Αποστολέας Θέμα: Τάστα τζουρά  (Αναγνώστηκε 289 φορές)

Γιάννης Καραβασίλης

• Jr. Member
  • **
  • Αγαπημένο ξύλο: κελεμπέκι
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Τάστα τζουρά
« στις: Μάιος 14, 2017, 01:06:34 μμ »
Καλημέρα στην παρέα. Θέλω τα φώτα σας για τα τάστα που βάζουμε σε τζουρά. Έχει δοκιμάσει κάποιος διάφορα μεγέθη ;;; Έβαλα αυτά που έχει ο Σοφιανός για τζουρά και μου φαίνονται μικροσκοπικά για να πω την αλήθεια. https://www.sofianos.net/index.php/organopoiia/instrument/tzouras/tasta-tzouras/tasta-tzoura-0-50mm-detail     .Μπορεί να είναι και ιδέα μου...δεν ξέρω. Αν κάποιος έχει πειραματιστεί με διάφορα μεγέθη τάστων , πάντα για τζουρά μιλάμε , θα ήθελα μια γνώμη. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Καλή επιτυχία στην έκθεση αγόρια και καλό κουράγιο σ αυτούς που τρέχουν για μας. {celebrate017}

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
Απ: Τάστα τζουρά
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 15, 2017, 11:44:28 μμ »
βασικα εγω βαζω χωρις δοντι ταστα.Εσενα εδω στο σχεδιο σε ενδιαφερει η παραμετρος D.Δηλαδη το παχος του ταστου. Αν μετρας με το μικρομετρο 0,5 χρειαζεσαι πριονι ταστων 4,5 και οδηγο για να χαραξεις.Αν μετραει μικροτερο πχ 0,4 τοτε θες πριονι 3,5. Ελπιζω να σου εδωσα να καταλαβεις
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιάννης Καραβασίλης

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 16, 2017, 06:57:39 μμ »
Κώστα σ ευχαριστώ ιδιαίτερα για την απάντηση. Κι εγώ χωρίς δοντι μ αρέσει να βάζω και με το πρώτο χάραγμα που μου ανέφερες ...δηλαδή τάστο με D πάχος   0,5 . Αυτό που μου φάνηκε μικροσκοπικό να σου πω την αλήθεια και προβληματίστηκα και γι αυτό ρώτησα είναι οι άλλες διαστάσεις του τάστου κι όχι το σημείο που μπαίνει στην ταστιέρα. Δηλαδή το πλάτος Β  και το ύψος Ε στο σχήμα που υπάρχει. Γι αυτό ρώτησα αν όντως είναι μικρά ή είναι ιδέα μου. Εσύ ειδικά που έχω δει αρκετά από τα έργα σου.....πιστεύω οτι μπορείς να με βοηθήσεις σ αυτό. Να είσαι καλά.

Vagges2010

• Hero Member
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 16, 2017, 07:40:42 μμ »
Γιάννη αν δεν σε εξυπηρετούν αυτά, βάλε μπουζουκιού πάλι 0,5. Προσωπικά και στους τζουραδες μπουζουκιού ταστο βάζω.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 16, 2017, 08:28:56 μμ »
Γιάννη αν δεν σε εξυπηρετούν αυτά, βάλε μπουζουκιού πάλι 0,5. Προσωπικά και στους τζουραδες μπουζουκιού ταστο βάζω.

εγω σε ολα βαζω 0,5 και σε μπαγλαμαδες
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιάννης Καραβασίλης

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 16, 2017, 11:15:31 μμ »

Σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Θα ακολουθήσω την άποψή σου...δείχνει να με βολεύουν περισσότερο τα τάστα του μουζουκιού να τα βάλω σε τζουρά. Απλά δεν ήξερα οτι μπορεί να γίνει.

Γιάννης Καραβασίλης

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 16, 2017, 11:18:20 μμ »

εγω σε ολα βαζω 0,5 και σε μπαγλαμαδες

Κώστα να είσαι καλά.Μπαγλαμαδάκι ακόμη....εγώ δεν...!!!!! όμως όταν το κάνω κι αυτό ...που θα το κάνω σίγουρα...Θα βάλω κι εκεί τέτοια.Να είσαι καλά πάντα να βλέπουμε κατασκευές....!!!! Σ ευχαριστώ πολύ.