Αποστολέας Θέμα: Οστεοκολλα 315-350 gram strength  (Αναγνώστηκε 363 φορές)

filios

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Οστεοκολλα 315-350 gram strength
« στις: Μάρτιος 14, 2017, 06:55:08 πμ »

Γνωρίζει κανείς ψαρόκολλα 315 gram strength που θα βρω ?
Έχω αρχίσει την βεντεογράφηση κατασκευής μπουζουκιού με πολλές ντούγιες όπως υποσχέθηκα σε καλούς φίλους εκεί (  Ζαρκ για σένα το λέω ! ) δυστυχώς η οστεόκολλα πού είχα φέρει από Αγγλία και Ελλαδa είναι αργές Δηλ. 192 gram strength ενώ η πολύ ταχύτερη και ισχυρότερη 315 gram strength που κολλάει σχεδόν αμέσως θα με βολέψει καλύτερα Ο Στέλιος είχε την καλοσύνη να μου στείλει την διεύθυνση κάποιου Ισπανού αλλά δυστυχώς δεν δίνουν gram strength όπως οι Αμερικάνοι και οι Αμερικάνοι συνήθως δεν στέλνουν εδώ Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάπου στην Ελλάδα ? Η άλλη μου επιλογή είναι να χρησιμοποιήσω Gelatine που είναι ισχυρή και συνήθως πολύ γρήγορη Και πάλιν όμως κάποιος που εισάγει για καλλιτέχνες εδώ δεν έχει πληροφορίες . Εάν βρω πιστεύω ότι θα μπορώ να φτιάξω ένα σκάφος σε ένα πρωινό
( Κώστα μου έφαγε πολλές Λακτα ο αδελφός και τώρα το γύρισε στις Nestle και Catberries )

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
Απ: Οστεοκολλα 315-350 gram strength
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 14, 2017, 08:11:55 πμ »
αυτο με τις αργες και γρηγορες κολλες πρωτη φωρα το ακουω. Filios σε ευχαριστω που μας σκεφτηκες φιλε
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

geo

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 14, 2017, 02:44:37 μμ »
ΚΥΡΙΕ Filios περιμενουμε με αγωνια!!!!!!!!!!!!!! {celebrate009}

filios

• Full Member
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 23, 2017, 09:53:17 πμ »

Φίλε Κώστα Στην Αμερική τις οστεόκολλες , ψαρόκολλες .και δερματόκολλες τις πουλάνε με γνωστό το gram strength τους Για την οργανοποιία οι πιο κατάλληλες είναι από 192 – μέχρι 350 gram strength Η μεγαλύτερου αριθμού έχουν ταχύτερο gel time και πήξης και είναι ισχυρότερες Είναι πιο καλές για καβαλάρηδες ,κόλλημα μανίκων και επισκευές αλλά πρέπει τα ξύλα για κόλληση να θερμανθούν κάπως Εγώ πάντως κόλλησα καβαλλάρηδες σε κιθάρες και 2 λαγούτα με την 192 και δεν κούνησαν
Αυτές οι κόλλες υπάρχουν και στην Γερμανία ( οι Αμερικάνοι συνήθως δεν στέλλουν στη Κύπρο )
Καλή πηγή είναι ο Kramer pigments και η Dictum Παρήγγειλα 315 G Strength και όταν τη δοκιμάσω στο σκάφος θα γράψω τις εντυπώσεις μου .

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #37
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 23, 2017, 05:50:18 μμ »
Φιλιε μου, αυτη που σου ειχα γραψει εχει 280!
ουτε δηλαδη αυτη δεν εκανε...http://www.madinter.com/glues-finishes/hide-glue-0-5kg.html

απο dictum, και μεχρι να στο στειλουν στο μεγαλο νησι, θα κοστισει οσο το μπουζουκι! ;D
καλη συνεχεια!
Τίποτα πιο ωραίο από μια κιθάρα…εκτός ίσως από δυο!

filios

• Full Member
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 23, 2017, 06:52:58 μμ »

Φιλε Στέλιο σε ευχαριστώ Η 280 είναι οπωσδήποτε πολύ καλή και μου κάνει ( αλήθεια που το βρήκες το gram strength μήπως τους έγραψες ? ) Γνωρίζεις όμως ότι ψάχνομαι Εάν καταφέρω να κολλώ 2 δούγες κάθε 5 λεπτά τότε θα μπορώ να τις κολλήσω και τις 50 σε 2 ώρες
Δεν ξαναχρησιμοποίησα τόσο γρήγορη κόλλα και αν έχει γρήγορο setting και holding power τότε θα το απολαύσω Τώρα φίλτατε Στυλιανέ γιατί να μου στοιχίσει όσο ένα μπουζούκι αφού για το ίδιο βάρος hide glue ο Frits χρεώνει πιο φθηνά από τον Ιθπανό
Και η απόσταση στον χάρτη τουλάχιστο πιο κοντινή Και ένα κιλό εμένα θα μου φθάσει for the rest of my life !

Garafil

• Jr. Member
  • **
  • Αγαπημένο ξύλο: Ελιά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 23, 2017, 07:48:52 μμ »
Δες και αυτή μήπως σου κάνει
https://www.fine-tools.com/oberfl.html

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #37
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 23, 2017, 08:30:06 μμ »
το γραφει απο κατω ποσα τετοια-πως-τα-λεν ειναι, στα χαρακτηριστικα της (Description)!
βασικα εγω το ποιο φθηνο θα αγοραζα!
καλη συνεχεια
Τίποτα πιο ωραίο από μια κιθάρα…εκτός ίσως από δυο!

filios

• Full Member
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 24, 2017, 06:34:52 πμ »

Φίλε Garafil σε ευχαριστώ . Έχω τριών ειδών hide glues και απλά θέλω να δουλέψω με μια ταχύτερη που μπορεί να με βοηθήσει με την δική μου μέθοδο κατασκευής σκάφους Πιστεύω το κόλλημα των ντούγων θα γίνει ταχύτερο Η κόλλα που μου αναφέρεις είναι για veneering και συνήθως είναι πιο αργές Δεν αναφέρεται πουθενά το gram strength εκτός αν μου διέφυγε πάλιν Είναι όμως φθηνή

Φίλε Στέλιο όπως γνωρίζεις το πρόβλημα είναι τα ταχυδρομικά και όχι η τιμή της κόλλας Μου διέφυγε το description και θα το ψάξω Σε ευχαριστώ

mixalis.k

• Jr. Member
  • **
  • Αγαπημένο ξύλο: Κατρανι
  • Αριθμός κατασκευών: 250
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 09, 2017, 04:49:44 πμ »
Εδω φιλε μου!1 Pound High Clarity Hide Glue Grade 380
http://www.bjornhideglue.com/shop2.html

filios

• Full Member
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 09, 2017, 04:50:53 μμ »

Φίλε Μιχάλη σε ευχαριστώ Δεν γνωρίζω εάν η Αμερικάνικη αυτή εταιρεία στέλνει Κύπρο
¨Έχω φέρει μία από Dictum που είναι γύρω στο 315 ( αν θυμάμαι καλά ) και είναι περίπου ΟΚ Θα μπορούσα να φέρω και την 380 αλλά δεν σκοπεύω να φτιάξω πολλά μπουζούκια και γι αυτό ο παράγων χρόνος δεν είναι πια σημαντικός για μένα Ισως για κάποιο που θα την χρησιμοποιήσει στην μέθοδο μου θα του εξοικονομήσει αρκετό χρόνο Αυτές η κόλλες είναι πολύ ισχυρές και κατάλληλες για κόλλημα καβαλάρηδων των κιθάρων και λαγούτων