Αποστολέας Θέμα: Λουστράρισμα με Γομαλάκα βημα-βημα  (Αναγνώστηκε 58382 φορές)

phoebus

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 11
Απ: Λουστράρισμα με Γομαλάκα βημα-βημα
« Απάντηση #60 στις: Δεκέμβριος 03, 2012, 06:12:00 μμ »
Τελικά βρε παιδιά, πέρα από τα τουλουπάνια και την ελαφρόπετρα κλπ, εγώ δεν πολυκατάλαβα, πόσες φορές περνάμε τη γομαλάκα στο όργανο, πόσα χέρια δηλ; Επίσης, ογκομετρικά, για να μην μπλέξουμε με ζυγαριές κλπ, τι σχέση γομαλάκας - οινοπνεύματος έχουμε, να πάρουμε δηλαδή ένα φλιτζανάκι και να μετρήσουμε δόσεις, 1προς... Και κάτι άλλο: Η γομαλάκα όπως λέτε είναι υποκίτρινη. Αν θέλουμε κάποια άλλη απόχρωση, (πιο κοκκινωπή, πιο σκούρα κλπ.), τι υλικά βάζουμε μέσα, αν βάζουμε;

pikolo

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 389
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Λουστράρισμα με Γομαλάκα βημα-βημα
« Απάντηση #61 στις: Απρίλιος 02, 2013, 01:51:50 πμ »
Τελικά βρε παιδιά, πέρα από τα τουλουπάνια και την ελαφρόπετρα κλπ, εγώ δεν πολυκατάλαβα, πόσες φορές περνάμε τη γομαλάκα στο όργανο, πόσα χέρια δηλ; Επίσης, ογκομετρικά, για να μην μπλέξουμε με ζυγαριές κλπ, τι σχέση γομαλάκας - οινοπνεύματος έχουμε, να πάρουμε δηλαδή ένα φλιτζανάκι και να μετρήσουμε δόσεις, 1προς... Και κάτι άλλο: Η γομαλάκα όπως λέτε είναι υποκίτρινη. Αν θέλουμε κάποια άλλη απόχρωση, (πιο κοκκινωπή, πιο σκούρα κλπ.), τι υλικά βάζουμε μέσα, αν βάζουμε;
Οτι έιπε ο φίλος απο πάνω σύν γιατί να μη περάσουμε την γομαλάκα με πιστόλι?Είναι απαραίτητη η διαδικασία με την μπάλα ?

Γκ. Κωστας

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
Απ: Λουστράρισμα με Γομαλάκα βημα-βημα
« Απάντηση #62 στις: Απρίλιος 10, 2014, 10:15:16 μμ »
1 ερώτηση ακομα παιδια
αυτη η τεχνικη με την ελλαφροπετρα εφαρμόζεται μονο στα καπακια; γινεται και στο  σκαφος;

xaris

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Αγαπημένο ξύλο: Βρεγμενη σανιδα
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Λουστράρισμα με Γομαλάκα βημα-βημα
« Απάντηση #63 στις: Απρίλιος 14, 2014, 04:20:33 μμ »
........................!
ΑΚΥΡΟΝ
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 14, 2014, 04:39:08 μμ από xaris »

Σταύρος Κοντοκώστας

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Λουστράρισμα με Γομαλάκα βημα-βημα
« Απάντηση #64 στις: Απρίλιος 19, 2014, 01:11:41 πμ »
Οταν θελουμε να διορθωσουμε ενα σημειο που δεν εχει βερνικωθει καλα τι κανουμε? γυαλοχαρτιζουμε με πολυ ψιλο γυαλοχαρτο και ξαναπερναμε γομαλακα? Αυτο που επαθα οταν λιμαρα τα τάστα, ήταν να "ξεφλουδισει" σε μικρα σημεία η γομαλάκα όταν εβγαλα την χαρτοταινία. Πιο συγκεκριμενα στο σημειο που εφαπτεται η ταστιερα με το υπολλοιπο ξυλο του μανικου, εκει μου βγηκαν σημαδια όταν εβγαλα την ταινία.
Όταν το όρμα δεν πάρει δράση, μένει απλα ένα όνειρο.....

alexandros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Λουστράρισμα με Γομαλάκα βημα-βημα
« Απάντηση #65 στις: Δεκέμβριος 12, 2014, 08:07:27 μμ »
ρε παιδιά έχω λουστράρει όλη τη λύρα και στην ταστιέρα που έχω βάλει ελιά σε ένα σημείο είναι σαν να μην δέχεται την γομαλάκα. είναι τελείως στεγνό και δεν μπορώ να το λουστράρω ενώ στην υπόλοιπη ταστιέρα το παίρνει το λούστρο κανονικά.

ξέρει κανείς τίποτα;

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Λουστράρισμα με Γομαλάκα βημα-βημα
« Απάντηση #66 στις: Δεκέμβριος 12, 2014, 08:15:12 μμ »
Αλεξανδρε δεν πιανει μονο αν σε εκεινο το σημειο εχει καποιο φιλμ κολλας απο κατω.  Αλλα δεν χρειαζεται λουστραρισμα η ταστιερα, γιατι παιζοντας θα φυγει πολυ ευκολα η γομαλακα στα σημεια που πατανε τα δαχτυλα και θα φαινεται ανομοιομορφη.

alexandros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Λουστράρισμα με Γομαλάκα βημα-βημα
« Απάντηση #67 στις: Δεκέμβριος 12, 2014, 08:17:31 μμ »
Αλεξανδρε δεν πιανει μονο αν σε εκεινο το σημειο εχει καποιο φιλμ κολλας απο κατω.  Αλλα δεν χρειαζεται λουστραρισμα η ταστιερα, γιατι παιζοντας θα φυγει πολυ ευκολα η γομαλακα στα σημεια που πατανε τα δαχτυλα και θα φαινεται ανομοιομορφη.
ναι απλά θέλω την γομαλάκα να το προστατέψει από τον ιδρώτα (υγρασία) να κρατήσει παραπάνω δηλαδή να μην χαλάσει γρήγορα.

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Λουστράρισμα με Γομαλάκα βημα-βημα
« Απάντηση #68 στις: Δεκέμβριος 12, 2014, 08:26:02 μμ »
Αλέξανδρε στην ταστιέρα βάλε lemon oil για την προστασία της.θα βρεις σε όλα τα καταστήματα με μουσικά όργανα.

Γιάννης Ελευθεριάδης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 311
  • Trial and error
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Λουστράρισμα με Γομαλάκα βημα-βημα
« Απάντηση #69 στις: Δεκέμβριος 19, 2014, 09:02:40 πμ »
Γιάννη και το lemon oil προστατεύει μέχρι να εξατμιστεί,σχετικά γρύγορα δηλαδή.Στο μόνο που βοηθάει είναι στο καθάρισμα,προσωπικά δεν μου φαίνεται απαραίτητο.

Βουλγαρίδης Γιώργος (Giovou)

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 185
Απ: Λουστράρισμα με Γομαλάκα βημα-βημα
« Απάντηση #70 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 09:27:44 μμ »
 ...με γομαλάκα μπορούμε να λουστράρουμε όλο το όργανο ή μόνο το καπάκι?   ::)

insect

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Αριθμός κατασκευών: 2.617
Απ: Λουστράρισμα με Γομαλάκα βημα-βημα
« Απάντηση #71 στις: Απρίλιος 26, 2016, 09:45:04 πμ »
Καλημέρα, αν θέλουμε να βάλουμε γομαλάκα σε καπάκι κλασικής αλλά το χρώμα που βγάζει δεν είναι αρκετά πορτοκαλί τι μπορούμε να βάλουμε μέσα στην γομαλάκα (ή και στο ξύλο πριν την γομαλάκα)για να επιτύχουμε την επιθυμητή απόχρωση
,στο εξωτερικό βλέπω χρησιμοποιούν  transtint βαφές.
Τι μπορώ να βρω εύκολα στην αγορά και να μην είναι και τίποτα πολύ τοξικό ή ακριβό.

 και κάτι άλλο υπάρχει τρόπος να μην κιτρινίζει η γομαλάκα πάνω από μαύρο χρώμα;προσθέτοντας μαύρη βαφή;
 

cptX

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 24
Απ: Λουστράρισμα με Γομαλάκα βημα-βημα
« Απάντηση #72 στις: Ιούλιος 31, 2017, 10:09:47 πμ »
Καλημέρα στην παρέα, έχω παρόμοια ερώτηση με τον φίλο Insect που δυστυχώς δεν απαντήθηκε ακόμη. Επίσης προκαταβολικά να πω ότι έψαξα στις προηγούμενες σελίδες του συγκεκριμένου thread για να βρω απάντηση αλλά δεν βρηκα κάτι μέχρι στιγμής...

Η ερώτηση μου είναι αν θέλω να βάλω κάποιο χρώμα σε ένα όργανο τι κάνω?

Βάζω κάποια χρωστική στην γομαλάκα ή βάφω πρώτα το όργανο και μετά το λουστράρω?
Στην πρώτη περίπτωση λογικά χρειάζομαι ένα χρώμα διαλυτό στο οινόπνευμα και στην δεύτερη ένα μη διαλυτο...

Αν έχει απαντηθεί αυτή η ερώτηση ήδη συγχωρέστε με...

arotron473

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 2
Απ: Λουστράρισμα με Γομαλάκα βημα-βημα
« Απάντηση #73 στις: Ιούλιος 31, 2017, 04:45:03 μμ »
Καλημέρα, αν θέλουμε να βάλουμε γομαλάκα σε καπάκι κλασικής αλλά το χρώμα που βγάζει δεν είναι αρκετά πορτοκαλί τι μπορούμε να βάλουμε μέσα στην γομαλάκα (ή και στο ξύλο πριν την γομαλάκα)για να επιτύχουμε την επιθυμητή απόχρωση
,στο εξωτερικό βλέπω χρησιμοποιούν  transtint βαφές.
Τι μπορώ να βρω εύκολα στην αγορά και να μην είναι και τίποτα πολύ τοξικό ή ακριβό.

 και κάτι άλλο υπάρχει τρόπος να μην κιτρινίζει η γομαλάκα πάνω από μαύρο χρώμα;προσθέτοντας μαύρη βαφή;

Αν σε ενδιαφέρουν τα φυσικά χρώματα, μπορείς να χρωματίσεις οινόπνευμα με κουρκουμά (κίτρινο) και αλκάνα ή ριζάρι (βαθύ κόκκινο) και να χρησιμοποιήσεις αναλογίες από το κάθε διάλυμα — αφού το φιλτράρεις — μέσα στην έτοιμη γομαλάκα ή για να διαλύσεις κατευθείαν τη γομαλάκα σε αυτά. Εναλλακτικά — και με λίγο πιο περίπλοκο χειρισμό — μπορείς να ετοιμάσεις δύο βερνίκια γομαλάκας, ένα κίτρινο και ένα κόκκινο και αφού περάσεις πρώτο το κίτρινο μέχρι το υποθετικά επιθυμητό σημείο, μετά να συνεχίσεις με το κόκκινο. Το αποτέλεσμα είναι αρκετά πιο ενδιαφέρον, κατά τη γνώμη μου, από ένα πορτοκαλί τελικό βερνίκι, εφόσον ανταποκρίνεται οπτικά, διαφορετικά σε κάθε γωνία θέασης και φωτός. Το φαινόμενο αυτό λέγεται διχρωισμός.

Τα παραπάνω που μεταφέρω, είναι πληροφορίες από τον κο Φρονιμόπουλο.

Αντιστοίχως, μπορείς να χρωματίσεις μαύρη τη γομαλάκα με lampblack ή ενδεχομένως και με καπνιά.

cptX

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 24
Απ: Λουστράρισμα με Γομαλάκα βημα-βημα
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 01, 2017, 02:01:53 μμ »
Lampblack που βρίσκουμε? Καπνιά τι έννοείς, κάρβουνο??

Tags: