Αποστολέας Θέμα: Η πρώτη ακουστική μου κιθάρα!!!  (Αναγνώστηκε 8196 φορές)

vasvasilis

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 152
Απ: Η πρώτη ακουστική μου κιθάρα!!!
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 09, 2011, 01:33:02 πμ »
yianni  η κιθάρα σου είναι πολύ όμορφη και μάλιστα σαν πρώτη κατασκευή έκανες πολύ καλή δουλειά. και ο ήχος είναι πολύ ωραίος. Επίσης και το παίξιμό σου πολύ καλό.
Και με την ευκαιρία να πω τα εξής. Ασχολούμαι πολλά χρόνια με την κατασκευή της κιθάρας(κλασικής κυρίως αλλά και ακουστικής) και πειραματίστηκα αρκετά με διάφορα θέματα γύρω από αυτήν (ξύλα, ανθρακονήματα, nomex κ.τ.λ.)   Εάν κάποιος φίλος θέλει πληροφορίες για τα όργανα αυτά είμαι στη διάθεσή του. Και να κάνω και  μία πρόταση.  Εάν θέλετε μπορούμε να κατασκευάσουμε όλοι μαζί (όσοι θέλουν), μία π.χ. κλασική κιθάρα, βήμα-βήμα από τον σχεδιασμό μέχρι το τέλος μέσα από το forum.

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: Η πρώτη ακουστική μου κιθάρα!!!
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 09, 2011, 06:06:44 μμ »
Φίλε Βασίλη βρίσκω την ιδέα σου άκρως ενδιαφέρουσα για την κατασκευή της κιθάρας μέσα στο forum,όταν λες όμως όλοι μαζί πως το εννοείς? Να κατασκευάζει ο καθένας μια κιθάρα από την αρχή ή να συμμετέχει με ένα μέρος της κατασκευής?

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Η πρώτη ακουστική μου κιθάρα!!!
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 09, 2011, 09:26:55 μμ »
Βασίλη κάτι τέτοιο θα ήταν εξαιρετικό για όλους μας!
 Ελπίζω να το υλοποιήσουμε γιατί κάτι τέτοιο θα έμενε ως  παρακαταθήκη και στο μέλλον για πολλούς επίδοξους κατασκευαστές.

ΥΓ Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, όσο για το παίξιμο πολύ θα ήθελα να παίζω έτσι αλλά παίζει ένας φίλος.

vasvasilis

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 152
Απ: Η πρώτη ακουστική μου κιθάρα!!!
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 10, 2011, 10:21:55 πμ »
Οπωσδήποτε ο καθένας την δική του  κιθάρα. Μπορούμε να κατασκευάσουμε ένα όργανο με σύγχρονες ιδέες και υλικά. (αδρανοποιημένα πλαϊνά και πλάτη για τι χαμηλές συχνότητες, οπλισμός με ανθρακονήματα  κτ.λ.). Δύο τέτοιες κατασκευάζω εγώ τώρα.Οργανώστε το λοιπόν?