Αποστολέας Θέμα: Ημι-έτοιμη ξυλεία για σώμα ηλεκτρικής κιθάρας  (Αναγνώστηκε 3260 φορές)

GreekDude

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαόνι
  • Αριθμός κατασκευών: 0.5
Ημι-έτοιμη ξυλεία για σώμα ηλεκτρικής κιθάρας
« στις: Απρίλιος 24, 2017, 03:39:53 πμ »
Καλημέρα σε όλους!

Και μπαίνω στο ψαχνό! Ψάχνω ξυλεία για να κατασκευάσω σώμα ηλεκτρικής κιθάρας, και όπως λέει και ο τίτλος, θέλω κάτι ήδη έτοιμο - εμποτισμένο και επίπεδο, έτοιμο και στο θέμα πάχους (~5cm). Αυτά λόγω έλλειψης σοβαρών εργαλείων. Η κατασκευή που σκέφτομαι είναι εξαιρετικά απλή (King V), οπότε στα υπόλοιπα δεν θα έχω ιδιαίτερο πρόβλημα.
Το είδος του ξύλου δεν με απασχολεί και τρελά, μιλάμε άλλωστε για ηλεκτρικό όργανο οπότε δεν καίγομαι για εξωτικά ξύλα ή αυθεντικό Αμερικανικό alder κτλ. Θα ήθελα όμως να μείνουμε σε όσο χαμηλότερες τιμές γίνεται - χωρίς φυσικά να "πέσουμε" και σε... mdf!

Δυστυχώς δεν γνωρίζω καθόλου περί εμπορείας ξυλείας, οπότε χρειάζομαι τα φώτα σας. Βρίσκομαι στην Χαλκίδα, αν έχει σημασία αυτό. Προφανώς θα προτιμούσα κάτι που θα μπορούσα να παραλάβω (και να δω από κοντά) ο ίδιος αλλά δεν είναι και dealbreaker αυτό.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ημι-έτοιμη ξυλεία για σώμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 24, 2017, 08:11:40 πμ »
καλως ηλθες!
απ οτι φανταζομαι, ψαχνεις κατι τετοιο,
http://www.ebay.com/itm/Unfinished-DIY-Electric-Guitar-Kit-Mahogany-Body-Rosewood-Fingerboard-Maple-Neck-/152468702454?hash=item237fd7c4f6:g:rQUAAOSw2gxYxEtV

μπορεις να δεις-ψαξεις καλυτερα στο ebay με τις περιγραφες, δεν ξερω απο ηλ. κιθαρες, εγω εβαλα guitar diy και μου εβγαλε σελιδες επι σελιδων.
ομως για να πας και στα βαθη της κινας να δεις απο κοντα, δεν το νομιζω!

οποτε στoν συντοπιτη σου dimizparts με καλες τιμες και ποιοτητα-ποσοτητα, θα βρεις μπολικο πραμα:
http://dimizparts.gr/%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%97%CE%93%CE%9F%CE%A1%CE%99%CE%91-%CE%9A%CE%99%CE%98%CE%91%CE%A1%CE%91-%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%A1%CE%99%CE%9A%CE%97/%CE%9F%CE%A1%CE%93%CE%91%CE%9D%CE%9F%CE%A0%CE%9F%CE%99%CE%99%CE%91-%CE%A3%CE%9A%CE%91%CE%A6%CE%9F%CE%A3-%CE%9A%CE%99%CE%98%CE%91%CE%A1%CE%91-%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%A1%CE%99%CE%9A%CE%97
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Ημι-έτοιμη ξυλεία για σώμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 24, 2017, 10:16:01 πμ »
Καλημέρα και καλώς ήρθες!

αν δεν ψάχνεις κιτ που σου προτείνει ο Στέλιος αλλά θες να γλιτώσεις πλανίσματα,ξεχονδρίσματα στο σώμα έχει έτοιμα κολλημένα ο Σοφιανός.

http://www.sofianos.net/index.php/organopoiia/instrument/ilektriki-kithara/soma-ilektriki-kithara

GreekDude

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαόνι
  • Αριθμός κατασκευών: 0.5
Απ: Ημι-έτοιμη ξυλεία για σώμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 24, 2017, 11:38:50 πμ »
Καλημέρα κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Δεν ψάχνω τόσο έτοιμο σώμα! χαχαχα
Έχω ήδη έτοιμο το μανίκι που θα βάλω, ψάχνω περίπου αυτό που πόσταρε ο Γιάννης. Το πρόβλημα μου είναι ότι θέλω το σώμα να'ναι ένα κομμάτι και χρειάζομαι μεγαλύτερο μέγεθος για το σχήμα που θέλω, άρα και μεγαλύτερη τάβλα. Ουσιαστικά κάποιον να μου κόψει μια τάβλα στις διαστάσεις που θέλω δηλαδή, αλλά όσο και να γκούγκλαρα, δεν βρήκα κάτι τέτοιο.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ημι-έτοιμη ξυλεία για σώμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 24, 2017, 11:49:14 πμ »
το σώμα να'ναι ένα κομμάτι
δυσκολο να βρεις μονοκομματο, (για το πλατος)
οποτε πρεπει να ψαξεις σε ξυλαποθηκες, να αγορασεις μαδερακι, και μετα σε φιλο ξυλουργο για τα χοντρα.

εχω την εντυπωση ομως οτι σε ολες τις ηλεκτρικες ειναι 2 και κολλημενα στην μεση, θα σου πει ο γιαννης για σιγουρια, (ή οι ηλεκτρικοι θανος-νασος  {music016}  ;D)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

GreekDude

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαόνι
  • Αριθμός κατασκευών: 0.5
Απ: Ημι-έτοιμη ξυλεία για σώμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 24, 2017, 11:52:45 πμ »
Στις περισσότερες, ειδικά δε τις φθηνότερες, όχι μόνο δύο, μέχρι και... δεκατρία κολλημένα έχω πετύχει! Πόσο μάλλον σε βαμμένες. Απλά ήταν μια λόξα μου όταν επιτέλους κάνω το συγκεκριμένο να το κάνω one-piece. Αν είναι τόσο δυσεύρετο (και κοστοβόρο, απ'ότι φαίνεται...) αναγκαστικά θα πάω στα δύο.

insect

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Αριθμός κατασκευών: 2.617
Απ: Ημι-έτοιμη ξυλεία για σώμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 24, 2017, 01:03:40 μμ »
γεια σου φιλέ έχω βρει μαδέρια μεγάλα από διάφορα ξύλα για one piece σε μαγαζιά ξυλείας

το κακό είναι ότι θέλουν να σου πουλήσουν ολόκληρο το μαδέρι....

πχ ένα μαδέρι που έβγαζε αρκετά σώματα one piece σίπο(σαν μαόνι) έκανε 150 ευρώ
είχε και μπουμπίνγκα πχ που είναι μεγάλο δέντρο και βγάζει μεγάλα κομμάτια απλά είναι πανάκριβο
και πλέον δεν κάνει για διεθνή καριέρα....   {celebrate010}
αν θες να φτιάξεις πολλές κιθάρες ίσως αξίζει
 γενικά θα βρεις άμα ψάξεις πιστεύω
φτηνότερα από ότι στο ίντερνετ

το άλλο που μπορείς να κάνεις όπως έχω κάνει και εγώ στο παρελθόν, είναι να δεις αν υπάρχει ενδιαφέρον για το ξύλο που σε ενδιαφέρει στο φόρουμ και να μοιραστείτε την αγορά







GreekDude

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαόνι
  • Αριθμός κατασκευών: 0.5
Απ: Ημι-έτοιμη ξυλεία για σώμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 24, 2017, 02:03:21 μμ »
Καλά φαντάζομαι θα υπάρχουν πιο μεγάλα κομμάτια όμως όντως, απ'ότι φαίνεται ανεβαίνει αρκετά το κόστος σε σημείο που σκέφτεσαι "το παίρνω κι έτοιμο με τόσα". Χώρια δε που χρειάζονται περαιτέρω κοψίματα αυτά και δυστυχώς δεν έχω τέτοια εργαλεία. Ειδάλλως θα'ταν μια πολύ καλή ευκαιρία ν'αρχίσω να πειραματίζομαι περαιτέρω, αλλά φευ... Ευχαριστώ όπως και να'χει!

insect

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Αριθμός κατασκευών: 2.617
Απ: Ημι-έτοιμη ξυλεία για σώμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 24, 2017, 03:46:23 μμ »
"το παίρνω κι έτοιμο με τόσα"

 θα το σκεφτείς πάρα μα πάρα πολλές φορές όσο θα φτιάχνεις μια κιθάρα.......  {celebrate015} {celebrate012}
γι'αυτό αν θες one piece να φτιάξεις one piece.


steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ημι-έτοιμη ξυλεία για σώμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 24, 2017, 03:47:27 μμ »
...βεβαια ειναι και το "κοψιμο" ενος τετοιου κομματιου μεγαλου, που θα ειναι "ακτινοεφαπτομενικο" και οχι ακτινικα...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

GreekDude

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαόνι
  • Αριθμός κατασκευών: 0.5
Απ: Ημι-έτοιμη ξυλεία για σώμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 24, 2017, 06:04:34 μμ »
"το παίρνω κι έτοιμο με τόσα"

 θα το σκεφτείς πάρα μα πάρα πολλές φορές όσο θα φτιάχνεις μια κιθάρα.......  {celebrate015} {celebrate012}
γι'αυτό αν θες one piece να φτιάξεις one piece.

Δυστυχώς δεν είναι καιροί για γούστα και, δίνοντας λίγη σημασία στα ξύλα σ'ένα ηλεκτρικό όργανο, είμαι οκ και με τα κομμάτια. Απλά προφανώς μ'ένα one piece σώμα τρως και λιγότερο χρόνο με κόλλες και αναμονή και δεν μ'αρέσει το πολύ περίμενε!  ;D
Εξάλλου, κακά τα ψέμματα, ως γούστο κατηγοριοποιείται το συγκεκριμένο, οπότε beggars can't be choosers που λεν' και στην Εγγλέζικη εξοχή!


...βεβαια ειναι και το "κοψιμο" ενος τετοιου κομματιου μεγαλου, που θα ειναι "ακτινοεφαπτομενικο" και οχι ακτινικα...

Φαντάζομαι εννοείς λόγω σχήματος θέλει παραπάνω "χώρο" για ενιαίο κόψιμο; Αν ναι, σαφώς ισχύει.

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για τις απαντήσεις, αν έχετε και άλλα μαγαζιά-πωλητές-οτιδήποτε υπ'όψιν, ρίχτε σύρμα!

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Ημι-έτοιμη ξυλεία για σώμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 24, 2017, 10:30:07 μμ »
"το παίρνω κι έτοιμο με τόσα"

 θα το σκεφτείς πάρα μα πάρα πολλές φορές όσο θα φτιάχνεις μια κιθάρα.......  {celebrate015} {celebrate012}
γι'αυτό αν θες one piece να φτιάξεις one piece.

Δυστυχώς δεν είναι καιροί για γούστα και, δίνοντας λίγη σημασία στα ξύλα σ'ένα ηλεκτρικό όργανο, είμαι οκ και με τα κομμάτια. Απλά προφανώς μ'ένα one piece σώμα τρως και λιγότερο χρόνο με κόλλες και αναμονή και δεν μ'αρέσει το πολύ περίμενε!  ;D
Εξάλλου, κακά τα ψέμματα, ως γούστο κατηγοριοποιείται το συγκεκριμένο, οπότε beggars can't be choosers που λεν' και στην Εγγλέζικη εξοχή!


...βεβαια ειναι και το "κοψιμο" ενος τετοιου κομματιου μεγαλου, που θα ειναι "ακτινοεφαπτομενικο" και οχι ακτινικα...

Φαντάζομαι εννοείς λόγω σχήματος θέλει παραπάνω "χώρο" για ενιαίο κόψιμο; Αν ναι, σαφώς ισχύει.

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για τις απαντήσεις, αν έχετε και άλλα μαγαζιά-πωλητές-οτιδήποτε υπ'όψιν, ρίχτε σύρμα!


εγω απο ηλεκτρικες δεν κατεχω αλλα αυτο που λες για την υπομονη σου να το κοιταξεις. Ολη η καυλα εκει βρισκεται...................στο περιμενε. Κι οχι μονο στα οργανα. Σκεψου το........................
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Ημι-έτοιμη ξυλεία για σώμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 24, 2017, 10:55:02 μμ »
Τι θες να φτιάξεις Flying V ?
Καλύτερα να το φτιάξεις με δύο κομμάτια, ειναι κάπως δύσκολο για one piece μιλάμε για  35-40 εκ φάρδος ξύλου
Κάνε μια βόλτα στα ξυλουργεία της περιοχής σου για κανα ξεχασμένο κομμάτι

Tags: