Αποστολέας Θέμα: Έβενος και παλίσανδρος πωλούνται  (Αναγνώστηκε 15203 φορές)

Tempest

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 119
  • Αριθμός κατασκευών: Στο ξεκίνημα...
Έβενος και παλίσανδρος πωλούνται
« στις: Φεβρουάριος 05, 2016, 04:01:51 μμ »
Καλησπέρα στην παρέα.

Έχω βρει από φίλο ξυλουργό 1 μαδέρι (περίπου 3 μέτρα επί μισό επί 10 πόντους) έβενο και ένα παλίσανδρο. Εάν ενδιαφέρεται κανείς για κανένα κομμάτι ας μου πει διαστάσεις και τι τιμή είναι διατεθειμένος να πληρώσει. Πάνω κάτω γνωρίζετε τις τιμές. Να ξέρετε ότι μπορούμε να πέσουμε ίσως και στο μισό ανάλογα με το κομμάτι. Σκεφτόμουν να τα πάρω και να τα μεταπουλήσω στο ebay μιας και τα δίνει σκοτωμένα κυριολεκτικά ο άνθρωπος αλλά είπα να ρωτήσω πρώτα εδώ. Ρωτάω πρώτα εδώ γιατί έχω δει ότι υπάρχει κάποιο επίπεδο γενικότερα και γνώση περί αυτών των ξύλων και της ποιότητάς τους.

Επειδή ο άνθρωπος έχει ανάγκη δε σημαίνει ότι πρέπει όποιος μπορεί να τον εκμεταλλευτεί. Για αυτό περιμένω όποιος θέλει έτοιμο κομμένο και πλανισμένο κομμάτι να μου πει μια λογική τιμή ανάλογα με τη διάσταση που επιθυμεί. Εγώ θα τον ρωτήσω και θα απαντήσω. Δε μιλάμε για τιμές εμπορίου.

Εάν δεν υπάρχει ζήτηση θα του προτείνω να τον βοηθήσω να τα πουλήσει στο ebay.

Αυτά τα λίγα. Ευχαριστώ και ελπίζω να μη παρεξηγηθώ.
«Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη… Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων…»

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Έβενος και παλίσανδρος πωλούνται
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 05, 2016, 04:10:16 μμ »
καλησπέρα, τι να παρεξηγηθείς? μια χαρά τα λες/
αλλά... η εκτίμηση θα γίνει (αναγκαστικά) με κάποιον μπούσουλα, κι αυτός μάλλον θα είναι "του εμπορίου"...
ο έβενος ας πούμε: για μια ταστιέρα τρίχορδου οι τιμές αρχίζουν από 5 ευρώ και φτάνουν πολύ γρήγορα σε 17-20, αναλόγως ποιότητας και χρωματισμού.
ομόιως, ο παλίσανδρος: κόκκινος, καφέ, δίχρωμος? νερά ?
Δεν μπορεί να δώσει κάποιος προσφορά αν δεν έχει δει (τουλάχιστον) για τι πράγμα πρόκειται.
Νομίζω ότι κάπως κάποιος πρέπει να εκτιμήσει το αντικείμενο και να ζητήσει ανάλογα, έστω σαν αρχική τιμή.

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: Έβενος και παλίσανδρος πωλούνται
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 05, 2016, 04:28:08 μμ »
Οι τιμές στα δύο ξύλα έχουν μεγάλο εύρος που εξαρτάται από άπειρα πράγματα...

Λες για μαδέρια 3 μέτρα επί μισό επί δέκα πόντους...το μισό τι ακριβώς είναι? θεωρώ 99,9 % οτι εννοείς πόντο...που το καθιστούν οριακά κατάλληλο για ταστιέρα και μόνο αν είναι ξεχοντρισμένο σε αυτό το πάχος...Ενταξει πες παλίσανδρο το βάζουν και για δούγες αλλά έβενο λίγοι θα το τολμούσαν...

Αν ισχύουν τα παραπάνω κυβίζοντας έχουμε 3 x 0,1 x 0,005 = 0.0015 κυβικά μέτρα. Άρα πέρνοντας τιμές που παίζουν στην αγορά (12000 ευρώ τον έβενο και 7000 ευρώ τον παλίσανδρο τον έμπειρο το κυβικό) έχουμε 18 ευρώ τον έβενο και 10,5 τον παλίσανδρο...

Τώρα περνόντας σε πιο πιθανά σενάρια το πάχος να είναι 2,5 ή 5 πόντους έχουμε αντίστοιχα... 90 ευρώ τον έβενο με 52,5 τον παλίσανδρο για 2,5 πόντους και αν έχει πεντάρι δέκα πόντους πλάτος έβενο και παλίσανδρο να παίξει τζόκερ...

Και πραγματικά γιατί να παρεξηγηθείς? έκανες μια ερώτηση και πήρες ως απάντηση την γνώμη κάποιων...γι αυτό υπάρχει το φόρουμ για να γράφει ο καθένας την άποψη του...Κι εμένα ο Θάνος με κράζει παρόλο που δεν με ξέρει γιατί νομίζει οτι την έχω δει κάπως και γράφω και το παίζω κάποιος...δικαίωμα του και γούστο του και καπέλο του...εγώ τον εκτιμώ και μ αρεσουν οι κιθάρες του...ομοίως γούστο μου και καπέλο μου...

ΥΓ επειδή αν θυμάμαι καλά δεν είσαι από Αθήνα να ρωτήσεις και για μεταφορικά γιατί αυτά τα τρία μέτρα μάκρος πάνε σε λύσεις μεταφοράς με πρακτορείο...

Tempest

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 119
  • Αριθμός κατασκευών: Στο ξεκίνημα...
Έβενος και παλίσανδρος πωλούνται
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 05, 2016, 07:44:00 μμ »
Μάλλον δε το εξήγησα σωστά.  Τα Μαδέρια είναι περίπου 3 μέτρα επι 10 πόντους επί περίπου 30 με 40 πόντους απλανιστα το κάθε ένα. Μπορώ να τα βγάλω φωτογραφίες από Δευτέρα απόγευμα και να τα δείτε. Ο άνθρωπος σκεφτόταν να τα δώσει σε εντελώς σκοτωμενη τιμή. Αν σας πω θα πάθετε πλάκα. Σκέφτηκα ότι δεν είναι σωστό να σκοτώσει αυτά τα ξύλα μόνο επειδή έχει ανάγκη και επίσης δεν είναι καιροί να πληρώνουμε 10 ευρώ την ταστιερα. Οπότε αν κάποιος θέλει κάτι μπορεί να κοπεί και να σταλεί, αρκεί να προσφέρει μια τιμή αξιοπρεπή. Όχι τιμή εμπορίου προς θεού, αλλά ρε παιδιά, θα σας το πω, είναι κρίμα να τα δώσει 300 κατοστάρικα σε όποιον να ναι, γιατί τόσο ζήτησε. Άσχετα με την περίοδο που περνάμε πρέπει μα διατηρήσουμε την αξιοπρέπεια μας η τουλάχιστον να βοηθήσουμε όσους έχουν ανάγκη χωρίς να τους εκμεταλλεύομαστε.  Όπως επίσης ξαναλέω δε μου αρέσει να με εκμεταλλεύονται οι έμποροι και να πληρώνω χρυσάφι το ξύλο.

Στάλθηκε από το GT-I9195I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

«Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη… Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων…»

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: Έβενος και παλίσανδρος πωλούνται
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 05, 2016, 08:46:48 μμ »
Εβενο 10 πόντους πάχος και 30 πλάτος? Σίγουρα? Ο εβενος δεν είναι κορμοί σαν του πλατάνου και της οξυας...Είναι σχεδόν απίθανο να έχει κάτι τετοιο

panagiotis.lp

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 139
  • Η2Ο
  • Αγαπημένο ξύλο: ελια,καρυδια,κεδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Έβενος και παλίσανδρος πωλούνται
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 06, 2016, 09:50:52 μμ »
Καλησπέρα και από μένα.
Με ενδιαφέρει και εμένα για λίγο εβενο :P
Παντός και κάποιος στο Περιστέρι είχε κάποια τέτοια κομμάτια σε παρόμοιες νομίζω διαστάσεις.
Tempest έχεις κάποιον εκεί να τα κόψει;  Βάλε καιμια φωτογραφία να δούμε σε τι κατάσταση είναι.
Και ας βγάλει και μια τίμια τιμή για όλους για να δούμε τη κάνουμε και αν μπορούμε να το κάνουμε.

kedros27(Χρήστος.Μ)

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.501
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Έβενος και παλίσανδρος πωλούνται
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 08, 2016, 01:21:45 πμ »
καποια φωτογραφία απ τα μαδερια;

Tempest

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 119
  • Αριθμός κατασκευών: Στο ξεκίνημα...
Απ: Έβενος και παλίσανδρος πωλούνται
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 08, 2016, 08:23:50 πμ »
Καλημέρα.

Έλειπα για το ΣΚ. Θα πάω το απόγευμα μετά τη δουλειά από το ξυλουργείο να βγάλω φωτογραφίες και θα τις ανεβάσω. Θα συνεννοηθώ και με τον άνθρωπο να μου πει τι τιμή θέλει και θα ενημερώσω προς το βραδάκι που θα πάω σπίτι.
«Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη… Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων…»

Tempest

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 119
  • Αριθμός κατασκευών: Στο ξεκίνημα...
Απ: Έβενος και παλίσανδρος πωλούνται
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 08, 2016, 07:58:14 μμ »
Κλαησπέρα και πάλι.

Τελικά ο φίλος Metallikas έχει δίκιο για τον έβενο. Τα κομμάτια που έχει είναι περίπου 2 μέτρα με πάχος περίπου 3-4 εκατοστά (εκτός από το ψηλό τρίμετρο κομμάτι με πάχος 7 εκατοστά) και πλάτος περίπου στα 16 εκατοστά. Έχει γύρω στα 4 με 5 κομμάτια τέτοια όπως φαίνεται στη φωτογραφία. Ο παλίσανδρος είναι γύρω στα 2,5 μέτρα με πάχος περίπου 15 εκατοστά και πλάτος περίπου 30. Έχει 3 τέτοια κομμάτια και κάποια πιο μικρά. Θα πάω πάλι ένα απόγευμα μέσα στην εβδομάδα να τα πλανίσουμε (όσα χρειάζεται) και να βγάλω φωτογραφίες της προκοπής. Προς το παρόν οι φωτογραφίες που έβγαλα είναι οι παρακάτω (εντάξει, δεν είναι και πολύ καλές, αλλά πιστεύω κάτι φάινεται).

Για τιμή δε μου είπε κάτι προς το παρόν πάντως.
«Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη… Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων…»

ανεμελος

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: Έβενος και παλίσανδρος πωλούνται
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 08, 2016, 08:15:25 μμ »
   καλησπερα!!ενδιαφερομαι αν υπαρχει παλισανδρος...αλλα στα κοντινα πλανα μαλλον βλεπω βεγγε και τριανταφυλια.βοηθηστε και οι υπολοιποι με τις γνωσεις σας...ειμαι Ν.Φιλαδελφεια
...μπορω να τα δω απο κοντα και να τα πουμε ?σε πια περιοχη ειναι τα ξυλα?

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Έβενος και παλίσανδρος πωλούνται
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 08, 2016, 08:30:25 μμ »
   καλησπερα!!ενδιαφερομαι αν υπαρχει παλισανδρος...αλλα στα κοντινα πλανα μαλλον βλεπω βεγγε και τριανταφυλια.βοηθηστε και οι υπολοιποι με τις γνωσεις σας...ειμαι Ν.Φιλαδελφεια
...μπορω να τα δω απο κοντα και να τα πουμε ?σε πια περιοχη ειναι τα ξυλα?
Ρε συ άσε να πάρει και κανένας άλλος μονοφαγά.....ναι ναι ξέρω δεν έχεις ξύλα να φτιάξεις κανένα οργανάκι 
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

Tempest

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 119
  • Αριθμός κατασκευών: Στο ξεκίνημα...
Απ: Έβενος και παλίσανδρος πωλούνται
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 08, 2016, 08:33:13 μμ »
   καλησπερα!!ενδιαφερομαι αν υπαρχει παλισανδρος...αλλα στα κοντινα πλανα μαλλον βλεπω βεγγε και τριανταφυλια.βοηθηστε και οι υπολοιποι με τις γνωσεις σας...ειμαι Ν.Φιλαδελφεια
...μπορω να τα δω απο κοντα και να τα πουμε ?σε πια περιοχη ειναι τα ξυλα?

Παιδιά όντως πείτε καμία γνώμη γιατί μπορεί να έχει δίκιο και ο φίλος. Δεν είμαι ξυλουργός και είμαι νέος στο χώρο. Μπορεί ο ξυλουργός να έχει κάνει λάθος, έτσι κι αλλιώς είναι 15 χρόνια που τα έχει παρατημένα. Όπως και να έχει θα βγουν φωτογραφίες μόλις πλανιστούν. Μη βρω και κανένα μπελά και πείτε (με το δίκιο σας) ότι λέω βλακείες.

Τα ξύλα βρίσκονται Αμαλιάδα.
«Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη… Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων…»

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Έβενος και παλίσανδρος πωλούνται
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 08, 2016, 08:34:57 μμ »
Φίλε μου Tempest το σκούρο σίγουρα είναι wenge τώρα όσο για το άλλο είναι καποιο είδος παλίσανδρου

ΑνΩμαλέ (στα ξύλα)αντε και ταξιδάκι στην Αμαλιάδα βρε.......
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

ανεμελος

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: Έβενος και παλίσανδρος πωλούνται
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 08, 2016, 08:49:28 μμ »
   ...αφου το ξερεις ρε Κωστα τι ανωμαλια εχω....μαζευω ξυλα...γιατι θα παρω συνταξη και θα φτιαξω μιλιουνια οργανων!!! {celebrate016}
  φιλε tempest η αποσταση δεν επιτρεπει την εκτιμηση των υλικων απο κοντα.. αρα ,οταν μπορεις βγαλε φωτο με πλανισμενα μερη ...
ακριβεις διαστασεις ...και τιμες...
παντως το ...  .15 χρονια παρατημενα ....εχει ενδιαφερον!!!
   ευχαριστω,για την αμεσοτητα των απαντησεων...

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Έβενος και παλίσανδρος πωλούνται
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 08, 2016, 10:05:36 μμ »
Φίλε μου Tempest το σκούρο σίγουρα είναι wenge τώρα όσο για το άλλο είναι καποιο είδος παλίσανδρου

Τον "παλίσανδρο" για bumbiga τον βλέπω ;D

Tags: