Αποστολέας Θέμα: Επιλογη ξεχονδριστηρα  (Αναγνώστηκε 1710 φορές)

letasos

• Sr. Member
Επιλογη ξεχονδριστηρα
« στις: Νοέμβριος 21, 2017, 10:57:54 μμ »
Χαιρετω άπαντες και αιτουμαι βοηθείας !
Φιλος σκεφτεται να αγορασει ξεχονριστηρα - πλανη για ατομικη - ερασητεχνικη χρηση . Θα βολευτω κι εγω αντι να τρεχω και να παρακαλω καθε τρεις και λιγο . Υπαρχουν προτασεις ;
Σκεφτηκαμε να χτηπισουμε μια απο τις δυο boston 42603 η 42662 . Αν εχει καποιος καποια απο τις δυο αν μπορει ας μας δοσει τα φωτα του . Οποια αλλη γνωμη - προταση θεμητη και ευπροσδεκτη . Ευχαριστω εκ των προτερων τα μάλα για πυθανες απαντησεις !!!

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
Απ: Επιλογη ξεχονδριστηρα
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 22, 2017, 09:19:43 πμ »
Χαιρετω άπαντες και αιτουμαι βοηθείας !
Φιλος σκεφτεται να αγορασει ξεχονριστηρα - πλανη για ατομικη - ερασητεχνικη χρηση . Θα βολευτω κι εγω αντι να τρεχω και να παρακαλω καθε τρεις και λιγο . Υπαρχουν προτασεις ;
Σκεφτηκαμε να χτηπισουμε μια απο τις δυο boston 42603 η 42662 . Αν εχει καποιος καποια απο τις δυο αν μπορει ας μας δοσει τα φωτα του . Οποια αλλη γνωμη - προταση θεμητη και ευπροσδεκτη . Ευχαριστω εκ των προτερων τα μάλα για πυθανες απαντησεις !!!

Γειά σου Τάσο !

Δεν έχω γνώση για την επιλογή πλάνης - ξεχονδριστήρα ...

Γνωρίζω όμως τούτο .  Να τηρείτε με θρησκευτική ευλάβεια όλους τους κανόνες ασφαλείας και σωστής λειτουργίας .

Θέλω να το αγοράσετε , να το χαρείτε, αλλά περισσότερο θέλω να έχετε ακέραια τα δάχτυλά σας !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Παπαβλαχόπουλος Γιάννης

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: το κοπάνημα
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 22, 2017, 11:23:43 μμ »
'Έχω πάρει την 42662 και είμαι ευχαριστημένος. Δεν την έχω σκίσει, αλλά ότι έκανα από ξεχόνδρισμα και πλάνισμα τα έκανε τέλεια.

letasos

• Sr. Member
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 24, 2017, 03:36:27 μμ »
Ιωσηφ , σ'ευχαριστω για τις προειδοποιησεις σου - εννοειται οτι η προσοχη ειναι το παν . Προσωπικα αποφευγω τα " βαρεως τυπου " ηλεκτρικα εργαλεια , ακριβως για τους λογους ασφαλειας . Αν και εδω που τα λεμε πρεπει να θελεις να μηνεις κουλος για να χώσεις το χερι μεσα σε ενα ξεχονδριστηρα ...
Γιαννη σ'ευχαριστω για την απάντησή σου . Η 42662 δεν υπαρχει αμεσα διαθεσημη - αναμενεται σε κανα 20-ήμερο . Αναρωτιώμαστε , αν εκτος απο την λιγο μικροτερη ισχυ , η 42603 ειναι το ιδιο αξιοπιστη ως μηχανημα . Το εχει ψαξει κανεις ;...να περιμενουμε ή να το παιξουμε χήρες στο κρεβατι ; 

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 24, 2017, 07:58:43 μμ »
...

Αν και εδω που τα λεμε πρεπει να θελεις να μηνεις κουλος για να χώσεις το χερι μεσα σε ενα ξεχονδριστηρα ...

...

Την πλάνη να προσέχετε κύριοι  ...  να μη σας "πλανέψει "  με την ταχύτητα και το γρήγορο - καθαρό  αποτέλεσμα ...  Οι ξυλουργοί γνωρίζουν πολύ καλά ...

Περιμένετε λιγάκι ... Καλή αγορά !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Παπαβλαχόπουλος Γιάννης

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: το κοπάνημα
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 25, 2017, 01:40:07 πμ »
Ιωσηφ , σ'ευχαριστω για τις προειδοποιησεις σου - εννοειται οτι η προσοχη ειναι το παν . Προσωπικα αποφευγω τα " βαρεως τυπου " ηλεκτρικα εργαλεια , ακριβως για τους λογους ασφαλειας . Αν και εδω που τα λεμε πρεπει να θελεις να μηνεις κουλος για να χώσεις το χερι μεσα σε ενα ξεχονδριστηρα ...
Γιαννη σ'ευχαριστω για την απάντησή σου . Η 42662 δεν υπαρχει αμεσα διαθεσημη - αναμενεται σε κανα 20-ήμερο . Αναρωτιώμαστε , αν εκτος απο την λιγο μικροτερη ισχυ , η 42603 ειναι το ιδιο αξιοπιστη ως μηχανημα . Το εχει ψαξει κανεις ;...να περιμενουμε ή να το παιξουμε χήρες στο κρεβατι ;

Να περιμένετε την άλλη δεν έχει καμία σχέση η μία με την άλλη. Τα κεντρικά δεν την έχουν?

letasos

• Sr. Member
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 25, 2017, 08:19:38 πμ »
Ιωσηφ , μην ανησηχεις θα προσεχουμε . Να σαι καλα .
Γιαννη , οχι , μ'αυτα τα καταραμενα logistics κανενα καταστημα δεν κρατα ουτε ενα δειγμα απο κανενα εργαλειο , ουτε καν για βιτρινα . Οταν σου πει ενας οχι , σημαινει οτι δεν υπαρχει πουθενα - ουτε στα κεντρικα ( το καρατσεκαρισα κι αλλες φορες ) . Σ'ευχαριστω πολυ για τα " φωτα " σου . Βοήθησες πολυ . Ο κυβος ερριφθει . Θα περιμενουμε . 

alexandros

• Full Member
  • Αριθμός κατασκευών: 1
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 18, 2018, 01:40:07 μμ »
Ξερει κανείς την διαφορά;
βλέπω να είναι το ίδιο πράγμα με την BORMANN να έχει πιο μεγάλο μοτερ και η τιμή
πάνω κάτω η ίδια...

http://www.ergaliomihaniki.gr/index.php?route=product/product&path=139_187&product_id=8761

http://www.tool-mania.gr/store/Product/ProductInfo.aspx?id=211&cid=82

Γιωργος π

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 11, 2020, 05:57:53 μμ »
Καλησπέρα παιδιά,   Θέλω να πάρω μια πλανη ξεχονδριστηρα,  αλλά δεν ξέρω αν κάνουν (καλη) δουλειά..   
Έχει κανείς από αυτές τις μικρες;;   
κάνουν δουλεια;;
Έχετε να μου προτείνεται καμια;;;;

Κάτι τέτοιο σκέφτομαι να πάρω.
https://ergalio.com/%CF%80%CE%BB%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%BE%CE%B5%CF%87%CE%BF%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B5%CF%82/6402-bormann-bpt1250-018421-%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%B7-%CE%BE%CE%B5%CF%87%CE%BF%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B1%CF%82-1250w.html?ref=bestprice.gr

Ή κάτι παραπλήσιο.... 

Δέκτη κάθε πρόταση....
Ευχαριστώ

George45

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 11, 2020, 08:59:17 μμ »
https://www.e-ergaleio.gr/product_info.php?products_id=26193&skr_prm=WyJmYTQ3NGFmYy0yZjFkLTQ1NjYtYWQzZi01NDE4N2RjYWFkNDEiLDE1ODY2Mjc2NDUyMTMseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0
Εχω αυτη που περιγραφης απο αυτο το καταστημα.ειναι ακριβως ιδια εγω την ειχα παρη περσι 235 ευρω.μην κοιτας το μοντελο που λεει ετσι ηταν το παλιο μοντελο τωρα τη λεει bpt1250.για τη χρηση που την θελουμε εμεις ειναι μια χαρα αν την καλιμπραρεις σωστα θα εχεις πολυ καλα αποτελεσματα.ειναι μια χαρα για αυτη τη τιμη.για εμενα ηταν η καλυτερη αγορα που εκανα.

Γιωργος π

• Hero Member
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 11, 2020, 10:52:07 μμ »
Για πλανιαρισμα ταστιερας
Δουγες και κολαντζες την θέλω.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,   

Σε διάφορα σχολια διάβασα ότι χάνουν την ρύθμιση όταν δουλεύουν,   ότι δεν μπωρεις να βρεις μαχαιρια αν χρειαστείς ανταλακτικα και τέτοια........

Γι'αυτό ρωτάω...
Παντος ευχαριστώ πολύ.

George45

• Hero Member
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 11, 2020, 11:19:14 μμ »
Για δουγες και κολατζες δεν κανει.γιατι το πλανισμα φτανει μεχρι 5.50mm.για να πλανησεις κατω απο 6 mm πρεπει να βαλεις αυτα που θες να πλανησεις πανω σε  ενα αλλο ξυλο με ταινια διπλης οψης.βασικα ειναι οτι πρεπει για πλανισμα σε ξεφαρδισμενα μαδερακια ωστε να μπορεις να κοψεις πολυ ισια στην κορδελα.και να ξενχοδρισεις οτι ξυλο θες μεχρι τα 6mm και ταστιερες.τωρα οσο για τα μαχαιρια βρισκεις ανετα εκει που πουλανε κοπτικα εξαρτηματα.ολες οι μαρκες στην κατηγορια αυτη φορανε ακριβως τα ιδια μαχαιρια.εγω εχω τα μαμισια και εχω παρει και ενα ζευγαρει απο boston ειναι ολα ιδια.μηκος 204.οποια και μαρκα να παρεις σε αυτη  τη κατηγορια ειναι ιδιες της φτιαχνουν φασον.με μικρες διαφορες.οτι αλλο θες εδω ειμαστε.
https://youtu.be/-SLGgMGy-7E

Γιωργος π

• Hero Member
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 12, 2020, 12:56:41 πμ »
Ένας επιπλοποιος  που μου είχε κόψει δουγιες  έβαζε ένα ξυλο από κάτω  για να ανέβει πιο ψιλά και απλά αντί να τις βγάζει το μηχάνημα από μόνο του τις τραβουσαμε εμείς....

Μην το δοκιμάσει κάνεις.... Δεν ξέρω εάν είναι ασφαλές αυτό που λέω.....

Απλά έτσι έκανε....

Βέβαια το μηχάνημα του είναι πιο επαγγελματικό, αλλά μήπως γίνεται και σε πιο ερασιτεχνικά;;;   Αλλιώς πως πλανιαρετε ρε παιδιά τις δουγιες;;;
Με τριβειο τύμπανου μονο;;;

Νάσος

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 12, 2020, 08:19:30 πμ »
Για δουγες και κολατζες δεν κανει.γιατι το πλανισμα φτανει μεχρι 5.50mm.για να πλανησεις κατω απο 6 mm πρεπει να βαλεις αυτα που θες να πλανησεις πανω σε  ενα αλλο ξυλο με ταινια διπλης οψης.βασικα ειναι οτι πρεπει για πλανισμα σε ξεφαρδισμενα μαδερακια ωστε να μπορεις να κοψεις πολυ ισια στην κορδελα.και να ξενχοδρισεις οτι ξυλο θες μεχρι τα 6mm και ταστιερες.τωρα οσο για τα μαχαιρια βρισκεις ανετα εκει που πουλανε κοπτικα εξαρτηματα.ολες οι μαρκες στην κατηγορια αυτη φορανε ακριβως τα ιδια μαχαιρια.εγω εχω τα μαμισια και εχω παρει και ενα ζευγαρει απο boston ειναι ολα ιδια.μηκος 204.οποια και μαρκα να παρεις σε αυτη  τη κατηγορια ειναι ιδιες της φτιαχνουν φασον.με μικρες διαφορες.οτι αλλο θες εδω ειμαστε.
https://youtu.be/-SLGgMGy-7E
Γιώργο στην αρχή και στο τέλος του πλαναρίσματος σου πλανάρει το ξύλο λίγο παραπάνω?

George45

• Hero Member
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 12, 2020, 12:04:16 μμ »
Αυτο το κανει μονο οταν τα μαχσιρια ειναι οριακα ψηλα.αν τα κατεβασεις λιγο δεν θα τα αρπαζει.υπαρχει ειδικο παχυμετρο για να ρυθμηζεις τα μαχαιρια.

Tags: