Αποστολέας Θέμα: sos βοηθεια........  (Αναγνώστηκε 432 φορές)

tseros

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: sos βοηθεια........
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 21, 2017, 09:55:24 μμ »
Πάντως αν το έχεις για ΄΄πέταμα΄΄ αξίζει να το προσπαθήσεις. Δεν χάνεις κάτι. Κατεβάζεις το μπράτσο, παραγγέλνεις μια ταστιέρα από τους προμηθευτές εδώ μέσα χαραγμένη (ρώτα για  παλίσανδρο για πιο φθηνά) και τάστα. καρφώνεις τα ταστα με σφυράκι. Γυαλόχαρτα  σε οδηγούς (ίσα ξύλα με διπλή ταινία) . Απλώς θέλει διάβασμα και υπομονή. Όλοι κάνουμε λάθη και χαζομαρίτσες. Απλώς προσοχή και σεβασμός στα εργαλεία.

organopaixtis

• Newbie
  • *
  • Αγαπημένο ξύλο: εβενος
  • Αριθμός κατασκευών: 1
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 21, 2017, 10:51:53 μμ »
μου ειπε ενας μαστορας για να το αναλαβει θελει 100 ευρω

organopaixtis

• Newbie
  • *
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 21, 2017, 10:59:17 μμ »
μαλλον θα παω να παρω αλλο απλως εχει μεγαλη συναισθηματικη αξια για εμενα

Γιάννης Καραβασίλης

• Jr. Member
  • **
  • Αγαπημένο ξύλο: κελεμπέκι
  • Αριθμός κατασκευών: 2
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 22, 2017, 12:03:34 πμ »
Αν έχει συναισθηματική αξία για σένα κράτησέ το. Είσαι μικρός ακόμα και μπορεί στο μέλλον να καταφέρεις να το επισκευάσεις μόνος σου. Αρκεί να επενδύσεις σιγά σιγά σε κάποια βασικά εργαλεία και σε πολύ διάβασμα. Σε συνδυασμό με την αγάπη που έχεις γι αυτό το όργανο ίσως κάποια στιγμή να καταφέρεις να το ακούσεις να παίζει. Και μόνο το σκάφος να κρατήσεις και να του αλλάξεις όλα τα άλλα μπορεί με το μεράκι σου και τις συμβουλές κάποιων να το κάνεις ένα αξιόλογο όργανο. Επειδή όμως δεν είναι μια απλή μαραγκοδουλειά το να φτιάξεις ή να επισκευάσεις ένα όργανο, θέλει και κάποιες βασικές γνώσεις στην αρχή τις οποίες μόνο με μελέτη και όρεξη θα τις αποκτήσεις. Εγώ θα το άφηνα στην άκρη προς το παρόν και θα έπερνα ένα άλλο στο βαθμό που σου το επιτρέπει η τσέπη σου, και θα μάθαινα να παίζω αν το γουστάρεις τόσο πολύ. 100 ευρώ που σου ζήτησε ο μάστορας δεν είναι πολλά ούτε και λίγα. Όλα είναι σχετικά με τη δουλειά που θα κάνει κάποιος και ποιο θα είναι το τελικό αποτέλεσμα...!!! Στα λέω όλα αυτά γιατί στην κατάσταση που φαντάζομαι οτι είναι αυτή τη στιγμή το όργανο, δεν μπορείς χωρίς τις γνώσεις αλλά και τα εργαλεία που απαιτούνται να το κάνεις μόνος σου. Κι επειδή είσαι αρκετά μικρός όπως έγραψες, οκ έγινε ένα λάθος....αν σε ενδιαφέρει πραγματικά να το φτιάξεις και το βάλεις στόχο, κάποια στιγμή θα το καταφέρεις. Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις σου εύχομαι.

organopaixtis

• Newbie
  • *
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 22, 2017, 01:00:20 πμ »
μαλλον θα παω να μου το φτιαξει και θα σας πω

organopaixtis

• Newbie
  • *
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 23, 2017, 12:21:50 μμ »
Ρε παιδια πως βαζουμε φωτο να το δειτε το οργανο???

organopaixtis

• Newbie
  • *
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 23, 2017, 12:22:43 μμ »
μου ειπαν για ενα κατοσταρικο και ισως εδω δτην πατρα ενας οργανοποιος να μου το φτιαξει με 70-80 ευρω

organopaixtis

• Newbie
  • *
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 15, 2017, 10:16:01 μμ »
παιδια τελικα φτιαχτηκε το οργανο υστερα απο μισο μηνα αλλαχτηκε σε μαστορα μανικι ,ταστιερα, καπακι ,κολαντζα,κλειδια ,φιγουρα και αλλη τρυπα το οργανο πλεον ειναι χειροποιητο και πολυ καλο στον ηχο ααα τοποθετηθηκαν και ινλαι στικερ στην ταστιερα και απο κατω απο τα αυτοκολλητα εχει κανονικες τελειες....

tseros

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
« Απάντηση #23 στις: Χθες στις 09:42:50 πμ »
Συγγνώμη φίλε αλλά λες στο αρχικό σου μήνυμα ότι έχει συναισθηματική αξία και εσύ κράτησες μόνο το σκάφος. Φαντάζομαι ότι τώρα είναι άλλο όργανο. Πες τουλάχιστον τιμή εργασιών έτσι για την ιστορία

kedros27(Χρήστος.Μ)

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 12
« Απάντηση #24 στις: Χθες στις 07:09:14 μμ »
για την ιστορία θα μπορούσες να του περάσεις μπερντέδες αν δεν σ ενοχλουσαν στο χερι, αλλα αφού το έφτιαξες καινούριο δεν χρειάζεται κατι αλλο, καλόπαιχτο φιλε μου.