Αποστολέας Θέμα: 5η Έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας, 26 Ιουνίου 2016  (Αναγνώστηκε 36357 φορές)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Με χαρά σας ανακοινώνουμε την 5η Έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας που διοργανώνει το φόρουμ μας και θα διεξαχθεί στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Μοσχάτου στις 26/06/2016 (Κωνσταντινουπόλεως και Σολωμού,  Μοσχάτο).
Πληροφορίες και όροι συμμετοχής στα επισυνναπτόμενα αρχεία.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2017, 10:21:31 πμ από steliosguitar »
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Εκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 26 Ιουνίου 2016
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 26, 2016, 11:42:44 πμ »
 Η 5η έκθεση ανακοινώθηκε και πήρε πια το δρόμο της. Για τις μέχρι τώρα προσπάθειες, θα ήθελα να ευχαριστήσω τους φίλους Μάνο Τουρπάλη για την όμορφη αφίσα που φιλοτέχνησε, τον Κώστα Ευφραιμίδη  (kostas7) για την επικοινωνία με χορηγούς και τον Στέλιο Θεοδωρούδη (steliosguitar) για την όλη προσπάθεια (ιδέες, συντονισμό, χορηγείες κ.α.).
 Θα παρατηρήσατε ότι φέτος προσπαθήσαμε να θέσουμε σε πιο επίσημη βάση τους όρους συμμετοχής και λειτουργίας της έκθεσης με βασική αφορμή κάποια δυσάρεστα γεγονότα που παρατηρήσαμε αρκετοί φίλοι στις προηγούμενες. Έτσι πέρα από τα πιο έπίσημα θα θέλαμε να ζητήσουμε την απαραίτητη βοήθεια όλων των συμμετεχόντων για την επιτυχία της έκθεσης.
 
Ξεκινάμε από το βασικό, τον σεβασμό στον χώρο που μας φιλοξενεί ούτως ώστε να παραμείνει καθαρός. Ας μην χρησιμοποιήσουμε τον κύριο χώρο της έκθεσης για φαγητό, ποτό, καφέδες. Ο χώρος διαθέτει όμορφα μπαλκόνια με θέα και εξωτερικούς χώρους κατάλληλους και για τους καπνιστές. Ας αναλάβει ο καθένας να μαζέψει τα δικά του σκουπίδια, αποτσίγαρα στις σακούλες που θα υπάρχουνε στον χώρο. Εάν κάποιος επιθυμεί να βοηθήσει σε αυτό τον τομέα θα είναι εννοείται καλοδεχούμενος.
Ας αναρτήσουμε σε σχετικά site ο καθένας μας την αφισούλα από 2-3 φορές,ή ας την τυπώσουμε και ας την βάλουμε σε κάποιο ωδείο ή μουσική σχολή. Οφελειμένοι θα βγούμε αν τα δει τα οργανάκια μας και ένας ξένος άνθρωπος που μπορεί και να τα εκτιμήσει. Η έκθεση δεν γίνεται μόνο για να τα βλέπουμε αναμεταξύ μας και να αλληλοσυγχαιρόμαστε. Όποιος θέλει την αφίσα σε καλύτερη ανάλυση μπορούμε να την στείλουμε εννοείται.
Αν κάποιος από τους φίλους επιθυμεί μαζί με τα όργανα να φέρει και κάποιο άλλο σχετικό αντικείμενο (π.χ. καλούπι κ.α.) ας το αναφέρει να το κανονίσουμε. Επίσης αν κάποιος από τους φίλους έχει κάποια επιπλέον ιδέα που να εντάσεται στο πλαίσιο που ορίστηκε ή επιθυμεί να συνδράμει με κάποιον άλλο τρόπο ας επικοινωνήσει μαζί μας.
 
Κατά την διάρκεια της έκθεσης θα γίνει ψηφοφορία για την βράβευση της καλύτερης συμμετοχής. Κλείνοντας θα θέλαμε να διευκρινήσουμε πως τα όποια “δωράκια” από τους χορηγούς, θα δοθούν με κλήρωση στο τέλος της έκθεσης στους συμμετέχοντες, όπως και τα αναμνηστικά διπλώματα μετά το κλείσιμο της έκθεσης.
Ελπίζω η έκθεση αυτή να πάει καλά και μετά το τέλος της να συζητήσουμε για την επόμενη έκθεση, με πιο φρέσκες ιδέες που θα οριστικοποιηθούν και θα εφαρμοστούν το κατά δυνατόν από την επόμενη ομάδα που θα αναλάβει την διοργάνωση. Σκοπός μας είναι αφού θέλουμε να γίνεται η έκθεση, να γίνεται με το καλύτερο δυνατό τρόπο.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: Εκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 26 Ιουνίου 2016
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 26, 2016, 11:55:18 πμ »
Μπράβο σε όλα τα παιδιά που ασχολήθηκαν. Φαίνεται η σοβαρη προσπάθεια που έγινε.

Σκεφτείται μήπως αποκτήσει και έναν φιλανθρωπικό σκοπό το όλο εγχείρημα.

Δηλαδή κληρώνονται κάποια δώρα...θα μπορούσαν οι συμμετέχοντες να δώσουν από 1 ευρώ συμβολικά για την συμμετοχή τους και να ''ανταμειφθούν'' με κάποιο δώρο...Και τα χρήματα (όσα μαζευτούν) να δωθούν σε κάποιο ίδρυμα.

Εγώ δωρίζω για την έκθεση δέκα πραγματακια μικρής αξίας (ξέρω γω ενα σετ κλειδιά, μια ταστιέρα, ένα καπάκι κ.τ.λ) για να ενισχυθει η παραπάνω ιδέα...

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Εκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 26 Ιουνίου 2016
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 26, 2016, 12:50:50 μμ »
Ενα μεγάλο ευχαριστώ για τα παιδιά που έτρεξαν την διοργάνωση της έκθεσης.Δημήτρη,Στέλιο,Κώστα και Μάνο ευχαριστώ!!!

Παρακαλώ πολύ να σεβαστούμε όλοι οι συμμετέχοντες τους όρους συμμετοχής και τον χώρο που μας φιλοξενεί.
Ελπίζω να καταφέρω να παρευρεθώ και να τα πούμε από κοντά

Καλή επιτυχία σε όλους!!!

PETRAKAS

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Αγαπημένο ξύλο: ΣΦΕΝΔΑΜΙ ΚΑΙ ΠΛΑΤΑΝΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 50+
Απ: Εκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 26 Ιουνίου 2016
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 26, 2016, 01:40:59 μμ »
Καλημέρα αγαπητοί,
Χρόνια τώρα λέω και ξαναλέω να λάβω και εγώ μέρος, αλλά που....! Φέτος νομίζω πώς ήρθε η ώρα να το κάνω πράξη!!!Θα πρέπει να προετοιμάσω μερικά αναγκαία πράγματα προκειμένου να είμαι συνεπής με τον κανονισμό. Για εμάς που ερχόμαστε από νησιά όπως καταλαβαίνετε υπάρχουν σημαντικά επιπλέον προβλήματα. Το σημαντικότερο είναι η προθήκη. Εγώ την φτιάχνω εύκολα αλλά το θέμα είναι ποιος την κουβαλάει και με ποιο τρόπο! Σκεφτόμουνα να εκθέσω 5 όργανα μεταξύ των οποίων και ένα κανονάκι, αλλά είναι εκ των πραγμάτων πολύ δύσκολο να υλοποιήσω ένα τέτοιο σχέδιο.Καταλήγω να περιορισθώ σε μια λάφτα και ενδεχομένως σε ένα σαζ-ταμπουρά αν ο χρόνος μου επιτρέψει να κάνω μία προθήκη για αυτά τα δύο όργανα.
Μήπως από την πλευρά σας υπάρχει κάποια σημαντική ή έξυπνη σκέψη σχετικά με το θέμα αυτό?
με θερμούς χαιρετισμούς,
PETRAKAS

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Εκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 26 Ιουνίου 2016
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 26, 2016, 01:47:24 μμ »
Καλημέρα,
όταν λες προθήκη τι εννοείς; Στο μυαλό μας είχαμε ένα κλασσικό σταντ (βάση στήριξης) για κιθάρες μπουζούκια κ.α.
Εννοείται να φέρεις το κανονάκι εάν θέλεις και θα βρούμε λύση μην ανησυχείς.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Εκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 26 Ιουνίου 2016
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 26, 2016, 05:44:42 μμ »
Μπράβο σε όλα τα παιδιά που ασχολήθηκαν. Φαίνεται η σοβαρη προσπάθεια που έγινε.

Σκεφτείται μήπως αποκτήσει και έναν φιλανθρωπικό σκοπό το όλο εγχείρημα.

Δηλαδή κληρώνονται κάποια δώρα...θα μπορούσαν οι συμμετέχοντες να δώσουν από 1 ευρώ συμβολικά για την συμμετοχή τους και να ''ανταμειφθούν'' με κάποιο δώρο...Και τα χρήματα (όσα μαζευτούν) να δωθούν σε κάποιο ίδρυμα.

Εγώ δωρίζω για την έκθεση δέκα πραγματακια μικρής αξίας (ξέρω γω ενα σετ κλειδιά, μια ταστιέρα, ένα καπάκι κ.τ.λ) για να ενισχυθει η παραπάνω ιδέα...


Αχιλλέα (καλά δεν θυμάμαι;), ξέχασα να σου απαντήσω πιο πριν.
Καλή η ιδέα σου μα μέσα τη φούρια μας ξέφυγε. Κάτι έχω και γω στο μυαλό μου αλλά να δούμε πως μπορεί να κουμπώσει.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

vagbof

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: Εκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 26 Ιουνίου 2016
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 26, 2016, 07:29:10 μμ »
Μπράβο στα παιδιά που έτρεξαν για την πραγματοποίηση της έκθεσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2016, 07:45:38 μμ από vagbof »

vagbof

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: Εκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 26 Ιουνίου 2016
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 26, 2016, 07:30:55 μμ »
Προλαβαίνω να τελειώσω την tele;Θα δούμε 😀😀😀😀

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Εκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 26 Ιουνίου 2016
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 26, 2016, 08:13:01 μμ »
...για επισπευσε... :)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

snowthanos

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 289
  • Αγαπημένο ξύλο: καρύδια
Απ: Εκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 26 Ιουνίου 2016
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 26, 2016, 10:17:39 μμ »
Το μπράβο είναι λίγο για τους ανθρώπους που βρίσκουν χρόνο που (δεν έχουν)  για να οργανωσουν την έκθεση.
Καλή επιτυχία να έχετε.
Είμαι κουλός αλλά δεν το βάζω κάτω.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Εκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 26 Ιουνίου 2016
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 26, 2016, 10:34:23 μμ »
Το μπράβο είναι λίγο για τους ανθρώπους που βρίσκουν χρόνο που (δεν έχουν)  για να οργανωσουν την έκθεση.
Καλή επιτυχία να έχετε.

ΧΙΟΝΑΝΘΡΩΠΕ ....ΘΑ ΣΕ ΔΟΥΜΕ Ε?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

snowthanos

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 289
  • Αγαπημένο ξύλο: καρύδια
Απ: Εκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 26 Ιουνίου 2016
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 26, 2016, 10:40:20 μμ »
Ακόμα και χωρίς όργανο θα ερχόμουν να σας δω ρε Κωστή
Είμαι κουλός αλλά δεν το βάζω κάτω.

HMG

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Χειροποίητα όνειρα που μας κρατάνε ζωντανούς!
    • Handmadeguitars Music Position 69
  • Αγαπημένο ξύλο: Wenge
  • Αριθμός κατασκευών: 25
Απ: Εκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 26 Ιουνίου 2016
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 27, 2016, 11:33:55 πμ »
Με μεγάλη μας χαρά θα θέλαμε να συμμετάσχουμε κι εφέτος εφόσον είμαστε καλοδεχούμενοι και θα προωθήσουμε την έκθεση όσο καλύτερα μπορούμε. Η προσπάθεια σας είναι πολύ σημαντική και μας δίνει κουράγιο να συνεχίζουμε! Και πάλι μπράβο στην ομάδα! Αν μπορούμε σε κάτι να βοηθήσουμε με μεγάλη μας χαρά!

HMG crew 

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Εκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας 26 Ιουνίου 2016
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 27, 2016, 05:59:18 μμ »
θα θέλαμε να συμμετάσχουμε κι εφέτος εφόσον είμαστε καλοδεχούμενοι

βεβαιως! δεν εχεις παρα να στειλεις την συμμετοχη σου, με π.μ. στον σακκαλις η στον στελιοσγκιταρ, αποδεχομενος τους ορους της φετινης εκθεσης
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Tags: