Αποστολέας Θέμα: the cursed guitar (La Leona copy)  (Αναγνώστηκε 2674 φορές)

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
the cursed guitar (La Leona copy)
« στις: Ιανουάριος 15, 2017, 05:01:24 μμ »

The cursed guitar (La Leona copy)

Μπορεί μια κιθάρα να είναι καταραμένη ή γρουσούζικια?
 Πριν 24 χρόνια έφτιαξα μια κιθάρα για να παίρνει ο γιός μου στο σχολείο Η κιθάρα αυτή μου κόστισε τότε περίπου σύνολο 15 Ευρώ με τις χορδές και τα κλειδιά !!
Καπάκι  5 κομμάτια από παλιό πιάνο Ξεχάστε τα Radially sawn , fichte cross silver   grain pattern ,Bear claw .etc
¨Τίποτα τέτοιο Back and sides κυπαρίσσι από ένα μαδέρι που μου δώρισε ένας γνωστός που είχε ξυλοσχιστικό εργoστάσιο Ήταν σχετικά φρέσκο που στέγνωσε για  κανένα χρόνο  Έφτιαξα ένα copy La Leona του Torres Θα γράψω διαστάσεις αργότερα Έπεσα έξω μόνο 0,3 χιλ στη μέση και 0.1 χιλ μήκος
( Δουλεύω χωρίς καλούπι ,με free method , και ήμουν και ‘νέος’ τότε )
Επειδή βγήκε πολύ καλή δεν την έδωσα στο μικρό τότε γιό μου και του πήρα μία κινέζικη φθηνή
 Πρώτη τραγωδία .Το καλό παιδί που μου χάρισε το ξύλο σε μία απροσεξία κόπηκε στα δύο από ένα τεράστιο τροχό του εργαστηρίου του
Μετά έπαιξε σε αυτή την κιθάρα ένας άλλος νεαρός εξ Ελλάδος (έπαιζε Flamenco)
ενθουσιάστηκε και προσπαθούσε ανεπιτυχώς να με πείσει να του την πουλήσω
Και αυτός πέθανε όταν απέστρεψε στην Αθήνα Πραγματικά λυπάμαι που γράφω θλιβερά πράγματα αλλά είναι το ιστορικό της που έκανε τους καλούς μου φίλους να μη θέλουν να την αγγίξουν
Σε ένα πάρτι ένας άλλος φίλος που είχε τα ποτά του την έγδαρε με την πένα τόσο   που έμοιαζε με φρεσκοοργωμένο χωράφι Είναι και το καπάκι πέραν των 100 χρόνων και πολύ εύθρυπτο Παραλίγο να την κάνει να μοιάζει με την κιθάρα του Willie Nelson την Trigger (που αξίζει να ψάξετε όσοι δεν την γνωρίζετε) 
Φρέσκο λουστράρισμα από την αρχή Μετά την έδωσα στον γαμπρό μου που παίζει ολίγη κιθάρα Όταν μετά από κάνα μήνα άνοιξα την μουσαμαδένια θήκη την βρήκα σπασμένη  με μία σχεδόν τρύπα στο καπάκι ακριβώς μπροστά από τον πίσω τάκο ( την έσπασε η καθαρίστρια ! ) Φασαρίατζίδικη επισκευή
Πριν 3-4 μήνες άρχισα να την ξαναλουστράρω με πιο σκούρα γομαλάκα για να καλύψω ενώσεις και σπασίματα Αντί να φυσήξω ,όπως συνηθίζω με το κομπρεσέρ έβαλα την σωλήνα της Hoover για να ρουφήξω από μέσα τα ξυσίματα και μετά για μεγαλύτερη απορρόφηση έβαλα τα χέρια μου χωνί γύρο από την σωλήνα και την τρύπα της κιθάρας και μπούμ !!
Eγινε τέτοιο ξαφνικό suction που ούτε που πρόλαβα να φύγω τα χέρια μου Η κιθάρα ξαναέσπασε, με τόσο θόρυβο που νόμισα ότι διαλύθηκε Φυσικά χειρότερα τώρα στο σημείο της προηγούμενης τρύπας Ευτυχώς τα fun struts και ειδικά τα γωνιακά μπροστά στον τάκο εμπόδισαν την πλήρη καταστροφή του καπακιού Ξανά Μανά επισκευή με φοβερή δυσκολία να κολλήσω τα κομμάτια και τρία από τα struts που ξεκόλλησαν στο τέλος εκεί που δεν τα έφτανα.
Τώρα είναι μία από τις καλύτερες μου με πολύ δυνατή για το μέγεθος της φωνή, περισσότερο κλασσική παρά φλαμένκο .
Εγώ παίζω ( τα ελάχιστα που παίζω φυσικά) με αυτήν μιας και δεν είμαι προληπτικός
Διαστάσεις όπως της Leona : Εκτός από – 0,3 mm Waist  και - 0,1 mm Length

 Upper bout    :    26.3;   cm       Sides      :       91 mm        Τρύπα:  8.4 cm
 Waist             :    22.6    cm                     :       94 mm
 Lower bout    :    34.3    cm                     :       97 mm
 Length           :    46.3    cm

Weight:                1. 200 Kg             
Side thickness   : 1.0 mm      Bindings:  Ebony για ομορφιά και ενίσχυση   


Αν βρω  κάποιο θα ανεβάσω και ήχο








Nikolas Fereos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 659
  • Όλα διορθώνονται.....
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: ουκ εστιν αριθμός
Απ: the cursed guitar (La Leona copy)
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 15, 2017, 11:50:38 μμ »
Εντυπωσιακή !!!
Με 1mm  πάχος στα πλαινά και απο κυπαρίσσι είναι απίθανο που άντεξε αυτη την ταλαιπωρία!! Εχεις βάλει εσωτερικές ενισχύσεις στα πλαινά και αν ναι σε ποιά σημεία περίπου;

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Απ: the cursed guitar (La Leona copy)
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 08:44:02 πμ »

Σε καμία από τις κιθάρες μου έβαλα ενισχύσεις εκτός από τα τριγωνικά στηρίγματα 2-2,5 εκ μήκους και 7-8 χιλ πλάτους από mahogany  που έβαζε ο Τόρρες μεταξύ πλανών και καμαρών ( Cross struts) Μερικές από τις κιθάρες μου μπορεί να έφταναν μέχρι 1.3 χιλ ειδικά στη μέση Ο τρόπος κατασκευής Τόρρες με τα καμάρια πρώτα κολλημένα στο Lining και Untapered ( No scalloping στην άκρη ) και τελευταία κόλλαγε την πλάτη έκανε την κατασκευή απόλυτα δύσκαμπτη στην περιοχή Αυτού του είδους τα στηρίγματα χρησιμοποιήθηκαν σχεδόν από όλους τους γνωστούς κατασκευαστές της εποχής και όχι μόνο και χωρίς scalloping at the end (Αυτό χρησιμοποίησα και στα τρία μπουζούκια που έφτιαξα )¨Αν θα έφτιαχνα κιθάρα στυλ Τόρρες θα έπρεπε να ακολουθήσω όλες τις λεπτομέρειες  αλλά δεν είχα χρόνο για να φτιάξω την ίδια Ροζεττα και purflings Τώρα ο Ρομανίλλος κατασκευάζει τα καμάρια φαρδιά στις άκρες και να στενεύουν στο κέντρο. Ο Στέλιος που έχει δει κιθάρες Ρομανίλλος λέει ότι μερικές βγάζουν μάτι !!
Δες αν δεν έχεις δει το
Lint- Luthiers Interactive of North Texas – Guitar making in Spain

Παρόμοια καμάρια έβαζε και στην πλάτη μερικών κιθάρων ,που θα ήταν σχεδόν αδύνατο να τα φτιάξει κάποιος χωρίς να κολλά τελευταίο το καπάκι Δέστε τα στηρίγματα μεταξύ πλάτης και καπακιού για να μην συμπιέζεται η πλάτη κατά την κόλληση
To είχα βρει και σε άλλο λινγκ αλλά δεν θυμάμαι που.
 

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: the cursed guitar (La Leona copy)
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 09:21:01 πμ »
πραγματικά εντυπωσιακή. Και η ιστορία της επίσης, παρά τις θλιβερές πτυχές. 

Filios το πάχος του καπακιού - μου διέφυγε  ?
Επίσης αν δεν κάνω λάθος βλέπω "γενναίο" θόλο (doming ? ) στο καπάκι, θυμάσαι ακτίνα?

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.140
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: the cursed guitar (La Leona copy)
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 11:19:36 πμ »
ΦΙΛΙΕ MOY ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ!
θα ηταν ευχης εργο αν την ειχε καποιος (σιδεροκεφαλος  {celebrate015}) στην κατοχη του να ηχογραφησει καποιο λόγιο κομματι..
παρα τις κακοτυχιες της, δειχνει πολυ κουκλα!

αλλα μεταξυ αλλων, ακομη ενα πραγμα θα ηθελα: μια καμερα να σε τραβαει την ωρα της σκουπας... {celebrate018}

παντως υπαρχει και η τεχικη να κολλιεται μετα (στο τελος) η πλατη, εχοντας και εκει αυτα τα πλευρικα στηριγματακια στα καμαρια της.(εγω διαφωνω σε αυτο, προτιμω τα καμαρια της να "μπαινουν" στα πλαϊνα...)

βαζουν τα τριγωνα, σημαδευουν, ξαναμανασημαδευουν, αφου τα κολλανε προχειρα με μια σταγονα ψαροκολλα στην πλατη, μετα τα ξεκολλαν τα καμαρια απο την πλατη και τα κολλαν στα πλαϊνα (ακουμπωντας και στα τριγωνα στηριγματα) και ΜΕΤΑ την αλλη μερα κολλαν την πλατη πανω στα καμαρια!

και μετα απο καμια 10αρια χρονια, θα εχουν καλα ξυλα για το τζακι ;D 
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Απ: the cursed guitar (La Leona copy)
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 06:30:00 μμ »
πραγματικά εντυπωσιακή. Και η ιστορία της επίσης, παρά τις θλιβερές πτυχές. 

Filios το πάχος του καπακιού - μου διέφυγε  ?
Επίσης αν δεν κάνω λάθος βλέπω "γενναίο" θόλο (doming ? ) στο καπάκι, θυμάσαι ακτίνα?


Μάνο σε ευχαριστώ πολύ
Το πάχος του καπακιού πρέπει να είναι γύρω στα 2 χιλ δεν θυμάμαι όμως Πέρασαν 20-25 χρόνια από τότε Θα το μετρήσω μια μέρα μιας και ένας φίλος έχει ένα  through hole caliber ( εκείνο με την μπίλια)To doming του καπακιού είναι 5.1 mm μετρημένο με μια ευθεία ρίγα ακριβώς πίσω από τον καβαλάρη και ένα  παχύμετρο μεταξύ ρίγας και επιφάνειας του καπακιού στην άκρη της κιθάρας Δυστυχώς δεν μπορώ να υπολογίσω την ακτίνα Η γεωμετρία μου δεν φτάνει έως εκεί Εάν ψάξεις την κιθάρα μου Tόρρες style που ανέβασα στο how thin is too much θα διαπιστώσεις ότι και εκείνη έχει πολύ doming ,και παρόλο το πάχος καπακιού 1.35 – 1,8 και πλαινά 1 χιλ δεν κούνησε παρόλο που είναι κουρδισμένη 27 χρόνια Η κιθάρα του Vicente Arias φαίνεται να έχει πολύ λεπτό καπάκι και πολύ doming Πάντως το μάτι σου με εκπλήττει (και όχι μόνο εμένα )

 

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: the cursed guitar (La Leona copy)
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 07:22:49 μμ »
αν ειναι 34,3 cm το μεγιστο πλατος, η ακτινα ειναι 288,61 cm η 9,47 ποδια

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Απ: the cursed guitar (La Leona copy)
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 08:48:02 πμ »

Φίλε John σε υπερευχαριστώ για τους υπολογισμούς της ακτίνας Να σαι καλά
Όπως έχω ξαναγράψει εγώ δουλεύω με ένα ανεμοθώρακα αυτοκινήτου σαν  Radius dish με κολλημένο 80 αρη γυαλόχαρτο και στις δύο πλευρές με το outline της κιθάρας ζωγραφισμένο με μαρκαδόρο και δεν γνωρίζω την ακτίνα του. Είχα ένα γυαλί από παλιό beetle με πιο μικρή κλήση ( καμπυλότητα ) από αυτό που έχω τώρα αλλά κατά λάθος το έσπασα Αυτά επειδή με βολεύει κατασκευαστικά και επειδή βαρέθηκα να φτιάξω radius dish που δεν είναι δύσκολο

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Απ: the cursed guitar (La Leona copy)
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 12:17:21 μμ »


Φίλτατε Στυλιανέ Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια για την μικρή ξανθούλα
Θα προσπαθήσω να βρω κάποιο σιδεροκέφαλο (ή σιδεροκέφαλη !!) για να παίξει μαζί της ένα λόγιο κομμάτι
Η ηλεκτρική σκούπα είναι για μένα τώρα αχχά ( κυπριακά)την έβγαλα στο πεζοδρόμιο για κανένα περαστικό !
Στέλιο γνωρίζω ότι αστειεύεσαι όταν μου ρίχνεις αλάτι στην πληγή για το σπάσιμο του καπακιού
Το να φτιάξω Βίντεο σημαίνει να ξαναζήσω το τραύμα Εγώ θα σου στείλω φωτογραφία της σχεδόν μοιραίας μανούβρας με την ηλεκτρική σκούπα Είναι και 2000 W με τριφασικό Ξέρεις δεν την ανέβασα στο φόρουμ για να δείξω πόσο αδέξιος είμαι ( που ταπεινά πιστεύω δεν είμαι καθόλου) αλλά σαν αυτομαστίγωση και δεν συγχωρώ εύκολα λάθη μου Όμως είναι κάτι που μπορούσε να συμβεί και σε άλλο φίλο εκεί και αυτά πρέπει να αναφέρονται για προληπτικούς λόγους Εξάλλου μου είπες στον Πειραιά που βρεθήκαμε το Σεπτέμβρη ότι και εσύ χρησιμοποιείς ηλεκτρική σκούπα για εσωτερικό καθαρισμό κιθάρων Προσοχή λοιπόν.
Για τιμωρία θα σου στείλω  (στο Email σου) τις εκατοντάδες κατασκευές για βαφτίσεις ( βαρκούλες αεροπλανάκια μικρά και άλλα )κατασκευές με χρήση Band saw , Router ,περιστρεφόμενα  sanders( Flex το λέμε εδώ ) και άλλα power tools κοφτερά σκαρπέλα πριόνια και άλλα Hand tools . Ξέρεις με βαρκούλες Μήκους 10 – 12 εκ με καμπύλα πλαϊνά δουλεύεις πάντα οριακά και με ‘Near miss or near hit’στην κορδέλα !!Στυλιανέ ευτυχώς έχω όλα τα δάκτυλα μου και ποτέ δεν τραυματίστηκα Όμως nobody knows ! and there is always the first time  !.
Tώρα τον  τύπο που φτιάχνει κιθάρες με τοποθέτηση πρώτα cross struts προσωρινά στα πλαϊνά και σταγόνα  ψαρόκολλας  και τελευταία την πλάτη τον έχω διαβάσει παλιά Η μέθοδος του δεν έχει  να κάνει τίποτα με την μέθοδο του Τόρρες ‘η του Ρομανιλλος Τα καμάρια στις κιθάρες Τορρες Ρομανιλλος Μανουελ Ραμιρεζ 1912 Vicente Tatay ( που γνωρίζω πόσο αγαπάς )και άλλες μπαίνουν στα Linings και πλαϊνά πολύ πιο γερά από άλλες κιθάρες Αυτές οι κιθάρες είναι από 100 μέχρι 130 χρόνων και αρκετές είναι ακόμη σε playable condition και με εξαιρετικό ήχο ¨Όπως γνωρίζεις από τότε που ξεκίνησα πριν καμιά τριανταριά χρόνια μελετώ ότι πέσει στα χέρια μου εν σχέση με την οργανοποιία και τα τελευταία χρόνια με το Ιντερνέτ  Δεν δέχομαι κάτι αβασάνιστα και πάντα προβληματίζομαι με μία κατασκευή και με απασχολεί  το γιατί το κάνει έτσι ? Γιατί λοιπόν ο Τόρρες συναρμολογούσε τις κιθάρες του με αυτό τον τρόπο ? Πιστεύω και είναι γνωστό ότι τα πλαϊνά τα έφτιαχνε γύρω στο 1 χιλ για ευκολία στο λύγισμα τους ,για να είναι η κιθάρα πολύ ελαφριά και ίσως να πίστευε ότι και ο ήχος ήταν καλύτερος ή τουλάχιστον δεν επηρεάζοταν  δυσμενώς Θα ήταν πολύ εύκολο όμως να τα λυγίζει και πολύ πιο παχιά σε μια εποχή που όλα γίνονταν στο χέρι ( No power tools)και να μην μπαίνει στον κόπο να τα λεπτύνει. οριακά Του βιολιού είναι 1 χλ και του τσέλου νομίζω 1.5 Τα καμάρια του λοιπόν χωρίς tapering ή scalloping at the end ήταν γερά στερεωμένα στα linings και με τα μικρά τρίγωνα mahogany στηρίγματα έκαναν το σκάφος πολύ rigid χωρίς σημαντικές παραμορφώσεις Εδώ θέλω να αναφέρω ότι σύμφωνα με την μικρή μου πείρα buckling of the sides ή παραμόρφωση δεν είναι συνάρτηση του πάχους Δείτε λοιπόν την κατασκευή Ρομανιλλος σε ένα από τα σεμινάρια του την πιο καινούργια του διαμόρφωση των καμαριών καπακιού – πλάτης Πιο πλατιά προς τα πλαϊνά με tapering προς το κέντρο και την μέθοδο του κόλλησης τελευταίας της πλάτης με εναλλασσόμενα μικρά – μεγάλα Tendellones ή peones
Φίλε Στυλιανέ δεν μπορεί με αυτή την προσέγγιση να ξεκολλήσει κάτι σε κιθάρες Τορρες ,ή  Ρομανίλλος αφού δεν ξεκόλλησε στις δικες μου για τα τελευταία  30 χρόνια  που εν συγκρίσει με αυτούς είμαι ένα μεγάλο μηδενικό αφού δεν θα μπoρούσα να φτιάξω ούτε την Ροζέτα Ρομανίλλος ( Και ας λέει ο φίλος Κώστας ότι πιάνει το χέρι μου ) Ας τις παλέτες λοιπόν για τα τζάκια
 Φίλε  Στυλιανέ Please μην με αποβάλεις για το μακροσκελές άρθρο
 
Δείτε λοιπόν όσοι ενδιαφέρεστε :    Lint-Luthiers Interactive of North Texas Guitar making in Spain