Αποστολέας Θέμα: Αντικατασταση κλειδιων τριχορδου μπουζουκιου  (Αναγνώστηκε 6281 φορές)

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: Αντικατασταση κλειδιων τριχορδου μπουζουκιου
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 14, 2015, 11:44:23 μμ »
Οι περισσότερες αρίδες είναι δεξιόστροφες δηλ. όταν γυρνούν προς τα δεξιά προχωρούν και προς τα εμπρός. Αυτό που προτείνει ο Κώστας είναι να "γυρίσεις" το τρυπάνι σου σε ανάποδες στροφές (αριστερόστροφα) αλλά με δεξιόστροφη αρίδα ώστε να προχωράει πολύ αργά μέσα στο ξύλο. Είναι πολύ πιο αργή η δουλειά αλλά γίνεται με μεγάλη ασφάλεια καθώς δεν πρόκειται να "αρπάξει" το τρυπάνι και να προχωρίσει πέρα από το βάθος που επιθυμήται.

Καλή επιτυχία,
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

GiorgosDIY

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 10
Απ: Αντικατασταση κλειδιων τριχορδου μπουζουκιου
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 11:47:12 μμ »
Ευχαριστώ για τη λεπτομέρεια με το τρυπάνι. Λοιπόν πήγα σήμερα στο κατάστημα και  οι ευγενεστατοι υπάλληλοι εψαξαν ολους τους τυπους κλειδιών της schaller που είχαν εκεί, αλλά δεν βρήκαμε σετ να ταιριάζει με τα δικά μου που ήταν ίσια από την πίσω πλευρά. Τελικά δεν εκανα τη μετατροπή Με πόνο καρδιας γιατί φοβήθηκα μην αδυνατησω το καραολο. Μετά από πολύ παρατήρηση είδα ότι οι τρύπες δεν έπεφταν ακριβώς επάνω στον νοητό άξονα συμμετρίας με αποτέλεσμα ή  μια τρύπα να πέφτει 2mm από την άκρη του καραολουυ (σε περίπτωση που τρυπαγα με ακρίβεια) διαφορετικά φοβάμαι ότι θα έμενε μια φλιδα ξύλου με άγνωστες για εμένα συνέπειες.  Ίσως κάποιος άλλος να το έκανε με περισσότερη πείρα.   Καλό βράδυ

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: Αντικατασταση κλειδιων τριχορδου μπουζουκιου
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 07:27:40 μμ »
ΕΓΩ ΘΑ ΠΩ ΜΟΝΟ ΟΤΙ........................ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΧΩΝΕΨΕΙΣ ΜΕΣΑ ΤΑ ΕΞΩΓΚΟΜΑΤΑ ΣΤΟ ΞΥΛΟ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΙΟΤΙ ΑΝ ΤΟ ΤΡΥΠΑΝΙ ΣΟΥ ΜΑΓΚΩΣΕΙ ΘΑ ΣΟΥ ΞΕΤΡΥΠΙΣΕΙ ΤΟ ΚΑΡΑΟΛΟ. ΤΟΧΩ ΠΑΘΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΩΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΨΟΥΛΙΑ ΣΕ ΑΚΡΙΒΑ ΚΛΕΙΔΙΑ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΤΑ ΦΤΙΑΧΝΩ ΚΑΝΩΝΤΑΣ ΤΙΣ ΤΡΥΠΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΤΟΥ ΤΡΥΠΑΝΙΟΥ ΣΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ

https://www.toolstore.gr/images/2755000.jpg βρε αναποδε ανθρωπε...υπαρχει και αυτο...υπάρχει και 5 στρώσεις χαρτοταινία γύρω από το τρυπάνι στο επιθυμητό βάθος...δεν γαμας κωλοτρυπα να δινεις πίεση, τρύπες κάνεις...κωλοτρυπα? α στο διαολο κολάστηκα βραδιάτικα

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Αντικατασταση κλειδιων τριχορδου μπουζουκιου
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 11:24:40 μμ »
ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΛΠΟ ΔΕΝ ΤΟΞΕΡΑ................................
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: Αντικατασταση κλειδιων τριχορδου μπουζουκιου
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 02:40:24 μμ »
βρε το ήξερες αλλά είσαι πατεντιάρης Ελληνας κι εσυ

Tags: