Αποστολέας Θέμα: Λουστράρισμα με Γομαλάκα βημα-βημα  (Αναγνώστηκε 38946 φορές)

arotron473

• Newbie
  • *
Απ: Λουστράρισμα με Γομαλάκα βημα-βημα
« Απάντηση #75 στις: Αύγουστος 01, 2017, 04:08:16 μμ »
Το lampblack μπορείς να το βρεις ως pigment σε καταστήματα με είδη ζωγραφικής ή αγιογραφίας.

Η καπνιά είναι η γνωστή μαύρη σκόνη που επικάθεται σε επιφάνειες όπως το μπουρί της σόμπας ή το τοίχωμα ενός φούρνου ή τζακιού. Φυσικά χρειάζεται καθάρισμα από ξένα σώματα.

Αν δεν κάνω λάθος, θεωρητικά τουλάχιστον, το lampblack pigment είναι καπνιά, η οποία παραδοσιακά προερχόταν από την καύση ξερών βλαστών αμπελιού. Χημικά πρόκειται για αιθάλη.

Λάμπρος Σταυρίδης

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
« Απάντηση #76 στις: Αύγουστος 03, 2017, 09:08:10 πμ »

Η ερώτηση μου είναι αν θέλω να βάλω κάποιο χρώμα σε ένα όργανο τι κάνω?

Βάζω κάποια χρωστική στην γομαλάκα ή βάφω πρώτα το όργανο και μετά το λουστράρω?
Στην πρώτη περίπτωση λογικά χρειάζομαι ένα χρώμα διαλυτό στο οινόπνευμα και στην δεύτερη ένα μη διαλυτο...

Ἀγαπητοί φίλοι καλημέρα ,
Στήν ἐρώτησή σου φίλε cptX σχετικά μέ τόν χρωματισμό τῶν ὀργάνων ἔχω νά σοῦ πῶ τά ἑξῆς :
Τό μουσικό ὄργανο , ὅπως καί κάθε χρηστικό λουστραρισμένο ξύλινο ἀντικείμενο πού πιάνεται ἀπό λίγο ἕως πολύ ἀπό τό ἀνθρώπινο χέρι , εἶναι " καταδικασμένο " νά " χάση " λόγω τοῦ ἱδρῶτα , ἀργά ἤ γρήγορα , μεριές μεριές δυστυχῶς ( ὄχι ὁμοιόμορφα ) τό βερνίκι του . Ἄν αὐτό τό βερνίκι εἶναι  χρωματισμένο , καταλαβαίνεις ὅτι θά δημιουργηθοῦν πολύ ἀντιαισθητικά " μπαλώματα " . Καλό καί ὄμορφο εἶναι τό χρωματισμένο βερνίκι μόλις τελειώσουμε τήν κατασκευή καί πολύ καλά τά λέει ὁ κ. Φρονιμόπουλος , ἀλλά πρέπει νά προβλέψουμε καί γιά τό μέλλον , διότι τό ὄργανο " ζεῖ " πολλά χρόνια .
Ὁ καλύτερος τρὀπος γιά νά χρωματίσουμε , γενικά , ἕνα ξύλινο ἀντικείμενο πού πιάνεται , εἶναι , ὅπως συμβουλεύουν καί κάνουν οἱ ἐπαγγελματίες λουστραδῶροι , εἶναι πρῶτα νά χρωματιστῆ μέ ἕνα βερνίκι νεροῦ , καί ἀφοῦ στεγνώση , νά λουστραριστῆ μέ ἄχρωμο βερνίκι .
Τό βερνίκι πού θά περαστῆ τό ὄργανο δέν διαρκεῖ γιά ὅλη του τή ζωή . Ἀνάλογα μέ τή χρήση του καί μέ τό ποιός τό παίζει ( ἄν εἶναι ἐρασιτέχνης καί τό παίζει λίγες ὥρες ἤ ἐπαγγελματίας καί τό παίζει πολλές , ἄν ἱδρώνει πολύ ἤ ὄχι κ.λ.π. ) , χρειάζεται άνά κάποια χρόνια νά ἐπαναλαμβάνεται .
Γιά πιό πολλές πληροφορίες σχετικά μέ τά βερνίκια , κοίταξε στήν ἑνότητα " Βερνίκια κόλλες ὄστρακα " , 4ο θέμα ( Κόλλες βερνίκια - ξεκίνησε ἀπό Λάμπρος Σταυρίδης ) , 1η παράγραφος . Ἐκεῖ , ἄν πατήσεις τίς πορτοκαλί λέξεις , γράφω μιά περίληψη τοῦ σεμιναρίου τοῦ κ. Φρονιμοπούλου σχετικά μέ τό θέμα τῶν βερνικιῶν .
Φίλε Γιῶργο Βουλγαρίδη , μέ γομαλάκα λουστράρουμε ὅλο τό ὄργανο .
Φίλε Γκ. Κώστα , ἡ τεχνική μέ τήν ἐλαφρόπετρα ἐφαρμόζεται σ' ὅλο τό ὄργανο , διότι παντοῦ ὑπάρχουν ψιλοτρυπίτσες ἤ πόροι γιά νά κλείσουν ( κοίταξε τήν περίληψη ) .

moytro

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 7
« Απάντηση #77 στις: Αύγουστος 22, 2017, 04:16:00 μμ »
Για χρωματισμό έχω χρησιμοποιήσει κουρκουμά διαλυμμένο σε ασπράδι αυγού,(έντονο κίτρινο, πολύ ωραίο!) για pore filling και χρωματισμό ταυτόχρονα.
Προσωπικά γυάλισμα δεν μπορώ να πετύχω με τίποτα, μου βγαίνει μάτ συνέχεια.. δεν έχω βρεί τον τρόπο.
 Υπάρχει και η παρακάτω τεχνική που συνδυάζει γομαλάκα με τελικό γυάλισμα με κρέμα
https://www.youtube.com/watch?v=Pk8wmr-Np4s