Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Αύγουστος 2017  (Αναγνώστηκε 1659 φορές)

geo

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Αύγουστος 2017
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 04, 2017, 03:32:52 μμ »
Παγκος κουζινας ρεταλι τζαμπα απο τον ξυλουργο παχος 4ποντους για μην στραβωνει (κελαρει).τον παγκο τον στερεωσα  στην μια πλευρα με τρεις μεντεσεδες πλακε.!!!!

sakkalis

• Hero Member
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 07, 2017, 04:48:25 μμ »
Βλέπω του φίλους εδώ και πάλι φτιάχνουνε παπάδες μες το κατακαλόκαιρο. Μπράβο. Όσο για μένα, καλοκαίρι είναι και είμαι μακριά από το εργαστήριο έτσι έργο ουδέν.
Από πέτρες και ξύλα που ξέβρασε η θάλασσα και μαζέψαμε με τα πιτσιρίκια φτιάξαμε δυο καραβάκια. Άσχετο με την οργανοποιία αλλά είναι και αυτό έργο.
Ωραία η έκθεση φέτος αλλά μου άναψε φωτιά ο Άγγελος (HMG) με τις κιθάρες του. Κόλλησε ο μικρός,  έπαιζε συνέχεια και μου απαίτησε να του φτιάξω μια ηλεκτρική (semi acoustic). Παρήγγειλα τα υλικά από ebay (μου ήρθαν οι μαγνήτες και ο καβαλάρης μέχρι στιγμής) και μιας και είμαι εκτός εργαστηρίου ξεκίνησε ο πρώτος πρόχειρος σχεδιασμός σε χαρτόνι ξεκλέβοντας ιδέες από την Epiphone του πιτσιρικά.
Στέλιο το κάστρο έπεσε. Και ο τελευταίος μπουζουκοκατασκευαστής λύγισε. Εδώ και τα βουνά λυγίζουν, εγώ θα άντεχα!
Η πρώτη κιθαροκατασκευή  (custom made semi acoustic ηλεκτρική – που τα έμαθα ο μπαγάσας;;-σε δικό μου σχέδιο παρακαλώ) bysakkalisξεκίνησε (στα χαρτιά προς το παρόν βέβαια). Όταν με το καλό από Οκτώβρη πιάσω και πάλι το εργαστήριο και σαρκωθεί, θα επανέλθω με ενημέρωση.

Αδέλφια μπουζουκοκατασκευαστές συγχωρήστε με. Δείξτε κατανόηση. Δεν φταίω εγώ. Αμάρτησα για το παιδί μου.
https://www.youtube.com/watch?v=ZeyXxwJie18

Πέρα από τα αστεία είμαι ενθουσιασμένος. Έχω πάρει σβάρνα τα site και ψαρεύω μπας και μάθω τίποτα καθότι ντιπ για ντιπ άσχετος.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Λάμπρος Σταυρίδης

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 08, 2017, 09:41:01 πμ »

Από πέτρες και ξύλα που ξέβρασε η θάλασσα και μαζέψαμε με τα πιτσιρίκια φτιάξαμε δυο καραβάκια. Άσχετο με την οργανοποιία αλλά είναι και αυτό έργο

Αμάρτησα για το παιδί μου
[

Αὐτό κι' ἄν εἶναι ἔργο!!!!!!!
Διότι δέν κατασκευάζει ὄργανα , ἀλλά διαμορφώνει ὑγιεῖς ψυχοπνευματικά ἀνθρώπους , τά παιδιά!!!
Καί συνδυάζοντάς το μέ τό πόσο καλή σχέση ἔχεις μέ τή σύζυγο ( δέν τό ἀγγίζω , γιατί εἶναι κάτι ἱερό , τό εἶδα ὅμως καί συγκινήθηκα πολύ ) , λέω μέσα μου , εὐτυχισμένες θά ἦσαν οἱ κοινωνίες , ἄν ἀποτελοῦνταν ἀπό τόσο καλές οἰκογένειες ὅπως ἡ δική σου !!!!
Μακάρι πάντα ἔτσι νά ἁμάρτανες !!!!

Νάσος

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 08, 2017, 01:28:01 μμ »
Αγαπητέ Δημήτρη καλώς ήλθες στο κλαμπ των κιθαρο- ηλεκτρικό κατασκευαστών ;D
Σε βλέπω ξεκινάς με φόρα , να ξέρεις ότι ο καβαλάρης που πήρες προϋποθέτει το μανικι να μπει με γωνία στο σώμα που δεν ειναι ότι καλύτερο για πρώτη κατασκευή
Επίσης αν έχεις σκοπό να γίνει ηλεκτρική δλδ να παίζει σε κάποιες εντάσεις με ενισχυτή δεν πρέπει να ειναι εντελώς κούφια σαν ακουστική πρέπει να ειναι κάτι ενδιάμεσο θα μικροφωνίζει
Αυτά και καλή συνέχεια στον νέο σου γνωστικό κόσμο

sakkalis

• Hero Member
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 08, 2017, 04:39:54 μμ »
Γεια σου Νασο και ευχαριστω για την απαντηση. Σκοπευω να φτιαξω ενα ενιαιο  διαμηκη κορμο (απο ξυλα με κοντρες) που θα ξεκιναει απο την κορυφη ως την χορδιερα της κιθαρας. Περιμετρικα θα χτιστει το σκαφος και θα μπει καπακι και πλατη. Το μανικι θα διαμορφωθει με κλιση και οι μαγνητες θα ειναι πακτωμενοι στο βασικο κορμο της κιθαρας. Μολις μαζεψω ολα τα εξαρτηματα θα προχωρησω με τον σχεδιασμο και θα ανεβασω λεπτομερειες.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 08, 2017, 05:41:00 μμ »
Γεια σου Νασο και ευχαριστω για την απαντηση. Σκοπευω να φτιαξω ενα ενιαιο  διαμηκη κορμο (απο ξυλα με κοντρες) που θα ξεκιναει απο την κορυφη ως την χορδιερα της κιθαρας. Περιμετρικα θα χτιστει το σκαφος και θα μπει καπακι και πλατη. Το μανικι θα διαμορφωθει με κλιση και οι μαγνητες θα ειναι πακτωμενοι στο βασικο κορμο της κιθαρας. Μολις μαζεψω ολα τα εξαρτηματα θα προχωρησω με τον σχεδιασμο και θα ανεβασω λεπτομερειες.

εις το ονομα του πατρος και του ιου και του αγιου πνευματος..........σε εξορκιζω σατανα
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

sakkalis

• Hero Member
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 09, 2017, 10:05:24 πμ »

εις το ονομα του πατρος και του ιου και του αγιου πνευματος..........σε εξορκιζω σατανα
Απεταξάμην μάστορα..Απεταξάμην
https://www.youtube.com/watch?v=bSxuXQCEC7M

Λάμπρο,
 ειλικρινά σε ευχαριστώ πολύ για τα τόσο καλά σου λόγια.
Δημήτρης Σ.

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #40
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 09, 2017, 04:43:08 μμ »
Και ο τελευταίος μπουζουκοκατασκευαστής λύγισε.

{celebrate015} ;D χαχαχα μητσαρα κρατα γερα, κατω απ' την μπαρα  {celebrate015}
πω πω πω χαμος!
αυτη κι αν ηταν μεταγραφη! ποιος νεϊμαρ και πρασιν'αλογα  {celebrate011}
καλη συνεχεια!

ρε κωστα τι αγιαστουρα... μια νταμιτζανα αγιασμο πρεπει να πιει  {celebrate015}
Τίποτα πιο ωραίο από μια κιθάρα…εκτός ίσως από δυο!

filios

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 09, 2017, 05:19:28 μμ »

Φίλε Σακκαλη  Μπράβο για τα καραβάκια (για να μην μιλούμε μόνο για κιθαρομπούζουκα ) Είμαι βέβαιος θα γνωρίζεις ότι αυτά τα Drift woods πωλούνται πανάκριβα στο διαδίκτυο και έχω μαζέψει από την θάλασσα πολλές φορές με την κόρη μου για κατασκευές για βαπτίσεις ( καραβάκια , διακοσμήσεις κ.α )Τα καλύτερα τα μαζεύαμε από αυτά που κατεβάζουν τα φράγματα Δεν ξέρω γιατί γίνονται πανάλαφρα και αποκτούν μια πολύ ωραία υφή ( texture ) 

geo

• Full Member
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 11, 2017, 03:43:33 μμ »
Ενα μαντολινακι που πηρα απο το ebay για τον ανιψιο μου θελει να μαθει!!!!!

tsipis

• Sr. Member
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 13, 2017, 09:53:26 μμ »
Γειά χαρά, όμορφα πράγματα βλέπω να φτιάχνονται κατακαλοκαιρο, εγώ απέχω λόγω ζέστης. Όταν με το καλό μπω ξανά στο εργαστήρι θα ξεκινήσω μια κιθάρα για τον ανιψιο μου.  Προσπαθώ να τον βάλω στον σωστό δρόμο  χαρίζοντας του μπουζούκια τζουραδες μπαγλαμαδες τίποτα αυτός θέλει μια ροκ κιθαρα ;D  (είναι 7 χρονων)  οπότε  σκέφτομαι να του φτιάξω μια les paul Junior δεν πρόκειται να παίξει αλλά θα ειναι το δώρο για την γιορτή του τον Δεκέμβριο,αν έχετε κάτι άλλο υπόψη σας παρακαλώ προτείνετε.  Επίσης μια ερώτηση, πριν λίγο καιρό είχα φτιάξει ένα καθαρόνι και η μι (μπουργκανα)  είναι μπουκωμενη εκτός από τους καβαλαρηδες τι άλλο πιστεύετε ότι μπορεί να φταίει?

Υ. Γ.  Το μαντολινακι πόσο πήγε?
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

tsipis

• Sr. Member
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 15, 2017, 05:26:49 μμ »
Χρόνια πολλά, αφήνω εδώ τα σχεδια που θα ακολουθήσω για την κιθάρα, θα τα βρω λίγο σκούρα στην μετατροπή από ίντσες σε χιλιοστά αλλά πιστεύω θα βγάλω άκρη.

https://www.dropbox.com/s/quuq2jmm1ff26ra/Double%20Cut%20LP%20Jr.pdf?dl=0
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

geo

• Full Member
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 15, 2017, 11:43:50 μμ »
Το μαντολινο στοιχισε 70 μαζι με τα εξοδα αποστολης.

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 17, 2017, 10:59:07 πμ »
γυρίσατεεεεεε ???   ;D

ila_rendered

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 17, 2017, 11:08:22 πμ »

Καλημέρα Μάνο !

( εμείς τώρα ξεκινάμε διακοπές ... )

Ισπανικό τακούνι βλέπω,  μεράκι και επιμέλεια , και πολύ χαίρομαι !   :)
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...