Αποστολέας Θέμα: Εποξικη ρητινη  (Αναγνώστηκε 1084 φορές)

tsipis

• Sr. Member
Εποξικη ρητινη
« στις: Φεβρουάριος 19, 2018, 09:36:42 πμ »
Γεια χαρα , ψαχνοντας στο νετ για αλλα πραγματα επεσα σε αυτο το βιντεο ψαχνοντας το λιγο παραπανω βρηκα αυτον τον τυπο που νομιζω οτι βαζει εποξικη ρητινη στα σωματα που φτιαχνει. Το βρηκα ωραια ιδεα σε περιπτωση που το ξυλο που θελουμε να βαλουμε εχει ενα ελατωμα και το αποριπτουμε για αυτον τον λογο,για παραδειγμα εχω μια ριζα απο ελια που θα ηθελα να βαλω σε μια κατασκευη αλλα το εχω βαλει στην ακρη. Αν το παμε ενα βημα παραπανω μπορουμε να χρησιμοποιησουμε ρητινη για τσαμπουκαδες σχεδια στην ταστιερα η οτι αλλο σκεφτει ο καθενας. Εμενα με επιασε μια τρελα και θα το προσπαθησω με το συγκεκριμενο κομματι ξυλου που ανεφερα αλλα θα ηθελα και τις γνωμες σας. Τελος αν εχει ανεβει το θεμα σε λαθος κατηγορια παρακαλω τους διαχειριστες να το μετακινησουν. Ευχαριστω.
https://youtu.be/gBx9txEUZIc
http://www.stonewolfguitars.com/
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
Απ: Εποξικη ρητινη
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 19, 2018, 06:27:19 μμ »
αυτο που σου χρειαζεται ειναι ενας μετασχηματιστης απο φουρνακι μικροκυματων, κι ενας ηλεκτρολογος να σου πει τι θα κανεις.Νομιζω το υγρο που ριχνει για να γινει η ...ηλεκτροπληξια στο ξυλο ειναι νερο με σοδα.Εσυ κανε καλου κακου και μια ασφαλεια ζωης.
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

tsipis

• Sr. Member
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 20, 2018, 03:12:40 μμ »
αυτο που σου χρειαζεται ειναι ενας μετασχηματιστης απο φουρνακι μικροκυματων, κι ενας ηλεκτρολογος να σου πει τι θα κανεις.Νομιζω το υγρο που ριχνει για να γινει η ...ηλεκτροπληξια στο ξυλο ειναι νερο με σοδα.Εσυ κανε καλου κακου και μια ασφαλεια ζωης.

Δεν έχω καμία πρόθεση να ασχοληθώ με ρευματα φίλε, απλώς θα κλείσω τα ελαττώματα του ξύλου με αυτό το υλικό  και θα το χρησιμοποιήσω σε μια κατασκευή, ο φίλος εκεί φτιάχνει το μισό σώμα της κιθάρας με ρητινη και αναρωτιέμαι τι συμπεριφορά έχει και πως επηρεάζει το τελικό αποτέλεσμα.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 20, 2018, 03:13:55 μμ »
τι να επηρεασει μωρε? Ηλεκτρικη ειναι.

tzekos

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: κεδρος
  • Αριθμός κατασκευών: δυο
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 20, 2018, 03:53:26 μμ »
φιλος,οτι θες απο εποξικες ρητινες ειμαι αυτος που θα σε βοηθησει.ασχολουμαι επαγγελματικα,..πολλα χρονια.......... {music026}

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 20, 2018, 09:58:17 μμ »
καποια στιγμη θα χρειαστω κι εγω τετοια φωσφορουχα.................εχουμε ακρη να βρουμε ρε Ζαχο?

saved

• Sr. Member
  • Αριθμός κατασκευών: 3
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 20, 2018, 10:21:08 μμ »
Eχω παρει φωσφορουχα μπογια απο τον χελιδονη στην θεσσαλονικη.
Δεν την δουλεψα ακωμα,οποτε δεν εχω εμπιρια,και ουτε θυμαμαι που την εχω.
Για ριτηνες το καλοκαιρι θα κανω κατι πειραματα και σκεφτομαι για west system epoxy 105+205
Oποτε tzeko θα χρειαστω καποιες βοηθειες οταν ερθει εκεινη η ωρα

tsipis

• Sr. Member
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 21, 2018, 10:28:46 πμ »
φιλος,οτι θες απο εποξικες ρητινες ειμαι αυτος που θα σε βοηθησει.ασχολουμαι επαγγελματικα,..πολλα χρονια.......... {music026}

Ωραίος, ποιο προϊόν μου προτείνεις να βάλω για να μπορώ να το δουλέψω μετά?  Επίσης τι χρωστικες μπορώ να βάλω?  Για παράδειγμα μπορώ να βάλω αντί για την ειδική χρωστικη που τσιμπάει λίγο στην τιμή σκόνη αγιογραφιας?  Φαντάσου ότι δεν θέλω να καλυψω  όλο το ξύλο αλλά να κλείσω κάποια ελαττώματα σκασιματα τρύπες κτλ τα οποια είναι τοπικά, κάποια στιγμή θα ανεβάσω φώτο από το κομματι που θέλω να φτιάξω . Αυτο το υγρο γυαλι για παράδειγμα θα κάνει δουλειά? 

Γιάννης Μαν.

• Newbie
  • *
  • Αγαπημένο ξύλο: ΜΟΥΡΝΙΑ
  • Αριθμός κατασκευών: 15
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 28, 2018, 12:31:51 πμ »
Χαίρετε!!! Τι εποξική προτείνετε για κόλληση μεταξύ ξύλων (δλδ σε κάποια επισκευή που έχουν κενά και χρειαστεί εποξική )
Και τι εποξική για στοκαρισμα?

Νικηφορος

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλιό σαν το κρασί
  • Αριθμός κατασκευών: 4
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 28, 2018, 08:15:16 πμ »
Καλημερα.
Εχω χρησιμοποιησει παλαιοτερα τη western system η οποια θεωρειται κορυφαια ,αλλα ειναι πανακριβη. Τελευταια χρησιμοποιησα την  epoxol της neotex και νομιζω οτι δεν ειδα ουσιαστικη διαφορα. Ειναι ρευστη αλλα μπορεις και να στοκαρεις αφου προσθεσεις ενα αδρανες υλικο, κατα τα γνωστα. Παντως για σχετικα μεγαλα κενα νομιζω οτι ο καλυτερος τροπος για γεμισμα ειναι να το τοποθετησεις ετσι ωστε να μην χυνεται εξω η ρητινη και να γεμισεις με ρευστη ρητινη με συριγγα.
Κατα τον πολυμερισμο εχει μια μικρη ρικνωση, οποτε ειναι πιθανον να θελει ενα ψιλοστοκαρισμα στο τελος για να ερθουν ολα προσωπο. Παντως η συγκολληση που κανουν ειναι ισχυροτατη.
Την οποια προσωπικη μου εμπειρια μεταφερω...δεν ειμαι ειδικος παντως. Νομιζω καποιος εδω μεσα ειχα διαβασει οτι ασχολειται επαγγελματικα...
And did they get you to trade,
hot ashes for trees, hot air for a cool breeze
cold comfort for change
did you exchange
a walk on part in a war, for a lead role in a cage