Αποστολέας Θέμα: Τζουράς σταγόνα  (Αναγνώστηκε 1617 φορές)

Φανης Α.

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Αγαπημένο ξύλο: μουρια
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Τζουράς σταγόνα
« στις: Απρίλιος 13, 2016, 11:53:03 πμ »
Καλημερα σε ολους...σημερα μολις ξεκαλουπωσα το σκαφος απο το τζουραδακι που φτιαχνω...το καλουπι ειναι κατασκευασμενο συμφωνα με τα σχεδια του Vagges2010, που μου τα εστειλε ο Μανος Τουρπαλης...σας ευχαριστω και τους δυο...με δυσκολεψε αρκετα η αναποδη κλιση μπροστα στον τακο, με αποτελεσμα να μη καθονται καλα οι δουγιες και καναν σκαλοπατακι...με πολυ τριψε-τριψε με σπασμενο γυαλι (και μεσα και εξω) καταφερα να το στρογγυλεψω οσο μπορω χωρις να το ξετρυπησω...το ξυλο κατασκευης ειναι καρυδια (ντοπια απο το χωριο)...τωρα μενει να ανοιχτουν τρυπες στο καλουπι για τα σφιξιματα και να ξαναμπει για να κολλησω την κολαντζα κτλ..

Υ.Γ. στο αριστερο πλαιναρι,εχω ενα μικρο κενακι στην κολληση...φαινεται πολυ δηλαδη...να το πριονισω και να το γεμισω κολλα στιγμης με σκονη απο το ξυλο;;;ξυλοκολλα;;τι;;

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τζουράς σταγόνα
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 13, 2016, 11:13:10 μμ »
στο αριστερο πλαιναρι,εχω ενα μικρο κενακι στην κολληση...φαινεται πολυ δηλαδη...να το πριονισω και να το γεμισω κολλα στιγμης με σκονη απο το ξυλο;;;ξυλοκολλα;;τι;;

Για το θεματάκι που ρωτάς, δώσε μια, δυο κοντινές φωτο και πιστεύω ότι οι πιο προχωρημένοι θα σε βοηθήσουν.

Πάντως μέχρι εδώ , αυτό που βλέπω μου φαίνεται μια χαρά !  :) Μπράβο ! και προχώρα μπροστά !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Τζουράς σταγόνα
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 17, 2016, 06:21:47 μμ »
εχουμε κανενα νεο απο τον τζουρα?

Tags: τζουρας