Αποστολέας Θέμα: Μπουζουκι - Λουστρο στην ταστιερα  (Αναγνώστηκε 2096 φορές)

Jnn23

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 19
Μπουζουκι - Λουστρο στην ταστιερα
« στις: Νοέμβριος 02, 2017, 04:27:17 μμ »
Καλησπερα παιδια. Εχω ενα μπουζουκι και εχει λουστρο στην ταστιερα(το επιβεβαιωσε και μαστορας που το ειδε). Εχω ακουσει οτι το λουστρο στην ταστιερα επηρεαζει αρνητικα τον ηχο του οργανου. Ισχυει αυτο? Αξιζει να το βγαλω? Προσφατα δοκιμασα ενα καινουριο οργανο και δεν ειχε καθολου λουστρο στην ταστιερα.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Μπουζουκι - Λουστρο στην ταστιερα
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 03, 2017, 09:14:20 πμ »
Θα έλεγα να το αφήσεις όπως είναι και να μην παιδεύεσαι. Αφενός δεν νομίζω ότι το λούστρο στην ταστιέρα παίζει κάποιο σημαντικό ρόλο στον ήχο (άλλοι είναι οι λόγοι που δεν εφαρμόζεται), αφετέρου εγώ προσωπικά βερνικωμένες ταστιέρες έχω δει μόνο σε "οικονομικής σειράς" μπουζούκια, τα οποία υστερούν σε πιο ουσιαστικά θέματα. Αν είναι τέτοια περίπτωση, ο "καθαρισμός" της ταστιέρας δεν θα βελτιώσει αισθητά τον ήχο.

Ίσως είναι άλλη περίπτωση βέβαια, βάλε καμμιά φωτογραφία αν θες - ξέρεις κατασκευαστή ?

Jnn23

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 19
Απ: Μπουζουκι - Λουστρο στην ταστιερα
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 03, 2017, 03:54:44 μμ »
Κατασκευαστης μανωλης κρομυδας θεσσαλονικη. Κατασκευη 1996 και κοστισε 700.000 δραχμες. Ειναι με οστρακα κτλ. Δεν ειναι φηθνο. Απλα ειπα μετα απο τοσα χρονια να κανω ενα καλο συμμαζεμα-σερβις στο οργανο για να το ανανεωσω.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Μπουζουκι - Λουστρο στην ταστιερα
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 03, 2017, 05:14:21 μμ »
όχι, καμία σχέση με αυτά που είχα υπόψη μου. Τον κατασκευαστή, τον ρώτησες ?

DRIVER (Βασιλειάδης Παύλος)

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Αγαπημένο ξύλο: ΚΑΡΥΔΙΑ
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Μπουζουκι - Λουστρο στην ταστιερα
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 13, 2018, 09:03:13 μμ »
Καλησπερα παιδια. Εχω ενα μπουζουκι και εχει λουστρο στην ταστιερα(το επιβεβαιωσε και μαστορας που το ειδε). Εχω ακουσει οτι το λουστρο στην ταστιερα επηρεαζει αρνητικα τον ηχο του οργανου. Ισχυει αυτο? Αξιζει να το βγαλω? Προσφατα δοκιμασα ενα καινουριο οργανο και δεν ειχε καθολου λουστρο στην ταστιερα.

ΦΙΛΕ Jnn23 ΜΟΛΙΣ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΛΙΓΟ ΑΡΓΑ ΒΕΒΑΙΑ, ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΛΟΥΣΤΡΡΙΣΜΕΝΗ ΤΑΣΤΙΕΡΑ
ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΛΟ ΣΤΟΝ ΗΧΟ .
ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΟΥΖΟΥΚΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ 1992 ΤΟΥ ΔΕΚΑΒΑΛΑ ΙΔΙΑΣ ΑΞΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΗΧΗΤΙΚΑ
ΚΑΘΑΡΙΖΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΑΠ ΟΤΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΒΑΦΗ
ΕΞΑΛΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΡΓΑΝΑ ΜΕ ΑΒΑΦΕΣ ΤΑΣΤΙΕΡΕΣ ΠΙΟ ΑΝΟΙΧΤΟΧΡΩΜΕΣ ,ΠΟΛΥ ΛΕΡΩΜΕΝΕΣ ΟΠΟΥ ΘΑ ΗΤΑΝΕ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΟΥΝ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΕΜΠΟΤΙΣΜΟ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΙΔΡΩΤΑ ΚΑΙ ΣΚΟΝΗ ΑΠΟ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΕΙΤΕ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΕΙΤΕ
ΑΠΟ ΒΑΡΕΜΑΡΑ.
ΩΣ ΕΚ ΤΟΥΤΟΥ ΔΗΛΩΝΩ ΥΠΕΡΜΑΧΟΣ ΤΗΣ ΛΟΥΣΤΡΑΡΙΣΜΕΝΗΣ ΤΑΣΤΙΕΡΑΣ
Υ.Γ.  ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΟΥΖΟΥΚΙ ΠΟΥ ΕΠΙΣΚΕΥΑΖΩ ΤΩΡΑ
Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΙΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΣΥΧΝΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ
ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΑ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΜΟΛΙΣ ΕΒΓΑΛΑ ΤΙΣ ΧΟΡΔΕΣ
Γεννήθηκα χωρίς να θέλω,
θα πεθάνω χωρίς να θέλω,
Αφήστε με όμως να ζήσω όπως θέλω

Tags: