Αποστολέας Θέμα: Εκλογή Συντονιστών της Πύλης των Ελλήνων Οργανοποιών  (Αναγνώστηκε 26640 φορές)

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Φίλοι μου καλησπέρα.

Κατ' αρχάς η εμπειρία μου για όσο διάστημα είμαι μέλος του χώρου μας είναι άκρως θετική. Θέλω να πω ότι σπανίως σε δημόσια βήματα συζήτησης βλέπεις τόση ευγένεια, αποφυγή έντονων προστριβών και θέληση για μοίρασμα γνώσεων και απόψεων με τόσο καλό, άνετο και φιλικό τρόπο.

Εξετάζοντας καθημερινώς τα στατιστικά του χώρου μας, βλέπω ότι τα μέλη μας και τα μηνύματά τους αυξάνονται με έναν πολύ ικανοποιητικό ρυθμό. Για το λόγο αυτό και χωρίς να θέλω να γίνω μάντης κακών, νομίζω ότι πρέπει να είμαστε έτοιμοι για να αντιμετωπίσουμε και κάποιες ανάρμοστες συμπεριφορές ενώ ταυτοχρόνως να τιμήσουμε με μια σημαίνουσα θέση κάποια μέλη μας που έχουν επιδείξει όλον αυτόν τον καιρό ιδιαιτέρως καλή συμπεριφορά, έχουν κάνει αρκετές κατασκευές οργάνων, είναι πολύ έμπειροι στην οργανοποιία, μοιράζονται τις γνώσεις τους μαζί μας και έχουν πολύ συχνή παρουσία στο χώρο.

Σε καμία περίπτωση δεν αναφέρομαι σε κανενός είδους λογοκρισία. Για κάποιες όμως απροκάλυπτα ειρωνικές, κακόβουλες ή ακόμη και υβριστικές τοποθετήσεις θα πρέπει να υπάρχουν κάποια εξουσιοδοτημένα από όλους μας μέλη να παρεμβαίνουν με συστάσεις ή ακόμη και με διαγραφή της τοποθέτησης.

Και ο μοναδικός τρόπος για να είναι αποδεκτές απ' όλους οι ενέργειες αυτών των μελών είναι η εκλογή.

Ένας ακόμη λόγος είναι ότι η ύπαρξη συντονιστών και δη εκλεγμένων, δίνει ένα άλλο κύρος σε ένα χώρο όπως ο δικός μας καθώς ενισχύει το αίσθημα προστασίας και ασφάλειας αλλά σε κάποιες περιπτώσεις και δικαιοσύνης.

Έχω ήδη συζητήσει το θέμα με το διαχειριστή μας το Γιάννη (yiannis), ο οποίος συμφώνησε να ξεκινήσω αυτό το θέμα.

Όσοι επιθυμούν λοιπόν, να υποβάλλουν υποψηφιότητα με προσωπικό μήνυμα στο Γιάννη και κοινοποίησή του σε εμένα, ώστε σε δεκαπέντε ημέρες από σήμερα (δηλαδή έως 22/12/2011) να συλλεχθούν οι υποψηφιότητες και να υποβληθεί μυστική ψηφοφορία που θα ολοκληρωθεί εντός δεκαπέντε ημερών από την έναρξή της.

Κάθε μέλος θα έχει δικαίωμα για τρεις ψήφους.

Ο τελικός αριθμός των συντονιστών που θα εκλεγούν θα είναι τρεις καθώς κρίθηκε αρκετός για την ώρα. Σε μεταγενέστερο χρόνο και αναλόγως με την αύξηση των μελών μας και των μηνυμάτων θα αυξάνονται και οι συντονιστές.

Βασικό προσόν για την υποβολή υποψηφιότητας είναι η καλή γνώση του διαδικτύου. Στο προσωπικό μήνυμα υποβολής υποψηφιότητας, ο υποψήφιος μπορεί να αναφέρει και την εμπειρία του στη χρήση του διαδικτύου καθώς και ότι άλλο ενισχυτικό αυτής υπάρχει.

Οι εκλεγμένοι συντονιστές θα έχουν καθήκοντα μικροδιορθώσεων σε τοποθετήσεις των μελών, κάποιες συστάσεις, μετακινήσεις θεμάτων και σε ακραίες περιπτώσεις διαγραφή κάποιας υβριστικής ή κακόβουλης τοποθέτησης.

Για την εκπλήρωση των καθηκόντων τους θα υπάρξει ενημέρωση και εκπαίδευση από τον διαχειριστή μας.

Λόγω της εμπλοκής μου στην όλη διαδικασία εγώ δε θα είμαι υποψήφιος.

Δεκτές οποιεσδήποτε προτάσεις, σχόλια, διορθώσεις κλπ. με σκοπό τη βελτίωση της διαδικασίας.

Όσοι πιστοί λοιπόν, προσέλθετε.

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: Εκλογή Συντονιστών της Πύλης των Ελλήνων Οργανοποιών
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 07:45:18 πμ »
Καλημερα!!!

Φιλε Τριανταφυλλε με προβληματισε το θεμα που εβαλες για τους συντονιστες!
Δεν εχω χρονο τωρα να το αναλυσω διεξοδικα αλλα θελω να επισημανω τα εξης:
Mην παρατηρηθουν απο τους συντονιστες φαινομενα οπως σε καποιο αλλο φορουμ οπου
δεν τολμας να ερθεις σε μια αντιπαραθεση με ενα συντονιστη για ενα θεμα και αμεσως
ξεπεταγονται οι αλλοι συντονιστες να τον υποστηριξουν! Να μιλανε με ειρωνεια και αυταρχικα!
Επισης οποτε θελουν να ειναι συντονιστες και οποτε θελουν να λενε την αποψη τους σαν μελη!
Πιστευω ο συντονιστης πρεπει να ειναι διακριτικος οπως ειναι ο Γιαννης και να παρεμβαινει μονο οταν πρεπει να σβησει ενα υβριστικο μηνυμα ή να μετακινησει ενα θεμα! Γενικα να ελεγχει τη καλη λειτουργια του φορουμ παντα με σεβασμο προς τον επισκεπτη!!

Προσωπικα  απο το 2005 εχω δημιουργησει  3-4 δικες μου ιστοσελιδες και ημουν και διαχειριστης σε μερικες αλλες!! Αυτα τα φαινομενα που σου γραφω παραπανω δεν τα εχω δει πουθενα!!





yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Εκλογή Συντονιστών της Πύλης των Ελλήνων Οργανοποιών
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 10:52:05 πμ »
Καλημέρα σε όλους τους φίλους.

 Δημήτρη επείδη πολλές φορές συμβαίνουν αυτά τα φαινόμενα που παρατηρείς,αν οι συντονιστές εκλεγούν από τα μέλη αυτό θα συνεπάγεται πως μέσα στα κριτήρια της εκλογής τους θα μετρήσει  και η συνολική συμπεριφορά και το ήθος του κάθε υποψήφιου.
 Πέραν αυτού εγώ θα επιτηρώ τους συντονιστές και αν υπάρξουν δυσάρεστες συμπεριφορές ή παράπονα θα παρεμβαίνω αμερόληπτα.
 Πιστεύω πως η διαδικασία δημοκράτικης ψηφοφορίας που μου πρότεινε ο Τριαντάφυλλος είναι η πιο σωστή διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσουμε και ίσως και πρωτοπόρα στα forums συζητήσεων.
 Όλοι μαζί θα κρατήσουμε αυτόν τον χώρο λειτουργικό και αξιοπρεπή...

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: Εκλογή Συντονιστών της Πύλης των Ελλήνων Οργανοποιών
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 02:17:34 μμ »
Αγαπητέ Τριαντάφυλλε, αγαπητέ Γιάννη. Αφού αποφασίστηκε να εφαρμοστεί το σύστημα με συντονιστές, εμένα δεν μου πέφτει λόγος. Πρέπει όμως να εκφράσω την άποψή μου, γιατί το έχω πει και παλαιότερα θα το πω και τώρα. Αυτό το φόρουμ όπως ήταν μέχρι και σήμερα, προσωπικά το λατρεύω. Συμφωνώ απόλυτα με τον Δημήτρη. Θεωρώ ότι όπως έχει τσουλίσει μέχρι σήμερα το φόρουμ δεν απαιτεί συντονιστές. Και το λέω εγώ που προσωπικά είχα εμπειρία, με ειρωνικά σχόλια. Το θέμα λύθηκε με δύο posts και άλλα δύο προσωπικά μυνήματα.
Τώρα αν θέλοντας οποσδήποτε να μπούμε στο σύστημα με τους συντονιστές, ποιός θα διασφαλίσει ότι δεν θα πέσουμε σε μια κατάσταση με (εγώ θα το πω πιο χοντρα από τον Δημήτρη) φασίζουσες νοοτροπίες και παρατράγουδα με ιερές αγελάδες. Κάτι τέτοιο είδα κι εγώ σε άλλο φόρουμ στο οποίο πλέον είμαι ανενεργός. Αναλαμβάνετε κατά την γνώμη μου μεγάλο ρίσκο.
Πολύ φιλικά Βαγγέλης
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Εκλογή Συντονιστών της Πύλης των Ελλήνων Οργανοποιών
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 02:40:14 μμ »
Προσωπικα το βλεπω ως "αναγκαιο κακο". Απο καποιο σημειο και μετα ο δημιουργος/διαχειριστης ενος forum πολυ απλα ειναι αδυνατον να παρακολουθει ολα τα θεματα, για να δει αν εχουν μπει στη σωστη ενοτητα, να διαπιστωσει τυχον αναρμοστη συμπεριφορα, να μεταρεψει ενα θεμα σε sticky κτλ.
Συνεπως, νομιζω πως ειναι απαραιτητη η παρουσια συντονιστων, αρκει οποιος βαλει υποψηφιοτητα να σκεφτει καλα οτι αναλαμβανει εναν εθελοντικο ρολο και οχι καποιας μορφης εξουσια. Δυστυχως αυτο που περιγραφουν ο Δημητρης και ο Βαγγελης δεν ειναι καθολου σπανιο...

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Εκλογή Συντονιστών της Πύλης των Ελλήνων Οργανοποιών
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 03:03:28 μμ »
, ποιός θα διασφαλίσει ότι δεν θα πέσουμε σε μια κατάσταση με (εγώ θα το πω πιο χοντρα από τον Δημήτρη) φασίζουσες νοοτροπίες και παρατράγουδα με ιερές αγελάδες.

 Φίλε Βαγγέλη εγώ θα εξασφαλίσω πως ο χώρος θα συνεχίσει να λειτουργεί όπως λειτουργούσε,γιατί όποιος κάνει κατάχρηση της εξουσίας που θα του δοθει και υπάρχουν παράπονα προς το προσωπό του, θα καθαιρείται κατευθείαν.
 Όπως είπε ο immortalx η κίνηση στον χώρο μας αυξάνεται και σε λίγο καιρό ένας ανθρωπος δεν θα μπορεί να διορθώνει όλα τα κακώς κείμενα.

αρκει οποιος βαλει υποψηφιοτητα να σκεφτει καλα οτι αναλαμβανει εναν εθελοντικο ρολο και οχι καποιας μορφης εξουσια.

Αυτή είναι η πιο σωστή κουβέντα...


Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: Εκλογή Συντονιστών της Πύλης των Ελλήνων Οργανοποιών
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 04:38:31 μμ »
Εγω δεν διαφωνησα με την τοποθετηση συντονιστων που ισως ειναι απαραιτητοι αλλα με την
ενδεχομενη συμπεριφορα τους! Αν ειναι σωστη και διακριτικη δεν εχω κανενα προβλημα!
Μη νομισει οποιος γινει συντονιστης οτι ειναι ανωτερος και απο το τελευταιο μελος που γραφτηκε
στο φορουμ σημερα! Πιστευω ο Γιαννης εχει δωσει το παραδειγμα της σωστης διαχειρισης και
εκει πανω θα βαδισουν και οσοι αναλαβουν!!!

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: Εκλογή Συντονιστών της Πύλης των Ελλήνων Οργανοποιών
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 05:44:13 μμ »
  Θα βοηθουσε αν υπηρχαν 2-3 συντονιστες στη σελιδα,η αναγκη δεν εχει γινει τοσο επιτακτικη ακομη αλλα με την απλουστερη ματια...αλλο να τραβαει κουπι ενα ατομο και αλλο τεσσερα.
 
  Επειτα αν παρατηρηθει κακη συμπεριφορα απο συντονιστη...το μελος που θα τη δεχτει μπορει αμεσως να αναφερει ανοικτα το συμβαν και να γινει συζητηση για το αν το συγκεκριμενο ατομο πρεπει να παραμεινει στην ομαδα συντονισμου.Σαφως τα σφαλματα ειναι ανθρωπινα και δε θα παρθει το κεφαλι κανενος με το πρωτο ατοπημα....μιλω για επιτηδευμενες καταστασεις...κλικες και δε συμαζευεται.

  Οπως πολυ σωστα ειπε και ο Δ.Ανδρεου....κανεις δεν ειναι ανωτερος,παραδειγμα σωστης διαχειρισης εχει δοθει απο το Γιαννη.

  Φιλε Κουρο πιστευω οτι πρεπει να βαλεις υποψηφιοτητα,καταρχην ασχολεισαι πολυ ενεργα με το φορουμ...οπως πρεπει να κανει κι ενας συντονιστης και επειτα οι περισσοτερες παρεμβασεις και τοποθετησεις σου ειναι σωστοτατες πανω σε θεματα διαχειρισης κλπ...

  Avanti maestri λοιπον! ;D
 
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: Εκλογή Συντονιστών της Πύλης των Ελλήνων Οργανοποιών
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 06:12:17 μμ »
Φίλε Γιάννη. Για να μην παρεξηγηθώ, όλα αυτά που είπα, ήταν για να εκφράσω τους προβληματισμούς μου, οι οποίοι προέρχονται από εμπειρίες σε άλλο φόρουμ και προς Θεού όχι για να αμφισβητήσω τις προθέσεις σου ή την ευγένειά σου και την ικανότητα να χειρίζεσαι καταστάσεις σωστά και με διακριτικότητα. Άλλωστε όλα αυτά έχουν αποδειχθεί στο χρονικό διάστημα που λειτουργεί το φόρουμ.
Επίσης δεν έχω καμία ένσταση στο να υπάρχουν συντονιστές που θα ασχολούνται με την καλύτερη ταξινόμηση των θεμάτων ή την αξιολόγηση της σπουδαιότητας τους και για άλλα τεχνικά θέματα
Η ένστασή μου είναι στην ύπαρξη συντονιστών που θα κρίνουν την συμπεριφορά των μελών και θα προβαίνουν σε ενέργειες. Αυτό εκτός από τις εξόφθαλμες περιπτώσεις είναι δύσκολο να γίνει, γιατί ο συντονιστής θα κρίνει με τα δικά του υποκειμενικά κριτήρια. Άρα για να γίνει σωστά και όχι κατά το δοκούν, θα πρέπει πρώτα να υπάρξει έναν κώδικας συμπεριφοράς, τον οποίο θα πρέπει να ξέρουν και σέβονται τα μέλη και βάση αυτού να κρίνεται η συμπεριφορά τους. Αλλιώς όλα θα χαρακτηρίζονται από υποκειμενισμό.
Για να μην μακρηγορώ, ούτε κι εγώ διαφωνώ με την εφαρμογή του συστήματος συντονιστών και με καλύπτει απόλυτα η διαβεβαίωση ότι εσύ προσωπικά θα διασφαλίσεις το ότι δεν θα διολισθήσουμε σε άσχημες καταστάσεις και δεν θα χαλάσουμε το καλό κλίμα. Θα προτιμούσα  όμως ειδικά για το θέμα συμπεριφοράς να τεθείς εσύ συντονιστής, κάτι που μέχρι τώρα επί της ουσίας, εσύ το έκανες τόσο καλά και τόσο διακριτικά. 
Πάντα φιλικά Βαγγέλης
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Εκλογή Συντονιστών της Πύλης των Ελλήνων Οργανοποιών
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 09:32:40 μμ »
Κατ´ αρχάς ευχαριστώ όλους τους φίλους για τα καλά σας λόγια...
Όσον αναφορά το θέμα μας τώρα.Η ανάδειξη συντονιστών είναι μεγαλύτερη κάθε μέρα που περνάει και αυξάνεται η παρέα μας.Με την ψηφοφορία παιδιά ξαναλέω θα βγουν συντονιστές οι οποίοι θα είναι αρεστοί στα υπόλοιπα μέλη.

Ο συντονιστής εδώ μέσα δεν θα είναι αξίωμα που θα δίνει περισσότερα δικαιώματα αλλά μάλλον πιο πολύ χαμαλίκι...
Για αυτό και όποιος θέλει να βάλει υποψηφιότητα θα πρέπει να έχει πολυ μεράκι.Και θα κρίνεται καθημερινά για την δουλειά του από τα υπόλοιπα μέλη.
Από την στιγμή που και εγώ νιώθω απλό μέλος όπως όλοι οι φίλοι δεν θα αφήσω να χαλάσει το κλίμα σε καμμία περίπτωση.

Σίγουρα πολλές φορές θα υπάρξουν αντιπαραθέσεις αλλά αυτα μπορούν να λυθούν και μεταξύ των μελών και όχι να μπαίνει στην μέση ο μπαμπούλας...

Φίλε Βαγγέλη φυσικά και δεν παρεξηγούνται οι καλές προθέσεις με τις οποίες προτείνεις αυτά που προτείνεις :)

Αναμένω υποψηφιότητες...

Γιάννης

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Εκλογή Συντονιστών της Πύλης των Ελλήνων Οργανοποιών
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 09:34:08 μμ »
Φίλοι μου καλησπέρα.
Έχασα κάποια επεισόδια και βλέπω ότι το θέμα πήρε φωτιά όπως και το περίμενα.

Για να βάλουμε κάποια πράγματα στη θέση τους, αυτό που έπαθε ο Βαγγέλης και έχει δει ο Δημήτρης και τόσοι άλλοι σε άλλο γνωστό φόρουμ το έχω πάθει και εγώ. Με "έκραξε" συντονιστής γιατί σε ένα διφορούμενο θέμα πρότεινα να ακούσουμε τη γνώμη των μελών εν είδει ψηφοφορίας. Μόνο ο σεβασμός στην ηλικία του με κράτησε και δεν του τα 'ψαλλα για τα καλά.

Αυτό όμως, όπως είπα και στα π.μ. που ανταλλάξαμε με το Γιάννη, δεν με εμποδίζει να δω ότι σε έναν χώρο όπως ο δικός μας κάποια στιγμή θα υπάρξει η ανάγκη παρέμβασης. Σε ποιο βαθμό και με ποιο τρόπο, αυτό θα κριθεί απ' την περίσταση.

Όλα αυτά που αναφέρετε όπως για το να ψηφίσουμε αρχικώς για το αν θέλουμε ή όχι συντονιστές από τον φίλο Τάσο ή αυτό που διαβεβαιώνει ο Γιάννης ότι αν γίνει κατάχρηση εξουσίας από κάποιον "καβαλλημένο" συντονιστή θα παυθεί πάραυτα, έχουν ήδη συζητηθεί μεταξύ μας. Απλώς ο Γιάννης μου ανέθεσε να βγάλω το θέμα στον αέρα καθώς ήταν ήδη αποφασισμένος να διαλέξει κάποιους για συντονιστές. Λόγω έλλειψης χρόνου και φόρτου εργασίας, έβλεπε ότι πλέον θα χρειαζόταν βοήθεια και η ιδέα μου για εκλογή τους τον βρήκε σύμφωνο.

Όσον αφορά τη διαδικασία, αυτή είναι μία και μόνη : η εκλογή. Όλοι μας ξέρουμε ποιοι είναι αυτοί με εξέχουσα συμπεριφορά πρώτ' απ' όλα και στη συνέχεια τι έχουν προσφέρει με τις γνώσεις και τις εμπειρίες τους σε όλους μας. Θα είναι τιμή και γι' αυτούς και για μας να τους έχουμε κατά κάποιο τρόπο "επόπτες" μας.

Και δόξα τω Θεώ η μέχρι τώρα συμπεριφορά του διαχειριστή μας νομίζω ότι διασφαλίζει το ότι και οι κριτές θα κρίνονται.

Τώρα όσον αφορά τη δική μου συμμετοχή, η απόφασή μου για μη συμμετοχή είναι τελεσίδικη. Και ο Γιάννης με παρότρυνε να συμμετάσχω αλλά από τη στιγμή που ξεκίνησα τέτοιο θέμα, έθεσα εαυτόν εξ' αρχής εκτός αυτής της διαδικασίας λόγω ηθικού κολλήματος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 02, 2012, 10:29:29 μμ από Κούρος »

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Εκλογή Συντονιστών της Πύλης των Ελλήνων Οργανοποιών
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 09:55:21 μμ »
Επειδή το προηγούμενο μήνυμα του Γιάννη ήρθε την ώρα που πληκτρολογούσα το δικό μου, θέλω να παροτρύνω και εγώ με τη σειρά μου όσα μέλη έχουν το βασικό προσόν της γνώσης του διαδικτύου να μη φοβηθούν και να θέσουν εαυτόν στην κρίση των υπολοίπων.

Όπως λέει και ο Γιάννης η δουλειά του συντονιστή, τουλάχιστον απ' ότι έχει δείξει μέχρι τώρα ο χώρος μας, θα είναι πιο πολύ χαμαλίκι παρά απαίτηση για "σκληρή" απόφαση και ενέργεια. Άρα αυτός ο τίτλος μπορεί να είναι τιμής λόγω της εκλογής αλλά και διαβεβαίωσης απ' τον εκλεγμένο για πολύ δουλειά, σωστή συμπεριφορά και κρίση.

Και μην ξεχνάτε ότι πρωταρχικώς είναι στο χέρι το δικό μας και όχι των συντονιστών μας να κρατήσουμε το χώρο μας στο υψηλό επίπεδο που βρίσκεται και που του αρμόζει.





« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 08, 2011, 11:00:27 μμ από Κούρος »

Δημήτρης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 53
Απ: Εκλογή Συντονιστών της Πύλης των Ελλήνων Οργανοποιών
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 06:20:32 μμ »
Είμαι κι εγώ μέλος από την γέννηση του φόρουμ και το παρακολουθώ συχνά πυκνά με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον, αλλά η άγνοιά μου δεν μου επιτρέπει να γράφω συχνά.
Αυτό το κλίμα που υπάρχει εδώ μέσα είναι εξαιρετικό και αυτό οφείλεται σε δύο λόγους κατά την ταπεινή μου άποψη: 1. Είναι πολύ νέο σάιτ με σχετικά μικρό αριθμό εγγραφών άρα και ενεργών μελών (όχι ότι είναι κακό αυτό!!) και 2. έχει θέμα ένα από τα πιο ενδιαφέροντα χόμπι που δεν προσφέρεται και για ιδιαίτερες διαφωνίες.

Η χρήση συντονιστών και λοιπών διαχειριστών επιβάλλεται μόνο όταν η συμμετοχή είναι τόση ώστε 1 ή 2 άτομα δεν φτάνουν. Στην παρούσα φάση λοιπόν, και δεδομένου του υπάρχοντος κλίματος θεωρώ ότι δεν χρειάζονται συντονιστές.
Όταν όμως χρειαστούν, τότε την επιλογή την έχει ο ιδιοκτήτης του φόρουμ, ο Γιάννης.
Διαλέγει κάποιους σύμφωνα με την εικόνα που έχουν δείξει στο φόρουμ όπως Π.χ. ο Κούρος ή ο Δημήτρης Ανδρέου ή ο Vagges2010.
Η ψηφοφορία δεν βγάζει πάντα και τα καταλληλότερα πρόσωπα για τις θέσεις που υπάρχουν.

Όλα τα ανωτέρω είναι προσωπικές μου απόψεις και μόνο.
 
Επισης οποτε θελουν να ειναι συντονιστες και οποτε θελουν να λενε την αποψη τους σαν μελη!
Δημήτρη, εδώ κάνεις πολύ μεγάλο λάθος.
Λες σε ένα προηγούμενο μήνυμά σου: "Μη νομισει οποιος γινει συντονιστης οτι ειναι ανωτερος και απο το τελευταιο μελος που γραφτηκε στο φορουμ σημερα"

Θα πρέπει να ισχύει και το αντίστροφο όμως: Μη νομίσει όποιος γίνει συντονιστής ότι είναι κατώτερος και από το τελευταίο μέλος που γράφτηκε στο φόρουμ σήμερα.

Και ο συντονιστής είναι μέλος. Απλά κάνει και κάποιες άλλες δουλειές.
Όταν παίρνει θέση στην κουβέντα εννοείται ότι είναι ως ισότιμο μέλος. Όταν επεμβαίνει σε γκρίνιες ή για υποδείξεις κανονισμών εννοείται ότι είναι ως συντονιστής.

Δεν βλέπω το μεμπτόν σε αυτό.

Με εκτίμηση
Δημήτρης Ν.



υ.γ. Δεν είναι κακό να ειπωθούν τα παράπονα σας στα φόρα για τα οποία μιλάτε. Έτσι έρχεται η βελτίωση.

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: Εκλογή Συντονιστών της Πύλης των Ελλήνων Οργανοποιών
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 08:53:40 μμ »
Φιλε Δημητρη Ν αν δεν κανω λαθος πρεπει να εισαι συντονιστης στο ρεμπετικο φορουμ!

Δεν ειπε κανεις οτι ολα τα παιδια που ειναι συντονιστες εχουν δημιουργησει κλιμα ασχημο
Αλλα οπως εγραψαν και τα παιδια πιο πανω το εχουν βιωσει αυτο!
Ειμαι και εγω της αποψης οτι δεν χρειαζεται απαραιτητως αυτο το χρονικο σημειο συντονιστης !!
Οτι αποφασισει ο Γιαννης. Αν κρινει οτι χρειαζεται βοηθεια ας προχωρησει σους συντονιστες

ΥΣ  Εννοειται οτι ο συντονιστης δεν ειναι κατωτερος απο καποιο μελος!



Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Εκλογή Συντονιστών της Πύλης των Ελλήνων Οργανοποιών
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 10:25:57 μμ »
............................
Αυτό το κλίμα που υπάρχει εδώ μέσα είναι εξαιρετικό και αυτό οφείλεται σε δύο λόγους κατά την ταπεινή μου άποψη: 1. Είναι πολύ νέο σάιτ με σχετικά μικρό αριθμό εγγραφών άρα και ενεργών μελών (όχι ότι είναι κακό αυτό!!) και 2. έχει θέμα ένα από τα πιο ενδιαφέροντα χόμπι που δεν προσφέρεται και για ιδιαίτερες διαφωνίες.
..............................

Φίλε Δημήτρη Ν,
κανένα δημόσιο βήμα συζήτησης με πολιτισμικό θέμα όπως το δικό μας ή οποιοδήποτε άλλο δεν έχει λόγο να δημιουργήσει διαφωνίες τόσο έντονες που να καταλήξουν σε καβγάδες, ειρωνίες, ύβρεις κλπ.

Οι άνθρωποι είναι αυτοί που όπου και να βρίσκονται, ορισμένοι πάντα βρίσκουν λόγο για να δημιουργήσουν προβλήματα.

Και δυστυχώς αυτό είναι διπλά λυπηρό όταν η παρέμβαση ορισμένων συντονιστών αντί να σβήσει τη φωτιά την αναζωπυρώνει ή (ακόμα χειρότερα) την κάνει να υποβόσκει.

Όσον αφορά την εκλογή και το διορισμό, ο εκλεγμένος μπορεί να μην είναι πάντα ο καλύτερος αλλά ο διορισμένος σίγουρα δεν έχει την αποδοχή των περισσοτέρων. Ο διορισμός, έστω και υποσυνειδήτως, δημιουργεί την εντύπωση του μη καθαρού, του θολού, της όποιας συνδιαλλαγής. Προσωπικώς διορισμό σε τέτοια θέση δεν θα αποδεχόμουν.

Όσον αφορά την ύπαρξη συντονιστών στο χώρο μας, το ξεκαθαρίζω ότι για την ώρα τα πράγματα είναι εξαιρετικά. Καλύτερα το προλαμβάνειν όμως παρά το θεραπεύειν.

υ.γ. Δεν είναι κακό να ειπωθούν τα παράπονα σας στα φόρα για τα οποία μιλάτε. Έτσι έρχεται η βελτίωση.

Όταν δεν υπάρχει κανένας φόβος για τους συντονιστές ως απόρροια των ενεργειών τους ή όταν οι συντονιστές ορισμένες φορές αλληλοϋποστηρίζονται, τα μέλη απομακρύνονται αντί να καθήσουν να αναζητήσουν το γιατί και το πως.

Γι' αυτό και η ευθύνη τους για την πορεία του χώρου, είναι πολύ μεγάλη. Σε καμία περίπτωση οι συντονιστές δεν πρέπει να θεωρούν το δημόσιο βήμα, το οποίο απλώς συντονίζουν, τσιφλίκι τους.

Tags: