Αποστολέας Θέμα: Βαφή με πιστόλι  (Αναγνώστηκε 3303 φορές)

κωτσας

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 3
Βαφή με πιστόλι
« στις: Απρίλιος 11, 2017, 01:04:49 πμ »
Καλησπέρα..
Χρειάζομαι βοήθεια, έπρεπε να βάψω ενα αλουμίνιο..απο την μια θα ηταν μπλε κ άσπρο από την άλλη..έβαλα ασταρι λοιπόν απο την μια..ασταρι απο την άλλη..λαδομπογια νερου απο την μια και οταν παω να το γυρίσω συνειδητοποιώ οτι εχω μπερδευτεί με τα χρώματα. . Τώρα απο την μια ειναι ασπρο και απο την αλλη εχει ασταρι..αλλα το άσπρο πρέπει να γίνει μπλε..να βάλω ασταρι πανω στο ασπρο κ απο πανω το μπλε ?
Να το ξυσω λιγο κ μετα ασταρι η κατευθείαν το μπλε ?
Να το τριψω ολο και ξανα απο την αρχη ?
Με δεδομένο οτι πρεπει να γινει καλα η δουλεια..
Να το αφήσω οπως ειναι ? Μακαρι αλλα δεν γίνεται. ..
Οποιως ξέρει και μπορεί να βοηθησει...
Αμα θέλετε μπορείτε να γράψετε και τα δικα σας κωμικοτραγικά κατορθώματα. ...

Ευχαριστώ

Μαρία Γ.

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο
  • Αγαπημένο ξύλο: ΕΛΙΑΣ
  • Αριθμός κατασκευών: -0,12
Απ: Βαφή με πιστόλι
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 11, 2017, 09:22:47 πμ »
Μην βαλεις ασταρι πανω στην μπογια.αλλα μπογια πανω στο ασταρι.
Σε σκετο μεταλλο περναμε το ασταρι,ολο το μεταλλο, μετα ελαφρυ τριψιμο και μετα η μπογια.
αν θελεις να ειναι διχρωμο περιμενεις να στεγνωσει το ενα χρωμα καλα, με ταινια καλυπτεις το ενα χρωμα και βαφεις το επομενο.αναλογα τι το θελεις αν θα ειναι εκτεθιμενο σε καιρικες συνθηκες και να κρατησει πολλα χρονια, ξεβαφεις με διαβρωτικο αν χρειαστει, και το φτιαχνεις κανονικα.αν οχι το αφηνεις ως εχει.ακομη το αραιωμα του χρωματος θελει λιγο πειρα ωστε να ψεκαζει το πιστολι καλα, και να μην ειναι και πολυ αραιωμενο το χρωμα,το παχυρευστο δηλ δεν περναει καλα απο το μπεκ του πιστολιου..το ασταρι δουλευει μονο πανω σε σκετο μεταλλο.
αν δεν μπορεις να ξεχωρισεις το λευκο ασταρι απο την λευκη μπογια παρε ασταρι γκρι η πορτοκαλι εχει πολλα ειδη.
ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.
ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο.!!

Μαρία Γ.

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο
  • Αγαπημένο ξύλο: ΕΛΙΑΣ
  • Αριθμός κατασκευών: -0,12
Απ: Βαφή με πιστόλι
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 11, 2017, 09:28:51 πμ »
ΑΝ εχει ασταρι και μετα λαδομπογια ασπρη και θελεις να βαλεις μετα μπλε λαδομπογια.τριβεις ελαφρα την ασπρη λαδομπογια και περνας πανω την μπλε,χωρις κατι αλλο.
ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.
ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο.!!

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Βαφή με πιστόλι
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 11, 2017, 10:12:11 πμ »
καποια μερα απο αυτο εδω το φορουμ ,θα δινουμε και συμβουλες για εγχειριση καρδιας..........το βλεπω εγω
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Βαφή με πιστόλι
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 11, 2017, 03:49:30 μμ »
να πω και γω την γνωμη μου...
το αλουμινιο θελει κανονικα ηλεκτροστατικη.

αλλα αν θελεις μονος σου, πρεπει να προσεξεις πολυ το ασταρι ειδικα αν ειναι σε εξωτερικο χωρο, (το οποιο πρεπει να ειναι ειδικο για αλουμινια ή γαλβανιζε, π.χ. αντεξ, ασταρι αλουμινιου βιβεχρωμ κλπ) διοτι πρεπει να δημιουργηθει ενα πολυ λεπτο φιλμ, στο οποιο να γινει η προσφυση του χρωματος.

σε κοινο ασταρι, με την παροδο του χρονου θα ξεφλουδισει ΟΛΟ.
για εμενα δεν θα ειχε νοημα να συνεχισω τα βαψιματα, αν δεν ειχα βαλει καποιο ειδικο ασταρι.
ρωτα και το χρωματοπωλη σου για συμβουλες κλπ.

παω για εγχειρησεις...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

κωτσας

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 3
Απ: Βαφή με πιστόλι
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 11, 2017, 05:53:30 μμ »
Ευχαριστω για τις πληροφορίες. .
Ασταρι εχω βάλει για αλουμίνιο απλά μπερδεύτηκα  στα χρώματα. .έπρεπε να ναι δίχρωμο και το εβαψα ανάποδα. .απλα ειχε πιασει πολυ καλα η μπογια και ειχε γινει τελιο..αλλά θα το ξυσω και θα το ξαναβαψω..
Ξέρει κανεις κανένα καλό remover, ειχα παρει ενα της χρωτεξ αλλα δεν έκανε δουλειά και ηταν κ ακριβω..
Και κατι τελευταίο, μου ειπαν καλύτερα ενα χέρι ασταρι και μετά μπογιά. .εγώ έβαζα 2 χωρίς ξύσιμο και μετα μπογιά..ενω πιάνει καλά. .φενεται καλά.. αν ξύσεις με το νύχι σε μερικα σημεία αφήνει σημάδι. .σε αλλά οχι..και δεν μπορω να καταλάβω γιατι..μήπως επειδή δεν εξυσα το ασταρι η δεν είχε στεγνωση εντελώς αναμεσα στα 2 χερια ή επειδη βάφω με λαδομπογια νερου ;
Μου παν γενικα να αφηνω το ασταρι μια μερα να στεγνώσει και εγω το άφηνα κατι ώρες. .
Επειδη ειναι για έξω μήπως καλύτερα να περάσω ενα βερνίκι στο τελος;
Εψαχνα στο νετ για πληροφορίες σχετικα με βαφή με πιστόλι αλλά νομίζω πως δεν υπαρχουν και πολλά

Μαρία Γ.

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο
  • Αγαπημένο ξύλο: ΕΛΙΑΣ
  • Αριθμός κατασκευών: -0,12
Απ: Βαφή με πιστόλι
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 11, 2017, 09:14:07 μμ »
σε  καθε χερι επομενου χρωματος οτι και αν ειναι παντα τριβουμε να κανει γρατζουνιες ωστε να κολλησει καλα το επομενο χερι. σε ολα τα χερια.στο πρωτο χερι λιγο απαλα μην βγαλουμε το ασταρι απο ισχυρο τριψιμο.στο δευτερο λιγο πιο δυνατα,και τα γυαλοχαρτα που πρεπει. τους χρονους του καθε χρωματος για το στεγνωμα αναφερονται πανω στα κουτι.τηρουμαι τις οδηγιες κατασκευαστη.
ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.
ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο.!!

κωτσας

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 3
Απ: Βαφή με πιστόλι
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 12, 2017, 11:14:19 πμ »
Ισως να φταει οτι δεν ετριβα αναμεσα απο τις στρωσεις χρωμα..
Γενικα τηρουσα τις οδηγίες που γραφει πανω στο κουτι, 2 χερια ασταρι και στεγνωμα σε 1 ωρα,στο χρωματοπωλειο μου ειπαν ενα χερι ασταρι και στεγνωμα 24 ωρες, απο οτι βλεπω νομιζω οτι ειναι καλυτερα ετσι...θα δω στο τελος..
Ευχαριστω για τις πληροφοριες

Tags: