Αποστολέας Θέμα: Σκέβρωμα;  (Αναγνώστηκε 2329 φορές)

johnp

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 3
Σκέβρωμα;
« στις: Σεπτέμβριος 06, 2017, 03:49:46 μμ »
Καλησπέρα και Καλώς σας Βρήκα. Είχα αγοράσει πριν από καμιά 20αρια χρόνια το μπουζούκι μου. Ασχολήθηκα γύρω στα 3 χρόνια και μετά το παράτησα. Τώρα το ξανάπιασα αλλά μου φαίνεται κάπως!!! Οι χορδές έχουν σηκωθεί ψηλά, στο δωδέκατο ταστο έχουν απόσταση γύρω στα 4 χιλ. Πατώντας στο 1ο και 17,18 τάστο δεν πατάει σε κανένα άλλο η χορδή. Έχει σκεβρώσει; Βάζω και  μερικές φωτογραφίες που ίσως βοηθήσουν.







 [ Invalid Attachment ]

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Σκέβρωμα;
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 06, 2017, 04:31:51 μμ »
Ότι πρέπει για τόξο  ;D, πλάκα κάνω το πιθανότερο είναι να έχει πάρει το μανίκι από τις φώτο αν διακρίνω σωστά , ίσως κάποιος άλλος μπορεί  να δει καλύτερα, βάλε και μια φώτο από το καραολο που να δείχνει το πλάι της ταστιέρας. Έχει βεργα το όργανο? Όπως και να έχει πάντως κατά την γνώμη μου φτιάχνεται.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

kedros27(Χρήστος.Μ)

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.501
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Σκέβρωμα;
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 06, 2017, 04:34:37 μμ »
φαίνεται να έχει έρθει μπροστά αλλά διορθώνεται, αμα κάνεις αλλαγή ταστα και βάλεις πιο χοντρά πιθανόν να λύσεις το πρόβλημα. περίμενε ομως πριν κάνεις οτιδήποτε να σου πουν οι πιο έμπειροι εδώ μέσα.

johnp

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 3
Απ: Σκέβρωμα;
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 06, 2017, 06:33:16 μμ »
Όχι δεν έχει βέργα.

Έτσι εννοείς:

 [ Invalid Attachment ]

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Σκέβρωμα;
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 06, 2017, 10:02:22 μμ »
Σωπα βρε που σκεβρωσε...ιδεα σου ειναι.
Κοιτα μεσα απο την τρυπουλα πιθανοτατα θα εχει ετικετα ο κατασκευαστης.Ξεκινα απο κει  ......αφου ειναι εν ζωη ο ανθρωπος
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Σκέβρωμα;
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 07, 2017, 09:34:07 πμ »
φιλε johnp, εγω δεν καταλαβα ακριβως:
ψαχνεις να δεις αν σκευρωσε;

αν ειναι πολυ ψηλα οι χορδες, και δυσκολευεσαι στο παιξιμο, ή αν τριζουν οι δεν ακουγονται μερικες νοτες, ναι εχει σκευρωσει και μπορεις να το δεις και με το ματι (αν ειναι ισιο το μανικι).

σκευρωμα αν εχει παει μπροστα (που νομιζω εγω οτι αυτο ειναι βλεποντας λιγο τις φωτο) ή αντισκευρωμα αν εχει παει πισω.

και χωρις στεναχωριες, αν ειναι τοξο, ολα (σχεδον) διορθωνται:
Α) μονος σου, αν πιανουν τα χερια σου, γιατι οπως καταλαβαινεις εχεις μπει σε φορουμ που επισκευαζουμε εμεις οι ιδιοι τα οργανα μας.
Β) αν δεν πιανουν τα χερια σου ή δεν το τολμας, οπως σωστα σου ειπε ο κωστας να αναζητησεις τον κατασκευαστη.
Γ) αν αυτο δεν ειναι εφικτο, σε εναν αλλο μαστορα

οτι (απο θεμα βοηθειας) αλλο θελεις, εδω ειναι τα παιδια που μπορουν να βοηθησουν την κατασταση...
με μετρο βεβαια, γιατι ειναι νωπες οι μνημες....  ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Σκέβρωμα;
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 07, 2017, 09:45:49 μμ »
με μετρο βεβαια, γιατι ειναι νωπες οι μνημες....


ο λαος δεν ξεχνα................................
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Σκέβρωμα;
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 07, 2017, 09:54:04 μμ »
Ναι φίλε μου έτσι εννοούσα, κατά την γνώμη μου το όργανο έρχεται,   τώρα από εσένα εξαρτάται το τι θέλεις να κάνεις.   Έχεις δύο επιλογές όπως σου είπαν ο Κώστας και ο Στέλιος παραπάνω, είτε το πας σε μάστορα, αν βρεις τον κατασκευαστή ακόμα καλύτερα,  είτε τολμας να το φτιάξεις μόνος σου.  Αν χρειαστείς βοήθεια στην πορεία ρώτα πολλά παιδιά εδώ μέσα έχουν την εμπειρία να σου δώσουν δύο συμβουλές.  Να θυμάσαι μόνο ότι όλα τα σχόλια γίνονται καλοπροαιρετα καθότι εδώ είμαστε ερασιτέχνες δεν έχουμε να κερδίσουμε κάτι.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

johnp

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 3
Απ: Σκέβρωμα;
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 10:42:27 πμ »
Ok παιδιά ευχαριστώ.

Tags: