Αποστολέας Θέμα: Ανακατασκευη τζουρομπαγλμα;  (Αναγνώστηκε 3733 φορές)

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Ανακατασκευη τζουρομπαγλμα;
« στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 12:34:58 μμ »
Γεια σας παιδια επεσε στα χερια μου το συγκεκριμενο οργανο απο φιλο που μου το εφερε να του βαλουμε χορδες αλλα τελικα καταληξαμε να το ανακατασκευασουμε!. Το οργανο ειχε μεινει χωρις χορδες τουλαχιστον 10 χρονια και μου εκανε εντυπωση οτι δεν ειχε σκεβρωσει το μανικι. Εδω βεβαια τελειωνουν τα θετικα. Δυστηχως δεν εβγαλα φωτο στην προηγουμενη κατασταση. Και ξεκιναμε: το οργανο ηταν βαμενο σαν τραπεζαρια του 80  με ενα χρωμα μπορντομαυρο και περασμενο με πινελο! Το λουστρο περασμενο μαλλον με πιστολι ειχε τρεξει παντου ,κακοτεχνια στο φουλ, δεν ξερω τι σκ@!$α  ειχε στο κεφαλι του ο λουστραδορος! Το μανικι του γελοια λεπτο και τα ταστα ολα κολλημενα με κολλα. Σκαφος παχος γυρω σρα 8χιλ. Το καπακι τωρα εχει παχος 4χιλ! Χωρις καμαρι και μια μικρη τρυπα οπως φαινεται στην φωτο. Ο καλιτεχνης λουστραδορος αποφασισε να βαλει και εκει την πρωσωπικη του πινελια και εκανε φιγουρα με μπογια! Ξεκινησαμε λοιπον με το ξυσιμο του χρωματος οσο γινεται ποιο προσεκτικα για να μην αφαιρεσω πολυ ξυλο και στο μανικι εγινε καλυτερη δουλεια απο οτι στο σκαφος εξυσα και το καπακι  επισης για να βγαλω την φιγουρα και το οργανο ειναι τωρα στην κατασταση  που φαινεται στις φωτο. Α ξεχασα επισης τον ξυλινο χορδοκρατη που ειχε καρφωθει στο καπακι! Επομενη κινηση τοποθετηση περιμετρικου φιλετου και φιγουρας στο καπακι αν και δεν εχω αποφασισει αν θα μεγαλωσω την τρυπα ή θα την αφησω ως εχει.
Ξερει κανεις τι ξυλο μπορει να ειναι η ταστιερα;
Αργοτερα για το λουστρο τι να βαλω μιας και θελω να το βαψω μαυρο για να καλυψει το χρωμα που δεν μπορουσα να ξυσω αλλο.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ανακατασκευη τζουρομπαγλμα;
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 04:34:36 μμ »
-Το οργανο ειχε μεινει χωρις χορδες τουλαχιστον 10 χρονια και μου εκανε εντυπωση οτι δεν ειχε σκεβρωσει το μανικι.
-το οργανο ηταν βαμενο σαν τραπεζαρια του 80  με ενα χρωμα μπορντομαυρο
-τα ταστα ολα κολλημενα με κολλα.
-Ξερει κανεις τι ξυλο μπορει να ειναι η ταστιερα;
-Αργοτερα για το λουστρο τι να βαλω μιας και θελω να το βαψω μαυρο για να καλυψει το χρωμα που δεν μπορουσα να ξυσω αλλο.

ροσεχε, γιατι ετσι ελεγα και εγω για μια κιθαρα που δεν ειχε χορδες καμποσα χρονια, και μολις εβαλα εγινε σφεντονα.
-τι κακο ειναι αυτο... ολες οσες εχω ανακατασκευασει εχω βγαλει απο τα μπτατσα αυτο το απαισιο μπορδοροδοκοκκινοτριανταφυλλι της μιραρακενας, εχω περασει φυσικο λουστρακι και εχει γινει αξιοπρεπεστατο
-σχεδον ολοι βαζουν κολλα. μαζι τους και εγω, με μια σταγονιτσα κυανοακρυλικη
-βαλε καθαροτερη φωτο, και οι ειδημονες του φορουμ θα σου απαντησουν μεχρι και με την λατινικη ονομασια
-ξυσε κι'αλλο να γινουν ολα ασπρα, παιρνει το καπακι κι'αλλο!

(εξαρτατε απο το λουστρο που θα κανεις, γομμαλακα, ακρυλικο, νιτρου, πολυουρεθανης, υπαρχουν αρκετοι "συνδυασμοι", π.χ. ενας ευκολος τροπος να περασεις χρωμα εμποτισμου, και μετα λουστρο αχρωμο. αλλος, να βαλεις χρωμα μεσα στο λουστρο, αλλος, να παρεις ετοιμο χρωματιστο λουστρο, αλλος, να παρεις ανελινη, και δωρο 10 μπλουζες για αυτον που θα παιζει το οργανο.
ολα τα προαναφερομενα εχουν τις ευκολιες αλλα και τις δυσκολιες τους, αλλο δεν ανοιγει μετα η αποχρωση, [πισω δεν ξαναγυρνα] αλλο δεν μπορει να "ξαναπατησει" το πιστολι γιατι θα σκουρηνει πολυ κλπ κλπ.
μπορεις και με γομμαλακα, την σκουρα. και στο τελος θα καταληξεις να ειναι ολα μαυροκοκκινα...)

ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Ανακατασκευη τζουρομπαγλμα;
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 06:05:28 μμ »
Το προβλημα ειναι οτι εχει ποτισει τοσο βαθια στο σκαφος και στο καραολο αυτη η μ@$@α που ειχαν βαλει και φοβαμαι να τριψω περισσοτερο μην ανοιξω καμια τρυπα  οποτε λεω να το κανω μαυρο η ταστιερα με λαδι και το καπακι να περαστει αχρωμο βερνικι, ολα αυτα ματ . Σκεφτηκα να βαλω χρωματισμενο λουστρο αλλα δεν ξερω αν θα γινει δουλεια. Στο καπακι τωρα το ξερω οτι παιρνει και αλλο κατεβασμα αλλα πως θα συμπεριφερθει χωρις καμαρι οταν αρματωσω; Θα δοκιμασω ηχο στην κατασταση που βρισκεται τωρα για να δω τι λεει  μηπως μεγαλωσω λιγο την τρυπα και τριψω κανα χιλιοστο το καπακι.
Υπαρχει και το μπερδεμα με τις χορδες  γιατι η κλιμακα του ειναι 45εκ οποτε σιγουρα θα υπαρχει ενα θεματακι εκει.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ανακατασκευη τζουρομπαγλμα;
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 06:22:20 μμ »
ε τοτε περασε το με ενα καρυδι ματ, και εξω απ΄την πορτα!
http://www.praktiker.gr/p/verniki-ksylou-bondex-karydia-mat-0-75lt-2343
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Ανακατασκευη τζουρομπαγλμα;
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 11, 2015, 12:09:27 μμ »
Επιτελους μετα απο καιρο βρηκα λιγο χρονο να ασχοληθω με την κατασκευη.
Μεγαλωσα την ηχητικη οπη και εβαλα μια απλη ροζετα απο καρυδια (δυστυχως δεν εχω φωτο στο επομενο ποσταρισμα θα ανεβασω). Συνεχισα με τους τσαμπουκαδες, και ενω ειχα αγορασει ετοιμους δεν θυμομουν που τους ειχα αποθηκευσει! Αφου λοιπον δεν τους βρηκα ειπα να κοψω απο ξυλο, το μονο σκουρο ξυλο που ειχα ηταν ενα κομματι βεγκε οποτε εκοψα ενα φιλετακι και μετα με μια μπρουτζοσωληνα 7χιλ στο κολωνατο δραπανο τους εκοψα. Προσπαθησα να περασω κλειδια αλλα δεν ταιριαζαν οι τρυπες οποτε εψαξα για καβιλιες και ειχαν τελειωσει (γαμω την ατυχια μου). Το κοντινοτερο καταστημα ειναι 15 χλμ και δεν υπηρχε περιπτωση να ξεκουνησω οποτε πηρα ενα κομματι φλαμουρι και το εβαλα στο κολωνατο (ξανα, μεγαλη ανακαλυψη!) και με γυαλοχαρτα το στρογγυλεψα και εφτιαξα δυο καβιλιες 7χιλ. Αφου ειδα οτι γινεται δουλεια ευκολα εκοψα και ενα αλλο κομματι βεγγε για τα σημαδια στο πανω μερος της ταστιερας και το κατεβασα με τον ιδιο τροπο στα 2χιλ. Ολα αυτα τοποθετηθηκαν σημερα ανεβαζω και μερικες φωτο.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Ανακατασκευη τζουρομπαγλμα;
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 03:02:36 μμ »
Τρελό κουράγιο , τρελές πατέντες , τρελή υπομονή ! Μπράβο σου !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

kedros27(Χρήστος.Μ)

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.501
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Ανακατασκευη τζουρομπαγλμα;
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 21, 2015, 05:28:15 μμ »
την ταστιερα περνα την με ενα βρεγμενο πανί να φανούν τα νερά και βγαλτην φωτογραφία, καλή συνέχεια και πριν φτάσεις να περάσεις χορδές μιλα με το Μανο που εκανε με κλίμακα 47 για να σου πει τι χορδες να βάλεις γιατί θέλει πιο χοντρες.

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Ανακατασκευη τζουρομπαγλμα;
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 14, 2016, 09:19:55 μμ »
Μετά από αρκετο καιρο ασχοληθηκα ξανά με το συγκεκτιμενο όργανο. Αποφάσισα να αλλάξω το καπάκι μιας και το προηγούμενο είχε πάχος 4χιλ και δεν είχε κανένα καμάρι. Έφτιαξαν ένα λοιπόν από έλατο με πάχος 2.3 χιλ περίπου του έβαλα και μια ψευτοφιγουρα από καπλαμα και το αποτέλεσμα δεν είναι τέλειο αλλά σίγουρα είναι καλύτερο από πριν. Επόμενο βήμα λουστραρισμα και αρματωμα να δουμε τι γίνεται. Τι χορδές προτείνετε να βάλω μιας και το όργανο είναι σε κλίμακα 44.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Ανακατασκευη τζουρομπαγλμα;
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 23, 2016, 08:01:42 πμ »
Γεια σας μετά από διαφορες δοκιμές σε χορδες στις οποίες σε όλες κοβόταν μονο η δεύτερη ρε (ακομα και αυτες του τζουρα) κατεληξα σε χορδές για μπαγλαμά οι οποίες κουρδιζουν οριακά ανεβαζω ήχο αλλά δυστυχώς εδώ μου λείπει το ένα καντινι. Εμεινα σχετικα ικανοποιημένος με τον ήχο (όπως θέλω ένα μπαγλαμά πρίμο και φωνακλαδικο) δεν μπορεσα βέβαια να εντόπισω το πρόβλημα του σπασίματος της χορδής ελπίζω να το βρω στην πορεία. Όσο για το παίξιμο προσπαθώ αλλά ο μπαγλαμάς μου φαίνεται δύσκολος.


https://youtu.be/ZGIwINNMaf8
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ανακατασκευη τζουρομπαγλμα;
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 24, 2016, 08:56:17 πμ »
εμένα μου άρεσε πολύ ο ήχος, μπράβο για όλην τη δουλειά συνολικά!

Μου κάνει εντύπωση που δεν σπάνε οι χορδές σε κλίμ. 44 εκ. Εγώ μέχρι 42 έφτασα, με καντίνια 008 (συνήθως είναι 009). Τι διάμετρο έχουν τα καντίνια που έβαλες?
Υπάρχει κι ένα σετ για ταμπουρά (mastro) που υποτίθεται ότι έχει καντίνια 007, αλλά με το παχύμετρο τις μέτρησα 008 κι αυτές.
Όσο για αυτήν που σπάει, αφού σπάνε και του τζουρά μάλλον δεν έχει να κάνει με την ίδια τη χορδή αλλά με κάποιο "ελάττωμα" στα σημεία που εφάπτεται (κόκκαλα, κλειδιά). Που σου σπάει? ίσως να θέλει λιμάρισμα κάποιο κανάλι στα κόκκαλα ή να "φρεζαριστεί" λιγάκι η τρύπα στο αξονάκι του κλειδιού.

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Ανακατασκευη τζουρομπαγλμα;
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 24, 2016, 06:17:28 μμ »
Ευχαριστω για τα καλά σου λόγια.
Δοκίμασα αρκετά σετ χορδων με διάφορες παραλαγές δεν θυμάμαι ακριβώς τα πάχη, αλλά αυτό το σετ που εχω τώρα επάνω είναι 0.9 . Σήμερα που πηγα να το κουρδισω πάντως εσπασα και το άλλο καντινι. Είπαμε οριακά! Οι χορδές για τζουρα που έβαλα τραβαγαν το μανίκι πολύ οπότε τις άφησα στην άκρη. Τώρα βέβαια μιας και λείπουν 2 λέω να δοκιμασω και κατι για σαζι που πηρα να δω τι θα γινει ,είχα λιμαρει το κόκκαλο έγινε το ίδιο θα ξαναλιμαρω λοιπόν κόκκαλο και κλειδί και θα βάλω χορδές (για σαζι) και ενημερωνω.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ανακατασκευη τζουρομπαγλμα;
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 24, 2016, 06:39:31 μμ »
μα που σου σπανε οι χορδες;
στα ιδια σημεια ολες ; σε διαφορετικα;
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Ανακατασκευη τζουρομπαγλμα;
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 24, 2016, 07:36:59 μμ »
Αυτή που κόβεται πάντα κόβεται στο κλειδί όλες όσες δοκίμασα στο ίδιο σημείο. Νόμιζα ότι το έγραψα αλλά το ξέχασα.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ανακατασκευη τζουρομπαγλμα;
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 24, 2016, 07:47:53 μμ »
οποτε λογικα φταιει σιγουρα το κλειδι, με λιγο λιμαρισμα γυρω-γυρω απο την τρυπα (μπρος-πισω) θα ειναι ολα οκ.   {music007}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...