Αποστολέας Θέμα: Πριόνι κοπής κατά μήκος (ripsaw)  (Αναγνώστηκε 3212 φορές)

διπλόχορδος

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Αριθμός κατασκευών: Μία κατασκευή και μισή ανακατασκευή (από 8χορδο σε 6χορδο)
Πριόνι κοπής κατά μήκος (ripsaw)
« στις: Ιανουάριος 19, 2018, 12:46:11 πμ »
Καλή χρονιά και καλές κατασκευές σε όλους και όλες!
Πού μπορώ να βρω ΕΝ ΕΛΛΑΔΙ τέτοιο πριόνι; Έχω αρχίσει να καταλήγω ότι η μόνη λύση είναι να βρω ή αγοράσω ένα σχετικά φτηνό (περίπου 20-30€) "κλασικό" πριόνι κάθετης κοπής (crosscut saw) και να το μετατρέψω...
Ευχαριστώ!
Viva fui in silvis
sum dura occisa securi
dum vixi tacui
mortua dulce cano...

Quid sim?

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Πριόνι κοπής κατά μήκος (ripsaw)
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 19, 2018, 06:59:57 πμ »
καλημερα
νομιζω λεγεται σεγατσα, οποτε με μια τετοια αναζητηση θα βρεις πολλα...
(το αλλο που κοβει οταν τραβας ειναι σβανας ή σβαρνας οπως λενε εδω τα παιδια που ειναι ειδημονες σε αυτα)
βεβαια θα περιμενεις αυτους να σου πουνε σιγουρα για την σεγατσα... γιατι εγω μπορει να τα χω μπερδεψει  {celebrate015}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

tseros

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Πριόνι κοπής κατά μήκος (ripsaw)
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 19, 2018, 09:20:34 πμ »

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Πριόνι κοπής κατά μήκος (ripsaw)
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 19, 2018, 01:41:52 μμ »
Τα περισσότερα πριόνια είναι cross cut.
Με δόντι rip δεν ξέρω εδώ στην Ελλάδα που θα βρεις.
Επί της ευκαιρίας να δώσω ένα site (για όσους δεν το ξέρουν) το οποίο έχει "παπάδες" και έχει πολλά σαν κι αυτό που ψάχνεις. https://www.fine-tools.com

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Πριόνι κοπής κατά μήκος (ripsaw)
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 19, 2018, 08:58:28 μμ »
α ρε γιωργη, πως τα λυγουρευομαι αυτα τα παλιογιαπονεζικα...  {celebrate015}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

διπλόχορδος

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Αριθμός κατασκευών: Μία κατασκευή και μισή ανακατασκευή (από 8χορδο σε 6χορδο)
Απ: Πριόνι κοπής κατά μήκος (ripsaw)
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 12:24:57 μμ »
Ευχαριστώ για την όποια απάντηση! Η διαφορά τους είναι στην οδόντωση, το ένα για να κόβει κάθετα στα νερά, το άλλο παράλληλα.
https://www.youtube.com/results?search_query=crosscut+vs+rip+saw+

Κάτι τέτοιο χρειάζομαι: https://www.ebay.co.uk/itm/Vintage-W-Tyzack-Sons-Turner-Nonpareil-Rip-Saw-Hand-Saw-23-8-tpi/162852845243?_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIM.MBE%26ao%3D2%26asc%3D49896%26meid%3Dbdc908f27199438e8dd7defef738d726%26pid%3D100623%26rk%3D4%26rkt%3D5%26sd%3D202168774303&_trksid=p2047675.c100623.m-1


Μάλλον δεν υπάρχουν στην Ελλάδα τέτοια διαθέσιμα. Μάλλον σε κάποιο γιαπωγέζικο pullsaw διπλής χρήσης θα καταλήξω μου φαίνεται (https://www.amazon.com/Gyokucho-Double-Ryoba-Razor-Woodworker/dp/B00BSQUARI/ref=as_sl_pc_qf_sp_asin_til?tag=thesamucarp-20&linkCode=w00&linkId=TU7YTWUZVHYN4ISB&creativeASIN=B00BSQUARI),
αλλιώς θα πάρω ένα φτηνό (σεγάτσα 55cm+) και θα το μετατρέψω....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2018, 12:35:54 μμ από διπλόχορδος »
Viva fui in silvis
sum dura occisa securi
dum vixi tacui
mortua dulce cano...

Quid sim?

Sparus auratus

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 31
Απ: Πριόνι κοπής κατά μήκος (ripsaw)
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 12:06:11 μμ »
Καλημέρα κι από εμένα,

Το 99% από τα πριόνια που κυκλοφορούν στην αγορά σήμερα (καινούρια) είναι με δόντια για εγκάρσια κοπή (cross cut).

Επίσης η συντριπτική πλειοψηφία τους έχει δόντια που έχουν υποστεί επεξεργασία σκλήρυνσης (hardened teeth, hardpoint teeth) με αποτέλεσμα να είναι αδύνατο να τα ακονίσεις όταν στομώσουν (το πετάς και παίρνεις καινούριο) ή να το αλλάξεις για κατά μήκος κοπή (rip).

Υπάρχουν και καινούρια πριόνια που έχουν δόντια για κατά μήκος κοπή, αλλά είναι αρκετά έως πολύ ακριβά (Lie Nielsen, Lynx, Pax κλπ).

Οι επιλογές με λογικό κόστος είναι:

Α) Μεταχειρισμένο από e-Bay με την προϋπόθεση ότι θα το καθαρίσεις και θα το ακονίσεις (μην βασίζεσαι στις περιγραφές του πωλητή για τον τύπο κοπής, οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα) και το κυριότερο που πρέπει να προσέξεις είναι η λάμα να είναι ίσια.

Β) Καινούριο που να επιδέχεται ακόνισμα και μετατροπή όπως αυτό https://www.amazon.co.uk/Spear-Jackson-9515K-24-inch-Traditional/dp/B0043YN9CK/ref=pd_sim_60_2?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=8RQTCBP3E5EWTK7XSS34 που έχει δόντια για εγκάρσια κοπή, αλλά κόβει σχετικά ικανοποιητικά και κατά μήκος και είναι εύκολο να το μετατρέψεις (έχει και με πιο μικρό μέγεθος 22 ίντσες με 10 ή 7tpi).

Γ) Ιαπωνικό Ryoba που έχει δύο κόψεις αλλά κι αυτό τις περισσότερες φορές αν στομώσει το πετάς (ή αλλάζεις τη λάμα μόνο) ή στην περίπτωση που επιδέχεται ακόνισμα θα πρέπει να μαθεις πως να το ακονίζεις (δεν έχω ιδέα αν είναι εύκολο αυτό).

Το σημείο κλειδί στην υπόθεση είναι ότι (με εξαίρεση τα Ryoba ίσως) αργά ή γρήγορα θα πρέπει να μάθεις να ακονίζεις το πριόνι σου.

 
Απ' τον κόσμο αυτόν τον ψεύτη είμαστε περαστικοί,
πριν τον νιώσουμε τον ζούμε και περνάμε βιαστικοί

διπλόχορδος

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Αριθμός κατασκευών: Μία κατασκευή και μισή ανακατασκευή (από 8χορδο σε 6χορδο)
Απ: Πριόνι κοπής κατά μήκος (ripsaw)
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 07:45:08 μμ »
Τσιπούρα είσαι μάγκας μεγάλος. Ευχαριστώ για το Spear & Jackson!
Viva fui in silvis
sum dura occisa securi
dum vixi tacui
mortua dulce cano...

Quid sim?

Sparus auratus

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 31
Απ: Πριόνι κοπής κατά μήκος (ripsaw)
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 02:32:36 μμ »
Δεν κάνει τίποτα  {celebrate006}, να ξέρεις όμως ότι το Spear & Jackson έχει σχετικά μεγάλο τσαπράζι (set) και ίσως πρέπει να το μειώσεις λίγο.
Απ' τον κόσμο αυτόν τον ψεύτη είμαστε περαστικοί,
πριν τον νιώσουμε τον ζούμε και περνάμε βιαστικοί

διπλόχορδος

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Αριθμός κατασκευών: Μία κατασκευή και μισή ανακατασκευή (από 8χορδο σε 6χορδο)
Απ: Πριόνι κοπής κατά μήκος (ripsaw)
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 06:18:37 μμ »
Δεν κάνει τίποτα  {celebrate006}, να ξέρεις όμως ότι το Spear & Jackson έχει σχετικά μεγάλο τσαπράζι (set) και ίσως πρέπει να το μειώσεις λίγο.

"Τσαπράζι"/set είναι η γωνία της οδόντωσης, κι όχι το μέγεθος του κάθε δοντιού, σωστά; 
Επίσης δεν βλέπω να λέει πόσα δόντια ανά ίντσα έχει... Ούτε γι' αυτό, το 24άρι, ούτε για το 22άρι. Αν το κατέχεις και το έχεις δουλέψει ήδη, μου λες και το νούμερο και το αν είσαι ευχαριστημένος; Αν όχι, αγνόησέ το...
Viva fui in silvis
sum dura occisa securi
dum vixi tacui
mortua dulce cano...

Quid sim?

Sparus auratus

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 31
Απ: Πριόνι κοπής κατά μήκος (ripsaw)
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 27, 2018, 01:25:32 μμ »
Τσαπράζι είναι η απόκλιση που έχουν τα δόντια δεξιά - αριστερά από το επίπεδο της λάμας και ουσιαστικά καθορίζει το πλάτος κοπής του πριονιού.

Όταν είναι πολύ έντονο κάνει δύσκολο το ξεκίνημα του πριονιού και κατά τη διάρκεια της κοπής το πριόνι φεύγει πιο εύκολα από την ευθεία. Χωρίς καθόλου τσαπράζι το πριόνι θα σφηνώσει στο ξύλο που έχει την τάση να κλείνει πίσω από τη λάμα.

Τα σκληρά ξύλα θέλουν θεωρητικά λιγότερο τσαπράζι από τα μαλακά (πεύκο - έλατο). Στην πράξη δεν έχω δει διαφορά, χρησιμοποιώ το λιγότερο δυνατό τσαπράζι.

Τα πριόνια της Spear & Jackson είναι 22 ίντσες με 10 ή 7 δόντια ανά ίντσα και 24 ίντσες με 7 δόντια ανά ίντσα. 'Ολα είναι ακονισμένα για εγκάρσια κοπή αλλά κόβουν σχετικά ικανοποιητικά και κατά μήκος των νερών.

Προσωπικά έχω το μικρό με 10 δόντια νά ίντσα που το έχω κρατήσει με το αρχικό ακόνισμα και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος (έκοψα την επιφάνεια εργασίας του πάγκου που είναι 9,5 εκατοστά με μεγάλη ευκολία και η επιφάνεια της τομής είναι πολύ καθαρή), και το  μεγάλο με 7 δόντια ανά ίντσα που του άλλαξα το ακόνισμα για κατά μήκος κοπή και κόβει πολύ καλά αλλά η επιφάνεια τομής είναι πιο τραχιά.

Και τα δύο είχαν πολύ έντονο τσαπράζι που το μείωσα χτυπώντας απαλά τα δόντια (και από τις δύο πλευρές) χρησιμοποιώντας μια βαριοπούλα στερεωμένη στη μέγγενη (αμόνι) κι ένα κανονικό σφυρί. Η διαφορά πριν και μετά ήταν μεγάλη.

Γενικά το κόψιμο του ξύλου κατά μήκος είναι πολύ πιο επίπονη διαδικασία από το εγκάρσιο οπότε όσο πιο παχύ το ξύλο τόσο μακρύτερο πρέπει να είναι το πριόνι και με όσο το δυνατόν λιγότερα δόντια (π.χ για 5 εκατοστά πάχος ξύλου τα 10 δόντια ανά ίντσα είναι πάρα πολλά και θα πάρει πολλή ώρα, τα 7 δόντια είναι προτιμώτερα)

Μπορείς να βρεις πολύ υλικό (οδηγίες, φωτό, βίντεο) στο διαδίκτυο αν ψάξεις για saw sharpening, saw setting, saw tooth geometry

 

Απ' τον κόσμο αυτόν τον ψεύτη είμαστε περαστικοί,
πριν τον νιώσουμε τον ζούμε και περνάμε βιαστικοί

διπλόχορδος

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Αριθμός κατασκευών: Μία κατασκευή και μισή ανακατασκευή (από 8χορδο σε 6χορδο)
Απ: Πριόνι κοπής κατά μήκος (ripsaw)
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 27, 2018, 04:10:49 μμ »
Spare Aurate είσαι το ίνδαλμά μου. Σε ευχαριστώ!
Viva fui in silvis
sum dura occisa securi
dum vixi tacui
mortua dulce cano...

Quid sim?

Sparus auratus

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 31
Απ: Πριόνι κοπής κατά μήκος (ripsaw)
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 02:31:45 μμ »
Ε όχι και ίνδαλμα ωρέ Διπλόχορδε μην είσαι υπρβολικός!

(μπορώ όμως να σου στείλω όμως ένα πόστερ με την αφεντομουτσουνάρα μου σε φυσικό μέγεθος για το εργαστήρι σου, ή μια κούπα για να με βλέπεις πρωί πρωί με τον καφέ, ή μια λούτρινη φιγούρα μου για να κρατάς το βράδυ αγκαλιά στο κρεβάτι, ή..........  {celebrate015} {celebrate015} {celebrate015} {celebrate015}).

Απ' τον κόσμο αυτόν τον ψεύτη είμαστε περαστικοί,
πριν τον νιώσουμε τον ζούμε και περνάμε βιαστικοί

διπλόχορδος

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Αριθμός κατασκευών: Μία κατασκευή και μισή ανακατασκευή (από 8χορδο σε 6χορδο)
Απ: Πριόνι κοπής κατά μήκος (ripsaw)
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 04:45:10 μμ »
Ε όχι και ίνδαλμα ωρέ Διπλόχορδε μην είσαι υπρβολικός!

(μπορώ όμως να σου στείλω όμως ένα πόστερ με την αφεντομουτσουνάρα μου σε φυσικό μέγεθος για το εργαστήρι σου, ή μια κούπα για να με βλέπεις πρωί πρωί με τον καφέ, ή μια λούτρινη φιγούρα μου για να κρατάς το βράδυ αγκαλιά στο κρεβάτι, ή..........  {celebrate015} {celebrate015} {celebrate015} {celebrate015}).

Γελάς...; Μα έχω βάλει ήδη background στην επιφάνεια εργασίας του laptop μου τη φωτό με τον πάγκο εργασίας και το woodworking shop-garage σου!!!  :-*
Viva fui in silvis
sum dura occisa securi
dum vixi tacui
mortua dulce cano...

Quid sim?

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Πριόνι κοπής κατά μήκος (ripsaw)
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 29, 2018, 06:59:05 πμ »
για να κρατάς το βράδυ αγκαλιά στο κρεβάτι, ή..........

οχι μισα λογια... πανω που αρχισε να γινεται καυτο....  {celebrate015}

 {celebrate018} εγω θελω τισερτ XXXXL, με 
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Tags: