταούλι μακεδονίτικο και τουμπί νησιώτικο είναι κάποια από τα όργανα που μπορώ να κατασκευάσω σε ένα μπαλκόνι όταν δεν ενοχλώ.

[ Invalid Attachment ]

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Παραδοσιακά κρουστά για την έκθεση 2018
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 05, 2018, 01:21:06 πμ »
Καλως τον.
Ομορφα οργανα που δεν τα βλεπουμε συχνα εδω.
Με χαρα περιμενουμε να τα δουμε και απο κοντα στην εκθεση.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Παραδοσιακά κρουστά για την έκθεση 2018
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 05, 2018, 02:02:01 μμ »
Μιά χαρά :)

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Παραδοσιακά κρουστά για την έκθεση 2018
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 07, 2018, 09:16:25 πμ »
Καταπληκτικά κρουστά , συγχαρητήρια!!!

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 929
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Παραδοσιακά κρουστά για την έκθεση 2018
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 07, 2018, 05:23:54 μμ »
Καλώς όρισες και ενδιαφέρων η κατασκευή κρουστών οργάνων !!!
Αν θέλεις και σου επιτρέπει ο χρόνος σου, πες μας πως γινεται η κατασκευή τους.

Ευχαριστώ και καλή συνέχεια....

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Παραδοσιακά κρουστά για την έκθεση 2018
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 07, 2018, 05:38:42 μμ »
πολυ ωραια, μπραβο σου!  {celebrate007}

σε ένα μπαλκόνι όταν δεν ενοχλώ.

γνησιος... δικος μας εισαι...  {celebrate015}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

hijodedios

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 6
Απ: Παραδοσιακά κρουστά για την έκθεση 2018
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 09, 2018, 12:50:01 πμ »
Καταρχάς να ευχαριστήσω για τα καλά λόγια. Όσο για την κατασκευή τους μάλλον είναι σχετικά απλή. Τα κρουστά δεν είναι μουσικά όργανα έτσι λοιπόν δεν απαιτούν ιδιαιτερότητες όσο αφορά την επιλογή του ξύλου. Κάποιοι λένε πως η καρυδιά ηχεί ωραιότερα από την λεύκα ή το οκουμέ, προσωπικά δεν είμαι τόσο επιλεκτικός - στην ουσία ένα ντούπου ντούπου παράγεται.

Η αρχή γίνεται με την δημιουργία του κόθρου δηλαδή του ξύλινου κυλίνδρου. Όπως ακριβώς φτιάχνονται και τα drums κολλάμε το ένα φύλλο ξύλου μέσα στο άλλο. Το ντέφι παρακάτω έχει 6 φύλλα του 1,5 χιλιοστού οκουμέ. Αφού κολλήσουν γίνονται οι τρύπες εφόσον θέλουμε να προσθέσουμε ζίλια. Στην συνέχεια το ξύλο βάφεται και επιλέγω ένα δέρμα κατσικίσιο που να υπερκαλύπτει τα τοιχώματα του ξύλου. Το πάχος του δέρματος και το τέντωμα που θα γίνει κατά το κόλλημα μας δίνουν την τελική τονικότητα του οργάνου, το λεπτότερο και λιγότερο μπάσο συντροφεύει τις μουσικές κομπανίες των Επτανήσων και της Καππαδοκίας ενώ το πιο χοντρό και πιο μπάσο ταιριάζει σε Ηπειρώτικα ή Μακεδονίτικα ακούσματα. Το δέρμα πρέπει να βυθιστεί σε νερό για τουλάχιστον 20 λεπτά ώστε να μουσκέψει και να μαλακώσει. Στην εξωτερική πλευρά του κόθρου αλείφω μπόλικη κόλλα και τυλίγω το δέρμα γύρω από το ξύλο. Χρησιμοποιώντας ένα καρφωτικό στεριώνω το δέρμα μέχρι να στεγνώσει η κόλλα. Περίπου 20 λεπτά αφού γίνει αυτό, με ένα ξυράφι γίνονται οι τρύπες στο δέρμα στις θέσεις που προβλέφθηκαν νωρίτερα για τα ζίλια. Τα ζίλια στεριώνονται με ένα καρφί στη μέση της τρύπας. Τέλος το δέρμα που περισσεύει εντός του κόθρου κόβεται με ξυράφι. Εδώ εναλλακτικά μπορώ να αφαιρέσω τις καρφίδες, να κόψω το δέρμα στο χείλος του κόθρου και μετά να περάσω με βαφή το εσωτερικό για να καλυφθούν τα σημάδια.

[ Invalid Attachment ]

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Παραδοσιακά κρουστά για την έκθεση 2018
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 09, 2018, 09:44:38 πμ »
Φίλε hijodedios , πολύ ὡραία παρουσίαση!!!
Τρεῖς ἐρωτήσεις : Τό ὅτι γίνεται ὁλοστρόγγυλο σημαίνει ὅτι χρησιμοποιήθηκε κάποιο καλούπι ;
Αὐτά τά φύλλα τοῦ 1,5 χιλ. εἶναι ἕτοιμοι " χονδροί " καπλαμάδες ;
Τό δέρμα πρέπει νά ὑπερκαλύπτει τά τοιχώματα ; Δέν γίνεται νά καλύπτει μόνο 1,5 - 2 ἑκ. τοῦ τοιχώματος ; 

hijodedios

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 6
Απ: Παραδοσιακά κρουστά για την έκθεση 2018
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 10, 2018, 12:58:43 πμ »
Καλησπέρα Λάμπρο,

εδώ το πρώτο φύλλο το τύλιξα γύρω από ένα ταψί 30 εκατοστών αλλά στο τέλος διαπίστωσα ότι ολοστρόγγυλο δεν γίνεται σχεδόν ποτέ. Ο λόγος είναι γιατί το δέρμα όταν τεντώνει πιέζει το ξύλο και το μεταμορφώνει. Το δέρμα προφανώς δεν είναι απαραίτητο να υπερκαλύπτει το ξύλο, αυτό είναι θέμα αισθητικής. Μπορεί να καλύπτει όπως λες 2 εκατοστά, κατόπιν να κολληθεί πάνω του κάποια ταινία ώστε να μην φαίνονται τα σημεία που κόπηκε και να τελειώνει με ξύλο. Το φύλλο του ξύλου για το ντέφι αυτό το βρήκα έτοιμο στον ξυλέμπορο-ξυλουργό που είχε κάποια παραγγελία και του είχαν περισσέψει. Έκτοτε συνήθως αγοράζω 3 χιλιοστά κόντρα πλακέ οκουμέ ή λεύκα. Η αλήθεια είναι πως δεν έχω δοκιμάσει ακόμα να χρησιμοποιήσω κόσκινα όπως κάνουν αρκετοί επαγγελματίες του χώρου, λόγω έλλειψης χρόνου.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Παραδοσιακά κρουστά για την έκθεση 2018
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 10, 2018, 08:20:57 πμ »

εδώ το πρώτο φύλλο το τύλιξα γύρω από ένα ταψί 30 εκατοστών αλλά στο τέλος διαπίστωσα ότι ολοστρόγγυλο δεν γίνεται σχεδόν ποτέ.
..................
 Η αλήθεια είναι πως δεν έχω δοκιμάσει ακόμα να χρησιμοποιήσω κόσκινα όπως κάνουν αρκετοί επαγγελματίες του χώρου, λόγω έλλειψης χρόνου.


από άσχετο θέμα, αλλά σε κάποιο σημείο έφτιαξα μια παρόμοια κατασκευή από κόντρα πλακέ: δεν ξέρω αν βολεύει, εδώ η μέθοδος που χρησιμοποίησα για να κολλήσω μεταξύ τους δυο στεφάνια κόντρα πλακέ που γύρισα με τον ίδιο τρόπο (σε κασταρόλα  ;D).





Έσκαψα ένα κανάλι με το ρούτερ, πλάτους όσο τα δυο φύλλα μαζί (4+4 χιλ.). Έγινε πολύ κοντά σε "τέλειο κύκλο", απαραίτητο επειδή θα υποδεχόταν ένα άλλο εξάρτημα (κώνο).




Βέβαια εγώ δεν είχα δέρμα για να μου παραμορφώσει το στεφάνι.
Αν ενδιαφέρει υπάρχουν περισσότερες φωτογραφίες εδώ

http://www.luthier.gr/index.php?topic=2967.msg51425#msg51425

κι από μένα συγχαρητήρια για τις κατασκευές σου!!

tseros

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 279
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Παραδοσιακά κρουστά για την έκθεση 2018
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 10, 2018, 12:14:35 μμ »
Φίλε hijodedios
συγχαρητήρια και από μένα για τα όμορφα κρουστά σου και για την ωραία σου παρουσίαση. Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω για το δέρμα . Τι είδος χρησιμοποιείς και από το προμηθεύεσαι. Αν το επεξεργάζεσαι ο ίδιος θα με ενδιέφεραν πολύ λεπτομέρειες

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Παραδοσιακά κρουστά για την έκθεση 2018
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 10, 2018, 12:23:41 μμ »
Έσκαψα ένα κανάλι με το ρούτερ, πλάτους όσο τα δυο φύλλα μαζί (4+4 χιλ.). Έγινε πολύ κοντά σε "τέλειο κύκλο"...


... ξέχασα (!) να πω ότι για την κόλληση έβαλα τα ήδη γυρισμένα στεφάνια με κόλλα ανάμεσά τους και τα "φύτεψα" μαζί μέσα στο κανάλι ώστε να πάρουν το σωστό σχήμα κατά την κόλληση. Τα εγκάρσια χείλη στις ενώσεις (εκεί όπου κάθε στεφάνι ενώνεται με τον εαυτό του) τα έβαλα αντιδιαμετρικά στον κύκλο. Αυτές οι εγκάρσιες ενώσεις δεν ακουμπούσαν μεταξύ τους (δεν ολοκληρωνόταν ο κύκλος σε κάθε στεφάνι δηλαδή) γιατί δεν με ενδιέφερε απόλυτη ακρίβεια. Τα κενά τα "γέμισα" με το ίδιο υλικό μετά.
Μετά την κόλληση υπό κανονικές συνθήκες δεν μπορούν να στρεβλώσουν, κάθε κομμάτι γίνεται κόντρα στο άλλο. Βέβαια με το δέρμα όπως είπα δεν ξέρω τι γίνεται. Για να μην κολλήσουν τα στεφάνια με το κόντρα πλακέ της βάσης (κανάλι) από το ξεχείλισμα της κόλλας, είχα βάλει ένα λεπτό σελοφάν που κάλυπτε πάτο και πλαϊνά του καναλιού, επειδή είναι πολύ λεπτό υλικό δεν επηρεάζει το σχήμα.
Αν ξεφύγουν τα χείλη (περίμετροι) υψομετρικά μεταξύ των δύο στεφανιών κατά την κόλληση, τα ξυρίζεις μετά με το ροκάνι.
Στην δεύτερη φωτογραφία πιο πάνω (με τους σφιγκτήρες) φαίνεται και μια πατούρα που μπήκε για να πατήσει ο κώνος, αυτή τοποθετήθηκε αργότερα και δεν έχει σχέση με το γύρισμα - κόλληση που περιγράφω παραπάνω.
Άλλη φωτο ήθελα να βάλω, αυτή (φαίνεται και το σελοφάν) :

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2018, 12:38:30 μμ από Μάνος Τουρπάλης »

hijodedios

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 6
Απ: Παραδοσιακά κρουστά για την έκθεση 2018
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 12, 2018, 12:48:47 πμ »
Μάνο καλησπέρα, είναι καλή ιδέα αυτή για τα ντέφια που έχουν μικρό ύψος κόθρου, σε ευχαριστώ.

Φίλε tseros, τα δέρματα που χρησιμοποιώ είναι κατσίκι και αγελάδα. Τα παίρνω έτοιμα από τον Αλεξά στην Μενάνδρου. Η επεξεργασία του δέρματος είναι χρονοβόρα διαδικασία για μένα προσωπικά, ενώ η δυσοσμία μου είναι ανυπόφορη.

Tags: